Şantaja uğrayan ne yapmalıdır

Şantaja uğrayan ne yapmalıdır

Sextortion, mahrem görüntülerin ve videoların kaydedildiği ve finansal sömürü ve zorlama için kullanılmakta olan bir terimdir.

Vakaların çoğu, sosyal medya veya flört siteleri aracılığıyla tanışan ve sohbet yoluyla bir ilişki kuran bireyleri içerir.

İfşa; Herhangi gizli bir şeyi, açığa çıkarma, yayma anlamındadır.

Cinsel içerikli yayın yapan sitelerde kişisel bilgileriniz ifşa olabilir. Android işletim sistemi kullanan cep telefonlarının masaüstü bilgisayarlar kadar güvenli olmadığı asla unutulmamalı ve internet korsanlarının kolayca suistimal edebileceği çok sayıda zayıf noktanın bulunduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

TCK da düzenlenen Özel hayatın gizliliğini ihlal suçu, kişinin başkaları tarafından bilinmesini istemediği hayatının özel alanlarına girilmesini cezalandırarak kişiye hukuki güvenlik sağlar.

Genellikle özel hayatın gizliliğini ihlal suçu internet üzerinden Snapchat, Skype, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram, Whatsapp, E-posta (e-mail) vb. iletişim araçları kullanılarak işlenmektedir. Bu şekilde bilgisayar, cep telefonu, tablet gibi bilişim sistemi araçları kullanılarak internet üzerinden işlenen özel hayatın gizliliğini ihlal suçu, TCK 134/2 Md. gereği suçun nitelikli hali olarak düzenlenmiştir.

Özel hayatın gizliliğini ihlal suçu, kişinin başkaları tarafından bilinmesini istemediği hayatının özel alanlarına girilmesini cezalandırarak kişiye hukuki güvenlik sağlar.

Özel hayatın gizlilik alanına ilişkin ses ve görüntülerin “ifşa” edilmesi, özel hayatın gizliliğini ihlal suçunun nitelikli halini oluşturur.

Birisi paylaşmaktan rahatsız olacağınız bir şeyler paylaşmanızı isterse, daha önce bu kişiyle bir şeyler paylaşmış olsanız bile hayır demeniz en doğru olan tavırdır. Bu kişi sizi kötü hissettirmeye çalışırsa, kötü bir şey yapanın aslında kendisi olduğunu asla aklınızda çıkarmayın.

Şantaj, bir kişiyi herhangi bir haksız çıkar veya menfaat sağlamak amacıyla, kişinin şeref ve saygınlığına zarar verecek şekilde tehdit edilmesidir.

Kişinin şeref ve saygınlığına zarar verecek nitelikte olan mahrem konuların açıklanmasını tehdit etmek ile de şantaj suçu işlenebilir.

Ülkemizde bu suç, internet yoluyla şantaj olarak adlandırılmaktadır. Yurt dışında skype ve facebook yoluyla işlenen bu suç ise “sexortion, webcam scam” olarak adlandırılmaktadır.

Video şantaj aynı zamanda sextortion olarak da adlandırılır. Suçluların, web kameralarının önünde cinsel eylemlerde bulunmaya ikna etmeden önce kurbanlarla çevrimiçi arkadaş olmak için sahte kimlikler kullandığı yerdir.

Bu web kamerası görüşmeleri daha sonra kaydedilir ve suçlular ödeme almadıkları sürece bunları çevrimiçi paylaşmakla tehdit ederler. Profesyonel suç çeteleri, tüm yaş aralıklarındaki erkekleri ve kadınları hedef alır. Genellikle ödeme gücü olan ve video paylaşılırsa kaybedecek çok şeyi olacak kişileri hedeflerler.

Sextortion, siyaset, eğitim ve işyeri gibi herhangi bir alanda (herhangi bir biçimde) güce veya güçlü bir konuma sahip olduğu düşünülen insanlara karşı daha fazla yapılmaktadır. Sextortion, tanımı gereği, gücün kötüye kullanıldığı ve mağdurun bir iş veya not gibi istediği/ihtiyaç duyduğu bir şey karşılığında birinden cinsel iyilik veya görüntü gasp etmek için kullanıldığı bir şantaj şeklidir. Bunun en önemli örneği Webcam Blackmail’dir.

“Suçlular, sahte bir kimlik kullanarak çevrimiçi olarak kurbanlarla arkadaş olabilir ve daha sonra, kurbanı katılmaya ikna etmek için çekici bir kadın kullanarak, onları web kamerasının önünde cinsel eylemlerde bulunmaya ikna edebilir. Bu kadınlar, mali teşvikler kullanılarak bu eylemlere zorlanmış olabilir.” NCA (Ulusal Suç Ajansı) tarafından bildirildiği üzere, hem erkekler hem de kadınlar bu suçun mağduru olabilir. Bu suç, suç grupları veya bireyler tarafından işlenebilmektedir.

Sextortion aynı zamanda, kurbandan cinsel iltimas almak için cinsel bilgi veya görüntülerin kullanıldığı bir şantaj biçimidir.

Dijital yollarla (bilgisayar, cep telefonu vb.) gerçekleştirilen her türlü yasa dışı faaliyet Bilişim suçunu oluşturur.

Siber taciz ya da şantaj gibi kötü niyetli faaliyetler bilişim suçu kapsamına girer.

Ülkemizde bu suç, internet yoluyla şantaj olarak adlandırılmaktadır. Yurt dışında skype ve facebook yoluyla işlenen bu suç ise “sexortion, webcam scam” olarak adlandırılmaktadır.

İçgüdülerinize güvenin

Gerçek olamayacak kadar iyi mi hissediyorsunuz? Muhtemelen öyle. Bir şeylerin yanlış olduğunu düşünüyorsanız ve sizden rahatsız olduğunuz şeyler isteniyorsa, konuşmayı hemen sonlandırın ve tavsiye alın.

Çevrimiçi olarak kıyafetlerinizi çıkardığınız veya cinsel eylemlerde bulunduğunuz durumlardan kaçının

Bu, bir web kamerası, dijital kamera veya akıllı telefonun önünü içerebilir. Bilginin çevrimiçi olduğu veya başka birinin eline geçtiği an, kontrolünü hemen kaybedeceğinizi unutmayın.

Sosyal medyada veya tanışma sitelerinde kime bağlandığınıza dikkat edin

Tamamen yabancılardan gelen arkadaşlık isteklerini kabul etmeyin ve yabancılardan gelen doğrudan mesajlara karşı inanılmaz derecede dikkatli olun. Arkadaşlık sitelerinde farklı bir e-posta adresi kullanın ve e-posta adresinin tam adınız gibi herhangi bir kişisel ayrıntıyı vermediğinizden emin olun.

Çevrimiçi gizliliğinizi ve güvenliğinizi düşünün

Adres ve iletişim bilgileri gibi çevrimiçi olarak sizinle ilgili çok az bilgiyi paylaştığınızdan emin olun. Sosyal medya profillerinizi gözden geçirin ve size karşı kullanılabilecek her şeyi kaldırın. Çevrimiçi hesaplarınızda güçlü bir güvenliğe sahip olduğunuzdan emin olun.

Korsanların bu tür şantaj ve korsanlıklarından korunmak ve önlem almak için, profilinizi herkese açık aramalardan engellemeli ve sizi çevrimiçi arama yoluyla bulabilecek kişilerin alanını sınırlandırmalısınız. Gönderinizi özgür ve kişisel ayrıntılardan uzak tutun ve açık internet kaynakları aracılığıyla insanların sizin hakkınızda öğrenebileceklerini sınırlayın. Her sosyal medya kullanımı oturumundan sonra her zaman oturumu kapattığınızdan ve sosyal medya kimlik bilgilerinizi asla kimseyle paylaşmadığınızdan emin olun. Kimlik bilgilerinizi eşinizle de paylaşmamanız önerilir. Çoğu zaman, kadınlar intikam almak isteyen eski eşleri tarafından siber saldırıya uğruyor. Arkadaşlık isteklerini kabul etmemeniz veya yabancılardan gelen istekleri takip etmemeniz önerilir.

Çeşitli web sitelerinde açılan özel web bağlantılarına her zaman dikkat etmelisiniz, asla bunlara tıklamamalısınız. Bu tür şüpheli bağlantılar, bilgisayar korsanlarının bilgisayarınızın, dizüstü bilgisayarlarınızın veya telefonunuzun içine girip her kişisel bilgiyi çıkardığı kötü amaçlı yazılımların ele geçirilmesine yol açar. Ayrıca sosyal medya profilinizin gizlilik ayarlarını özel modda (sadece arkadaşlar/takipçiler) veya mümkün olan en kısıtlı gizlilik seviyesinde tutmanız tavsiye edilir. Facebook gibi sosyal medya ağları, kişilerin profili kilitlemesine izin veriyor ve arkadaş listesine eklenmeyen hiç kimse böyle bir kullanıcının profil resmine bile tıklayamıyor. Bilgilerin farklı çoklu gönderilere ve fotoğraflara dağıldığını kabul etmek her zaman çok önemlidir.

İnternet’in yaygınlaşması sonucu her gün milyonlarca insanın hiç tanımadığı insanlarla şahsi bilgilerini paylaşması, virüslerden çok daha vahim bir tehdit oluşturmaktadır. İnternet’in dikkatsiz kullanımı, kimlik bilgilerinin çalınması ya da polisiye olaylara istemeden karışmak gibi sonuçlar doğurabilir.

Sohbet ve oyun odaları, çok güzel dostluklara ve ilişkilere vesile olabildiği gibi, hırsızlık, sübyancılık, teşhir, taciz, tecavüz ve hatta cinayete varan tehditlere de kapımızı sonuna kadar açmaktadır.

İnternet ortamında kimliğini, yaşını, görünüşünü, ekonomik durumunu, eğitim durumunu, kısaca bir şahsa ait her şeyi gizlemek ya da sahte bir kimlik oluşturmak çok kolay olduğu için, arkadaşlık kurarken çok daha dikkatli olunması gerekir. Özellikle yeterince tanınmayan kişilere adres ve telefon vermekten özellikle kaçınılmalı, karşıdaki kişinin bunlara ulaşmasını sağlayacak ipuçları vermekten de sakınılmalıdır.

Cinsel şantajla başa çıkabilmeniz için aşağıdaki adımları öneriyoruz:

Cinsel şantajcının istediği fidyeyi asla ödemeyin;

Faille ilişki kurmayı derhal bırakın;

Seks şantajcısı ile olan tüm iletişimi belgeleyin;

Tüm sosyal medya profillerini profesyonel destek alarak güvenli hale getirin;

İçerik ile ilgili sosyal medya bildirimleri için profesyonel destek alınız;

Deneyimli bir Bilişim Ajansına ulaşınız.

Media3M Bilişim Ekibi, utanç verici görüntülerin ve videoların yayınlanmasını önleyerek, insanların konuya dikkatini çekmeden durumun kontrol altına alınmasını sağlayarak, isimsiz seks şantajcılarını tespit etme ve failleri eylemlerinden sorumlu tutmak için gerekli tüm önlemleri alarak hizmet vermektedir.

Eğitim ve farkındalık, herkesin kendi çevrimiçi etkinliklerini güvenli bir şekilde yönetmesi için gerekli araçlar ve bilgilerle güçlendirilmesi için kilit alanlardır. Hepimiz bir şekilde dijital istismardan etkilenebiliriz ve modern teknolojiler gelişmeye devam ederken, bu yeni dijital çağda güvenli ve kendinden emin bir şekilde yaşama hakkında daha fazla şey öğrenmek için her fırsatı değerlendirmeliyiz.

Dünyanın giderek dijital hale gelmesiyle birlikte, internete erişim artık bilinçli bir karardan ziyade bir zorunluluk olarak görülmektedir. Seçimimiz ne olursa olsun, hayatımız teknoloji etrafında dönmektedir.

Sosyal medya hesaplarınızda bulunan herkesin arkadaşlarınız, aileniz veya güvendiğiniz kişiler olmasını sağlayabilirsiniz. Birisi çevrimiçi arkadaşınız olmak isterse ve onu tanımıyorsanız ve sizinle karşılıklı bir bağlantısı yoksa muhtemelen başka bir gündemi olabileceğini asla aklınızdan çıkarmayınız.

Olumsuzluk yaşamanız durumunda MEDIA3M Bilişim Ekibinden destek alabilirsiniz. Bu olumsuz durumu atlatabilirsin.

İfşa, Şantaj bir resim ve videonun kaldırılması için yasal haklarınızı kullanmanız mümkündür. TCK ilgili maddeleri uyarınca Savcılık Makamına Suç Duyurusu ile başvurabilir ve yine 5651 sayılı Kanuna dayalı olarak içerik kaldırılması ve erişim engeli kararı verilmesi için talepte bulunabilirsiniz. Kişilik haklarının veya özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiği iddiası ile somut olaya göre maddi ve manevi tazminat talep edebilirsiniz.

Şantaj dijital çağın bir suçudur. Karmaşıktır çünkü fail genellikle anonimdir veya başka bir kişinin kimliğine bürünür ve dünyanın diğer tarafında yaşayabilir. Ayrıca IP adreslerini maskeler veya TOR kullanıyor olabilirler.

Panik yapmayın, kendinizi endişeli veya stresli hissediyorsanız, Media3m uzmanlarından danışmanlık ve destek hizmeti alabilirsiniz.

Ne yazık ki, bazı ‘intikam pornosu’ siteleri insanları utandırmak ve taciz etmek için kurulmuştur. Bu sitelerdeki yorumları okursanız, genellikle büyük miktarda kötüye kullanımın kontrol edilmediğini görürsünüz. Bu, sitelerin gerektiği gibi yönetilmediğinin veya kötüye kullanımı teşvik ettiklerinin bir işaretidir.

Bu sitelerden bazıları, görüntüleri kaldırmak için para talep ederler, buna cinsel şantaj denir. Diğerleri ise kişisel bilgilerini, e-posta adreslerini ve kaldırma taleplerini yayınlayarak görüntülerdeki kişileri daha da küçük düşürmeye çalışırlar.

Bir intikam pornosu sitesinde mahrem bir görüntünüz veya videonuz yayınlanırsa, tarafımıza görüntüye dayalı bir suistimal bildiriminde bulunun; uzman ekibimiz taciz edici içeriği sizinle teknik paylaşım yaptıktan sonra kaldırmayı sağlayacaktır.

Şu anda kendinizi güvende hissetmiyorsanız, teknik ekibimizden destek alınız. Güvenliğiniz bizim için önemlidir. Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

BİLİNMELİDİR Kİ ŞANTAJ YASA DIŞIDIR VE ORTADAN KALDIRILMAYI HAK EDER.

Doğru çözümler ve çevrimiçi itibar stratejileri konusunda size yardımcı olabilmek için çalışıyoruz.

Ücretsiz danışmanlık hizmetimizden bize ulaşarak yararlanabilirsiniz.

Uzmanlarımız, itibarınızı düzeltmek ve uygunsuz linklerin silinmesini sağlamak için ilettiğiniz linkleri analiz edecek ve size seçenekler sunacaktır.

Talebinizi ilettiğiniz Uzmanlarımız durumunuzu gözden geçirerek fiyatlandırma, çözüm ve zaman dilimlerini hakkında size bilgi aktarımı yapacaklardır.

Siz, çocuğunuz veya size güvenen biri potansiyel olarak çevrimiçi cinsel zorlama ve şantaj kurbanıysa, nasıl tepki vereceğiniz konusunda daha fazla tavsiye için lütfen bizimle  iletişime geçiniz.

Çıkış yolu yokmuş gibi gelebilir ama unutmayın ki size yardımcı olabilecek profesyoneller var.

MEDIA3M Bilişim Ekibinden destek alabilirsiniz. Bu olumsuz durumu atlatabilirsin.

Sivil hakları ve sivil özgürlükleri tehdit eden çevrimiçi ihlallerle mücadele etmek MEDIA3M ekibinin en önemli misyonudur.

Biliniz ki zor anlarınızda her zaman yanınızdayız.

Olumsuz İçerik Kaldırma Hizmeti konusunda daha fazla yazı okumak için lütfen tıklayınız.

WhatsApp WhatsApp İletişim