Veri Güvenliğinin Önemi

Veri Güvenliğinin Önemi

Veri güvenliği, dijital bilgileri bozulma, hırsızlık veya yetkisiz erişimden korumak için tüm yaşam döngüsü boyunca koruma sürecidir. Donanım, yazılım, depolama aygıtları ve kullanıcı aygıtları; erişim ve idari kontroller ve kuruluşların politika ve prosedürlerinin tamamını kapsar.

Veri güvenliği, bir şirketin verilerinin görünürlüğünü ve bunların nasıl kullanıldığını artıran araçlar ve teknolojiler kullanır. Bu araçlar, veri maskeleme, şifreleme ve hassas bilgilerin redaksiyonu gibi işlemler yoluyla verileri koruyabilir. Süreç aynı zamanda kuruluşların denetim prosedürlerini düzene koymalarına ve giderek daha katı hale gelen veri koruma düzenlemelerine uymalarına yardımcı olur.

Sağlam bir veri güvenliği yönetimi ve stratejisi süreci, bir kuruluşun bilgilerini siber saldırılara karşı korumasını sağlar. Ayrıca, birçok  veri ihlalinin nedeni olmaya devam eden insan hatası ve içeriden gelen tehdit risklerini en aza indirmeye yardımcı olur.

Veri Güvenliği Neden Önemlidir?

Veri güvenliğinin  dünyanın her yerindeki tüm sektörlerdeki kuruluşlar için önemli olmasının birçok nedeni vardır. Kuruluşlar yasal olarak müşteri ve kullanıcı verilerini kaybolmaktan veya çalınmaktan ve yanlış ellere geçmekten korumakla yükümlüdür.

Veri siber güvenliği, bir veri ihlaline eşlik eden itibar riskini önlemek için de çok önemlidir. Yüksek profilli bir saldırı veya veri kaybı, müşterilerin bir kuruluşa olan güvenini kaybetmesine ve işlerini bir rakibe götürmesine neden olabilir. Bu ayrıca, hassas verilerin kaybedilmesi durumunda para cezaları, yasal ödemeler ve hasar onarımı ile birlikte ciddi mali kayıplar riskini de beraberinde getirir.

Veri Güvenliğinin Faydaları

 1. Bilgilerinizi güvende tutar: Veri güvenliğine odaklanan bir zihniyet benimseyerek ve doğru araç setini uygulayarak hassas verilerin yanlış ellere geçmemesini sağlarsınız. Hassas veriler, müşteri ödeme bilgilerini, hastane kayıtlarını ve kimlik bilgilerini yalnızca birkaçını içerebilir. Kuruluşunuzun özel ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturulan bir veri güvenliği programı ile bu bilgiler güvende kalır.
 2. İtibarınızı temiz tutmaya yardımcı olur: İnsanlar kuruluşunuzla iş yaptığında hassas bilgilerini size emanet ederler ve bir veri güvenliği stratejisi ihtiyaç duydukları korumayı sağlamanıza olanak tanır. Veri güvenliğiniz kusursuzsa müşteriler, ortaklar ve genel olarak iş dünyası arasında güçlü bir itibara sahip olursunuz.
 3. Size rekabet avantajı sağlar: Birçok sektörde veri ihlalleri olağandır, bu nedenle verileri güvende tutabilirseniz, aynı şeyi yapmakta zorlanan rakiplerinizden kendinizi farklı ve güçlü kılarsınız.
 4. Destek ve geliştirme maliyetlerinden tasarruf sağlar: Veri güvenliği önlemlerini geliştirme sürecinin başlarında dahil ederseniz, yamaları tasarlamak ve dağıtmak veya yolun aşağısındaki kodlama sorunlarını düzeltmek için değerli kaynaklar harcamanız gerekmeyebilir.

Veri Güvenliği ve Veri Gizliliği

Veri güvenliği ve veri gizliliği, verilerin korunmasını içerir ancak bunlar farklıdır. Veri güvenliği, katı, siyah-beyaz terimler kullanarak verilere erişimin kontrol edilmesini gerektirir. Örneğin, bir veri güvenliği politikası, bir veritabanı sorununu gideren biri dışında hiç kimsenin müşteri ödeme bilgilerini görmesine izin verilmemesini zorunlu kılabilir. Bu şekilde, bir veri güvenliği ihlali yaşama şansınızı azaltırsınız.

Öte yandan veri gizliliği, belirli türdeki verilere kimin erişeceği konusunda daha incelikli, stratejik kararlar içerir. Aynı örneği kullanan başka bir kuruluş, “Geliştirme ekibinin çok sayıda müşterinin PayPal kullanarak ödeme yapıp yapmadığını bilmesine yardımcı olabilir. Ardından Payoneer, Skrill veya Stripe’ı da kabul etmeye başlamanın akıllıca olup olmayacağına karar verebilirler.” Bulut bilişim veya şirket içi ortamlardaki veri güvenliği söz konusu olduğunda, bu tür kararlar daha çok veri gizliliği kapsamına girer.

Veri Güvenliğini ve Gizliliğini Sağlamak İçin En İyi Uygulamalar

Veri güvenliği öncelikle verilerinizi güvende tutar ve müşterileriniz arasında güven oluşturur. Diğer kuruluşlar için etkili olan bazı en iyi uygulamalar şunlardır:

 1. Bilgilerinizi güvenceye alın: Bu, verilerinize kimlerin erişebileceğini ve bunları şifreleyeceğini yönetmek anlamına gelir. Yalnızca temel işlevleri yerine getirmek için ona ihtiyaç duyan kişilerin erişimi olmalıdır ve bilgiler, veritabanı ile bilgisayarları veya cihazları arasında gidip gelirken şifrelenmelidir.
 2. Tehditlere karşı önceden hazırlanın: Sisteminizi test ederek, çalışanlarınızı eğiterek, bir olay yönetimi planı tasarlayarak ve bir veri kurtarma planı oluşturarak olası bir veri güvenliği olayına hazır olabilirsiniz.
 3. Kullanmadığınız verileri silin: Artık ihtiyacınız olmayan verilerin hem dijital hem de fiziksel kopyalarından kurtulmalısınız. Bu şekilde, bir bilgisayar korsanının onu keşfetme ve kâr amaçlı kullanma şansını azaltırsınız.

Veri Güvenliği Türleri

Kuruluşlar, verilerini, cihazlarını, ağlarını, sistemlerini ve kullanıcılarını korumak için çok çeşitli  veri güvenliği türlerini kullanabilir. Kuruluşların mümkün olan en iyi stratejiye sahip olduklarından emin olmak için birleştirmeye çalışması gereken en yaygın veri güvenliği türlerinden bazıları şunlardır:

ŞİFRELEME

Veri şifreleme, verileri karıştırmak ve gerçek anlamını gizlemek için algoritmaların kullanılmasıdır. Verilerin şifrelenmesi, mesajların yalnızca uygun şifre çözme anahtarına sahip alıcılar tarafından okunabilmesini sağlar. Bu, özellikle bir veri ihlali durumunda çok önemlidir çünkü bir saldırgan verilere erişmeyi başarsa bile, şifre çözme anahtarı olmadan okuyamayacaktır.

Veri şifreleme ayrıca, bir kuruluşun tüm BT altyapısında hareket ederken verileri koruyan tokenleştirme gibi çözümlerin kullanımını da içerir.

Veri Silme

Kuruluşların artık veriye ihtiyaç duymadığı ve sistemlerinden kalıcı olarak kaldırılmasını gerektiren durumlar olacaktır. Veri silme, sorumluluğu ve veri ihlali olasılığını ortadan kaldıran etkili bir veri güvenliği yönetimi tekniğidir.

Veri Maskeleme

Veri maskeleme, bir kuruluşun belirli harfleri veya sayıları gizleyerek ve değiştirerek verileri gizlemesini sağlar. Bu işlem, bir bilgisayar korsanının araya girmesi durumunda verileri işe yaramaz hale getiren bir şifreleme biçimidir. Orijinal mesaj yalnızca, maskelenmiş karakterlerin şifresini çözecek veya değiştirecek koda sahip biri tarafından ortaya çıkarılabilir.

Veri Esnekliği

Kuruluşlar, verilerinin yedeklerini veya kopyalarını oluşturarak kazara imha veya veri kaybı riskini azaltabilir. Veri yedeklemeleri, bilgileri korumak ve her zaman kullanılabilir olmasını sağlamak için hayati öneme sahiptir. Bu, özellikle bir veri ihlali veya fidye yazılımı saldırısı sırasında önemlidir ve kuruluşun önceki bir yedeği geri yükleyebilmesini sağlar.

En Büyük Veri Güvenliği Riskleri

Kuruluşlar, daha karmaşık saldırganlar tarafından başlatılan siber saldırılarla giderek daha karmaşık bir güvenlik tehditleri ortamıyla karşı karşıyadır. Veri güvenliğine yönelik en büyük risklerden bazıları şunlardır:

Kaza Sonucu Veri Riski

Birçok veri ihlali, bilgisayar korsanlığının bir sonucu değil, çalışanların yanlışlıkla veya ihmalkar bir şekilde hassas bilgileri ifşa etmesinden kaynaklanmaktadır. Çalışanlar, şirketlerinin güvenlik politikalarından haberdar olmadıkları için verileri kolayca kaybedebilir, paylaşabilir veya yanlış kişiyle veri erişimine izin verebilir veya bilgileri kötüye kullanabilir veya kaybedebilir.

Kimlik Avı Saldırıları

Bir kimlik avı saldırısında, bir siber suçlu, genellikle e-posta, kısa mesaj hizmeti (SMS) veya anlık mesajlaşma hizmetleri aracılığıyla güvenilir bir göndericiden geliyormuş gibi görünen mesajlar gönderir. Mesajlar, alıcıları kötü amaçlı yazılım indirmeye veya saldırganın oturum açma kimlik bilgilerini veya finansal bilgilerini çalmasına olanak tanıyan sahte bir web sitesini ziyaret etmeye yönlendiren kötü amaçlı bağlantılar veya ekler içerir.

Bu saldırılar, bir saldırganın kullanıcı cihazlarının güvenliğini aşmasına veya kurumsal ağlara erişmesine de yardımcı olabilir. Kimlik avı saldırıları genellikle, bilgisayar korsanlarının kurbanları hassas bilgileri veya ayrıcalıklı hesaplara giriş kimlik bilgilerini vermeleri için manipüle etmek için kullandıkları sosyal mühendislik ile eşleştirilir.

İçeriden Tehditler

Herhangi bir kuruluş için en büyük veri güvenliği tehditlerinden biri kendi çalışanlarıdır. İçeriden öğrenen tehditler, kasıtlı veya kasıtsız olarak kendi kuruluşlarının verilerini riske atan kişilerdir. Üç tiptedirler:

 1. Gizliliği ihlal edilmiş içeriden bilgi: Çalışan, hesabının veya kimlik bilgilerinin ele geçirildiğinin farkında değildir. Saldırgan, kullanıcı gibi davranarak kötü amaçlı etkinlik gerçekleştirebilir.
 2. Kötü niyetli içeriden bilgi: Çalışan, kuruluşundan aktif olarak veri çalmaya veya kendi kişisel kazançlarına zarar vermeye çalışır.
 3. Kötü niyetli olmayan içeriden öğrenen: Çalışan, güvenlik politikalarına veya prosedürlerine uymayarak veya bunlardan habersiz olarak ihmalkar davranışlarla kazara zarar verir.

Kötü amaçlı yazılım

Kötü amaçlı yazılımlar genellikle e-posta ve web tabanlı saldırılar yoluyla yayılır. Saldırganlar , web tarayıcıları veya web uygulamaları gibi yazılımlarındaki güvenlik açıklarından yararlanarak bilgisayarlara ve kurumsal ağlara bulaşmak için kötü amaçlı yazılım kullanır. Kötü amaçlı yazılım, veri hırsızlığı, gasp ve ağ hasarı gibi ciddi veri güvenliği olaylarına yol açabilir.

Fidye yazılımı

Fidye yazılımı saldırıları, her büyüklükteki kuruluş için ciddi bir veri güvenliği riski oluşturur. Cihazlara bulaşmayı ve üzerlerindeki verileri şifrelemeyi amaçlayan bir kötü amaçlı yazılım biçimidir. Saldırganlar daha sonra, ödeme yapıldıktan sonra verileri iade etme veya geri yükleme vaadiyle kurbanlarından bir fidye ücreti talep eder. Bazı fidye yazılımı biçimleri hızla yayılır ve tüm ağlara bulaşır, bu da yedek veri sunucularını bile çökertebilir.

Bulut Veri Depolama

Kuruluşlar, daha kolay işbirliği ve paylaşım sağlamak için verileri giderek buluta taşıyor ve buluta öncelik veriyor. Ancak verileri buluta taşımak, onu veri kaybına karşı kontrol etmeyi ve korumayı daha zor hale getirebilir. Bulut, kullanıcıların kişisel cihazları kullanarak ve daha az güvenli ağlarda bilgilere eriştiği uzaktan çalışma süreçleri için kritik öneme sahiptir. Bu, verileri yetkisiz taraflarla yanlışlıkla veya kötü niyetli olarak paylaşmayı kolaylaştırır.

Kritik Veri Güvenliği Çözümleri

Kuruluşların bilgilerini ve kullanıcılarını korumalarına yardımcı olacak çok çeşitli çözümler mevcuttur. Bunlar şunları içerir:

Erişim Kontrolleri

Erişim kontrolleri, kuruluşların dijital ortamlarında verilere ve sistemlere kimlerin erişebileceğine ilişkin kurallar uygulamasını sağlar. Bunu, dizinlere, dosyalara ve ağlara erişimi filtreleyen ve hangi kullanıcıların hangi bilgi ve sistemlere erişmesine izin verildiğini tanımlayan erişim kontrol listeleri (ACL’ler) aracılığıyla yaparlar.

Bulut Veri Güvenliği

Kuruluşlar verilerini giderek daha fazla buluta taşıdıkça, aşağıdakileri yapmalarını sağlayan bir çözüme ihtiyaç duyarlar:

 • Buluta taşınırken verileri güvenli hale getirme
 • Bulut tabanlı uygulamaları koruma

Bu önlemler, çalışanlar giderek daha fazla evden çalıştıkça dinamik çalışma süreçlerini güvence altına almak için daha da önemlidir.

Veri kaybı önleme

Veri kaybını önleme  (DLP), kuruluşların olası veri ihlallerini tespit etmesini ve önlemesini sağlar. Ayrıca, kuruluş dışında bilgi sızma ve yetkisiz paylaşımları tespit etmelerine, bilgilerin daha iyi görünürlük kazanmasına, hassas verilerin yok edilmesini önlemelerine ve ilgili veri düzenlemelerine uymalarına yardımcı olur.

E-posta Güvenliği

E-posta güvenlik araçları, kuruluşların e-posta kaynaklı güvenlik tehditlerini algılamasına ve önlemesine olanak tanır. Bu, çalışanların kötü amaçlı bağlantılara tıklamasını, kötü amaçlı ekleri açmasını ve sahte web sitelerini ziyaret etmesini engellemede önemli bir rol oynar. E-posta güvenlik çözümleri, verilerin güvenliğini sağlayan e-posta ve mobil iletilerde uçtan uca şifreleme de sağlayabilir.

Anahtar yönetimi

Anahtar yönetimi, verileri şifrelemek için kriptografik anahtarların kullanımını içerir. Genel ve özel anahtarlar, güvenli veri paylaşımını sağlayan verileri şifrelemek ve ardından şifresini çözmek için kullanılır. Kuruluşlar ayrıca herhangi bir karakter dizisini başka bir değere dönüştürmek için hashing kullanabilir, bu da anahtar kullanımını önler.

Media3m Nasıl Yardımcı Olabilir?

Media3m, kuruluşların çeşitli veri güvenliği çözümleri aracılığıyla tüm bilgilerini korumasını sağlar. Kapsamlı Media3m çözümleri,  kuruluşlara verilerini ve kullanıcılarını korumak ve veri ihlallerini önlemek için ihtiyaç duydukları her şeyi sağlayan DLP,  yeni nesil güvenlik duvarları  (NGFW’ler) ve SD-WAN araçları sağlar.

MEDIA3M Bilişim Ekibinden destek alabilirsiniz.

Sivil hakları ve sivil özgürlükleri tehdit eden çevrimiçi ihlallerle mücadele etmek MEDIA3M ekibinin en önemli misyonudur.

Biliniz ki zor anlarınızda her zaman yanınızdayız.

WhatsApp WhatsApp İletişim