Siber Şantaj

Siber Şantaj

Bilgisayar suçu olarak da adlandırılan siber suç, bilgisayarın dolandırıcılık yapmak, Şantaj, Tehdit, İfşa, Çocuk Pornografisi ve Fikri Mülkiyet Ticareti, Kimlikleri çalmak veya Mahremiyeti ihlal etmek gibi yasa dışı amaçlara yönelik bir araç olarak kullanılmasıdır.

Siber suç, bireyler, şirketler veya hükümetler hakkındaki bilgilere yönelik bir saldırıdır. Saldırılar fiziksel bir bedende gerçekleşmese de, internetteki kişi ve kurumları tanımlayan bilgisel nitelikler kümesi olan kişisel veya kurumsal sanal bedende gerçekleşir.

Siber suçun önemli bir yönü yerel olmayan karakteridir: eylemler çok uzak mesafelerle ayrılmış yargı alanlarında gerçekleşebilir. Bu, daha önce yerel ve hatta ulusal suçlar artık uluslararası işbirliği gerektirdiğinden, kolluk kuvvetleri için ciddi sorunlar teşkil etmektedir.

Siber uzay, bir telefon görüşmesinin gerçekleştiği, konuşmayı yapan iki kişi arasında bir yerde, alanın daha zengin bir versiyonudur. Gezegeni kapsayan bir ağ olarak İnternet, suçlulara ağın kendisinde olduğu kadar gerçek dünyada da birden fazla saklanma yeri sunar. Ancak, Yerde yürüyen kişilerin yetenekli bir izleyicinin takip edebileceği izler bırakması gibi, siber suçlular da izlerini kapatmak için tüm çabalarına rağmen kimlikleri ve konumları hakkında ipuçları bırakırlar. Bununla birlikte, ulusal sınırların ötesinde bu tür ipuçlarını takip etmek için uluslararası siber suç anlaşmalarının onaylanması gerekir.

1996’da Avrupa Konseyi, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Japonya’dan hükümet temsilcileriyle birlikte bilgisayar suçlarını kapsayan bir uluslararası ön anlaşma hazırladı.

23 Kasım 2001’de,Avrupa Konseyi Siber Suç Sözleşmesi 30 ülke tarafından imzalandı. Sözleşme 2004 yılında yürürlüğe girmiştir. Terör faaliyetleri ile ırkçı ve yabancı düşmanı siber suçları kapsayan ek protokoller 2002 yılında önerilmiş ve 2006 yılında yürürlüğe girmiştir.

Siber Şantaj, belirli bir kişi veya kişiler hakkında kişisel, cinsel veya parasal talepler karşılığında büyük ölçüde doğru veya yanlış bilgileri ifşa etmek ve yayınlamak için tehdit veya zorlama eylemi olarak tanımlanabilir. Mağdura veya mağdurla yakından ilişkili birine karşı fiziksel, zihinsel, duygusal zarar veya cezai kovuşturma tehdidinin kullanılmasını içerir. Çoğu zaman, bu tür suçlar kişisel çıkarlar için en yaygın olarak konum, para, mülk ve cinsel amaçlar için işlenir.

İnternet kullanımının artmasıyla birlikte sosyal medya uygulamaları insan yaşamının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Fazla kullanımla birlikte, kullanıcıların kötüye kullanıma açık olması ve bu tür platformlarda dolandırıcılık yapılması gündeme gelmektedir. İki yol olabilir, yani suç işlemek için bir bilgisayar kullanan suç faaliyeti ve bir bilgisayarı hedef alan suç faaliyeti. Kullanıcılar, internette gezinirken, sosyal paylaşım sitelerine gönderiler yüklerken veya bilgisayarda bilgi depolarken maruz kaldıkları zafiyetlerin farkına varamazlar. Aynı zamanda, failler, dolandırıcılar ve şantajcılar, siber uzayı, bu savunmasız kullanıcılara saldırmak için suç faaliyetlerinde bulunmak için bir platform olarak kullanmaktadırlar.

Siber uzaydaki birçok suç arasında, siber taciz, çeşitli yaş gruplarından siber kullanıcılarını doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen yaygın bir olgudur. Siber zorbalık, bilgisayarlar, cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar gibi elektronik iletişim cihazları aracılığıyla her türlü zorbalık ve tacizi ifade eder ve genellikle kısa mesajları, telefon görüşmelerini, e-postaları, anlık mesajlaşma programlarını, sosyal medya platformlarını içerir.

Siber Cinsel Şantaj, özellikle cinsel faaliyetler için birine çıplak fotoğraflarını veya onlar hakkında cinsel bilgileri yayınlamakla tehdit ederek gitme uygulaması olarak tanımlanır. Bir kişinin özel fotoğraflarının, videolarının, faile cinsel lütufta bulunmadıkları takdirde kamuya açık alanlarda yayınlanacağına inandırmak, sosyal mühendislik becerileri ve duygusal şantaj eylemidir.

Media3M olarak Şantaj ve İfşa adı altında yüklenen resim, ses ve videolarınızı kalıcı bir şekilde kaldırarak silinmesini sağlıyoruz.

İnternette hakkınızda yayınlanmış olan tüm içerikler bilişim ekibimizin yoğun ve titiz çalışmaları neticesinde kaldırılır ve geri dönüşümsüz olarak silinir.

Zor anınızda yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz.

Şantajcıların sanal dünyanın araçlarıyla bilgiler elde ederek, menfaat sağlamak için her türlü yolu denediklerini, İnternetin ve sosyal medya ortamlarının hızlı iletişime açık olduğu kadar, güvensiz iletişime de en açık mecra olduğunu asla unutmayınız.

Silinmesini sağlayamadığınız ve aynı zamanda sizi rahatsız eden ifşa görüntü ve videoların tamamını kalıcı olarak kısa bir sürede kaldırabiliyoruz. Dilerseniz bize ulaşıp uzman ekibimizden teknik destek alabilirsiniz.

Karşılaştığınız bu zor süreçte bilmelisiniz ki yalnızca çevrimiçi güvenilir ve kendilerini ispatlamış itibar yönetimi ajansları size yardımcı olabilirler. www.media3m.com olarak, sizinle ilgili uygunsuz içerikleri kaldırmak için Yapay Zeka Programlarını, Yazılımlarını, en yeni ve en iyi yönetim araçlarını ve stratejilerini kullanarak itibarınızı onarıyoruz.

Doğru çözümler ve çevrimiçi itibar stratejileri konusunda size yardımcı olabilmek için çalışıyoruz.

Ücretsiz danışmanlık hizmetimizden bize ulaşarak yararlanabilirsiniz.

Uzmanlarımız, itibarınızı düzeltmek ve uygunsuz linklerin silinmesini sağlamak için ilettiğiniz linkleri analiz edecek ve size seçenekler sunacaktır.

Talebinizi ilettiğiniz Uzmanlarımız durumunuzu gözden geçirerek fiyatlandırma, çözüm ve zaman dilimlerini hakkında size bilgi aktarımı yapacaklardır.

BİLİNMELİDİR Kİ ŞANTAJ YASA DIŞIDIR VE ORTADAN KALDIRILMAYI HAK EDER.

Sivil hakları ve sivil özgürlükleri tehdit eden çevrimiçi ihlallerle mücadele etmek MEDIA3M ekibinin en önemli misyonudur.

Olumsuz İçerik Kaldırma Hizmeti konusunda daha fazla yazı okumak için lütfen tıklayınız.

WhatsApp WhatsApp İletişim