Rezervuar Köpekleri

Rezervuar Köpekleri – Reservoir Dogs

Quentin Tarantino Kimdir?

Amerikalı film yönetmeni, senarist, aktör ve yapımcı olan Quentin Tarantino, Amerikan Sineması’nın en özgün ve yetenekli yönetmenlerinden biridir.

Tarantino, 90’lardaki bağımsız sinema kuşağının genç yönetmenlerinden biri olarak tanınmıştır.

Quentin Tarantino 1963 yılında Knoxville, Tennessee’de doğdu. 16 yaşına geldiğinde oyunculuk öğrenmek için James Best tiyatro grubuna katıldı.

22 yaşında ilk senaryosu olan Captain Peachfuzz and the Anchovy Bandit’i yazdı.

1984 yılında Manhattan Beach’teki tanınmış Video Archives adlı videokaset dükkânında çalışmaya başladı.

Rezervuar Köpekleri Tarantino

Oyunculuk üzerine Allen Garfield’in Actor’s Shelter’ında çalışmaya devam etti ama Tarantino bu dönemde daha çok senaristliğe yoğunlaştı.

1992 yılında Tarantino senaryosunu da yazdığı Rezervuar Köpekleri filmini çekti. Film çok beğenildi. Bu film Tarantino’nun sonraki filmlerinin tarzının da öncüsü oldu.

1993 yılında vizyona giren senaryosu Taratino’ya ait olan True Romance filmiyle de iyi yorumlar aldı.

1994’de Ucuz Roman filmini çekti ve bu filmiyle Cannes film festivalinde Altın Palmiye ödülünü aldı. Bu film kendine özgü karmaşık kurgusuyla ilgi çekti.

Tarantino günümüze kadar çok sayıda başarılı filmler yapmaya devam etti.

1997 yılında Jackie Brown

2003 yılında Kill Bill 1

2004 yılında Kill Bill 2

2007 yılında Ölüm Geçirmez

2009 yılında Soysuzlar Çetesi

2012 Zincirsiz

2016 Nefret Sekizlisi

Ve son olarak 2019 yılında Bir Zamanlar Hollywood filmini çekti.

Tarantino, yönettiği filmleriyle ve kazandığı gişe başarılarıyla bağımsız filmlerinde gişede iş yapabileceğini göstererek, bağımsız sinemanın önünü açan isimlerden biri olmuştur.

Tarantino yaptığı çapraz kurgular, filmleri içinde geçen diyaloglar, pop göndermeleri ve birçok film türünü harmanlayarak ortaya çıkarttığı filmleriyle, sinemada adeta kendi tarzını oluşturmuştur.

Bugün incelediğimiz film, senaryosunu Quentin Tarantino’nun yazıp yönettiği Rezervuar Köpekleri, orijinal adıyla Reservoir Dogs 

Rezervuar Köpekleri – Reservoir Dogs 

Yönetmen : Quentin Tarantino

Senaryo : Quentin Tarantino

Yapım Yılı : 1992 

Yapım Ülkesi : ABD

Tür : Suç, Aksiyon

Orijinal Dil : İngilizce

İMDB Puanı : 8.3

Film Süresi : 99 Dakika

Film Bütçesi : 1.5 Milyon $

Film Hasılatı : 2.8 Milyon $

Oyuncular : Harvey Keitel, Tim Roth, Michael Madsen, Steve Buscemi, Chris Penn, Lawrance Tierney

Film Hakkında Bilgiler:

1992 yılında çekilen Rezervuar Köpekleri filmi, Quentin Tarantino’nun yönetmenliği yaptığı ilk uzun metrajlı filmidir. Filmin senaryosunu da kendi yazmıştır. Rezervuar köpekleri ile Tarantino’nun dönemi başlamış ve kendi sinema tarzıyla filmler yapmaya devam etmiştir.

Rezervuar köpekleri kısıtlı bütçesi ve kısıtlı imkanlarına rağmen yıllar içinde çok beğenilen önemli filmlerden biri olmuştur. Film sinema tarihinin ve Tarantino’nun en iyi filmleri arasında yerini almıştır.

Filmin Konusu :

Filmimizin ana konusu; birbirine yabancı olan altı suçlunun bir mafya babası tarafından elmas soygunu yapmaları için işe alınmasını ve sonrasında gerçekleşen olaylarla soyguncuların yaşadıklarını anlatmaktadır.

Filmdeki soyguncu karakterlerimiz gerçek isimleri yerine onlara patronları Joe’nun verdiği takma adlarını kullanarak konuşmaktadırlar.

Soygun ekibinin, bir restoranda otururken  garsonlara bahşiş verip vermemeleri üzerine tartışmaları ile film başlar.

Bu sahnenin hemen ardından filme hızlı bir giriş yapılır, Mr.Orange’ın karnından vurulmuş bir şekilde arka koltukta yatarken Mr. White’ın arabayı sürdüğü ve polisten kaçtığı bölüme geçilir.

Mr. White ve Mr. Orange, soygun planına göre buluşma noktası olan depoya gelirler, Mr.Pink de bu depoda onları beklemektedir.

Uzun süren konuşmaların ardından bu kadar iyi planlanan bu soygunun polis baskını ile başarısız olmasını ekibin içinde bir köstebek olması ihtimaline bağlarlar. Filmin devamında bu köstebeği bulmaya çalışacaklardır.

Mr.Blonde’un depoya gelmesi ve yanında bir polis memurunu rehine olarak getirmesiyle hem gerginliğin hem de şiddetin seviyesi artar. Mr.Blonde’un soygun sırasında  gösterdiği şiddet, ekibin diğer üyeleri tarafından psikopat olarak adlandırılmasına sebep olur. Soyguncular depoda tek tek toplanırken filmin temposu yükselecek ve karmaşa başlayacaktır.

Filmde geriye dönüş tekniği kullanılarak karakterlerin filmde başlarından geçen olaylar gösterilir. Tarantino bilerek bazı sahneleri hiç göstermemiştir, örneğin filmin asıl konusu olan soygun anını filmde hiç görmeyiz.

Tarantino’nun filmlerinde filmin temasından bağımsız konularda yapılan uzun, komik konuşmalar onun imzalarından biridir ve bu filmde de bu imza kullanılmıştır.

WhatsApp WhatsApp İletişim