Video Oyunu media3m 1500x1000

Video Oyunu

Genellikle video oyunlarında giriş aygıtı olarak joystick aygıtı, çıkış olaraksa bir monitör ve hoparlör kullanılır. Teknolojinin ilerlemesi ile giriş ve çıkış üniteleri için çok daha gelişmiş aygıtlar kullanılmaya başlanmıştır. Bunlara otomobil direksiyon sistemleri, uçak konsolları, titreşimli joystickler ve pedallar örnek olarak verilebilir.

Video oyunu konsollarının erken bir örneği olan Atari 2600 geniş bir bilinirliğe ulaşmıştır.

Dünyanın ilk video oyun konsolu, katot ışın tüpü eğlence cihazı (cathode ray tube amusement device) 1947 yılında patentlenmiştir. Bu oyun konsolu radarlarda kullanılan ekran teknolojisini kullanır ve oyuncunun ekrandaki bir noktayı hareket ettirmesini sağlayan analog bir kontrol cihazına sahiptir.

Konsol oyunları 90’lı yıllarda yerini bilgisayar oyunlarına bırakmış olsa da, Sony’nin ürettiği PlayStation ile birlikte, konsollar, bilgisayarlara yeniden rakip olmuştur. PlayStation’ın ardından Xbox, Wii, Nintendo Dual Screen konsolları ile bilgisayarın rakipleri artmıştır.

Video oyunlarının çeşitliliği günümüzde artmaktadır. Oyun türlerinin kesin sayısı gerçek anlamda bilinmemektedir çünkü oyun tasarımcıları orijinal bir başlık yakalayabilmek için kendi türlerini oluşturmaya çalışmaktadırlar. Yaygın olarak üretilen bazı oyun türleri şunlardır:

Birinci şahıs nişancı (FPS)

Rol yapma oyunu (RPG)

Sıra Tabanlı Strateji (TBS)

Gerçek Zamanlı Strateji (RTS)

Spor oyunu

Yarış oyunu

MOBA (Çevrimiçi çok oyunculu savaş arenası)

Aksiyon oyunu

Üçüncü şahıs nişancı (TPS)

Oyun dünyasındaki satışlar günden güne artmakta olup, 2016 yılında yapılan araştırmaya göre film endüstrisini geçerek en çok kazanan endüstri olmayı başarmıştır. Sadece ilk gününde 815,7 milyon Amerikan doları kazanan Rockstar Games’in oyunu GTA V, 2017 yılında 3 milyar Amerikan dolar hasılat yaparak, 2,7 milyar Amerikan doları ile şimdiye kadar en yüksek hasılatı yapan film olan Avatar’ı geçmiştir. Global Games Piyasa Raporu’nun 2016 sürümüne göre, sadece 2016 yılında oyun endüstrisi 99,6 milyar Amerikan doları elde ederken, Hollywood  36 milyar Amerikan doları gelir elde ederek oyun endüstrisinin gerisinde kalmıştır.

Oyun motorları oyun tasarımcılarını milyon satır kodla uğraşırken rahatlatmak için tasarlanmışlardır. Tasarımcı ön planda basit komutlar girerken oyun motoru ise arka planda bu basit komutları oldukça karmaşık kodlara çevirip oyun motorunun yazıldığı programlama dilini en sonunda tüm bu komutları sadece bilgisayarın anlayabildiği bit formatına (Ünlü 0-1 sistemi) çevirmektedir. Günümüzde popüler olan bazı oyun motorları şunlardır:

Unity

Game Maker

Game Editor

CryEngine 3

OGRE

RPG Maker

FPS Creator

Blender (Aynı zamanda bir 3B modelleme ve 3B animasyon aracıdır.)

Unreal Engine

Video oyunu hileleri oyunlardaki çeşitli hatalardan yararlanarak, oyuncu veya başka karakterler üzerinde yapabileceği değişikliklerdir. Örneğin kahramanı ölümsüz yapma, çeşitli silahlarla donatma, tek vuruşta adamı öldürme vb. gibi. Online oyunlarda yapılan hileler suç sayılmakta ve bu hileler yapımcıları tarafından genellikle parayla diğer çevrimiçi oyunculara satılmaktadır.

Bazı tek kişilik oyunlarda oyun yapımcısı tarafından eklenen hileler bulunur. Bu hileler genellikle önceden belirlenen bir anahtar söz öbeği yazılarak etkinleştirilir.

WhatsApp WhatsApp İletişim