Ucuz Roman

Ucuz Roman – Pulp Fiction

Quentin Tarantino Kimdir?

Amerikalı film yönetmeni, senarist, aktör ve yapımcı olan Quentin Tarantino, Amerikan Sineması’nın en özgün ve yetenekli yönetmenlerinden biridir.

Tarantino, 90’lardaki bağımsız sinema kuşağının genç yönetmenlerinden biri olarak tanınmıştır.

Quentin Tarantino 1963 yılında Knoxville, Tennessee’de doğdu. 16 yaşına geldiğinde oyunculuk öğrenmek için James Best tiyatro grubuna katıldı.

22 yaşında ilk senaryosu olan Captain Peachfuzz and the Anchovy Bandit’i yazdı.

1984 yılında Manhattan Beach’teki tanınmış Video Archives adlı videokaset dükkânında çalışmaya başladı.

Oyunculuk üzerine Allen Garfield’in Actor’s Shelter’ında çalışmaya devam etti ama Tarantino bu dönemde daha çok senaristliğe yoğunlaştı.

1992 yılında Tarantino senaryosunu da yazdığı Rezervuar Köpekleri filmini çekti. Film çok beğenildi. Bu film Tarantino’nun sonraki filmlerinin tarzının da öncüsü oldu.

Ucuz Roman Tarantino

1993 yılında vizyona giren senaryosu Taratino’ya ait olan True Romance filmiyle de iyi yorumlar aldı.

1994’de Ucuz Roman filmini çekti ve bu filmiyle Cannes film festivalinde Altın Palmiye ödülünü aldı. Bu film kendine özgü karmaşık kurgusuyla ilgi çekti.

Tarantino günümüze kadar çok sayıda başarılı filmler yapmaya devam etti.

1997 yılında Jackie Brown

2003 yılında Kill Bill 1

2004 yılında Kill Bill 2

2007 yılında Ölüm Geçirmez

2009 yılında Soysuzlar Çetesi

2012 Zincirsiz

2016 Nefret Sekizlisi

Ve son olarak 2019 yılında Bir Zamanlar Hollywood filmini çekti.

Tarantino, yönettiği filmleriyle ve kazandığı gişe başarılarıyla bağımsız filmlerinde gişede iş yapabileceğini göstererek, bağımsız sinemanın önünü açan isimlerden biri olmuştur.

Tarantino yaptığı çapraz kurgular, filmleri içinde geçen diyaloglar, pop göndermeleri ve birçok film türünü harmanlayarak ortaya çıkarttığı filmleriyle, sinemada adeta kendi tarzını oluşturmuştur.

Bugün incelediğimiz film, senaryosunu Quentin Tarantino’nun yazıp yönettiği Ucuz Roman, orijinal adıyla Pulp Fiction. 

Ucuz Roman – Pulp Fiction

Yönetmen : Quentin Tarantino

Senaryo : Quentin Tarantino, Roger Avery

Yapım Yılı : 1994  

Yapım Ülkesi : ABD

Tür : Suç, Gerilim

Orijinal Dil : İngilizce

İMDB puanı : 8.9

Film süresi : 154 dakika

Film Bütçesi : 8.5 milyon $

Film Hasılatı : 213 milyon $ 

Oyuncular : John Travolta, Samuel L. Jackson, Uma Thurman, Tim Roth, Bruce Willis, Amanda Plummer

Film Hakkında Bilgiler:

Quentin Tarantino yönetmenliğinde, Roger Avary ile birlikte yazılan Pulp Fiction filmi 1994 yılında yapılmış ve Dünya çapında büyük beğeni almıştır.

Film, En İyi Film ödülü dahil 7 dalda Oscar’a aday gösterilmiş ve En İyi Orijinal Senaryo Ödülü’ne sahip olmuştur.

Film 1994 Cannes Film Festivali’nde en iyi film ödülünü alarak Altın Palmiye ödülünün de sahibi olmuştur.

Pulp Fiction Tarantino’nun en çok beğenilen filmlerinden biridir. 

Filmin Konusu :

Karakterlerin birbirinden habersiz hikayeleri merak uyandırmakta ve her karakter için film farklı yerlerde noktalanmaktadır. Film kendi içinde 3 üç ana kısıma ayrılıyor olsa da hikayeler genişleyip daha fazla konuya değinmektedir.

Filmde, Ringo ve Yolanda adlı birbirlerine aşık bir soyguncu çiftle karşılaşıyoruz. Heyacanı seven bu ikili yeni yapacakları soygunlarını konuşurken restoran soymanın da gayet kolay olacağını düşünüp ani bir kararla yemek yedikleri mekanda silahlarını çıkarırlar.

Filmdeki diğer karakterlerimizden Jules ve Vincent birer tetikçidir ve patronları Marcellus Wallace’a ödemelerini yapmayan birkaç kişiyi ziyaret etmeye giderler.

Wallace’ın boksörlük yapan Butch isimde bir adamı vardır. Wallece  Butch’a büyük miktarda para kazanmak için bir maç sırasında şike yapmasını teklif eder. Butch teklifi kabul edecektir ama akabinde Wallace’u dolandırmayı planlamaktadır.

Diğer taraftan Vincent, patronu Wallace’un eşi Mia’yı patronunun isteği üzerine bir restorana götürmek için evinden almaya  gider. Fakat Mia uyuşturucu bağımlısıdır ve dozu fazla kaçırınca Vincent’ı zor anlar bekleyecektir.

Sorunlar yavaş yavaş katlanarak artar, işler yolunda gitmez ve tüm karekterler ummadıkları şeylerle yüzleşmek zorunda kalırlar.

Filmdeki bütün karakterlerin hikayeleri farklı mekanlarda ve  farklı zamanlarda bir şekilde birbirleriyle çakışacak ve daha karmaşık olaylara sürüklenecektir.

WhatsApp WhatsApp İletişim