Uçlu Kalem – Versatil Kalem Media3m

Uçlu Kalem – Versatil Kalem

Versatil çok yönlü demektir. Uçlu kalem veya basmalı kalem, karbondan yapılmış uçları kullanan mekanik kurşun kaleme verilen addır. Çek firması Koh-i-Noor Hardtmuth tarafından üretilen bir model olan Versatil, Türkçede basmalı kalem anlamında kullanılmaktadır. Uçlu kalemler, kalemin arka kapağı açılarak konan kalem ucunun, kalem kapağına basmak suretiyle kalemin uç kısmından dışarı itilmesi prensibi ile çalışır.

Versatil kalemini diğer uçlu kalem çeşitlerinden ayıran özelliği daha ince uç ve uç çeşitlerine sahip olmasıdır.

Basmalı kalem uçlarının çapı 0.5, 0.7, 0.9 mm şeklinde belirtilir. 0.3 ve 0.35 mm. lik teknik çizim modelleri de bulunur. Metal ya da plastik parçalardan oluşan çeşitli tasarımları ve modelleri mevcuttur. Uçlar, siyahın yanı sıra çeşitli renklerde de üretilmektedir. Bazı modellerde silgi bulunmaktadır.

Uç çeşitleri; yağlı ve kuru uçlar olarak ikiye ayrılmaktadır. Yağlı uçlar biraz daha kalın ve koyu yazarlar. Daha çok 2B formatı uçlardır. Kuru uçlar ise daha hafif ve açık yazmayı sağlarlar daha çok 5B formatındadır. Basmalı kalemler hem pratik hem de kullanışlıdırlar.

Versatil kalem uçları HB, B, 2B, 5B gibi farklı türlere ayrılırlar. Bu ayrım koyuluk, kalınlık ve yoğunluk özelliklerine göredir. HB uçlar daha açık bir yazı ya da çizim yapılmasına olanak tanırlar. 2B uçlar ise HB uçlara göre daha kalın ve koyu bir görüntü ortaya çıkarırlar.

Uçlu kalemler yalnızca yazı yazmak amacı ile kullanılırken Versatil kalem modelleri çizim ve modelleme gibi teknik alanlarda da rahatlıkla kullanılabilmektedir.

WhatsApp WhatsApp İletişim