Denetim İzinleri Güncel Bilgi

Denetim İzinleri Güncel Bilgi

Güncelleme: 31.03.2022 Son Dakika

CEZAEVİ İZİNLERİ UZATILDI.

İzinlerin 31 Mayıs 2022 tarihine kadar uzatıldığına dair Adalet Bakanlığı CEZA VE TEVKİFEVLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ nün Resmi yazısını okumak için ilgili linke lütfen tıklayınız.

Cezaevi İzinleri 31 Mayıs 2022 Tarihine Uzatıldı.

Güncelleme: 28.01.2022 Son Dakika

İZİNLER UZATILDI.

İzinlerin 30 Mart 2022 tarihine kadar uzatıldığına dair 28.01.2022 tarihli Adalet Bakanlığı CEZA VE TEVKİFEVLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ nün Resmi yazısını okumak için ilgili linke lütfen tıklayınız.

Cezaevi İzinleri 30 Mart 2022 Tarihine Uzatıldı.

Güncelleme: 30.11.2021 Son Dakika

İZİNLER UZATILDI.

İzinlerin 31 Ocak 2022 tarihine kadar uzatıldığına dair 30.11.2021 tarihli Adalet Bakanlığı CEZA VE TEVKİFEVLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ nün Resmi yazısını okumak için ilgili linke lütfen tıklayınız.

Cezaevi İzinleri 31 Ocak 2022 Tarihine Uzatıldı.

Güncelleme: 29.09.2021 Son Dakika

İZİNLER UZATILDI.

İzinlerin 30 Kasım 2021 tarihine kadar uzatıldığına dair 29.09.2021 tarihli Adalet Bakanlığı CEZA VE TEVKİFEVLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ nün Resmi yazısını okumak için ilgili linke lütfen tıklayınız.

Açık İzinleri 30 Kasım 2021 Tarihine Uzatıldı.

Güncelleme: 30.07.2021 Son Dakika

İZİNLER UZATILDI.

Cezaevi İzinleri 30 Eylül 2021 Tarihine Uzatıldı.

İzinlerin 30 Eylül 2021 tarihine kadar uzatıldığına dair 30.07.2021 tarihli Adalet Bakanlığı CEZA VE TEVKİFEVLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ nün Resmi yazısını okumak için ilgili linke lütfen tıklayınız.

Açık İzinleri 30 Eylül 2021 Tarihine Uzatıldı.

Güncelleme: 30.07.2021 Son Dakika

***************************************

CEZAEVİ İZİNLERİ UZATILDI MI?

Güncelleme: 28.05.2021 Son Dakika

İzinler uzatıldı.

İzinlerin 31 Temmuz 2021 tarihine kadar uzatıldığına dair 28.05.2021 Tarihli Adalet Bakanlığı CEZA VE TEVKİFEVLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ nün Resmi yazısını okumak için ilgili linke lütfen tıklayınız.

Cezaevi İzinleri 31 Temmuz 2021 Tarihine Uzatıldı.

Güncelleme: 29.03.2021 Son Dakika

İzinlerin 31 Mayıs 2021 tarihine kadar uzatıldığına dair 29.03.2021 Tarihli Adalet Bakanlığı CEZA VE TEVKİFEVLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ nün Resmi yazısını okumak için ilgili linke lütfen tıklayınız.

İzinler 31 Ocak 2021 tarihinde bitecek. İzinleri bitmesine günler kala Mahkumlar ve Mahkum aileleri merakla izinlerin uzatılıp uzatılmayacağı araştırıyorlar.

Bu belirsizliğin en geç 8 gün içinde netleşeceği bekleniyor. Adalet Bakanlığının bu konuda Sağlık Bakanlığından gelecek görüşü beklediği bilinmekte.

Son yapılan düzenleme ile COVID -19 pandemi sürecinde tedbir ve önlemlere devam edilmesinin önemine istinaden; 7256 Sayılı Kanunun 31’inci maddesi ile “13/12/2004 tarihli ve 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun geçici 9 uncu maddesinin beşinci fıkrasında yer alan “üç kez” ibaresi “yedi kez” ve altıncı fıkrasında yer alan “31/12/2020” ibaresi “31/07/2021” şeklinde değiştirilmiştir.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünden, açık ceza infaz kurumlarında bulunan veya açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlülerin izin sürelerinin 2 ay daha uzatıldığı yönünde ki açıklamayı her zaman olduğu gibi yine ilk olarak sitemizden öğrenebileceksiniz.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün COVID-19 izniyle ilgili duyurusunu yayınlandığı an ilk olarak öğrenmek isterseniz yorum kısmına e-posta adresinizle kaydolarak yoruma da haberdar olmak istiyorum yazmanız yeterlidir. Duyuru açıklandığı an belirttiğiniz mail adresinize açıklama metni tarafımızca son dakika paylaşımı olarak yollanacaktır.

5. Uzatma olacak mı?

“Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün COVID -19 pandemisine ilişkin salgın riskinin ortadan kalkmamış olması nedeniyle hükümlülere verilen COVID -19 izin sürelerinin 2 (iki) ay süre ile uzatılmasına dair önerisi” olacağı ve açık ceza infaz kurumlarında bulunan veya açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlüler ile denetimli serbestlik tedbiri uygulanmak suretiyle cezalarının infazına karar verilen yükümlüler hakkındaki izin sürelerinin, ilgili Madde uyarınca 31 OCAK 2021 tarihinden itibaren 2 (iki) ay süreyle 31 MART 2021 tarihine uzatılmasına karar verilmesi öngörülmektedir.

Söz konusu geçici düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten bugüne kadar toplam 80.000 e yakın hükümlü Kovid-19 iznine gönderilmiştir.

Öte yandan, 7242 sayılı Kanun ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un geçici 6. maddesinde yapılan değişiklik neticesinde; yasanın yürürlüğe girdiği 15 Nisan 2020 tarihinden itibaren açık ceza infaz kurumlarından yaklaşık 50.000,  kapalı ceza infaz kurumlarından ise yaklaşık 25.000 olmak üzere toplam 75.000 nin üzerinde hükümlü hakkında denetimli serbestlik tedbiri uygulanmak suretiyle cezalarının infazına karar verilmiştir.

ÖNEMLİ HATIRLATMA

Açık Ceza İnfaz Kurumundan izinli olarak çıktıysanız ve bu süre içinde Denetimli Serbestliğe hak kazandıysanız hakkınızda bağlı bulunduğunuz İnfaz Hâkimliğince tahliye edilmeniz ve Denetimli Serbestliğe başvurmanız yönünde karar verilecektir.

Bu karar Açık Ceza İnfaz Kurumundan ayrılmadan önce verdiğiniz dilekçede bulunan adresinize gönderilmektedir. Bu kararın tebliğinden itibaren bağlı bulunduğunuz Denetimli Serbestlik Müdürlüğüne 25 gün içinde başvurmanız gerekmektedir.

Denetimli Serbestlik Müdürlüğüne bu süre içinde başvurmanız sizin için hayati derecede önemlidir. İlgili Müdürlük tarafından dosyanız açılacak ve 31 Ocak 2021 tarihine kadar izinli olduğunuz tarafınıza bildirilecektir.

Bu sürede ilgili Denetimli Serbestlik Müdürlüğüne gitmemeniz halinde haklarınızı kaybedeceğinizi unutmayınız.

Hakkında İnfaz Hakimliğince verilen bir karar olup olmadığını bağlı bulunduğunuz Adliyeden mutlaka öğreniniz. ( Unutmayınız adreste bulunamadığınızdan dolayı bu karar geri iade edilebilir.)

Cezaevinden tahliye olup, ilgili Denetimli Serbestlik Müdürlüğünün takibinde olanlar; kimliklerini almak için ilgili Denetimli Serbestlik Müdürlüğüne başvurmalıdır. Kuruma gidildiğinde kimliğinizi gösteren ehliyet, pasaport, evlilik cüzdanı, cezaevinden verilen izin belgesi vb. bir belge ile başvurmayı unutmayınız.

7242 sayılı Kanun ile hüküm altına alınan 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun‘un Geçici 9. Maddesi ile açık ceza infaz kurumlarında bulunan veya açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan ve uygun şartları taşıyan hükümlüler ile denetimli serbestlik tedbiri uygulanmak suretiyle cezalarının infazına karar verilen hükümlüler;  31/01/2021 tarihine kadar Covid-19 iznine gönderilmiştir.

Coronavirüs tedbirleri kapsamında şuan geçerli olan izin tarihi 31 OCAK 2021 dir.

–              Seminer

–              Grup Çalışması

–              Bireysel Görüşme

–              Kolluk İmzası

–              Vaka Sorumlusu Görüşmesi

–              Kamu Yararına Çalışma

Yükümlülükleri 31 OCAK 2021 tarihine kadar gerçekleştirilmeyecektir.

Adli Kontrol dışındaki tüm Denetimli Serbestlik Yükümlüleri 31 OCAK 2021 tarihine kadar izinli sayılacaktır.

İzin belgeleri İmzalatılacak mı?

İzin Belgeleri Yenilenecek mi?

Mahkumların izinde olduğunu gösteren İzin Belgelerinde Açık Ceza İnfaz Kurumuna teslim olma günü uzatılan son sürenin bilindiği izin bitim tarihi olarak yazıyor. Bu tarihe ek olarak her mahkumun ceza infaz kurumuna teslim olacağı saatte belirtilmiş durumda. Belirtilen bu saatte mutlaka Açık Ceza İnfaz kurumuna teslim olunması gerekmektedir. Bu saat ve tarihin geçirilmesi durumunda geçerli bir mazeret yoksa ve bu durum belgelenemiyorsa ilgili mahkum hakkında disiplin işlemi başlatılmakta ve Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna iadesi sağlanmaktadır. Cezaevi idaresi aynı zamanda mahkum hakkında Cezaevinden Firar işlemi de başlatmaktadır.

Bu sebeple tüm mahkumlar uzatılan izinler için yeni bir işleme tabi olup olmadıklarını merak ediyorlar.

İzin belgeleri değiştirilecek mi? İzin Belgeleri Savcılığa imzalatılacak mı? Bu soruların hepsi mahkumların aklına takılan hususlar. Tüm bu konulara açıklık getirelim.

Öncelikle bilinmesi gereken en önemli husus Mahkumlara dağıtılan İzin Belgeleri geçerliliğini koruyor.

İZİN BELGELERİ DEĞİŞTİRİLMEYECEK.

Mahkumların İzin Belgeleri değiştirilmeyecek ve bağlı bulunulan Cumhuriyet Başsavcılığına imzalatılmaya ya da onaylatılmaya götürülmeyecek.

Tek dikkat edilmesi gereken husus; İzin Belgesinde belirtilen teslim olunması gereken saat.

31 Ocak 2021 günü izinler yeniden uzatılmazsa mahkumların 31 Ocak 2021 günü bağlı bulundukları Açık Ceza İnfaz Kurumuna teslim olmaları gerekiyor. Mahkumların 31 Ocak 2021 günü teslim olacağı saat halen ellerinde bulunan ve geçerliliğini koruyan İzin Belgelerinde yazılı.

Mahkumların ellerinde bulunan İzin Belgelerinde Teslim olunması gereken saat oldukça önemli. Teslim olunması gereken saat kısmında yazan saat aynen geçerli. Bu sebeple teslim olacağınız gün bu saati dikkate almanızı ve mağduriyet yaşamamanızı hatırlatıyoruz.

İzin süresi uzatılmazsa Denetimli Serbestliğe tabi tutulacak hükümlülerin işlemleri 31 Ocak 2021 tarihinden sonra kendilerine verilen yazıda bulunan programlarının hazırlanacağı günü belirten tarihte başlatılacak.

31 Ocak 2021 tarihine kadar tahliye sürelerini dolduranlar ise Denetimli Serbestlik işlemlerine tabi tutulmadan günleri geldiği zamanda tahliye olacaklar.

WhatsApp WhatsApp İletişim