Skype Şantajı Çözümü

Skype Şantajı Çözümü

Şantaj; bir kişiyi herhangi bir haksız çıkar veya menfaat sağlamak amacıyla, kişinin şeref ve saygınlığına zarar verecek şekilde tehdit edilmesidir.

Kişinin şeref ve saygınlığına zarar verecek nitelikte olan mahrem konuların açıklanmasını tehdit etmek ile de şantaj suçu işlenebilir.

Skype Şantaja Uğrarsanız Şantajcıya asla ödeme yapmayın. Ödeme yapan birçok kurban, daha yüksek miktarlarda para için daha fazla talep almaya devam etmektedir. Bazı durumlarda, talepler karşılansa bile, suçlular yine de müstehcen videoları yayınlamaya devam edecektir.

Kanıtları koruyun.

Örneğin, failler tarafından sağlanan tüm ayrıntıları not edin; Skype adı gibi (özellikle Skype Kimliği); Western Union veya MoneyGram Para Transferi Kontrol Numarası (MTCN); gönderilen fotoğraflar / videolar vb.

Şantajcının Skype adının Skype Kimliğinden farklı olduğunu unutmayın. Bunu elde etmek için profillerine sağ tıklayın, ‘Profili Görüntüle’yi seçin ve ardından siyah üstündeki isim yerine mavi ile gösterilen adı arayın. ‘Skype’ kelimesinin yanında olduğunu ve içinde boşluk olmadığını unutmayınız.

HİÇBİR YAZIŞMAYI SİLMEYİN.

Skype sayesinde çalışma grubunuzla toplantı yapabilir, arkadaşlarınızla ve ailenizle doğum günü kutlayabilir veya bir hikâye paylaşabilirsiniz, bir öğretmen desteğiyle yeni bir beceri veya hobi edinebilirsiniz. Skype’ı ücretsiz kullanarak en fazla 50 kişinin bulunduğu gruplara ileti gönderebilir ve bu gruplarla sesli ve görüntülü çağrı yapabilirsiniz!

Düşük bir ücretle daha fazla özellikten daha fazla şekilde yararlanabilir ve daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Örneğin telefonlara çağrı yapabilir ve SMS gönderebilirsiniz. Bunun için, tercihinize göre kullandıkça ödeme yapabilir ya da abonelik satın alabilirsiniz.

Skype İletişim Bilgileri

2003’te kurulan ve merkezi Lüksemburg’da olan Skype, Microsoft Corp. (NASDAQ: MSFT) kuruluşunun bir parçasıdır.

Skype Communications SARL

23-29 Rives de Clausen

L-2165 Luxembourg

Şirket Numarası: R.C.S. Luxembourg B100.468

Vergi No: LU 20981643

Skype ile acil durum çağrıları yapılamaz. Skype telefonunuzun yerine geçmez ve acil durum çağrıları yapmak için kullanılamaz.

İnternet üzerinden yapılabilen ücretsiz görüntülü çağrılarda en çok tercih edilen uygulamalardan biri Skype ile 1 çağrıda 10 farklı kişi ile görüşebilirsiniz.

Ayrıca mesajlaşırken de grup halinde yazışabilirsiniz. Skype’ın toplu mesajlaşma özelliğini kullanarak bir grup oluşturabilir ve listenizden istediğiniz kişileri bu gruba dahil edebilirsiniz. Ayrıca grup yöneticisi olduğunuz zaman gruptan çıkarma işlemi de yapabilirsiniz. Gruptaki herkes yeni isim ekleyebilir. Eğer Skype grubundan yöneticiyken siz çıkarsanız gruba eklediğiniz ilk kişi yönetici olacaktır.

Skype’ta ister görüntülü ister sesli olarak görüşmeye katılabilmek için akıllı bir telefon ya da kamerası olan bir bilgisayara sahip olmanız yeterlidir.

Skype Şantaj Suçu, genellikle toplum içinde yapılmayan veya cinsel organları, kalçaları veya göğüsleri açıkta veya sadece iç çamaşırlarıyla örtülmüş cinsel faaliyette bulunan kişileri gösteren fotoğrafları veya videoları kapsamaktadır.

Skype Şantaj; elde edilen materyali paylaşmanın yanı sıra çevrimiçi olarak yayınlamayı da içerir.

Şantajcılar genellikle flört uygulamaları, sosyal medya, web kameraları veya yetişkin pornografi siteleri aracılığıyla insanları hedef alır.

Sextortion bireyler tarafından kullanılabilirken, şantajcı para talep ettiğinde organize suç genellikle bunun arkasında olur. Şantajcı genellikle size söylediği ülkede değildir.

Sekstorniyonistler, itaat etmezseniz hayatınızın biteceğine sizi inandırarak kontrolü ellerinde tutarlar. Sizi seçeneğiniz olmadığına ve çıkış yolu olmadığına ikna ederler.

Bir ilişkide olsanız bile, herhangi bir cinsel görüntü paylaşmadan önce çok dikkatli düşünün, “bu ister çevrimiçi, ister yüz yüze veya yazılı olsun”.

Şantajcıların sanal dünyanın araçlarıyla bilgiler elde ederek, menfaat sağlamak için her türlü yolu denediklerini, İnternetin ve sosyal medya ortamlarının hızlı iletişime açık olduğu kadar, güvensiz iletişime de en açık mecra olduğunu asla unutmayınız.

Tüm resim ve video sitelerinden ve yayıldığı ilgili linklerden içerik kaldırma ile ilgili hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. Resim ve video silme işlemimiz kalıcıdır; yaptığımız işlemlerden sonra resim ve video tamamen ilgili siteden ve arama motorlarından kaldırılmış olur. Resim ve video silindikten sonra kimse o resmi ve videoyu artık görüntüleyemez. İlgili link üzerinde bulunan fotoğraf ya da video, işlemlerimiz sonucunda sildikten sonra hiç kimse tarafından açılıp görüntülenemez. Ancak bir süre daha fotoğraf ve videonun ön izleme görüntüsü arama motorlarında çıkmaya devam eder. Bu aşamada görsel arama sonuçlarının ve küçük resimlerin silinmesi de kısa bir süre içinde Media3M Bilişim Uzmanları tarafından gerçekleştirilir.

Organize suçluların kurbanı olduğunuzu unutmayın yalnız değilsiniz.

Her durum farklıdır. Bu sebeple şahsınıza özel program ile çalışan profesyonelleri tercih ediniz.

Skype sosyal medya platformlarını kullanarak şantaj yapan kişiler; ağırlıklı olarak erkekleri hedef alırlar. Sosyal medya üzerinde yaptıkları yazışmalarda kendilerini kadın olarak tanıtarak, cinsel içerikli yazışmalar sırasında, karşısındakileri çıplak fotoğraf göndermeye ikna ederler.

Bu durumda Şantajcılar görüntüyü bir başka telefondan çekerek elde etme yöntemini de kullanmaktadırlar.

Çıkış yolu yokmuş gibi gelebilir ama unutmayın ki size yardımcı olabilecek profesyoneller var. MEDIA3M Bilişim Ekibinden destek alabilirsiniz. Bu olumsuz durumu atlatabilirsin.

Suçlular, ödeme yapmazsanız, videoyu arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşmakla tehdit edebilir.

Mağdur, çocuklarınızdan biri, partneriniz veya arkadaşınız ise, o zaman destek sağlamak çok önemlidir. Sakin olmaya çalışın ve aşırı tepki vermeyin. Bunun başkalarının başına da geldiği ve profesyonel suçlularla uğraştıkları konusunda onlara güvence verin.

Video çevrimiçiyse, videoya ve ilgili yorumlara bakmaktan kaçınmalarını sağlayın. Mağdur sizseniz, uzman bir kuruluştan destek alın.

Tavsiyemiz şantajcılara ödeme yapmamanız yönündedir. Suçluların sözlerine sadık olma ve başka bir hedefe geçme riskini önlemek için fidyeyi ödemeyi düşünebilirsiniz. Bu durumda çok dikkatli olunuz, para verirseniz sizden daha fazlasının isteneceğini asla unutmayınız.

BİLİNMELİDİR Kİ ŞANTAJ YASA DIŞIDIR VE ORTADAN KALDIRILMAYI HAK EDER.

Sivil hakları ve sivil özgürlükleri tehdit eden çevrimiçi ihlallerle mücadele etmek MEDIA3M ekibinin en önemli misyonudur.

Olumsuz İçerik Kaldırma Hizmeti konusunda daha fazla yazı okumak için lütfen tıklayınız.

WhatsApp WhatsApp İletişim