Sanal Şantaj

Sanal Şantaj

Kişileri siber ortamda, telefonda, sosyal ağlarda vb. platformlarda her türlü istismar ve zorlama eylemine “sanal şantaj” denilmektedir.

‘Çevrimiçi şantaj’, bir talep karşılanmadıkça, bir kişi hakkındaki bilgileri (görüntüleri veya videoları) halka, arkadaşlarına veya ailesine çevrimiçi olarak paylaşmakla tehdit etme eylemidir.

Çevrimiçi şantaj, herhangi bir çevrimiçi hizmette, web sitesinde veya uygulamada yer alabilir. Şantajcıların, resimlerin ve videoların paylaşılabileceği özel mesajlaşma servislerinde tehdit oluşturma olasılığı daha yüksektir. Bununla birlikte şantajcılar, en popüler sosyal medya platformlarında ve video medya hizmetleri sunan platformlarda kişinin bilgi veya görüntülerini paylaşmakla tehdit edebilirler.

Şantajcılar; web kameralarını veya bilgisayar geçmişlerini hacklediklerini ve cinsel görüntülere veya utanç verici bilgilere sahip olduklarını iddia ederek,  para talepleri karşılanmadıkça veya başka görsellerin şantajcıya gönderilmesi sağlanmadıkça içeriği herkese açık olarak paylaşmakla tehdit ederler.

Sanal Şantaj Türleri

Genel olarak sanal şantaj, maddi, duygusal ve cinsel olmak üzere üç gruba ayrılabilir.

– Kişilerin kişisel bilgilerine erişim ve bunları sanal şantaj amacıyla yayınlamakla tehdit etme.

-Başkalarının kimlikleriyle sanal hesaplar oluşturma

-Tehdit edici ve nahoş mesajlar göndermek

-Duygusal bir ilişki yaratmak ve onu kötüye kullanmak

İstatistikler Ne Diyor?

Farklı ülkelerdeki çeşitli istatistiklere göre, sanal zorlamaya maruz kalan insanlar, diğerlerinden iki ila dokuz kat daha fazla intihar etmektedir. Kadınların siber suç mağduru olma olasılığı da erkeklerin iki katıdır. Şantajcılar, çıplak resimler gibi kadınların mahrem bilgilerine ulaşarak ve bunları yayınlamakla tehdit ederek kadınları zorla seks yapmaya ve para ödemeye zorlayabilmektedirler.

Siber Uzay, Gerçek Korkular

Sanal şantaj, gerçek dünyadaki şantajdan daha tehlikeli olabilir, çünkü bir kişi yalnızca evden çıkarken değil, gün boyunca tehdit mesajları alabilir.

Tehlike Gizleniyor!

Eşinizin, çocuklarınızın ve diğer sevdiklerinizin duygusal ihtiyaçlarını karşılamıyorsanız, bu ihtiyaçlarını karşılamak için yabancılara yönelmeleri her zaman mümkündür. Yabancılara duyulan temelsiz güvenin sonucunda, duyguları ve kişisel bilgileri onlarla paylaşma isteği sanal taciz ve şantaj için zemin hazırlamaktadır.

Çocuğunuza İyi Bakın.

Siber uzayın zararlarını çocuklarınızla mutlaka anlatın ve tehlikeli bir durumda size haber vermeleri gerektiğini onlara hatırlatın, böyle bir durum ile karşı karşıya kalmaları durumunda suçlanmayacağını ona bildirin.

Ailenize Haber Verin.

İstatistiklere göre şantaj yapılan her on çocuktan sadece bir kişi ailesini bilgilendirmektedir. Maalesef çocukların en büyük korkularından biri de ailelerin başlarına gelen olaydan haberdar olmalarıdır ki bu da çocukların korku ve endişe duymasında önemli bir araçtır.

NE YAPABİLİRSİNİZ?

Çocuklarınızla düzenli olarak sohbet edin. Çocuğunuzu desteklemenin en iyi yolu, çevrimiçi ortamda onunla olumlu bir ilişki kurmaktır. Onlarla sık sık konuşun, devam eden bu sohbetleri aile hayatınızın bir parçası haline getirin. Ne kadar rahat ve sakin görünürseniz, çocuğunuz çevrimiçi yaşamı hakkında sizinle konuşmaya ve ihtiyaç duyduğunda yardım için size gelmeye o kadar açık olacaktır.

Çevrimiçi şantaj hakkında haberlerde veya TV’de gördüğünüz paylaşımlar hakkında ve bunun kendilerinin veya arkadaşlarının endişe duyduğu bir şey olup olmadığı hakkında konuşmayı deneyin.

‘Gerçek olamayacak kadar iyi’ teklifler hakkında konuşun. Çevrimdışı tanımadıkları birinden çevrimiçi olarak sunulan her şeyi sorgulamaları için onları cesaretlendirin. Ne yapacaklarından emin değillerse, güvenilir bir yetişkinle görüşmenin her zaman daha iyi olduğunu onlara hatırlatın. İş arıyorlarsa, onları güvenilir iş bulma kurumlarına veya iş sitelerine yönlendirin.

Cinsiyet ve ilişkiler hakkında yaşa uygun bilgileri nerede bulacağı hakkında konuşun ve yol gösterin.

Gençlerin cinsel duygularını çevrimiçi olarak denemeleri doğaldır. Bununla birlikte, çocuğunuzun çevrimiçi görüntü paylaşımı ve cinsel aktivite için para teklifinde bulunmanın veya kabul etmenin riskleri olduğunu bilmesi oldukça önemlidir.

Çocuğunuzun destek için size dönebileceğini bildiğinden emin olun . Çocuğunuza, onu endişelendiren herhangi bir çevrimiçi olayda yardım için size gelebileceği güvencesini verin. Çevrimiçi herhangi bir şey için onları asla suçlamayacağınızı bildiklerinden emin olun. Sizinle konuşamayacaklarını düşünürlerse, güvenebilecekleri diğer yetişkinleri veya başvurabilecekleri yardım kaynaklarını çocuğunuza mutlaka önerin.

ÇEVRİMİÇİ ORTAMDA BAŞINA GELEN BİR ŞEY HAKKINDA ENDİŞELERİ VARSA NASIL DESTEKLEYEBİLİRSİNİZ?

Çocuğunuz size birinin çevrimiçi ortamda onları kandırmaya, tehdit etmeye veya şantaj yapmaya çalıştığını söylediyse veya bu zaten olmuşsa:

Size söyleyerek doğru şeyi yaptığına dair ona güvence verin. Çocuğunuzun, özellikle cinsel istismarı içeren matarelyali şantajcıların eline geçtiyse, gerekli tedbirleri acil olarak alınız. Sizinle konuşması onu şantaja boyun eğmemesi gerektiğini hususunda cesaretlendirecektir.

Unutmayınız ki çocuklar; cinsel eylemlerde bulunmaya veya görüntüleri paylaşmaya zorlandıklarında utanç duygularıyla ve ailesine söyleme konusunda endişe veya korkuyla mücadele ediyor olabilirler.

Yardım isteyin ve bildirin.

Rapor vermek, gençler ve ebeveynler için korkutucu bir adım gibi gelebilir. Çocuğunuz çevrimiçi ortamda baskı gördüyse, tehdit edildiyse veya şantaj gördüyse, güvende olmalarına yardımcı olmak çok önemlidir.

Cevap vermeyin  Birisi çocuğunuza karşı tehdit veya talepte bulunuyorsa, çocuğunuzun hiçbir şekilde karşılık vermemesini veya şantajcı ile iletişim kurmamasını tavsiye etmek en doğru yöntemdir.

Onları engelleyin  Çocuğunuza, şantajcı ile iletişim kurduğu tüm hesaplardan kişiyi engellemesi gerektiğini tavsiye edin. Şantajcıya karşı kanıt olarak kullanılabilecek hiçbir veriyi silmemesi gerektiğini de mutlaka öğretin.

Media3M olarak Şantaj ve İfşa adı altında yüklenen resim, ses ve videolarınızı kalıcı bir şekilde kaldırarak silinmesini sağlıyoruz.

İnternette hakkınızda yayınlanmış olan tüm içerikler bilişim ekibimizin yoğun ve titiz çalışmaları neticesinde kaldırılır ve geri dönüşümsüz olarak silinir.

Zor anınızda yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz.

Şantajcıların sanal dünyanın araçlarıyla bilgiler elde ederek, menfaat sağlamak için her türlü yolu denediklerini, İnternetin ve sosyal medya ortamlarının hızlı iletişime açık olduğu kadar, güvensiz iletişime de en açık mecra olduğunu asla unutmayınız.

Silinmesini sağlayamadığınız ve aynı zamanda sizi rahatsız eden ifşa görüntü ve videoların tamamını kalıcı olarak kısa bir sürede kaldırabiliyoruz. Dilerseniz bize ulaşıp uzman ekibimizden teknik destek alabilirsiniz.

Tüm video sitelerinden ve yayıldığı ilgili linklerden ifşa içerik kaldırma ile ilgili hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. İfşa video ve resim silme işlemimiz kalıcıdır; yaptığımız işlemlerden sonra video ve resimler tamamen ilgili siteden ve arama motorlarından kaldırılmış olur. Video ve resimler silindikten sonra kimse o videoyu ve resimleri artık görüntüleyemez. İlgili link üzerinde bulunan video ve resimler işlemlerimiz sonucunda sildikten sonra hiç kimse tarafından ifşa video açılıp izlenemez, resimler görüntülenemez ancak bir süre daha videonun ve resimlerin ön izleme görüntüsü arama motorlarında çıkabilir.  Video ve resimlere ait ön bellek sonuçlarının ve küçük resimlerin silinmesi de kısa bir süre içinde Media3M Bilişim Uzmanları tarafından gerçekleştirilir.

BİLİNMELİDİR Kİ ŞANTAJ YASA DIŞIDIR VE ORTADAN KALDIRILMAYI HAK EDER.

Sivil hakları ve sivil özgürlükleri tehdit eden çevrimiçi ihlallerle mücadele etmek MEDIA3M ekibinin en önemli misyonudur.

Olumsuz İçerik Kaldırma Hizmeti konusunda daha fazla yazı okumak için lütfen tıklayınız.

WhatsApp WhatsApp İletişim