Tik Tok Uygulaması

Tik Tok Uygulaması

Çinli internet teknolojileri şirketi ByteDance, 2016 yılının eylül ayında Çin’de Douyin adlı video paylaşım platformunu kullanıma açtı. Şirket, Douyin’i 2017 yılının eylül ayında TikTok adıyla uluslararası pazarların kullanımına da sundu.

ByteDance, 2017 yılının kasım ayında 1 milyar dolara Şangay merkezli müzik paylaşımına odaklanan ve aynı zamanda ABD’de California’da da ofisi bulunan sosyal medya platformu musical.ly’i satın aldı. ABD’deki genç kullanıcıları hedefleyen Çinli şirket, 2 Ağustos 2018’de TikTok ile musical.ly uygulamalarını ve kullanıcı veri tabanını tek bir uygulamada birleştirerek TikTok ile yoluna devam etme kararı aldı.

ByteDance’ın kurucusu ise 37 yaşındaki yazılım mühendisi Zhang Yiming. ByteDance, dünyadaki en değerli girişim kabul edilmektedir. TikTok ile birlikte servetine servet katan Yiming, Forbes’un 2018 rakamlarına göre Çin’in en zengin 35. kişisi. Mart 2018’de 4 milyar dolar olan Yiming’in kişisel serveti, Ocak 2019 itibariyle 6.8 milyar dolara çıkmıştır. Bu rakamla Zhang Yiming, dünyanın en zenginleri listesinde 218. Sırada bulunmaktadır.

Tik Tok olarak Çin’de bilinen Douyin video paylaşım sosyal ağ hizmetidir.

ByteDance Sosyal medya platformu, 3 ila 60 saniye süren dans, komedi ve eğitim gibi türlerden çeşitli kısa biçimli videolar yapmak için kullanılır. Douyin’in ilk olarak Eylül 2016’da Çin pazarında piyasaya sürülen uluslararası bir sürümüdür. Daha sonra, Tik Tok 2017’de iOS ve Android için piyasaya sürüldü; ancak, 2 Ağustos 2018’de başka bir Çinli sosyal medya hizmeti Musical.ly ile birleştikten sonra Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere dünya çapında kullanıma sunuldu .

TikTok ile ilgili çok ciddi ve haklı endişeler bulunmaktadır. TikTok’a getirilen en büyük eleştirilerden biri gençlerin gelişimine olumsuz örnek olması yönündedir. Platformda paylaşılan videoların içerikleri de bunu destekler nitelikte.

Uygulama her ne kadar kendini “anı yaşa, yaratıcılığını paylaş” gibi jenerik bir motto ile tanımlasa da ortaya çıkan video paylaşımları aslında hiç o kadar masum değil.

TikTok’un en popüler videoları arasında giren “zengin içerikleri!”ne bakıldığında, kendi veya çevresindekilerin sağlığını tehlikeye atanlardan, bağırıp, çağıranlara; soyunarak cinselliğini öne çıkartanlardan, hakaret ve argo ifadelere bolca rastlamak mümkündür.

Üstelik bu videoları sadece yetişkinler değil, 70’li yaşlardaki kullanıcılar da paylaşmaktadır. Platformda 13 yaş sınırı olmasına karşın, bu yaşın altındaki çocukların da videolar paylaşması, ailelerin de bu mecra konusunda duyarsız olması sorunun giderek büyümesine yol açmaktadır.

Tik Tok platformunda 1 Jeton Fiyatı: 0.7 TL’dir.

Hediye kazanabilmek için 1000 adet takipçi ’ye ulaşmanız gerekmektedir.

Tik Tok jeton, Tik Tok platformunda 1.000 adet takipçi sayısına ulaşmış, canlı yayın yapan kişilere hediye göndermek için gereken ve para işlevine sahip Tik Tok özelliğidir. Tik Tok uygulamasından jeton satın almak için kredi kartı veya mobil ödeme seçeneği kullanılabilmektedir.

Tik Tok hediyeleri bir canlı yayın sırasında canlı yayına katılan kullanıcılar tarafından canlı yayın yapan kişiye gönderilen hediyelerdir. Bu hediyeler jeton ile satın alınmaktadır.

100 jeton 50 elmasa eşittir. 50 jeton 25 elmasa eşittir. Uygulama içerisinde yapılan bağışlar Tik Tok Cüzdanında “Elmas” olarak depolanmaktadır. Kazanılan bağışlar toplam 10.000 Elması geçtiğinde ödülleri nakde çevirme özelliği ile Tik Tok’tan para çekilebilmektedir.

Tik Tok mobil uygulaması, kullanıcıların genellikle arka planda müzik içeren, hızlandırılabilen, yavaşlatılabilen veya bir filtre ile düzenlenebilen kısa bir videosunu oluşturmalarına olanak tanır. Ayrıca arka plan müziğinin üzerine kendi seslerini de ekleyebilirler. Uygulama ile bir müzik videosu oluşturmak için kullanıcılar, çok çeşitli müzik türlerinden arka plan müziği seçebilir, bir filtre ile düzenleyebilir ve Tik Tok veya diğer sosyal platformlarda başkalarıyla paylaşmak üzere yüklemeden önce hız ayarlı 15 saniyelik bir video kaydedebilirler. Ayrıca popüler şarkılarla kısa dudak senkronlu videolar çekebilirler.

Tik Tok’taki “Sizin İçin” sayfası, kullanıcılara uygulamadaki etkinliklerine göre önerilen videoların bir beslemesidir. İçerik, bir kullanıcının beğendiği, etkileşim kurduğu veya aradığı içeriğe bağlı olarak Tik Tok’un yapay zekası (AI) tarafından üretilir. Kullanıcılar ayrıca, kendi sayfaları için favorilere eklemeyi ya da videolarda “ilgilenmiyorum” u seçebilirler. Tik Tok, beğenecekleri videolar sağlamak için kullanıcının keyif aldığı içeriği birleştirir. Kullanıcılar ve içerikleri, Tik Tok politikasına göre 16 yaşında veya daha büyükse, yalnızca “sizin için” sayfasında gösterilebilir. 16 yaşın altındaki kullanıcılar “sizin için” sayfasında, sesler sayfasında veya herhangi bir hashtag altında görünmez.

Uygulamanın “tepki” özelliği, kullanıcıların belirli bir videoya verdikleri tepkiyi filme almalarına olanak tanır ve bunun üzerine videonun ekranın etrafında hareket ettirilebilen küçük bir pencereye yerleştirilir.

“düet” özelliği, kullanıcıların bir videoyu başka bir videonun yanında çekmesine olanak tanır.  “düet” özelliği, Musical.ly’nin bir başka ticari markasıdır.

Kullanıcıların henüz yayınlamak istemedikleri videolar “taslaklarında” saklanabilir. Kullanıcının “taslaklarını” görmesine ve uygun bulduğunda yayınlamasına izin verilir. Uygulama, kullanıcıların hesaplarını “özel” olarak ayarlamalarına olanak tanır. Uygulamayı ilk indirirken, kullanıcının hesabı varsayılan olarak herkese açıktır. Kullanıcı, ayarlarından gizli olarak değiştirebilir. Özel içerik Tik Tok tarafından görülebilir ancak hesap sahibinin içeriklerini görüntüleme yetkisine sahip olmadığı Tik Tok kullanıcıları tarafından engellenir.

Kullanıcılar, başka bir kullanıcının veya yalnızca “arkadaşlarının” yorumlar, mesajlar veya “tepki” veya “düet” videoları aracılığıyla uygulama aracılığıyla onlarla etkileşime geçip geçemeyeceğini seçebilirler. Kullanıcılar ayrıca, hesabın özel olup olmadığına bakılmaksızın belirli videoları “herkese açık”, “yalnızca arkadaşlar” veya “özel” olarak ayarlayabilirler.

Kullanıcıların ayrıca, hesabın içeriğine bağlı olarak, spam veya uygunsuz olarak hesapları bildirmelerine izin verilir. Tik Tok’un “Ebeveynler İçin” destek merkezinde, çocukları için uygun olmayan içeriğin engellenebileceği ve bildirilebileceği konusunda ebeveynlere güvence verir.

Kullanıcılar diğer kullanıcıları takip ettiklerinde, “sizin için” sayfasının solunda bir “takip” sayfası bulunur. Bu, yalnızca bir kullanıcının izlediği hesaplardaki videoları görmek için bir sayfadır.

Kullanıcılar ayrıca “kaydedilen” bölümlerine videolar, hashtag’ler, filtreler ve sesler ekleyebilir. Bir video oluştururken, kaydedilen bölümlerine başvurabilir veya doğrudan ondan bir video oluşturabilirler. Bu bölüm yalnızca profilindeki kullanıcı tarafından görülebilir ve önceden kaydettikleri herhangi bir videoya, hashtag’e, filtreye veya sese başvurmalarına izin verir.

Kullanıcılar ayrıca doğrudan mesajlaşma ile arkadaşlarına video, emoji ve mesaj gönderebilirler.

Tik Tok, kullanıcının yorumlarına göre bir video oluşturma özelliği de içerir.

Etkileyenler genellikle “canlı” özelliği kullanır. Bu özellik yalnızca en az 1.000 takipçisi olan ve 16 yaşın üzerinde olanlar için mevcuttur. 18 yaşın üzerindeyse, kullanıcının takipçileri daha sonra parayla değiştirilebilecek sanal “hediyeler” gönderebilirler.

2020 itibariyle en yeni özelliklerden biri, “Küçük Hareketler” özelliğinin “Sanal Öğeleri” dir. Bu, Çin’in büyük sosyal hediye uygulamasına dayanmaktadır. Bu özellik eklendiğinden beri birçok güzellik şirketi ve markası bu özelliğe katılmak ve reklamını yapmak için bir Tik Tok hesabı oluşturmuştur.

Tik Tok, Şubat 2020’de ebeveynlerin çocuklarının dijital refahını kontrol edebilmeleri için bir “aile güvenliği modu” duyurdu. Bir ekran süresi yönetimi seçeneği, kısıtlı mod ile doğrudan mesajlara bir sınır getirilebilir.

Tik Tok ve Douyin hemen hemen aynı kullanıcı ara yüzüne sahiptir ancak birbirlerinin içeriğine erişim izinleri yoktur. Sunucularının her biri, ilgili uygulamanın mevcut olduğu pazarda yer alır.

Tik Tok / Douyin 2016’daki lansmanından bu yana Doğu Asya , Güney Asya , Güneydoğu Asya , Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye, Rusya ve dünyanın diğer bölgelerinde hızla popülerlik kazandı . Ekim 2020 itibariyle, Tik Tok dünya çapında 2 milyardan fazla mobil indirmeyi aştı.

WhatsApp WhatsApp İletişim