Yurtdışı Şantaj Yardım

Yurtdışı Şantaj Yardım

Şantaj; belirli talepler karşılanmadığı sürece bir kişi veya kişiler hakkında büyük ölçüde doğru veya yanlış bilgileri ifşa etme veya duyurma tehdidini kullanan bir zorlama eylemidir. Genellikle bilgiyle zarar verir ve genel halktan ziyade aile üyelerine ya da ortaklara açıklanabilir.

Giderek artan sayıda insan sosyal medyada şantajın kurbanı olmaktadır.

Mağdura veya mağdura yakın birine karşı fiziksel, zihinsel veya duygusal zarar veya cezai kovuşturma tehdidinde bulunulmasını içerebilir. Normalde kişisel kazanç, en yaygın olarak mevki, para veya mülk için yapılır. Ayrıca bazen devlet kurumları tarafından etki yaratmak için de kullanılır.

Şantaj, bir çeşit gasp olarak da kabul edilebilir. Bu ikisi genellikle eşanlamlı olsa da, gasp, kişisel mülkün gelecekte zarar görme tehdidiyle alınmasıdır. Şantaj, gözdağı kullanma tehdididir.

Pek çok yargı alanında, şantaj, hüküm giymiş failler için cezai yaptırımlar taşıyan, genellikle cezai, yasal bir suçtur.

İnternet ortamında yapılan sohbetler, paylaşılan kişisel bilgiler, resimler ve videolar kişinin aleyhine şantaj malzemesi olarak kullanılabilir. İnternet üzerinden şantaja uğramamak için Chat, Vine, Whatsapp, Instagram, Skype vb. sosyal medya hesapları üzerinden tanışılan kişilere karşı dikkat edilmelidir. İnternet ortamında tanışılan kişilerle paylaşılan içeriklerin, telefon konuşmalarının ve görüntülü sohbetlerin kayıt altına alınabileceği asla unutulmamalıdır.

Şantaj yapan kişilerin en büyük sermayesi, “sizin korkularınız ve durumun sonuçları için endişeleriniz”dir. Bir kez para verirseniz arkası her zaman gelir.

Teknolojinin hızla gelişmesi ve akıllı cihazların yaygınlaşmasıyla gündemde olan siber tehditlere karşı mutlaka önlemlerinizi almalısınız.

Şantajcıların sanal dünyanın araçlarıyla bilgiler elde ederek, menfaat sağlamak için her türlü yolu denediklerini, İnternetin ve sosyal medya ortamlarının hızlı iletişime açık olduğu kadar, güvensiz iletişime de en açık mecra olduğunu asla unutmayınız.

Sextortion, siyaset, eğitim ve işyeri gibi herhangi bir alanda iktidara veya iktidara (herhangi bir biçimde) sahip olduğu düşünülen insanlar arasında bağlantılıdır ve popülerdir. Cinsel saldırı, tanımı gereği, gücün istismar edildiği ve mağdurun bir iş veya sınıf gibi istediği / ihtiyaç duyduğu bir şey karşılığında birinden cinsel iyilik veya görüntü almak için kullanıldığı bir şantaj biçimidir. Buna bir örnek, Webcam Blackmail’dir.

“Suçlular, sahte bir kimlik kullanarak çevrimiçi olarak kurbanlarla arkadaş olabilir ve ardından onları, genellikle mağduru katılmaya ikna etmek için çekici bir kadın kullanarak, web kamerası önünde cinsel eylemlerde bulunmaya ikna edebilir. Bu kadınlar, mali teşvikler kullanılarak bu eylemlere zorlanmış veya tehdit edilmiş olabilirler. ”

NCA (Ulusal Suç Ajansı) tarafından bildirildiği üzere, hem erkekler hem de kadınlar bu suçun kurbanı olabilir. Bu suç, suç grupları veya bireyler tarafından işlenebilir.

Bu şantaj türünde, bir kişinin istediğini elde etmek için başka bir kişiyi manipüle etmeye yönelik talepler ve tehditler yaptığı süreçtir. Mağdurlara zarar veren bir tür tacizdir. Talepleri genellikle bir kurbanın davranışını sağlıksız yollarla kontrol etmeyi amaçlar.

Talep ve tehditlerde bulunurken, kurbanlarından itaat talep etmek için korku, suçluluk ve öfke duyguları yaratırlar. Bunu yaparken, kendi olumsuz eylemleri için mağdurun suçunu ve sorumluluğunu başka yere yönlendirirler.

Cinsel içerikli yayın yapan sitelerde kişisel bilgileriniz ifşa olabilir. Android işletim sistemi kullanan cep telefonlarının masaüstü bilgisayarlar kadar güvenli olmadığı asla unutulmamalı ve internet korsanlarının kolayca suistimal edebileceği çok sayıda zayıf noktanın bulunduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

TCK da düzenlenen Özel hayatın gizliliğini ihlal suçu, kişinin başkaları tarafından bilinmesini istemediği hayatının özel alanlarına girilmesini cezalandırarak kişiye hukuki güvenlik sağlar.

Genellikle özel hayatın gizliliğini ihlal suçu internet üzerinden Snapchat, Skype, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram, Whatsapp, E-posta (e-mail) vb. iletişim araçları kullanılarak işlenmektedir. Bu şekilde bilgisayar, cep telefonu, tablet gibi bilişim sistemi araçları kullanılarak internet üzerinden işlenen özel hayatın gizliliğini ihlal suçu, TCK 134/2 Md. gereği suçun nitelikli hali olarak düzenlenmiştir.

Özel hayatın gizliliğini ihlal suçu, kişinin başkaları tarafından bilinmesini istemediği hayatının özel alanlarına girilmesini cezalandırarak kişiye hukuki güvenlik sağlar.

Özel hayatın gizlilik alanına ilişkin ses ve görüntülerin “ifşa” edilmesi, özel hayatın gizliliğini ihlal suçunun nitelikli halini oluşturur.

Sextortion şantajı özel verileri ele geçiren hackerlerin mağduru cinsel içerikli videolarını paylaşmakla tehdit ettiği, kendilerine yarar sağlamaya çalıştıkları bir suç tipidir. Sextortion da mağdura ait bir görüntü şantajcı failin elinde bulunmaktadır.

Sextortion Pornografik şantaj olarak ta adlandırılabilir.

Şantaj, bir kişiyi herhangi bir haksız çıkar veya menfaat sağlamak amacıyla, kişinin şeref ve saygınlığına zarar verecek şekilde tehdit edilmesidir.

Kişinin şeref ve saygınlığına zarar verecek nitelikte olan mahrem konuların açıklanmasını tehdit etmek ile de şantaj suçu işlenebilir.

Şantajcıların sanal dünyanın araçlarıyla bilgiler elde ederek, menfaat sağlamak için her türlü yolu denediklerini, İnternetin ve sosyal medya ortamlarının hızlı iletişime açık olduğu kadar, güvensiz iletişime de en açık mecra olduğunu asla unutmayınız.

Şantaj bir resim ve videonun kaldırılması için yasal haklarınızı kullanmanız mümkündür. TCK ilgili maddeleri uyarınca Savcılık Makamına Suç Duyurusu ile başvurabilir ve yine 5651 sayılı Kanuna dayalı olarak içerik kaldırılması ve erişim engeli kararı verilmesi için talepte bulunabilirsiniz. Kişilik haklarının veya özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiği iddiası ile somut olaya göre maddi ve manevi tazminat talep edebilirsiniz.

Silinmesini sağlayamadığınız ve aynı zamanda sizi rahatsız eden videoların ya da resimlerin tamamını kalıcı olarak kısa bir sürede kaldırabiliyoruz. Dilerseniz bize ulaşıp uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.

Tüm resim ve video sitelerinden ve yayıldığı ilgili linklerden içerik kaldırma ile ilgili hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. Resim ve video silme işlemimiz kalıcıdır; yaptığımız işlemlerden sonra resim ve video tamamen ilgili siteden ve arama motorlarından kaldırılmış olur. Resim ve video silindikten sonra kimse o resmi ve videoyu artık görüntüleyemez. İlgili link üzerinde bulunan fotoğraf ya da video, işlemlerimiz sonucunda sildikten sonra hiç kimse tarafından açılıp görüntülenemez. Ancak bir süre daha fotoğraf ve videonun ön izleme görüntüsü arama motorlarında çıkmaya devam eder. Bu aşamada görsel arama sonuçlarının ve küçük resimlerin silinmesi de kısa bir süre içinde Media3M Bilişim Uzmanları tarafından gerçekleştirilir.

Biliniz ki zor anlarınızda her zaman yanınızdayız.

Olumsuz İçerik Kaldırma Hizmeti konusunda daha fazla yazı okumak için lütfen tıklayınız.

WhatsApp WhatsApp İletişim