Şantaj Mağduruyum

Şantaj Mağduruyum

Şantaj her zaman karşılığında bir şey elde etmek amacıyla zararlı bir şeyi ifşa etmekle tehdit etmeyi içerir. Birisi para veya başka bir iyilik karşılığında hakkınızda olumsuz veya aşağılayıcı bir şeyi ifşa etmekle tehdit ederse size şantaj yapıyor demektir.

Failler, sahte bir kişilik (yayın balığı avı) oluşturabilir ve kurbanlarını çıplak fotoğraflarını paylaşmaya veya bir web kamerasında cinsel eylemlerde bulunmaya ikna edebilir. Müstehcen materyali elde ettiklerinde, kendilerine ödeme yapılmadığı veya daha fazla cinsel eylem gerçekleştirilmediği takdirde içeriği ifşa etmekle tehdit etmeye başlarlar. Mağdurun korkusunu artırmak için sosyal medya üzerinden arkadaşlarına ve ailesine açık içerik göndermeye bile başlayabilirler.

Cinsel gasp, kurbanların utancından beslenen korkunç ve insanlık dışı bir ihlaldir. Sextortionda zanlı; kurbandan çıplak resimler için poz vermek veya web kamerası önünde cinsel eylemde bulunmasını talep eder.

En yaygın cinsel saldırı biçimi sosyal medya aracılığıyla yürütülür. Sextortonists, çevrimiçi mesajlaşma ve / veya metinler yoluyla gelecekteki kurbanlarıyla yakın arkadaşlıklar kurarlar. Güven sağlamlaştıktan sonra, kurbanlarını çıplak resimler veya videolar göndermeye teşvik ederler. Daha sonra kurbanlarını sapkın özelliklerine göre daha fazla çekim yapmaya zorlamak için bu fotoğrafları şantaj olarak kullanırlar.

Sextortonistler ayrıca kurbanların bilgisayarlarına girer, hassas materyalleri keşfeder ve emirlerine uymayı reddederlerse kurbanlarını ifşa etmekle tehdit ederler.

Cinsel hırsızlığın kurbanıysanız, istismarı durdurmak için Profesyonel Destek almanızı tavsiye ederiz.

İnternet ortamında yapılan sohbetler, paylaşılan kişisel bilgiler, resimler ve videolar kişinin aleyhine şantaj malzemesi olarak kullanılabilir. İnternet üzerinden şantaja uğramamak için Chat, Vine, Whatsapp, Instagram, Skype vb. sosyal medya hesapları üzerinden tanışılan kişilere karşı dikkat edilmelidir. İnternet ortamında tanışılan kişilerle paylaşılan içeriklerin, telefon konuşmalarının ve görüntülü sohbetlerin kayıt altına alınabileceği asla unutulmamalıdır.

Şantaj failleri; WhatsApp, Messenger ve Skype gibi görüntülü konuşma programları ile mağdurun özel görüntüsünü habersiz şekilde kaydetmekte ardından da bu görüntüyü şantaj aracı olarak kullanmaktadırlar.

Önce Sosyal Medyadan arkadaş olup bir süre sonra ise görüntülü sohbete çağırmayla başlıyor olay ardından da canlı sohbet ile devam ediyor. Aslında bu bir tuzak ve ona düşen erkekler ise karşılarında bir kadın olduğu yanılgısı içindeler. O sırada ekranda gördükleri daha önce bir siteden indirilmiş bir webcam şovu, karşı taraf ise onları o uygunsuz halleriyle kaydediyor. Sonra da tehdit ve şantajla para isteme evresine geçiliyor.

Böyle bir durumla karşılaşmamak için gerçek hayatta tanımadığınız kişiler ile sanal ortamda arkadaşlık kurmayınız. Sanal ortamda tanıştığınız ancak yüz yüze görüşmediğiniz kişilerle görüntülü ve/veya sesli sohbet yapmayınız ve asla mahrem görüntüler paylaşmayınız. Whatsapp ve benzeri iletişim programlarıyla yapılan görüntülü ve/veya sesli görüşmelerin, gönderilen ses ve görüntülerin kayıt altına alınabileceğini unutmayınız. İnternet ortamında tanıştığınız kişilere mesleki bilgileriniz, aileniz ve özel hayatınız hakkında ayrıntılı bilgi vermeyin ve özel bilgiler paylaşmayın. Sosyal medya sitelerinde bulunan profillerin sahte olabileceğini aklınızdan çıkartmayınız.

Müstehcen sitelerden içerik kaldırma zor ve maliyetli bir iştir, ayrıca çok iyi derecede teknik bilgi gerektirmektedir. +18 sektörünün eline geçmiş bir görüntüye ne kadar hızlı müdahale edilirse o kadar başarılı sonuç alınmaktadır. Aksine ne kadar beklenirse de, işlemin süreci o kadar uzamakta ve maliyet artmaktadır.

Bilişim alanında yaşanan gelişmelerle dünyanın herhangi bir noktasındaki biri, binlerce kilometre uzaklıktaki başka kişi üzerinden internet ortamında istediği gibi işlem yapabilmeye başladı. Bilişim, insan hayatını kolaylaştırırken, kolay yoldan para kazanmak isteyenlerin elinde de tehdide dönüşmüş durumdadır.

Gelişen teknoloji ile birlikte internet; hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelirken, internet üzerinden yapılan şantaj, tehdit, taciz, cinsel istismar, sanal zorbalıklar ile milyonlarca insan mağdur etmektedir.

Bilgisayar korsanları, mahrem konuların ifşa edilmesi ve toplumsal baskı ile dışlanmasına neden olacak duyguların istismarı olarak bilinen “sextortion” yöntemini kullanarak şantaj yapmaya devam etmektedirler.

Sextortion şantajı özel verileri ele geçiren hackerlerin mağduru cinsel içerikli videolarını paylaşmakla tehdit ettiği, kendilerine yarar sağlamaya çalıştıkları bir suç tipidir. Sextortion da mağdura ait bir görüntü şantajcı failin elinde bulunmaktadır.

Sextortion Pornografik şantaj olarak ta adlandırılabilir.

Şantaj, bir kişiyi herhangi bir haksız çıkar veya menfaat sağlamak amacıyla, kişinin şeref ve saygınlığına zarar verecek şekilde tehdit edilmesidir.

Kişinin şeref ve saygınlığına zarar verecek nitelikte olan mahrem konuların açıklanmasını tehdit etmek ile de şantaj suçu işlenebilir.

Her durum farklıdır. Bu sebeple şahsınıza özel program ile çalışan profesyonelleri tercih ediniz.

Organize suçluların kurbanı olduğunuzu unutmayın, yalnız değilsiniz.

Birisi görüşmeler, mesajlar, görüntüler, videolar gibi gizli tutmak istediğiniz şeyleri paylaşma tehdidinde bulunuyor veya kendisine para göndermenizi istiyorsa doğrudan Savcılık ya da Kolluk kuvvetlerine başvurabilirsiniz.

Web sextortion oldukça yaygındır, bu nedenle çevrimiçi varlığınızı izlemek ve sextortion kurbanı olmanız durumunda hızlı hareket etmek son derece önemlidir.

Tüm Kanıtları Koruyun!

Kandırıldığınız ve kendinizi kötü hissettiğiniz için utanç verici olarak gördüğünüz materyali silmek isteyebilirsiniz, ancak yapmayın. Bu somut bir delildir. Davanızı desteklemeye yardımcı olacak kanıttır.

Şantajcı ile Etkileşimden Uzak Durun

Şantaj yapılarak sizden istenen Fidye sonrasında, ailenize, arkadaşlarınıza veya iş arkadaşlarınıza hoş olmayan resimler veya videolar yayınlamakla tehdit edilebilirsiniz. Güçlü kalın ve teslim olmayın. Yanıt vermeyin ve hemen yardım alın.

Çevrim içi Gizlilik Ayarlarınızı Değiştirin

Sosyal medya profilinizinin arkadaş listesine erişen bir şantajcıdan endişe ediyorsanız, çevrimiçi gizlilik ayarlarınızı mutlaka değiştirin. İşler inanılmaz derecede endişe verici ve şiddetli ise, sosyal medya profilinizi silmek bir başka seçenektir.

Google Alerts / Çevrimiçi Bildirimler Hesabı Oluşturun

Google şantaj ve gasp kurbanlarının derhal bildirmesini ve Gizlilik Yönergeleri uyarınca kaldırılmasını talep etmelerini sağlar. Ayrıca cinsel kurbanların mağdurları için ek kaynaklara bir bağlantı sağlar.

Deneyimli bir Olumsuz İçerik Kaldırma Ajansıyla ile irtibata geçin.

Şantajcıların sanal dünyanın araçlarıyla bilgiler elde ederek, menfaat sağlamak için her türlü yolu denediklerini, İnternetin ve sosyal medya ortamlarının hızlı iletişime açık olduğu kadar, güvensiz iletişime de en açık mecra olduğunu asla unutmayınız.

Silinmesini sağlayamadığınız ve aynı zamanda sizi rahatsız eden ifşa görüntü ve videoların tamamını kalıcı olarak kısa bir sürede kaldırabiliyoruz. Dilerseniz bize ulaşıp uzman teknik ekibimizden destek alabilirsiniz.

Tüm video sitelerinden ve yayıldığı ilgili linklerden ifşa içerik kaldırma ile ilgili hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. İfşa video silme işlemimiz kalıcıdır; yaptığımız işlemlerden sonra video tamamen ilgili siteden ve arama motorlarından kaldırılmış olur. Video silindikten sonra kimse o videoyu artık görüntüleyemez. İlgili link üzerinde bulunan video işlemlerimiz sonucunda sildikten sonra hiç kimse tarafından ifşa video açılıp izlenemez ancak bir süre daha videonun ön izleme görüntüsü arama motorlarında çıkmaya devam ettiğinden dolayı video arama sonuçlarının ve küçük resimlerin silinmesi de kısa bir süre içinde Media3M Bilişim Uzmanları tarafından gerçekleştirilir.

BİLİNMELİDİR Kİ ŞANTAJ YASA DIŞIDIR VE ORTADAN KALDIRILMAYI HAK EDER.

Sivil hakları ve sivil özgürlükleri tehdit eden çevrimiçi ihlallerle mücadele etmek MEDIA3M ekibinin en önemli misyonudur.

Olumsuz İçerik Kaldırma Hizmeti konusunda daha fazla yazı okumak için lütfen tıklayınız.

WhatsApp WhatsApp İletişim