Whatsapp Gizililik Sözleşmesi

Whatsapp Gizililik Sözleşmesi

WhatsApp sözleşmesi son günlerin en çok tartışılan ve konuşulan konularından biri haline geldi. Kullanım koşullarını değiştiren WhatsApp, kullanıcıların verilerinin doğrudan Facebook ile paylaşılmasını istiyor. Bu koşulları kabul eden kullanıcılar uygulamayı kullanmaya devam ederken, kabul etmeyenler ise WhatsApp hesaplarına erişim sağlayamayacak.

8 Şubat tarihinde WhatsApp’ı açan kullanıcıların karşısına çıkacak ekranda yeni koşullar kullanıcılara sunulacak ve kabul edilmesi istenecek.

WhatsApp sözleşmesi nedir? İşte Whatsapp sözleşmesinin merak edilen maddeleri…

WhatsApp’ın 4 Ocak’ta güncellenen “Gizlilik İlkesi”ne uygulamanın resmi sitesinde de yer verildi. Sitede yer alan metinde, WhatsApp’ın Facebook şirketlerinin bir parçası olduğu vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

“Hizmetlerimizin yürütülmesi, sağlanması, iyileştirilmesi, anlaşılması, özelleştirilmesi, desteklenmesi ve pazarlanması amacıyla WhatsApp; hizmetlerimizi ne zaman yüklediğiniz, kullandığınız veya hizmetlerimize ne zaman eriştiğiniz dahil olmak üzere bazı bilgileri almak veya toplamak zorundadır.

Aldığımız ve topladığımız veri türleri, hizmetlerimizi nasıl kullandığınıza bağlıdır. Hizmetlerimizi sağlamak için belirli bilgilere gereksinim duyarız ve bunlar olmaksızın hizmetlerimizi size sağlayamayız.

Facebook şirketlerinin bir parçası olan WhatsApp, diğer Facebook şirketlerinden bilgi alır ve bu şirketlerle bilgi paylaşımında bulunur. Hizmetlerimizin ve Facebook şirketi ürünleri dahil bu şirketlerin sunduğu olanakların yürütülmesi, sunulması, iyileştirilmesi, anlaşılması, özelleştirilmesi, desteklenmesi ve pazarlanması amacıyla bu şirketlerden aldığımız bilgileri kullanabiliriz ve bu şirketler de bizim onlarla paylaştığımız bilgileri kullanabilirler.

WhatsApp ın, kullanıcılarından topladığı veriler;

Hesap Bilgileri

Mesajlar

Bağlantılar

Durum Bilgisi

İşlem ve Ödeme Verileri

Müşteri Desteği ve Diğer İletişimler

Kullanım ve Kayıt Bilgileri

Cihaz ve Bağlantı Bilgileri

Konum Bilgileri

Çerezler

Başkalarının Sizin Hakkınızda Sağladığı Bilgiler (Üçüncü taraftan sağlanır.)

Kullanıcı Şikayetleri (Üçüncü taraftan sağlanır.)

WhatsApp’taki İşletmeler (Üçüncü taraftan sağlanır.)

Üçüncü Taraf Hizmet Sağlayıcıları (Üçüncü taraftan sağlanır.)

Üçüncü Taraf Hizmetleri (Üçüncü taraftan sağlanır.)

WHATSAPP GİZLİLİK SÖZLEŞMESİ MADDELERİ

Hesap Bilgileri

Mesajlar

Bağlantılar

Durum Bilgisi

İşlem ve Ödeme Verileri

Müşteri Desteği ve Diğer İletişimler

Kullanım ve Kayıt Bilgileri

Cihaz ve Bağlantı Bilgileri

Konum Bilgileri

Çerezler

Başkalarının Sizin Hakkınızda Sağladığı Bilgiler

Kullanıcı Şikayetleri

WhatsApp’taki İşletmeler

Üçüncü Taraf Hizmet Sağlayıcıları

Üçüncü Taraf Hizmetleri

Toplanan veriler ne için kullanılıyor?

Yan Hizmetler

Emniyet, Güvenlik ve Bütünlük

Facebook Şirketleri Hakkındaki İletişimler

Kurumsal Etkileşimler

WhatsApp Gizlilik İlkesi

Avrupa Bölgesi’nde ikamet ediyorsanız, WhatsApp hizmeti size WhatsApp Ireland Limited tarafından bu Hizmet Koşulları ve Gizlilik İlkesi uyarınca sunulur.

Hizmetlerimiz

Avrupa Ekonomik Alanı’ndaki (Avrupa Birliği’ni de içerir) bir ülkede ve kapsam dahilindeki başka herhangi bir ülke veya bölgede (toplu olarak “Avrupa Bölgesi” olarak adlandırılır) yaşıyorsanız, aşağıda açıklanan hizmetler (toplu olarak “Hizmetler”) size WhatsApp Ireland Limited tarafından; Avrupa Bölgesi içindekiler hariç başka bir ülkede yaşıyorsanız ise WhatsApp LLC (toplu olarak “WhatsApp”, “biz”, “bizim”, “bize”, “bizi”, “bizimle”) tarafından sunulur:

Gizlilik ve Güvenlik Prensipleri WhatsApp’ı kurduğumuz günden beri, Hizmetlerimizi güçlü gizlilik ve güvenlik prensipleri ışığında geliştiriyoruz.

Başka İnsanlara Bağlantı Kurmanızı Sağlamak. Diğer WhatsApp kullanıcılarıyla mesajlar, sesli ve görüntülü aramalar, görüntü ve video gönderme, Durumunuzu gösterme, istediğinizde konumunuzu başkalarıyla paylaşma gibi yollardan iletişim kurmanız için çeşitli yollar sunuyoruz. Platformumuzdaki kullanıcılara para göndermenize ve kullanıcılardan para almanıza olanak tanıyan kolay kullanımlı bir platform sağlayabiliriz. WhatsApp olarak; hizmetlerine bağlanmanızı sağlayacak yollar sunmamıza yardımcı olan ortaklarla, hizmet sağlayıcılarla ve iştiraklerle birlikte çalışırız. Onlardan aldığımız bilgileri Hizmetlerimizin yürütülmesine, sağlanmasına ve iyileştirilmesine katkıda bulunacak şekilde kullanırız.

Hizmetlerimizi İyileştirmenin Yolları. Hizmetlerimizin burada açıklanan tüm yönlerini iyileştirmek amacıyla, WhatsApp’tan nasıl yararlandığınızı analiz ederiz. WhatsApp kullanan işletmelere; hizmetlerinin ve mesajlarının etkinliğini ve dağıtımını anlama konusunda yardımcı olmak da buna dahildir. WhatsApp bunu yapmak için sahip olduğu bilgileri kullanır ve ortaklarla, hizmet sağlayıcılarla ve iştiraklerle çalışır.

İşletmelerle İletişim Kurma. Sipariş, işlem, teslimat ve gönderi bildirimleri, ürün ve servis güncellemeleri ve pazarlama gibi konularda sizin ve işletmeler gibi üçüncü tarafların WhatsApp’ı kullanarak iletişimde olmalarının yollarını sunarız. Alabileceğiniz pazarlama mesajları ilginizi çekebilecek bazı teklifler sunabilir. İstenmeyen mesajlara (spam) maruz kalmanızı biz de istemiyoruz, tüm bu mesajlarınızı ve iletişimleri yönetebilirsiniz ve tercihlerinize saygı duyarız.

Emniyet ve Güvenlik. Kötü amaçlı kişi ve hareketlerin yanı sıra Koşullarımızın ihlalleriyle de gerektiği şekilde ilgilenerek WhatsApp’ın emniyetini ve güvenliğini korumak üzere çalışırız. Hizmetlerimizin kötüye kullanımını, başkalarına karşı zararlı davranışları ve Koşullarımızın ve ilkelerimizin ihlal edilmesini yasaklar; topluluğumuzu destekleme veya koruma olanağımızın bulunduğu durumları çözüme kavuştururuz. Topluluğumuza ve Hizmetlerimizin emniyet ve güvenliğine zarar verebilecek kötü amaçlı kişi ve hareketleri tespit etme ve kaldırma kabiliyetimizi artırmak için otomatikleştirilmiş sistemler geliştiririz. Bu tür kişi veya hareketlerden haberdar olmamız durumunda, bu kişi veya hareketleri kaldırarak ya da kolluk kuvvetleriyle iletişime geçerek gerekli müdahalede bulunuruz. Birisinin Hizmetlerimizi kötüye kullandığından veya zararlı davranışlarda bulunduğundan haberdar olduğumuzda diğer iştirakler ile bilgi paylaşımında bulunuruz.

Hizmetlerimize Tüm Dünyada Erişim Sağlamak. Hizmetimizi dünya çapında yürütebilmek için içerikleri ve verileri dünyanın dört bir yanındaki (ikamet ettiğiniz ülke haricindeki ülkeler de dahil olmak üzere) veri merkezlerine ve sistemlere dağıtarak buralarda depolamamız gerekmektedir. Altyapının mülkiyeti veya yürütme sorumluluğu, hizmet sağlayıcılarımızda veya iştiraklerimizde olabilir.

İştirakler. Facebook Şirketlerinin bir parçasıyız. Facebook Şirketlerinin bir parçası olan WhatsApp, WhatsApp’ın Gizlilik İlkesinde açıklandığı şekilde Facebook Şirketlerinden bilgi alır ve bu şirketlerle bilgi paylaşımında bulunur. Onlardan aldığımız bilgileri Hizmetlerimizin yürütülmesine, sağlanmasına ve iyileştirilmesine katkıda bulunacak şekilde kullanırız. Facebook Şirketleri ve bu şirketlerin koşul ve ilkeleri hakkında daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.

ACİL HİZMETLERE ERİŞİM SAĞLANAMAMASI: WhatsApp ile cep telefonunuz, sabit hatlı telefonunuz ve SMS hizmetleri arasında önemli farklar bulunmaktadır. Hizmetlerimiz; polis, itfaiye veya hastaneler gibi acil durum hizmetleri ve acil durum hizmet sağlayıcılarına erişim sağlamamakta, ayrıca kamu güvenliği çağrı merkezlerine bağlantı olanağı sunmamaktadır. İlgili acil durum hizmet sağlayıcılarınızla bir cep telefonu, sabit hatlı bir telefon veya başka bir hizmet aracılığıyla iletişime geçebildiğinizden emin olmalısınız.

Gizlilik İlkesi ve Kullanıcı Verileri

WhatsApp, gizliliğinize önem verir. WhatsApp’ın Gizlilik İlkesi kapsamında bilgi (mesaj dahil) uygulamalarımız (sizden aldığımız ve topladığımız bilgi türleri, bu bilgileri nasıl kullanıp paylaştığımız ve hakkınızdaki bilgilerin işlenmesine ilişkin haklarınız dahil) açıklanmaktadır. Gizlilik İlkesi, hakkınızdaki kişisel bilgileri işlememizin yasal dayanaklarını açıklar ve buna bu bilgilerin toplanması, kullanılması, işlenmesi ve paylaşılması ve ayrıca Hizmetlerimizi kullandığınız yerden bağımsız olarak bu bilgilerin Amerika Birleşik Devletleri’ne ve dünya çapında sahip olduğumuz veya kullandığımız tesislerin, hizmet sağlayıcıların, iştiraklerin veya ortakların bulunduğu diğer ülkelere aktarılması ve buralarda işlenmesi dahildir.

Özel hayatınıza saygılı olmak DNA’mızda var. WhatsApp’ı kurduğumuz günden itibaren Hizmetlerimizi güçlü gizlilik ilkeleri ışığında geliştirmeyi hedefliyoruz.

WhatsApp, dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılara mesajlaşma ve İnternet üzerinden arama yapma gibi hizmetler sunuyor. Gizlilik İlkemiz, mesajlar dahil olmak üzere bilgilere yönelik uygulamalarımızı açıklamamıza yardımcı oluyor. Örneğin, hangi bilgileri topladığımızı ve bu uygulamanın sizi nasıl etkilediğini anlatıyoruz. Ayrıca, gizliliğinizi korumak için aldığımız önlemleri açıklıyoruz. Örneğin WhatsApp’ı, teslim edilen mesajların saklanmasını engelleyecek şekilde tasarlıyoruz ve Hizmetlerimiz dahilinde kiminle iletişim kurduğunuzun kontrolünün sizde olmasını sağlıyoruz.

“WhatsApp”, “bizim”, “biz” veya “bize” gibi ifadeleri kullandığımızda WhatsApp LLC’ye atıfta bulunuyoruz. Bu Gizlilik İlkesi (“Gizlilik İlkesi”), aksi belirtilmedikçe tüm uygulama, hizmet, özellik, yazılım ve web sitelerimiz (toplu olarak “Hizmetler”) için geçerlidir.

Lütfen Hizmetlerimizi hangi koşullar altında kullanacağınızı açıklayan WhatsApp Hizmet Koşulları’nı (“Koşullar”) da okuyun.

Sorumlulukların Reddi

SİZE HİZMETLERİMİZİ SAĞLAMAK VE EMNİYETLİ, GÜVENLİ VE HATASIZ BİR ORTAMIN SÜREKLİLİĞİNİ SAĞLAMAK İÇİN MAKUL ÖLÇÜDE BECERİ VE ÖZEN GÖSTERİYORUZ, ANCAK WHATSAPP’IN DAİMA KESİNTİSİZ, GECİKMESİZ VEYA KUSURSUZ ŞEKİLDE ÇALIŞACAĞINI GARANTİ ETMİYORUZ. HİZMETLERİMİZİ KULLANIRKEN RİSKLERİN SORUMLULUĞUNU BİZZAT ÜSTLENİRSİNİZ VE AŞAĞIDAKİ SORUMLULUK RETLERİNE TABİ OLURSUNUZ. HİZMETLERİMİZİ HER TÜRLÜ TİCARETE ELVERİŞLİLİK, BELİRLİ BİR AMACA UYGUNLUK, MÜLKİYET, İHLAL ETMEME, BİLGİSAYAR VİRÜSÜ VE DİĞER ZARARLI KODLARI İÇERMEME GARANTİLERİ DAHİL VE BUNLARLA SINIRLI OLMAMAK ÜZERE AÇIK VEYA ZIMNİ HERHANGİ BİR GARANTİ VERMEKSİZİN, “OLDUĞU GİBİ” SAĞLARIZ. TARAFIMIZCA SAĞLANAN HERHANGİ BİR BİLGİNİN DOĞRU, EKSİKSİZ VEYA FAYDALI OLDUĞUNU; HİZMETLERİMİZİN FAAL, HATASIZ, GÜVENLİ VEYA EMNİYETLİ OLACAĞINI VEYA HİZMETLERİMİZİN KESİNTİSİZ, GECİKMESİZ VEYA KUSURSUZ ŞEKİLDE ÇALIŞACAĞINI GARANTİ ETMEYİZ. KULLANICILARIMIZIN HİZMETLERİMİZİ YA DA HİZMETLERİMİZİN SAĞLADIĞI ÖZELLİK, HİZMET VE ARAYÜZLERİ NASIL VEYA NE ZAMAN KULLANDIĞINI KONTROL ETMEYİZ VE BUNLARI KONTROL ETME YÜKÜMLÜLÜĞÜMÜZ BULUNMAMAKTADIR. KULLANICILARIN VEYA DİĞER ÜÇÜNCÜ TARAFLARIN EYLEMLERİNDEN YA DA BİLGİLERİNDEN (İÇERİKLER DAHİL) SORUMLU TUTULAMAYIZ VE BUNLARI KONTROL ETME YÜKÜMLÜLÜĞÜMÜZ BULUNMAMAKTADIR. BİZİ, BAĞLI KURULUŞLARIMIZI, İŞTİRAKLERİMİZİ, ŞİRKETİMİZİN VE BU ŞİRKETLERİN DİREKTÖRLERİNİ, GÖREVLİLERİNİ, ÇALIŞANLARINI, ORTAKLARINI VE ARACILARINI (TOPLU OLARAK “WHATSAPP TARAFLARI”) HER TÜRLÜ HAK İDDİASI, ŞİKAYET, DAVA KONUSU VEYA UYUŞMAZLIKTAN (TOPLU OLARAK “HAK İDDİASI”) VE HERHANGİ BİR ÜÇÜNCÜ TARAFA KARŞI HAK İDDİANIZ İLE İLGİSİ YA DA BAĞLANTISI BULUNAN VEYA BU İDDİANIZDAN KAYNAKLANAN HER TÜRLÜ BİLİNEN VE BİLİNMEYEN ZARARDAN İBRA EDERSİNİZ. ÜLKENİZİN VEYA İKAMET ETTİĞİNİZ YERİN YÜRÜRLÜKTEKİ KANUNLARI HİZMETLERİMİZİ KULLANMANIZIN SONUCU OLARAK BUNA İZİN VERMİYORSA, WHATSAPP İLE İLGİLİ HAKLARINIZ YUKARIDAKİ SORUMLULUK REDDİNDEN ETKİLENMEZ. İBRANIN YÜRÜTÜLMESİ ESNASINDA ALACAKLININ KENDİ LEHİNE OLDUĞUNU BİLMEDİĞİ VE BUNDAN ŞÜPHELENMEDİĞİ, BİLMİŞ OLMASI DURUMUNDA BORÇLUYLA ANLAŞMASINI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ETKİLEYECEK OLAN TALEPLER, GENEL BİR İBRA KAPSAMINDA YER ALMAZ.

Hizmetlerimizin Erişilebilirliği ve Feshi

Hizmetlerimizin Erişilebilirliği. Hizmetlerimizi her zaman daha da iyi hale getirmeye çalışıyoruz. Bu amaç doğrultusunda Hizmet, özellik, işlev ve belirli cihaz ve platformlar için destek ekleyebilir ya da mevcut olanları kaldırabiliriz. Hizmetlerimiz bakım, onarım, güncelleme veya ağ ya da ekipman arızaları gibi durumlar dahil olmak üzere farklı sebeplerle kesintiye uğrayabilir. Mümkün olan durumlarda 30 günlük bildirim süresinin ardından belirli özellikler ve belirli cihaz ve platformlar için sunduğumuz destek dahil olmak üzere Hizmetlerimizi kısmen veya tamamen durdurabiliriz. Doğa olayları ve diğer mücbir sebepler gibi kontrolümüz dışındaki olaylar Hizmetlerimizi etkileyebilir.

Fesih. Bir WhatsApp kullanıcısı olarak kalacağınızı umut etsek de, istediğiniz zaman ve herhangi bir sebeple hesabınızı silerek WhatsApp ile olan ilişkinizi feshedebilirsiniz.

Bunun yanı sıra; dolandırıcılık dahil olmak üzere şüpheli ya da yasadışı davranışlar nedeniyle veya Koşullarımızı ihlal ettiğinize veya biz, kullanıcılarımız veya başkaları için zarar, risk veya yasal süreçlere maruz kalma tehlikesi teşkil ettiğinize inanmamız durumunda, Hizmetlerimize erişiminizi ya da Hizmetlerimizi kullanımınızı istediğimiz zaman değiştirebilir, durdurabilir veya feshedebiliriz. Aşağıdaki hükümler, WhatsApp ile ilişkinizin feshedilmesinden sonra da geçerliliğini sürdürecektir: “Lisanslar,” “Sorumlulukların Reddi,” “Sorumluluğun Sınırlandırılması,” “Tazminat,” “İhtilafların Çözümü,” “Hizmetlerimizin Erişilebilirliği ve Feshi,” “Diğer” ve “Amerika Birleşik Devletleri veya Kanada Kullanıcıları İçin Özel Tahkim Bildirimi.” Hesabınızın bir yanlışlık sonucu feshedildiğini veya durdurulduğunu düşünüyorsanız lütfen support@whatsapp.com  adresinden bizimle iletişime geçin.

WhatsApp Hizmet Koşulları

Avrupa Bölgesi’nde ikamet ediyorsanız WhatsApp hizmeti size WhatsApp Ireland Limited tarafından bu Hizmet Koşulları ve Gizlilik İlkesi kapsamında sunulur.

WhatsApp LLC (“WhatsApp,” “bizim,” “biz” veya “bize”) dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılara mesajlaşma ve İnternet üzerinden arama yapma gibi hizmetler sunar. WhatsApp kullanımınızla ilgili koşulları anlamak için lütfen Hizmet Koşullarımızı okuyun. Uygulamamızı yükleyerek, uygulamamıza erişerek veya uygulamalarımızı, hizmetlerimizi, özelliklerimizi, yazılımlarımızı ya da İnternet sitemizi (toplu olarak “Hizmetler”) kullanarak Hizmet Koşullarımızı (“Koşullar”) kabul etmiş olursunuz.

ACİL HİZMETLERE ERİŞİM SAĞLANAMAMASI: WhatsApp ile cep telefonunuz, sabit hatlı telefonunuz ve SMS hizmetleri arasında önemli farklar bulunmaktadır. Hizmetlerimiz; polis, itfaiye veya hastaneler gibi acil durum hizmetleri ve acil durum hizmet sağlayıcılarına erişim sağlamamakta, ayrıca kamu güvenliği çağrı merkezlerine bağlantı olanağı sunmamaktadır. İlgili acil durum hizmet sağlayıcılarınızla bir cep telefonu, sabit hatlı telefon veya başka bir hizmet aracılığıyla iletişime geçebildiğinizden emin olmalısınız.

ABD VEYA KANADA’DA İKAMET EDEN BİR WHATSAPP KULLANICISIYSANIZ, KOŞULLARIMIZDA BİR BAĞLAYICI TAHKİM BİLDİRİMİ YER ALIR. BU BİLDİRİME GÖRE, KULLANIMA SON VERMEDİYSENİZ VE BELİRLİ TÜRDE İHTİLAFLAR SÖZ KONUSU DEĞİLSE, WHATSAPP VE SİZİN TÜM İHTİLAFLARI BAĞLAYICI BİREYSEL TAHKİM YOLUYLA ÇÖZECEĞİNİZİ KABUL EDERSİNİZ. BU, BU İHTİLAFLARI BİR HAKİM VEYA JÜRİ ÖNÜNDE KARARA ULAŞTIRMA HAKKINIZDAN VE BİR TOPLU DAVAYA, TOPLU TAHKİME VE TOPLULUĞUN BİR VEYA BİRKAÇ ÜYESİ TARAFINDAN TEMSİL OLUNAN BİR DAVAYA KATILMA HAKKINIZDAN FERAGAT EDECEĞİNİZ ANLAMINA GELİR.

İhtilafların çözümü

Mahkeme ve Yargılama Yeri. Amerika Birleşik Devletleri’nde veya Kanada’da ikamet eden bir WhatsApp kullanıcısıysanız sizin için aşağıdaki “Amerika Birleşik Devletleri veya Kanada Kullanıcıları İçin Özel Tahkim Bildirimi” kısmı geçerlidir. Lütfen ilgili kısmın tamamını dikkatlice okuyun. Aşağıdaki “Amerika Birleşik Devletleri veya Kanada Kullanıcıları İçin Özel Tahkim Bildirimi” kısmına tabi değilseniz, sizin ve WhatsApp’ın Koşullarımızla, bizimle veya Hizmetlerimizle ilgisi ya da bağlantısı bulunan veya bunlardan kaynaklanan her türlü Talebinizi (her biri bir “İhtilaf,” birlikte “İhtilaflar”) sadece Kaliforniya Kuzey Bölgesi için Amerika Birleşik Devletleri Yerel Mahkemesinde veya Kaliforniya’daki San Mateo County dahilindeki bir eyalet mahkemesinde çözüme kavuşturacağınızı ve bu tür tüm ihtilaflara ilişkin yargılama süreçlerinde bu mahkemelerin yetkili mahkeme olduğunu kabul edersiniz. Yukarıdakilerin saklı kalması koşuluyla, tamamen kendi takdirimize bağlı olarak, sizinle aramızdaki herhangi bir İhtilafı, ikamet ettiğiniz ülkede İhtilaf üzerinde yargı yetkisine sahip herhangi bir mahkemede çözümlemeyi tercih edebileceğimizi kabul edersiniz.

Geçerli Yasa. Hem Koşullarımız hem de kanun hükümlerindeki çelişkilere bakılmaksızın ve mahkemede veya tahkimde olması fark etmeksizin WhatsApp ile aranızda çıkabilecek her türlü İhtilaf Kaliforniya Eyaleti yasalarına tabidir.

WhatsApp WhatsApp İletişim