Yıldızlararası

Yıldızlararası – Interstellar

Christopher Nolan Kimdir ?

Dünyaca ünlü yönetmen Christopher Nolan, İngiltere’nin Londra kentinde 30 Temmuz 1970 tarihinde doğdu.  Beş kişilik bir ailenin ortanca çocuğuydu.

Çocukluğu sürekli Londra ile Chicago arasında geçen Christopher, yedi yaşına geldiğinde babasının Super 8 kamerasını ödünç aldı ve kendi aksiyon figürleriyle kısa filmler çekti.

Nolan bir Yıldız Savaşları hayranıydı ve sekiz yaşlarındayken Space Wars adını verdiği stop motion animasyon filmi yaptı.

Nolan, orta öğrenimini Haileybury and Imperial Service College’da tamamladıktan sonra University College London’da İngiliz dili ve edebiyatı okudu. Üniversitenin film yapım tesisleri olması burayı seçmesinde etkendi.  Üniversite yıllarında okulunun film kulübüne yöneticilik yaptı.

Nolan 1996 yılında Larceny ve 1997 yılında Doodlebug adlı iki kısa film yaptı.

1998 yılına girildiğinde ilk filmi olan The Following’i çekti. Film, eleştirmenler tarafından oldukça iyi yorumlar aldı.

2000 yılında Memento (Akıl Defteri) isimli filmini yaptı. Film alışılmışın dışında tersten giden olay örgüsü ile farklı bir konstepte sahipti. Memento gişede başarılı bir hasılat elde ederek, Nolan’ın eleştirmenler dışında seyircilerin de ilgisini çekebilecek bir yönetmen olduğunu gösterdi.

Memento filmi Christoper Nolan’ı Hollywood’un en başarılı yönetmenleri arasına yerleştirdi.

2002 yapımı Insomnia (Uykusuz) isimli filminde Al Pacino ve Robin Williams gibi Hollywood’un ünlü yıldızları ile beraber çalıştı.

2005 yılına gelindiğinde Batman filmlerinin modern uyarlaması olan Batman Begins (Batman Başlıyor) filmini çekti. Nolan, bu filminde diğer Batman filmlerinden daha gerçekçi ve karanlık bir dünya kurmaya çalıştı. Film gişede büyük başarı elde etti ve iyi eleştiriler aldı.

Yıldızlararası Christopher Nolan

Nolan bu filmi çekerken Hans Zimmer isimli ünlü film müziği bestecisiyle de tanıştı. Batman Begins’in müziğini yapan Zimmer bu filmden sonra yönetmenin neredeyse her filminin müziğini yaparak başarılara imza atacaktı.

2006 yılında yönettiği The Prestige (Prestij)  filminde Christian Bale, Hugh Jackman, Michael Caine gibi ünlü oyuncularla çalıştı ve film olumlu eleştiriler aldı.

2008 yılında Batman Begins filminin devam filmi olan The Dark Knight (Kara Şövalye) isimli filmi yönetti. 1 milyar dolardan fazla hasılat yapan bu film artık Christopher Nolan’ı dünyanın en iyi yönetmeleri arasına soktu.

2010 yılında İnception (Baslangıç) filminde Leonardo DiCaprio ile birlikte çalıştı. Film 825 milyon dolar gibi yüksek bir hasılata ulaştı.

2012 yılında Batman üçlemesinin son filmi olan The Dark Knight Rises (Kara Şövalye Yükseliyor) filmini yönetti.

2014 yılında İnterstellar (Yıldızlararası) bilim kurgu filminin yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendi. Film izleyicilerden olumlu yorumlar aldı ve dünya çapında 675 milyon dolar hasılat elde etti.

Christopher Nolan’ın yazıp yönettiği Memento, The Prestige, Interstellar gibi birkaç filminde senaryo ekibinde kardeşi Jonathan Nolan’da bulunmaktadır.

2017 yılında senaryosunu kendi yazıp yönettiği Dunkirk isimli filmini çekti. Film, 2. Dünya Savaşı sırasında İngiliz ordusunun Fransa’nın Dunkirk kıyılarında 400 bin askerle sıkışması ve bu ordunun, deniz desteğiyle Dunkirk’ten tahliye edilişini konu almaktadır.

2020 yılında gelindiğinde ise Nolan senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı Tenet filmini çekti. Tenet, yayınlandığı dünya çapında 363 milyon dolar hasılat elde etti.

Bugünkü filmimiz Christopher Nolan tarafından yönetilen Yıldızlararası orijinal adıyla Interstellar 

Yıldızlararası – Interstellar

Yönetmen : Christopher Nolan

Senaryo : Christopher Nolan, Jonathan Nolan

Yapım Yılı :  2014 

Yapım Ülkesi : ABD

Tür : Bilim kurgu, Macera , Dram

Orijinal Dil : İngilizce

İMDB puanı : 8.6

Film süresi : 169 dakika

Film Bütçesi : 165 milyon $

Film Hasılatı  : 701 milyon $ 

Oyuncular : Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Michael Caine, John Lithgow

Film Hakkında Bilgiler:

Chistopher  ve kardeşi Jonathan Nolan film senaryosunu oluşturmak için uzun yıllar çalışarak araştırmalar  yaptılar. Christopher Nolan’ın yönettiği Yıldızlararası filmi dünya çapında büyük ilgiyle karşılandı ve 701 milyon $ gibi bir hasılata ulaştı.

Film 2015 yılı Akademi ödüllerinde de en iyi görsel efekt Oscarı’nın sahibi oldu.

Filmin Konusu :

Yıldızlararası  filmi, insanlığın ekolojik felaket ve gıda krizinin içerisinde hayatta kalmaya çalıştığı bir dünyayı gösteriyor.

Manyetik alandaki bozukluk nedeniyle çok büyük toz fırtınaları yaşanmakta, bu durumda insanlar için tarım yapmayı zorlaştırmaktadır. Dünya’da inanılmaz bir açlık yaşanmaktadır,  bu yüzden insanlar  sadece mısır üretebilir durumdadırlar.

Bir mühendis ve eski bir NASA pilotu olan Joseph  Cooper  bu sebeplerden dolayı artık ailesi ile birlikte çiftçiliğe başlamıştır. Cooper’ın  Tom isimli bir oğlu ve  Murpy isimli bir kızı  vardır.

Ekolojik krizin yarattığı kötü koşullar içerisinde bir düzen sağlamak için toplumsal yaşamda bir çok değişikliğe gidilmiştir. Kriz içerisinde ki bu dünyada insanlar teknolojik yenilikler yapmayı, yeni keşifler tasarlamayı bırakmışlardır.

Bir gün Murpy’nin odasında bir yer çekimi anormalliği olur ve bir toz fırtınası çıkar. Yerdeki zeminde ikili sistemde yazılı koordinatlar belirir, Murpy ve babası Cooper bunu kordinata doğru hareket ederler.  Bu kordinatlar onları Nasa’nın gizli bir araştırma merkezine çıkarır.

Bu yeraltı araştırma merkezinde bulunan Profesör Brand yönetimindeki ekip insanlığın kurtuluşu için bir proje geliştirmektedirler. Brand’ın amacı; Satürn halkalarında keşfedilen ve galaksiler arası seyahati mümkün hale getireceği düşünülen bir solucan deliği aracılığıyla insanlığa evrende yeni bir ev bulabilmektir.

Brand dünyanın sonunun kaçınılmaz olduğu ve çözümün yeryüzünde değil uzayda olduğuna Cooper’ı ikna eder. Böylelikle Cooper ailesini bu kaçınılmaz görünen sondan kurtarmak için yola çıkmayı kabul eder ve Cooper’ın uzay yolculuğu başlar.

WhatsApp WhatsApp İletişim