Veri Güvenliği

Veri Güvenliği

Veri güvenliği; yaşam döngüsü boyunca verileri yetkisiz erişime ve veri bozulmasına karşı koruma sürecini ifade eder. Veri güvenliği, tüm uygulamalarda ve platformlarda verileri koruyan veri şifreleme, karma oluşturma, belirteçleştirme ve anahtar yönetimi uygulamalarını içerir.

Büyük olasılıkla, çocukken kilitli bir günlüğünüz vardı ve genellikle onu bir yere saklardınız. Çünkü içerik tamamen kişiseldi, size aitti ve düşüncelerinizi ve durumunuzu kimsenin bilmesini istemezdiniz.

Günlüğünüzü güvende tutmak için yaptığınız kilitleme, gizleme veya gizli kod kullanma gibi önlemlerin tamamı aslında şuan yapılan veri güvenliğinin bir benzeriydi. Aslında bu önlemler, günümüzde kuruluşların ve şirketlerin verilerini güvende tutmak için izledikleri ilkelerdir. Ancak şirket verilerinin bu anlamda kilitlenemeyeceği veya gizlenemeyeceği düşünüldüğünde, günümüzde iş dünyasında veri güvenliğinin ne anlama geldiğini anlamak için veri güvenliğini tanımlamaya gelin devam edelim.

Veri güvenliği ne anlama gelir?

Veri güvenliği aslında verilerin yetkisiz erişime, kullanıma, değişikliğe, ifşaya ve ağ güvenliğinin, fiziksel güvenliğin ve belge güvenliğinin yok edilmesine karşı korunması anlamına gelmektedir.

Bilgi elde etmeye çalışırken ortaya çıkabilecek geniş ve karmaşık bir dizi soruna geniş ve karmaşık bir dizi çözüm içermektedir.

Veri güvenliği, izinsiz girişleri önlemek için kilitler ve güvenlik kameraları aracılığıyla fiziksel konumunuzu korumanın yanı sıra parola koruması veya “çok faktörlü kimlik doğrulama” gibi güvenlik sağlamayı içerebilir.

Parolaya ek olarak ek bir koruma katmanı oluşturmak için çok faktörlü kimlik doğrulama, kullanıcının cihazına gönderilen bir güvenlik kodunu girmesini gerektirir. Bir bilgisayar korsanı şifreyi tahmin ederse, size gönderilen kodu kurtarmak ve siteye giriş yapmak için fiziksel cihazınıza da sahip olmalıdır.

Apple’ın mobil cihazlar için FaceID’si gibi yeni özelliklerin test edilmesini veya yazılımınıza güvenlik yamalarının uygulanması için eski sistemlere yapılan basit yükseltmeleri içerebilir.
Bireyler için veri güvenliği, düzenli olarak kullanılan cihazların yedeklenmesi, karmaşık ve uzun şifreler oluşturulması gibi önlemler şeklinde olabilir.

Ancak kuruluşlar ve şirketler söz konusu olduğunda, veri güvenliği genellikle daha fazla dikkat gerektirir.

Kuruluşlar ve şirketler söz konusu olduğunda, yeni veri güvenliği politikalarını ve prosedürlerini uygulamadan önce dikkate alınması gereken farklı kriterler vardır.

 • Kuruluşunuzun ölçeği nedir?
 • Şirketiniz nerede bulunuyor?(Fiziksel bir yerde misiniz veya uzaktan çalışma ekibi olarak mı çalışıyorsunuz?)
 • Hangi alanda çalışıyorsun?
 • Hangi cihazların güvenliğini sağlamanız gerekiyor?(Masaüstü, tablet, mobil cihaz ve…)
 • Kimin hangi verilere erişimi olmalıdır?
 • Ekibiniz güvenlik için ne kadar zaman ve çaba harcayabilir?
 • Veri güvenliği konusundaki mevcut uzmanlık seviyeniz nedir?

Şirketinizin dijital bilgilerini korumak ve güvence altına almak için yapabileceğiniz ve tamamı “veri güvenliği” çatısı altında olan birkaç önlem vardır.

Kapsamlı veri güvenliği çözümü birkaç bölümden oluşur. İşletmeniz için en iyi olanı, büyüklük, sektör, konum ve mevcut araçlar ve politikalar gibi birçok faktöre bağlıdır.

BİLGİ GÜVENLİĞİ

1-Hassas belgelere erişimi kısıtlayarak kimliğinizi yönetin.

Hassas bilgilere erişim, insanların görebilecekleri bilgileri kullanıcı kimliklerine göre kategorilere ayırarak yönetilebilir. Bu, kullanıcı adınız veya oturum açma bilgileriniz çalındığında size verilebilecek zarar miktarını sınırlar. Media3m, kullanıcının türüne bağlı olarak farklı erişim izinleri oluşturmuştur ve bu, iyi bir veri güvenliği politikasına ulaşmanın anahtarıdır.

2-Kriptografi

Verilerimizi güvende tutmak için sahip olduğumuz en iyi araçlardan biridir. Çoğu zaman, işiniz için kullandığınız yazılım araçları bir tür şifreleme özelliğine sahiptir ve bu, başlamak için iyi bir yerdir. Örneğin, veri yedekleme hizmetiniz verileri sizin için şifreleyebilmelidir. Şifreleme, basit verilerinizi gizli bir koda dönüştürdüğünüz işlemdir.

3-Kullanıcı verilerini kaynağında koruyun.

Müşteriler ve çalışanlar ilk kez (veya sık) giriş yaptıklarında, Sosyal Giriş gibi güvenli kimlik doğrulama yöntemleriyle kaydolmak için ihtiyaç duydukları bilgileri doğrulayabilir ve güvenceye alabilirsiniz. Bu, kayıt sürecini basitleştirir ve kullanıcıların düşme riskini azaltır. Ayrıca birden fazla veri tabanı kullanmak yerine tek bir veri tabanında merkezi veri yönetimi ile veri kaybı olasılığı azalır.

4-Kendinizi işyerinde mobil cihazları kullanmamaya hazırlayın.

İşyerinde mobil cihazların kullanımı arttıkça güvenlik tehditlerinin seviyesi de artmaktadır. Bu konuda mobil güvenlik için yazılı bir programa ihtiyaç vardır. Bu, kuruluş çalışanlarının halka açık Wi-Fi ağına bağlanmamak ve mobil cihazlara virüsten koruma yazılımı yüklemek gibi bir dizi zorunlu eylemi gerektirir.

Tehditlere hazır olun

Sisteminizi test edin. En iyi savunma saldırıdır ve güvenli veri kurtarma için en iyi saldırı, verilerin kaybolmadığından emin olmaktır. Bunu, sisteminizdeki baskıyı test etmek için dahili bir ekip atayarak veya harici bir ekiple çalışarak yapabilirsiniz.

Çalışanlarınızı eğitin. Kimlik avı e-postaları ve USB tuzakları gibi yaygın veri güvenliği saldırıları, tehlikelerin farkında olmayan ve dikkatli olmayan çalışanları hedef alır. Sanal eğitim kursları yürütmek bu riskleri azaltmada uzun bir yol kat edebilir.

Bir etkinlik yönetim planınız olsun. Şirketinizin güvenliğinin tehlikeye girdiğini öğrendiğinizde panik yapmamalısınız. Kapsamlı bir protokole sahip olmak stresinizi azaltabilir ve verilen hasarı sınırlayabilir. BT birimi bu durumlarda ne yapması gerektiğinin farkında olmalıdır.

Bir sistem çökmesi veya ihtiyacınız olan bilgileri silen veya tehlikeye atan hoş olmayan bir senaryo durumunda güvenli bir veri kurtarma programına ihtiyaç vardır. Birçok ekip için bu, sürekli güncellenen bir veri yedeğine sahip olmak anlamına gelir. Yedeklemenin kendisi korunmalı ve diğer verilerinizden ayrı olmalıdır.

Veri Güvenliği Riskleri

Aşağıda, her büyüklükteki kuruluşun hassas verileri korumaya çalışırken karşılaştığı birkaç yaygın sorun bulunmaktadır.

Kazara Maruz Kalma

Veri ihlallerinin büyük bir yüzdesi, kötü niyetli bir saldırının sonucu değil, hassas verilerin ihmal edilmesinden veya kazara açığa çıkmasından kaynaklanır. Bir kuruluşun çalışanlarının, kazara veya güvenlik politikalarından haberdar olmadıkları için değerli verileri paylaşması, bunlara erişim vermesi, kaybetmesi veya yanlış kullanması yaygın bir durumdur.

Bu büyük sorun, çalışan eğitimiyle değil, aynı zamanda veri kaybı önleme (DLP) teknolojisi ve iyileştirilmiş erişim kontrolleri gibi diğer önlemlerle de çözülebilir.

Kimlik Avı ve Diğer Sosyal Mühendislik Saldırıları

Sosyal mühendislik saldırıları, saldırganlar tarafından hassas verilere erişmek için kullanılan birincil vektördür. Kişileri manipüle etmeyi veya kandırmayı, özel bilgi sağlama veya ayrıcalıklı hesaplara erişim sağlamayı içerir.

Kimlik avı, sosyal mühendisliğin yaygın bir biçimidir. Güvenilir bir kaynaktan geliyormuş gibi görünen ama aslında bir saldırgan tarafından gönderilen mesajları içerir. Kurbanlar, örneğin özel bilgiler sağlayarak veya kötü amaçlı bir bağlantıyı tıklatarak buna uyduğunda, saldırganlar cihazlarının güvenliğini tehlikeye atabilir veya bir şirket ağına erişim elde edebilir.

İçeriden Tehditler

İçeriden öğrenen tehditler, bir kuruluşun verilerinin güvenliğini istemeden veya kasıtlı olarak tehdit eden çalışanlardır. Üç tür içeriden tehdit vardır:

1* Kötü niyetli olmayan içeriden bilgi

Bunlar, yanlışlıkla, ihmal yoluyla veya güvenlik prosedürlerinden habersiz oldukları için zarar verebilecek kullanıcılardır.

2* Kötü niyetli içeriden bilgi

Bunlar, kişisel kazanç için aktif olarak veri çalmaya veya kuruluşa zarar vermeye çalışan kullanıcılardır.

3* Güvenliği ihlal edilmiş içeriden bilgi

Bunlar, hesaplarının veya kimlik bilgilerinin güvenliğinin harici bir saldırgan tarafından ele geçirildiğinin farkında olmayan kullanıcılardır. Saldırgan daha sonra meşru bir kullanıcı gibi davranarak kötü amaçlı etkinlik gerçekleştirebilir.

FİDYE YAZILIMI

Fidye yazılımı, her büyüklükteki şirketteki veriler için büyük bir tehdittir. Fidye yazılımı, kurumsal cihazlara bulaşan ve verileri şifreleyen, şifre çözme anahtarı olmadan kullanılamaz hale getiren kötü amaçlı yazılımlardır. Saldırganlar, anahtarı serbest bırakmak için ödeme isteyen bir fidye mesajı görüntüler ancak çoğu durumda fidyeyi ödemek bile etkisizdir ve veriler kaybolur.

Birçok fidye yazılımı türü hızla yayılabilir ve bir şirket ağının büyük bölümlerine bulaşabilir. Bir kuruluş düzenli yedekleme yapmıyorsa veya fidye yazılımı yedekleme sunucularına bulaşmayı başarıyorsa, kurtarmanın bir yolu olmayabilir.

Bulutta Veri Kaybı

Birçok kuruluş, daha kolay paylaşım ve işbirliğini kolaylaştırmak için verileri buluta taşıyor. Ancak veriler buluta taşındığında, veri kaybını kontrol etmek ve önlemek daha da zordur. Kullanıcılar, kişisel cihazlardan ve güvenli olmayan ağlar üzerinden verilere erişir. Yanlışlıkla veya kötü niyetle bir dosyayı yetkisiz kişilerle paylaşmak çok daha kolaydır. 

Ortak Veri Güvenliği Çözümleri ve Teknikleri

Veri güvenliğini artırabilecek çeşitli teknolojiler ve uygulamalar vardır.

Veri Keşfi ve Sınıflandırma

Modern BT ortamları, verileri sunucularda, uç noktalarda ve bulut sistemlerinde depolar. Veri akışları üzerinde görünürlük, hangi verilerin çalınma veya kötüye kullanılma riski altında olduğunu anlamada önemli bir ilk adımdır. Verilerinizi düzgün bir şekilde korumak için, verinin türünü, nerede olduğunu ve ne için kullanıldığını bilmeniz gerekir. Veri keşfi ve sınıflandırma araçları yardımcı olabilir.

Veri algılama, hangi verilere sahip olduğunuzu bilmenin temelidir. Veri sınıflandırması, hangi verilerin hassas olduğunu ve güvenliğinin sağlanması gerektiğini belirleyerek ölçeklenebilir güvenlik çözümleri oluşturmanıza olanak tanır. Veri algılama ve sınıflandırma çözümleri, dosyaların uç noktalarda, dosya sunucularında ve bulut depolama sistemlerinde etiketlenmesini sağlayarak, uygun güvenlik ilkelerini uygulamak için verileri kuruluş genelinde görselleştirmenize olanak tanır.

Veri Maskeleme

Veri maskeleme, yazılım testi, eğitim ve gerçek verileri gerektirmeyen diğer amaçlar için kullanabileceğiniz kurumsal verilerinizin sentetik bir sürümünü oluşturmanıza olanak tanır. Amaç, gerektiğinde işlevsel bir alternatif sunarken verileri korumaktır.

Veri maskeleme, veri türünü korur ancak değerleri değiştirir. Veriler, şifreleme, karakter karıştırma ve karakter veya sözcük değiştirme dahil olmak üzere çeşitli şekillerde değiştirilebilir. Hangi yöntemi seçerseniz seçin, değerleri tersine mühendislik uygulanamayacak şekilde değiştirmek gerektiğini unutmamalısınız.

Kimlik Erişim Yönetimi

Kimlik ve Erişim Yönetimi (IAM), kuruluşların dijital kimlikleri yönetmesini sağlayan bir iş süreci, strateji ve teknik çerçevedir. IAM çözümleri, BT yöneticilerinin bir kuruluş içindeki hassas bilgilere kullanıcı erişimini kontrol etmesine olanak tanır.

IAM için kullanılan sistemler, tek oturum açma sistemleri, iki faktörlü kimlik doğrulama, çok faktörlü kimlik doğrulama ve ayrıcalıklı erişim yönetimini içerir. Bu teknolojiler, kuruluşun kimlik ve profil verilerini güvenli bir şekilde saklamasını ve altyapının her bir parçasına uygun erişim politikalarının uygulanmasını sağlayarak yönetişimi desteklemesini sağlar.

Veri şifreleme

Veri şifreleme, verileri okunabilir bir biçimden (düz metin) okunamaz kodlanmış bir biçime (şifreli metne) dönüştürme yöntemidir. Yalnızca şifre çözme anahtarı kullanılarak şifrelenmiş verilerin şifresi çözüldükten sonra veriler okunabilir veya işlenebilir.

Açık anahtarlı şifreleme tekniklerinde, şifre çözme anahtarını paylaşmaya gerek yoktur gönderici ve alıcının her birinin şifreleme işlemini gerçekleştirmek için birleştirilen kendi anahtarı vardır. Bu, doğası gereği daha güvenlidir.

Veri şifreleme, bilgisayar korsanlarının hassas bilgilere erişmesini engelleyebilir. Çoğu güvenlik stratejisi için gereklidir ve birçok uyumluluk standardı tarafından açıkça gereklidir.

CEP TELEFONLARINDA VERİ GÜVENLİĞİNİN ÖNEMİ

2021’in ilk yarısında cep telefonu saldırıları 350 milyon kişiye ulaştı ve bu saldırıların her yıl yüzde 25 artması beklenmektedir.

Bu nedenle mobil veri güvenliği için daha iyi çözümlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Hâlihazırda 5,22 milyarı aşan mobil kullanıcı sayısının 2025 yılına kadar 7 milyara ulaşacağı öngörülmektedir. Bu, önümüzdeki birkaç yıl içinde saldırılar için büyük bir seviye yaratacaktır.

Mobil verilerinizin güvenliğini artırmak için atabileceğiniz bazı adımlar şunlardır:

 • Casus yazılım tehditlerine karşı koruma sağlamak için tüm programlarınızı düzenli olarak güncelleyin.
 • Etkin olmayan uygulamalarınızı silin.(Hizmet sağlayıcılar, güvenlik ihlalleri nedeniyle bunlara erişimi askıya alabilir veya sonlandırabilir.)
 • Yeni uygulamaları indirmeden önce istenen izinler ve izinler listesini kontrol edin.(Bu öğeler çok saldırgan görünüyorsa, çalışanlar mobil kötü amaçlı yazılım içerebileceklerinden indirmekten kaçınılmalıdır).
 • Her yeni mobil hesap için benzersiz şifreler oluşturun. Standart girişler için asla varsayılanı kullanmayın.
 • Erişimi kısıtlamak için veri aktarım katmanını şifreleyen iletişim programlarını kullanın.
 • Dahili araçlara erişmek için iki faktörlü kimlik doğrulamasına ihtiyacınız olduğunu unutmayınız.
 • Çalışanların cihazlarına uzaktan nasıl erişeceklerini tam olarak bildiklerinden emin olun. Bir cihazın kaybolması veya çalınması durumunda bilgilerin hızlı bir şekilde silinebilmesi veya aktarılabilmesi önemlidir.

Mobil veri güvenliği sadece akıllı telefonlar ve tabletler için değildir. Artık akıllı saatler ve iş yerinde üretkenliği artırmaya yönelik diğer araçlar gibi diğer teknolojileri de içermektedir. Mobil güvenlik tehditleri, Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarının yaygınlaşmasıyla devam edecektir. İşletmelerin, mobil verilerin güvenliğini sağlamak için mevcut en son yöntemler konusunda güncel olması gerekmektedir.

Veri Güvenliği Çözümleri

Uygulamalar, işlemler, depolama ve büyük veri platformları, büyük veri çözümleri genelinde verileri korumak için gelişmiş veri şifreleme, tokenleştirme ve anahtar yönetimi ile Media3m, en karmaşık kullanım durumlarında bile hassas verilerin korunmasını basitleştirir.

Bulut Veri Güvenliği: Bulut uygulamalarındaki verileri korurken buluta güvenli bir şekilde geçmenizi sağlayan koruma platformu çözümleri.

Veri Şifreleme: Kurumsal, bulut, mobil ve büyük veri ortamlarında verileri koruyan veri merkezli ve tokenleştirme güvenlik çözümleri.

Donanım Güvenlik Modülü: Mali verileri koruyan ve endüstri güvenliği ve uyumluluk gereksinimlerini karşılayan donanım güvenlik modülü.

Anahtar Yönetimi: Verileri koruyan ve sektör düzenlemelerine uyumluluğu sağlayan çözümler.

Kurumsal Veri Koruma: Kurumsal veri korumasına uçtan uca veri merkezli bir yaklaşım sağlayan çözümler.

Ödeme Güvenliği: Perakende ödeme işlemleri için eksiksiz noktadan noktaya şifreleme ve tokenizasyon sağlayarak PCI kapsamının azaltılmasını sağlayan çözümler.

Büyük Veri Koruması: Büyük Veri platformları dahil olmak üzere tüm hassas verileri koruyan çözümler.

Mobil Uygulama Güvenliği: Verileri uçtan uca korurken yerel mobil uygulamalardaki hassas verilerin korunması.

Web Tarayıcı Güvenliği: Müşterinin kart sahibine veya kişisel verilere girdiği andan itibaren tarayıcıda yakalanan hassas verilerin korunması ve ekosistem aracılığıyla güvenilir ana bilgisayar hedefine kadar korumanın sağlanması.

eMail Security: E-posta ve mobil mesajlaşma için uçtan uca şifreleme sağlayan, Kişisel Tanımlanabilir Bilgileri ve Kişisel Sağlık Bilgilerini güvenli ve gizli tutan çözümler.

Unutmayınız ki Güvenlik en önemli konudur.

Kuruluşunuz için kapsamlı bir veri güvenliği politikası oluşturmak göz korkutucu bir görev olabilir ancak bunun şirketiniz ve müşterileriniz için yapabileceğiniz en önemli ve temel güvenlik önlemi olduğunu lütfen unutmayınız.

Kapsamlı bir veri güvenliği çözümünün parçası olarak kimlik ve erişim yönetimini kullanmaya karar verirseniz, biliniz ki Media3m’den daha iyi bir yer yoktur.

Uyumlulukla ilgili çeşitli riskleri karşılamanıza, veri sınıflandırmanızı yönetmenize ve kullanıcı bilgilerini şifrelemenize karar verdiğinizde her zaman göreve hazır teknik ekibimizle sizlere yardımcı olabiliriz.

WhatsApp WhatsApp İletişim