Şantajdan Kurtulma Önerileri

Şantajdan Kurtulma Önerileri

Şantaj tehditleri aldığında, korku; failin videoları hemen yayınlayacak olmasıdır.

Mağdurun panikle sosyal medya hesaplarını tamamen silmesi çözüm değildir. Kendinizi kör ederek şantajın etkisini asla durduramazsınız.

Muhtemelen organize suçluların kurbanı olduğunuzu unutmayın. Yalnız değilsiniz bunu atlatabilirsin.

Şantaj failleri; WhatsApp, Messenger ve Skype gibi görüntülü konuşma programları ile mağdurun özel görüntüsünü habersiz şekilde kaydetmekte ardından da bu görüntüyü şantaj aracı olarak kullanmaktadırlar.

Önce Sosyal Medyadan arkadaş olup bir süre sonra ise görüntülü sohbete çağırmayla başlıyor olay ardından da canlı sohbet ile devam ediyor. Aslında bu bir tuzak ve ona düşen erkekler ise karşılarında bir kadın olduğu yanılgısı içindeler. O sırada ekranda gördükleri daha önce bir siteden indirilmiş bir webcam şovu, karşı taraf ise onları o uygunsuz halleriyle kaydediyor. Sonra da tehdit ve şantajla para isteme evresine geçiliyor.

Böyle bir durumla karşılaşmamak için gerçek hayatta tanımadığınız kişiler ile sanal ortamda arkadaşlık kurmayınız. Sanal ortamda tanıştığınız ancak yüz yüze görüşmediğiniz kişilerle görüntülü ve/veya sesli sohbet yapmayınız ve asla mahrem görüntüler paylaşmayınız. Whatsapp ve benzeri iletişim programlarıyla yapılan görüntülü ve/veya sesli görüşmelerin, gönderilen ses ve görüntülerin kayıt altına alınabileceğini unutmayınız. İnternet ortamında tanıştığınız kişilere mesleki bilgileriniz, aileniz ve özel hayatınız hakkında ayrıntılı bilgi vermeyin ve özel bilgiler paylaşmayın. Sosyal medya sitelerinde bulunan profillerin sahte olabileceğini aklınızdan çıkartmayınız.

Bilgisayar korsanları, mahrem konuların ifşa edilmesi ve toplumsal baskı ile dışlanmasına neden olacak duyguların istismarı olarak bilinen “sextortion” yöntemini kullanarak şantaj yapmaya devam etmektedirler.

Sextortion şantajı özel verileri ele geçiren hackerlerin mağduru cinsel içerikli videolarını paylaşmakla tehdit ettiği, kendilerine yarar sağlamaya çalıştıkları bir suç tipidir. Sextortion da mağdura ait bir görüntü şantajcı failin elinde bulunmaktadır.

Sextortion Pornografik şantaj olarak ta adlandırılabilir.

Uygunsuz görüntülerini kaydederek kişilere şantaj yapmak ise bir diğer yaygın yöntemdir. Görüntülü sohbet sağlanmakta ve ardından da görüntüler kaydedilmektedir. Aslında hazırlanan bu tuzakta kişiler karşılarında biri olduğu yanılgısı içindedirler. Kişilerin ekranda gördükleri daha önce bir siteden indirilmiş bir webcam şovudur. Tuzağı hazırlayanlar işte o anda kişileri uygunsuz hallerini kaydetmektedirler. Hedeflerinde özellikle erkekler vardır. Ardından tehdit ve şantajla para talebinde bulunurlar.

“Utanç, bu suçluların kullandığı muazzam bir silahtır.”

Şantaj fiilinin mağdur üzerinde korku ve endişe yaratması, bu korku ve endişenin kişinin psikolojisini ve iç huzurunu etkileyecek şekilde olması şantaj fiilini oluşturmaktadır.

İnternet araçlarında paylaşılan müstehcen fotoğraflar, video görüntüleri, kişide endişe ve korku yaratabilecek ve mahrem kişilik haklarını ihlal edebilecek her türlü içerik şantaj aracı olarak kullanılmaktadır.

Şantaj birkaç unsur gerektirir:

(1) Hedeflenen kurbanın gizli tutmak isteyeceği bir şey,

(2) Şantajcının o “bir şeye” sahip olduğuna dair bir kanıt,

(3) Tehdit

(4) Mağdurun tehdit eden eylemi “önlemesi” için şantajcı tarafından sağlanan bir yol (Genellikle para talep edilmektedir ancak bu talep farklı şeyler de olabilir.)

İnternette, sosyal medya da şantaja uğrama durumunda mağdur olan taraf var olan fotoğrafların veya videoların internette yayılacağı endişesiyle ya da bazen gerçekten de fotoğraf ve videoların internete yüklenmesiyle telafisi mümkün olmayan mağduriyetler yaşamaktadır.

Şantajdan Kurtulma Önerileri

Uygunsuz ya da müstehcen içerikli görüntülerin video paylaşım platformlarında paylaşılması başka sitelerde de hızla yayılmasına yol açar. Bu durumda internetten içerik kaldırma işlemlerinin başlatılması gerekmektedir.

Bu tarz olayların mağduru olmamak için öncelikle siber güvenliğinizi artırın. Güçlü bir parola kullanın ve mümkünse iki aşamalı onayı aktif edin.

Çocuklarınızı internet tehditlerine karşı bilinçlendirin. Çocuğunuzla cinsellik ve sextortion hakkında konuşmak zor olabilir ama bunu bilmek zorunda olduklarını unutmayın.

Birçok dijital tehdit olayının aile hayatlarında ciddi yıkımlara sebep olduğunu unutmayın.

Birçok servise ve siteye erişim sağlarken kullandığınız şifrenin aynı olmamasına özen gösterin.

Gelen elektronik posta adreslerinin sahte olup olmadığını kontrol edin.

Her şeyden önce, size gönderilen eklentileri indirmeyin, gömülü bağlantıları tıklamayın ve kesinlikle şantajcılara para göndermeyin.

İfşa bir resim ve videonun kaldırılması için yasal haklarınızı kullanmanız mümkündür. TCK ilgili maddeleri uyarınca Savcılık Makamına Suç Duyurusu ile başvurabilir ve yine 5651 sayılı Kanuna dayalı olarak içerik kaldırılması ve erişim engeli kararı verilmesi için talepte bulunabilirsiniz. Kişilik haklarının veya özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiği iddiası ile somut olaya göre maddi ve manevi tazminat talep edebilirsiniz.

Silinmesini sağlayamadığınız ve aynı zamanda sizi rahatsız eden ifşa videoların ya da resimlerin tamamını kalıcı olarak kısa bir sürede kaldırabiliyoruz. Dilerseniz bize ulaşıp uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.

Failler, sahte bir kişilik (yayın balığı avı) oluşturabilir ve kurbanlarını çıplak fotoğraflarını paylaşmaya veya bir web kamerasında cinsel eylemlerde bulunmaya ikna edebilir. Müstehcen materyali elde ettiklerinde, kendilerine ödeme yapılmadığı veya daha fazla cinsel eylem gerçekleştirilmediği takdirde içeriği ifşa etmekle tehdit etmeye başlarlar. Mağdurun korkusunu artırmak için sosyal medya üzerinden arkadaşlarına ve ailesine açık içerik göndermeye bile başlayabilirler.

Failler, genellikle, ödeme gücüne sahip olduklarını düşündükleri kişileri ve aynı zamanda korumaları gereken bir itibarı olan kişileri hedef alırlar. Yalnızca 2019’da, şantajcılara toplam 107.5 milyon dolar kaybeden 43.101 bilinen gasp kurbanı vardı.

Tüm resim ve video sitelerinden ve yayıldığı ilgili linklerden ifşa içerik kaldırma ile ilgili hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. İfşa resim ve video silme işlemimiz kalıcıdır; yaptığımız işlemlerden sonra resim ve video tamamen ilgili siteden ve arama motorlarından kaldırılmış olur. Resim ve video silindikten sonra kimse o resmi ve videoyu artık görüntüleyemez. İlgili link üzerinde bulunan fotoğraf ya da video, işlemlerimiz sonucunda sildikten sonra hiç kimse tarafından açılıp görüntülenemez. Ancak bir süre daha fotoğraf ve videonun ön izleme görüntüsü arama motorlarında çıkmaya devam eder. Bu aşamada görsel arama sonuçlarının ve küçük resimlerin silinmesi de kısa bir süre içinde Media3M Bilişim Uzmanları tarafından gerçekleştirilir.

Biliniz ki zor anlarınızda her zaman yanınızdayız.

Her durum farklıdır. Bu sebeple şahsınıza özel program ile çalışan profesyonelleri tercih ediniz.

Organize suçluların kurbanı olduğunuzu unutmayın yalnız değilsiniz.

BİLİNMELİDİR Kİ ŞANTAJ YASA DIŞIDIR VE ORTADAN KALDIRILMAYI HAK EDER.

Sivil hakları ve sivil özgürlükleri tehdit eden çevrimiçi ihlallerle mücadele etmek MEDIA3M ekibinin en önemli misyonudur.

Olumsuz İçerik Kaldırma Hizmeti konusunda daha fazla yazı okumak için lütfen tıklayınız.

WhatsApp WhatsApp İletişim