Snapchat Uygulaması

Snapchat Uygulaması

Snapchat; internet üzerinden kullanıcıların birbirlerine 1 ila 10 saniye aralığında video ve fotoğraf gönderebildiği bir mobil uygulama. İOS ve Android’lerde kullanılabilen uygulamanın en büyük özelliği, gönderilen fotoğraf ve videoların maksimum 10 saniye içerisinde kaybolmasıdır.

Sosyal medyada ne paylaşırsanız paylaşın, iyi, kötü veya uygunsuz, sonsuza kadar orada kalır. Bir yerlerde kayıt altındadır. İşte tam da sosyal medyanın bu rahatsız edici gerçeğine karşı, 2011 yılının Nisan ayında Stanford Üniversitesinde okuyan Evan Spiegel, Bobby Murphy ve Reggie Brown’ın ürün tasarımı dersinde ortaya attıkları bir fikir onları zengin yapmıştır.

Snapchat; kullanıcılarının fotoğraf çekebilmesini, video kaydetmesini ve bunların üzerine mesaj yazıp ve/veya çizim yapıp kendi kontrolündeki kişi listesi ile paylaşabilmesini sağlayan bir uygulamadır.

Snapchat’in bu kadar popüler olmasının tek nedeni aslında bu tür sonsuz erişimleri kısıtlıyor olması. Gönderilen her şey maksimum 10 saniye görüntülenebiliyor ve Snapchat Story’nize koyduğunuz fotoğraf veya videolar sadece 24 saat kalıyor. 24 saatin sonunda ise kendi kendini siler.

Uygulamada paylaşılan bu 1-10 saniyelik gönderiler “Snaps” olarak adlandırılıyor. Ayrıca uygulamanın başka bir özelliğinde gönderiler, takipçiler tarafından görüldükten sonra 24 saat içinde kendi kendini imha ediyor. Yani Snapchat’te geçicilik söz konusudur.

Snapchat, paylaşımların 24 saat sonra kendi kendine yok olma özelliği ve nick kullanımına izin vermesi yönleriyle gizliliğin ön planda olduğu bir sosyal ağdır. Bu durum Y ve Z kuşakları tarafından tercih edilmesini sağlayan en önemli etkendir. Genç kesimi oluşturan Y kuşağı ile Milenyum ve sonrasında doğan Z kuşağı, gizliliğe büyük önem vermektedir.

Bunun yanı sıra Y ve Z kuşağı temsilcileri sosyal medyada hiçbir engele takılmadan, özgürlükleri kısıtlanmadan ve kimse tarafından herhangi bir müdahaleye maruz kalmadan özgürce paylaşım yapmak istemektedirler. İşte bu nedenle, Snapchat’in sahip olduğu “geçicilik” ve “gizlilik” özellikleri Y ve Z kuşaklarının bu sosyal ağa olan ilgisi arttırmaktadır.

Uygulama ayrıca kayıt altına alınmadığı için de daha özgürce hareket etme şansını tanır.

Anlık mesajlaşma uygulaması olan Snapchat’le paylaştığınız video ya da fotoğraflarınız kısa bir süreliğine görüntülenebilmekte ve daha sonra silinmektedir. Kullanıcılar bu uygulama ile karşılıklı olarak yazılı metinler, ses, fotoğraf ya da video gönderebilmektedir. Daha önceden belirlenmiş süreler boyunca görüntülenebilen paylaşımlar Snapchat sunucusu ile kullanıcıların cihazlarından silinmektedir. Uygulamanın %70’ini kadınlar oluşturmakta ve en çok İngiltere ve ABD’de tercih edilmektedir.

Her ne kadar kısa süreliğine gönderimler yapılsa da karşı taraf ekran görüntüsünü alabilir ancak ekran görüntüsünün alındığına dair bilgilendirmeyi snapchat yapmaktadır.

Snapchat, dünya üzerindeki aktif kullanıcı sayısına göre %70’inin 35 yaş altındaki kişilerin oluşturduğu tek mecra olma özelliğini taşımaktadır.

Snapchat İstatistikleri

411 milyon kullanıcısı vardır.

Günlük kullanıcısı sayısı 210 milyondur.

13-17 yaş arası kullanıcıların %23’ü, 18-24 yaş arası kullanıcıların %34’ü, 25-34 yaş arası kullanıcıların %26’sı Snapchat kullanmaktadır.

Dünyada üniversiteli gençlerin %77’si Snapchat kullanmaktadır.

Kullanım oranı açısından Instagram’dan sonra 2. sıradadır.

Snapchat’i kadınlar daha yoğun kullanıyor. Kadın kullanıcı oranı %62 iken erkek kullanıcı oranı %38‘dir.

2019 yılında Snapchat’in tüm dünyada kullanım oranı yaklaşık olarak %38 artmıştır.

2018 yılında dünyada günlük kullanıcı sayısı 5 milyon düşse de uzmanlar Snapchat’in 2022 yılında sadece ABD’de 103 milyon kullanıcısı olacağı öngörülmektedir.

Kullanıcıların yaklaşık %60’ı Snapchat’te birkaç markayı takip etmektedir.

Yakın gelecekte Snapchat’in reklam gelirlerinin 700 milyon doları geçeceği tahmin edilmektedir.

İnsanlar günde ortalama 20 kez Snapchat’i açmaktadır.

ABD’deki pazarlamacıların yüzde 30’u Snapchat’i etkin olarak kullanmaktadır.

Kullanıcıların %50’si reklam storylerini açmaktadır.

Snapchat’in reklam geliri bir önceki yıla göre %20 artmıştır.

2017 yılında 825 milyon dolar gelir elde etmiştir.

Snapchat’in ortalama pazar hacminin 10-20 milyar dolar olduğu tahmin edilmektedir.

2018 yılında Kylie Jenner, uygulama hakkında kötü yorumlarda bulunmuştu. Bu durum şirketin değerini 1 milyar dolar düşürmüştür. Snapchat, Rihanna’nın olumsuz sözleri nedeniyle ise 800 milyon dolar kaybetmiştir.

Snapchat’i gelir elde etme amaçlı kullananlar ortalama 1000 dolar ile 75 bin dolar arası kazanç elde ediyor. Bunun için en az 50 bin ile 7 milyon arası takipçiye sahip olmak gerekmektedir.

Uygulamaya günlük eklenen fotoğraf sayısı 4 milyara yakındır.

Snapchat’te her saniyede 30.000’den fazla fotoğraf paylaşılmaktadır.

Dünyadaki kullanıcıların yüzde 64’ü mesaj gönderme aracı olarak Snapchat’i kullanmaktadır.

Snapchat’in ortalama kullanım süresi ise günlük 35 dakika civarındadır.

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre üniversite öğrencilerinin %55’i uygulamayı haber kaynağı olarak kullanmaktadır.

WhatsApp WhatsApp İletişim