Prestij

Prestij – The Prestige

Christopher Nolan Kimdir ?

Dünyaca ünlü yönetmen Christopher Nolan, İngiltere’nin Londra kentinde 30 Temmuz 1970 tarihinde doğdu.  Beş kişilik bir ailenin ortanca çocuğuydu.

Çocukluğu sürekli Londra ile Chicago arasında geçen Christopher, yedi yaşına geldiğinde babasının Super 8 kamerasını ödünç aldı ve kendi aksiyon figürleriyle kısa filmler çekti.

Nolan bir Yıldız Savaşları hayranıydı ve sekiz yaşlarındayken Space Wars adını verdiği stop motion animasyon filmi yaptı.

Nolan, orta öğrenimini Haileybury and Imperial Service College’da tamamladıktan sonra University College London’da İngiliz dili ve edebiyatı okudu. Üniversitenin film yapım tesisleri olması burayı seçmesinde etkendi.  Üniversite yıllarında okulunun film kulübüne yöneticilik yaptı.

Nolan 1996 yılında Larceny ve 1997 yılında Doodlebug adlı iki kısa film yaptı.

1998 yılına girildiğinde ilk filmi olan The Following’i çekti. Film, eleştirmenler tarafından oldukça iyi yorumlar aldı.

2000 yılında Memento (Akıl Defteri) isimli filmini yaptı. Film alışılmışın dışında tersten giden olay örgüsü ile farklı bir konstepte sahipti. Memento gişede başarılı bir hasılat elde ederek, Nolan’ın eleştirmenler dışında seyircilerin de ilgisini çekebilecek bir yönetmen olduğunu gösterdi.

Memento filmi Christoper Nolan’ı Hollywood’un en başarılı yönetmenleri arasına yerleştirdi.

2002 yapımı Insomnia (Uykusuz) isimli filminde Al Pacino ve Robin Williams gibi Hollywood’un ünlü yıldızları ile beraber çalıştı.

Prestij Christopher Nolan

2005 yılına gelindiğinde Batman filmlerinin modern uyarlaması olan Batman Begins (Batman Başlıyor) filmini çekti. Nolan, bu filminde diğer Batman filmlerinden daha gerçekçi ve karanlık bir dünya kurmaya çalıştı. Film gişede büyük başarı elde etti ve iyi eleştiriler aldı.

Nolan bu filmi çekerken Hans Zimmer isimli ünlü film müziği bestecisiyle de tanıştı. Batman Begins’in müziğini yapan Zimmer bu filmden sonra yönetmenin neredeyse her filminin müziğini yaparak başarılara imza atacaktı.

2006 yılında yönettiği The Prestige (Prestij)  filminde Christian Bale, Hugh Jackman, Michael Caine gibi ünlü oyuncularla çalıştı ve film olumlu eleştiriler aldı.

2008 yılında Batman Begins filminin devam filmi olan The Dark Knight (Kara Şövalye) isimli filmi yönetti. 1 milyar dolardan fazla hasılat yapan bu film artık Christopher Nolan’ı dünyanın en iyi yönetmeleri arasına soktu.

2010 yılında İnception (Baslangıç) filminde Leonardo DiCaprio ile birlikte çalıştı. Film 825 milyon dolar gibi yüksek bir hasılata ulaştı.

2012 yılında Batman üçlemesinin son filmi olan The Dark Knight Rises (Kara Şövalye Yükseliyor) filmini yönetti.

2014 yılında İnterstellar (Yıldızlararası) bilim kurgu filminin yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendi. Film izleyicilerden olumlu yorumlar aldı ve dünya çapında 675 milyon dolar hasılat elde etti.

Christopher Nolan’ın yazıp yönettiği Memento, The Prestige, Interstellar gibi birkaç filminde senaryo ekibinde kardeşi Jonathan Nolan’da bulunmaktadır.

2017 yılında senaryosunu kendi yazıp yönettiği Dunkirk isimli filmini çekti. Film, 2. Dünya Savaşı sırasında İngiliz ordusunun Fransa’nın Dunkirk kıyılarında 400 bin askerle sıkışması ve bu ordunun, deniz desteğiyle Dunkirk’ten tahliye edilişini konu almaktadır.

2020 yılında gelindiğinde ise Nolan senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı Tenet filmini çekti. Tenet, yayınlandığı dünya çapında 363 milyon dolar hasılat elde etti.

Bugünkü filmimiz Christopher Nolan tarafından yönetilen Prestij orijinal adıyla The Prestige 

Prestij – The Prestige 

Yönetmen : Christopher Nolan

Senaryo : Christopher Nolan, Jonathan Nolan

Yapım Yılı :  2006

Yapım Ülkesi : ABD

Tür : Gizem, Bilim Kurgu, Dram

Orijinal Dil : İngilizce

İMDB puanı : 8.5

Film süresi : 128 dakika

Film Bütçesi : 40 milyon $

Film Hasılatı : 109 milyon $

Oyuncular : Christian Bale, Hugh Jackman, Miachael Caine, Scarlett Johansson , David Bowie, Andy Serkis

Film Hakkında Bilgiler:

Christopher Priest’in The Prestige  adlı romanından uyarlanan film, Christopher Nolan yönetmenliğinde sinemaya aktarıldı. Prestij filmi, 2006 yılında yapılan Oscar  ödüllerinde 2 adaylık aldı. Film 8.5 puanlık İMDB puanıyla gizem türünde en çok beğenilen filmler arasındadır.

Filmin Konusu :

Prestij filmi, bir dönem birlikte çalışan Robert Angier ve Alfred Borden ismindeki ikisi de birbirinden istekli ve sihirbazlık konusunda yeni fikirler bulmak için çabalayan sihirbazın hikayesini konu alıyor.

19. Yüzyılda İngiltere’de geçen filmde, aslında arkadaş olan iki sihirbazın ilişkisi, bir gösterileri sırasında Angier’in eşi Julia’nın gösteri sırasında kaza sonucu ölmesinden sonra değişir. Angier kazanın Borden yüzünden olduğunu düşünür ve onu suçlar. Bu kaza sonrası iki sihirbazın arasında ömür boyu sürecek çekişme ve rekabet başlar.

İki sihirbazda bir diğerini geçme ve altüst etme niyetindedir. Bunun üzerinden zaman geçer ve her ikisi de oldukça ünlü iki sihirbaz olurlar. Yıllar geçse de ikisi sürekli birbirlerinin gösterilerini sabote edip sırlarını çözmeye çalışırlar. Sürdürdükleri aşırı rekabet, her numarayla, her gösteriyle daha da büyür.

Borden, yer değistiren adam adıyla yeni bir gösteri hazırlar ve gösterisi insanlar tarafından ilgiyle karşılanır. Angier ise kendini Bordenin bu gösterisinin sırlarını çözmeye adar. Angier amacına ulaşmak için  elektriğin yeni ve inanılmaz güçlerini  deneyecek ve dahi bilim adamı  Nichola Tesla’nın yardımını isteyecektir.

Film daha sonra sizleri büyük sürprizlere doğru götürecektir.

WhatsApp WhatsApp İletişim