Youtube Şantaj

Youtube Şantaj

YouTube, kullanıcıların kendi videolarını izleyebilecekleri, beğenebilecekleri, paylaşabilecekleri, yorum yapabilecekleri ve yükleyebilecekleri bir video paylaşım hizmetidir. 

Video hizmetine PC’lerden, dizüstü bilgisayarlardan, tabletlerden ve cep telefonlarından erişilebilir.

YouTube’un Ana İşlevi Nelerdir?

  • Kullanıcılar video arayabilir ve izleyebilirler.
  • Kişisel bir YouTube kanalı oluşturabilirsiniz.
  • Kanalınıza video yükleyebilirsiniz.
  • Diğer YouTube videolarını beğenip/yorum yapıp/paylaşabilirsiniz.
  • Kullanıcılar diğer YouTube kanallarına ve kullanıcılarına abone olabilir/takip edebilirler.
  • Videoları düzenlemek ve videoları birlikte gruplandırmak için oynatma listeleri oluşturabilirsiniz.

Gençler YouTube’u Neden Seviyor?

YouTube, kullanımı ücretsiz bir hizmettir  ve gençlerin sevdikleri şeyleri keşfetmeleri için harika bir alandır. Birçok genç için YouTube, müzik videoları, komedi programları, nasıl yapılır kılavuzları, yemek tarifleri, tüyolar ve daha fazlasını izlemek için kullanılmaktadır. Gençler ayrıca en sevdikleri vlogger’ları (video blogger) takip etmek, ilgilendikleri diğer YouTuber’lara ve ünlülere abone olmak için video paylaşım hizmetini kullanmaktadırlar.

Yaş sınırlamaları

Bir YouTube hesabı oluşturmak için kullanıcıların 18 yaşında veya ebeveyn iznine sahip 13 yaşından büyük olması gerekmektedir.

Yeni AB Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) uyarınca İrlanda, Dijital Rıza Yaşını 16’ya indirmiştir. Bu düzenleme İrlanda’da 16 yaşın altındaki gençlerin bu platforma erişmesine izin verilmediği anlamına gelmektedir.

Ancak, kullanıcıların web sitesine erişmek veya videoları görüntülemek için oturum açmaları gerekmemektedir. Bununla birlikte, artık ücretsiz olarak indirilebilen YouTube çocuk sürümü mevcuttur. YouTube Kids, 3-8 yaş arası çocuklar için tasarlanmış ve çocukların ve ebeveynlerin ilgilendikleri içeriği bulmasını kolaylaştırmayı amaçlamıştır.

YouTube Kids uygulaması hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayabilirsiniz.

YouTube Kullanırken Riskler Nelerdir?

YouTube yeni şeyler keşfetmek, öğrenmek ve eğlenmek için harika bir yerdir ancak ebeveynlerin ve gençlerin hizmeti kullanırken dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır.

Uygunsuz içerik

YouTube’un bir milyardan fazla kullanıcısı vardır. Dakikada yüklenen tahmini 300 saatlik görüntünün tümü çocuklar için uygun değildir.

Ancak çocuğunuzun kendisi için uygun olmayan içeriklerle karşılaşma riskini en aza indirmeye yardımcı olabilirsiniz. Siz veya çocuğunuz uygunsuz bir şey gördüğünüzde videoyu YouTube şikayet edebilirsiniz.

Uygunsuz içeriği işaretleme hakkında daha fazla bilgi lütfen tıklayınız.

Siber Zorbalık

Ne yazık ki, insanlar özellikle yorum işlevi aracılığıyla hizmette olumsuz yorumlar ve zorbalık yaşayabilmektedirler. (YouTube kullanıcıları diğer kullanıcıların videolarına yorum yapabilir). Çocuğunuzun bir YouTube kanalı/profili varsa kendi profilinde/kanalında yorumları devre dışı bırakmasını önermek iyi bir fikirdir. Bu, ayarlar çok kolay bir şekilde yapılabilir ve olumsuz yorumlarla karşılaşma riskini en aza indirmeye yardımcı olur. Çocuğunuz YouTube’da taciz yaşıyorsa kullanıcıları engelleyebilir ve şikayet edebilirsiniz.

Kullanıcıları bildirme ve engelleme hakkında daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki kısımları tıklayınız.

Kullanıcıları Engellemek için tıklayınız: 

Kötüye Kullanım Bildirmek için tıklayınız:

Çocuğunuzu YouTube’da Güvende Tutmaya Yönelik İpuçları

  1. Gizlilik Ayarlarını Yönetme

Bir kullanıcı YouTube’a bir video yüklediğinde, varsayılan olarak video herkese açık olarak ayarlanır bu da herkesin videoyu görebileceği anlamına gelir. Çocuğunuzun yaşına bağlı olarak, çocuğunuz YouTube’a video yüklüyorsa hangi ayarların kullanılmasının en iyi olduğunu ona mutlaka öğretmelisiniz. Videoları kolayca gizli veya liste dışı olarak değiştirebilirsiniz.

Ayrıca, kişileri Google Çevreler’i kullanarak videolarınızı görüntülemeye davet edebilirsiniz. Özel bir videoyu diğer kullanıcılarla paylaşmak için kanalınızı Google+’ya bağlamanız gerektiğini lütfen unutmayınız. Bir YouTube kanalını bir Google+ profiline nasıl bağlayacağınız hakkında bilgi için lütfen tıklayınız.

  1. Ebeveyn Denetimlerini Ayarlayın

Ebeveynler, YouTube’da yaş kısıtlamaları ve ebeveyn denetimleri mutlaka ayarlamalıdır. Ebeveyn denetimlerinin nasıl ayarlanacağını öğrenmek için lütfen tıklayınız.

  1. YouTube’da Yorumları Devre Dışı Bırakın

YouTube, videolardaki yorumları tamamen devre dışı bırakmanıza veya kullanıcıların her yorumu yayınlanmadan önce onaylama seçeneklerine sahip olmanıza olanak tanır; bu, siber zorbalık yaşama risklerinden kaçınmaya yardımcı olabilir. Yorumların nasıl  devre dışı bırakılacağını öğrenmek için lütfen tıklayınız.

  1. Güvenlik Modunu Kullanın

YouTube’un, yetişkinlere uygunsuz içeriği engelleme fırsatı veren Güvenlik Modu olduğunu unutmayınız. Bu ayarı yapmak için lütfen tıklayınız. Bu bir “opt-in” ayarıdır yani siz açana kadar geçerli olmayacaktır. Bu ayar, arama sonuçlarını, yetişkin içerikli videoları veya yaş kısıtlaması olan videoları kaldıracak şekilde filtreler; bu tür içeriklerin video aramalarında, ilgili videolarda, oynatma listelerinde, şovlarda veya film bölümlerinde gösterilmeyeceği anlamına gelir. Hiçbir filtreleme sistemi yüzde 100 doğru değildir ancak yüksek oranda koruma sağlar. Küçük çocukların ebeveynlerinin bu özelliği etkinleştirmesini öneririz.

İftira yasaları ülkeden ülkeye değişiklik gösterse de genellikle başka bir kişi veya işletmenin itibarına zarar veren içeriklerle ilgilidir. İftiranın tanımı dünyanın farklı yerlerinde değişiklik gösterse de iftira, genel olarak bir başkasının itibarını zedeleyen ya da başkasının dışlanmasına veya ondan kaçınılmasına neden olan, herhangi bir gerçekliği olmayan ifadelerdir.

İftira nedeniyle YouTube engelleme sürecinde yerel yasal gerekçeler göz önünde bulundurulur ve bazı durumlarda mahkeme kararı gerekir. Bir iftira nedeniyle YouTube un engelleme talebini işleme koyabilmesi için hak talebinin ayrıntılı ve güçlü bir şekilde desteklenmiş olması gerekir. Örneğin, ilgili ifadelerin neden gerçek dışı olduğunu ve itibarınızı nasıl zedelediğini düşündüğünüzü açıklamanız gerekmektedir.

Bazı durumlarda, yükleyiciler zararlı içerikleri isteyerek kaldırırlar. Mahkeme kararı çıkartmak maliyetli ve zaman alıcı olabildiğinden, kullanıcılara doğrudan söz konusu içeriklerin yükleyicileriyle iletişime geçmelerini öneririz.

Yükleyiciye ulaşamıyorsanız videonun, gizlilik veya taciz politikası kapsamında içerik kaldırma standartlarını karşılayıp karşılamadığını kontrol ediniz.

Yükleyiciyle iletişim kurmayı denediyseniz ve iftira hak talebinin bir gizlilik veya taciz şikayetinden daha uygun olduğunu düşünüyorsanız itirazın gerçekleştiği ülkeyi seçerek YouTube talimatlarını uygulayınız.

YouTube yayınların doğruluğuna karar verme yetkisine sahip olmadığı için video yayınlarını iftira iddiaları nedeniyle kaldırmamaktadır. İletişim Ahlakı Yasası’nın (CDA) 230. Bölümü’ndeki (c) Maddesi uyarınca, her türlü olası hak talebinizi, doğrudan içeriği yayınlayan kişiye karşı yasal yollara başvurarak takip etmenizi öneririz. İçerik üreticiye karşı yasal yollara başvurmak istiyorsanız içerik üreticisinin söz konusu gönderiyi kaldırmasını gerektiren mahkeme kararına YouTube uymaya hazır olduğunu bildirmektedir.

YouTube adresinde yayınlanan içerikle ilgili bir mahkeme kararı varsa bu kararı aşağıda ki adrese iletebilirsiniz:

YouTube, Inc., Attn Legal Support, 901 Cherry Ave., Second Floor, San Bruno, CA 94066. Ya da Erişim Sağlayıcıları Birliğine iletebilirsiniz.

Günümüzde sıklıkla İnternet aracılığıyla kişilerin fotoğrafları, videoları izinsiz şekilde ele geçirilerek şantaj yapılmaktadır. Bu gibi durumlarda şantaj suçuyla birlikte “Kişisel verilerin kaydedilmesi” ve “Kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme” suçları da işlenmektedir.

İnternet ortamında yayınlanan fotoğraf ve/veya video vb. bir içeriğin bir anda binlerce sitede yayınlanması mümkündür.

Siber suç çeteleri, mağdurlarına şantaj yapmadan önce mali durumlarını, fotoğraflarını ve faaliyetlerini incelemek için sosyal ağlarda takip ederek işe başlarlar.

Çete daha sonra sosyal medyada sahte kadın profilleri kullanarak, kurbanları tuzağa düşürmek için üçüncü taraf videolarını veya anonim çevrimiçi içeriği kullanarak erkek kurbanlarıyla iletişim kurarlar. Mağdurlar cinsel içerikli eylemlerde bulunduktan sonra, şantaj yapanlar onları çevrimiçiyken kaydeder ve bu video klipleri veya fotoğrafları internette yayınlamakla tehdit ederler. Potansiyel olarak önemli bir utançla karşı karşıya kalan mağdurlar daha sonra tacizcilerin talep ettiği parayı ödemeleri için baskı altına alınırlar.

İnternet ortamında yapılan sohbetler, paylaşılan kişisel bilgiler, resimler ve videolar kişinin aleyhine şantaj malzemesi olarak kullanılabilir.

İnternet üzerinden şantaja uğramamak için YouTube, Chat, Vine, Whatsapp, Instagram, Skype vb. sosyal medya hesapları üzerinden tanışılan kişilere karşı dikkat edilmelidir.

İnternet ortamında tanışılan kişilerle paylaşılan içeriklerin, telefon konuşmalarının ve görüntülü sohbetlerin kayıt altına alınabileceği asla unutulmamalıdır.

Şantaj yapan kişilerin en büyük sermayesi, “sizin korkularınız ve durumun sonuçları için endişeleriniz”dir. Bir kez para verirseniz arkası her zaman gelir.

Böyle bir durumla karşılaşmamak için gerçek hayatta tanımadığınız kişiler ile sanal ortamda arkadaşlık kurmayınız. Sanal ortamda tanıştığınız ancak yüz yüze görüşmediğiniz kişilerle görüntülü ve/veya sesli sohbet yapmayınız ve asla mahrem görüntüler paylaşmayınız.

Whatsapp ve benzeri iletişim programlarıyla yapılan görüntülü ve/veya sesli görüşmelerin, gönderilen ses ve görüntülerin kayıt altına alınabileceğini unutmayınız. İnternet ortamında tanıştığınız kişilere mesleki bilgileriniz, aileniz ve özel hayatınız hakkında ayrıntılı bilgi vermeyin ve özel bilgiler paylaşmayın. Sosyal medya sitelerinde bulunan profillerin sahte olabileceğini aklınızdan çıkartmayınız.

Bilgisayar korsanları, mahrem konuların ifşa edilmesi ve toplumsal baskı ile dışlanmasına neden olacak duyguların istismarı olarak bilinen “sextortion” yöntemini kullanarak şantaj yapmaya devam etmektedirler.

Gelişen teknoloji ile birlikte internet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelirken, internet üzerinden yapılan şantaj, tehdit, taciz, cinsel istismar, sanal zorbalıklar ile milyonlarca insan mağdur etmektedir.

İfşa, Şantaj bir resim ve videonun kaldırılması için yasal haklarınızı kullanmanız mümkündür. TCK ilgili maddeleri uyarınca Savcılık Makamına Suç Duyurusu ile başvurabilir ve yine 5651 sayılı Kanuna dayalı olarak içerik kaldırılması ve erişim engeli kararı verilmesi için talepte bulunabilirsiniz. Kişilik haklarının veya özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiği iddiası ile somut olaya göre maddi ve manevi tazminat talep edebilirsiniz.

YouTube da yayınlanan, silinmesini sağlayamadığınız ve aynı zamanda sizi rahatsız eden videoların ya da resimlerin tamamını kalıcı olarak kısa bir sürede kaldırabiliyoruz. Dilerseniz bize ulaşıp uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.

Tüm resim ve video sitelerinden ve yayıldığı ilgili linklerden içerik kaldırma ile ilgili hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. Resim ve video silme işlemimiz kalıcıdır; yaptığımız işlemlerden sonra resim ve video tamamen ilgili siteden ve arama motorlarından kaldırılmış olur. Resim ve video silindikten sonra kimse o resmi ve videoyu artık görüntüleyemez. İlgili link üzerinde bulunan fotoğraf ya da video, işlemlerimiz sonucunda sildikten sonra hiç kimse tarafından açılıp görüntülenemez. Ancak bir süre daha fotoğraf ve videonun ön izleme görüntüsü arama motorlarında çıkmaya devam eder. Bu aşamada görsel arama sonuçlarının ve küçük resimlerin silinmesi de kısa bir süre içinde Media3M Bilişim Uzmanları tarafından gerçekleştirilir.

Organize suçluların kurbanı olduğunuzu unutmayın yalnız değilsiniz.

Çıkış yolu yokmuş gibi gelebilir ama unutmayın ki size yardımcı olabilecek profesyoneller var. MEDIA3M Bilişim Ekibinden destek alabilirsiniz. Bunu atlatabilirsin.

BİLİNMELİDİR Kİ ŞANTAJ YASA DIŞIDIR VE ORTADAN KALDIRILMAYI HAK EDER.

Sivil hakları ve sivil özgürlükleri tehdit eden çevrimiçi ihlallerle mücadele etmek MEDIA3M ekibinin en önemli misyonudur.

Her durum farklıdır. Bu sebeple şahsınıza özel program ile çalışan profesyonelleri tercih ediniz.

Biliniz ki zor anlarınızda her zaman yanınızdayız.

Olumsuz İçerik Kaldırma Hizmeti konusunda daha fazla yazı okumak için lütfen tıklayınız.

WhatsApp WhatsApp İletişim