web tasarım

Web Tasarım

Web tasarımı internet sitesi oluşturma işlemidir. İnternet sitesi düzeni, muhteva imalatı ve grafik tasarım dahil olmak üzere bir hayli değişik işlemler içerir. Web tasarımı ve web geliştirme terimleri çoğunlukla birbirinin yerine kullanılsa da, web tasarım teknik olarak daha geniş web geliştirme kategorisinin bir alt kümesidir.

İnternet siteleri, HTML denilen bir biçimlendirme dili kullanılarak oluşturulur. Web tasarımcıları, her sayfanın muhtevasını ve meta verilerini tanımlayan HTML etiketlerini kullanarak web sayfaları oluşturur. Bir web sayfasındaki öğelerin düzeni ve görünümü tipik olarak CSS veya basamaklı stil sayfaları kullanılarak tanımlanır. Bu yüzden, çoğu internet sitesi, her sayfanın tarayıcıda nasıl görüneceğini tanımlayan bir HTML ve CSS kombinasyonu içerir.

Kimi web tasarımcıları kod sayfalarını (HTML ve CSS’yi sıfırdan yazarak) vermeyi tercih ederken, diğerleri Adobe Dreamweaver gibi bir “WYSIWYG” editörü kullanır. Bu tertip edici türü, web sayfası düzenini tasarlamak için görsel bir arayüz sağlar ve yazılım alakalı HTML ve CSS kodunu otomatik olarak oluşturur. İnternet sitelerini tasarlamanın bir diğer popüler yolu WordPress veya Joomla gibi bir içerik idare sistemidir. Bu hizmetler, yeni bir internet sitesi için başlangıç ​​noktası olarak kullanılabilecek farklı internet sitesi şablonları sunar. Web yöneticileri daha sonra içerik ilave edebilir ve web tabanlı bir ara birim kullanarak mizanpajı özelleştirebilir.

HTML ve CSS, bir internet sitesinin görünüşünü ve hissini tasarlamak için kullanılırken, resimlerin ayrı olarak oluşturulması gerekir. Bu yüzden, grafik tasarımcılar web tasarımıyla örtüşebilir, zira grafik tasarımcıları genellikle Web’de kullanılmak üzere görüntüler oluşturur. Adobe Photoshop gibi kimi grafik programları, görüntüleri web yayıncılığı için optimize edilmiş bir biçimde dışa aktarmanın kolay bir yolunu sağlayan bir “Web için Kaydet …” seçeneğini de içerirler.

WhatsApp WhatsApp İletişim