Polkadot

Polkadot (DOT) Nedir?

Polkadot 2020 yılında İsviçre merkezli Web3 vakfı tarafından üretilerek piyasalarda yerini aldı.

Polkadot, Ethereum kurucu ortağı Gavin Wood, Peter Czaban ve Robert Habermeier tarafından üretildi.

Polkadot, Ethereum’daki gaz fiyatının yüksekliği ve ölçeklenebilirlik sonucu kendi çözümlerini geliştirmek isteyen bir grup yazılımcının daha etkin bir çözüm geliştirmek istemeleri sonucu ortaya çıkmıştır.

Polkadot, kullanıcıların kendi bilgisayarları üzerinden blockchain platformlarını çalıştırmak için oluşturulan yazılımdır.

Polkadot (DOT), bağlı olduğu bir merkez bulunmayan internet sitelerini, halka açık veya özel izne gerek duyulmayan ağları birbirine blockchain ile bağlayan ve tamamen merkeziyetsiz bir internet zinciri kurmayı amaçlamaktadır.

Polkadot sisteminin sağladığı birçok avantaj bulunmaktadır. Polkadot parçalanmış birçok ağdan meydana gelmektedir. Paralel birçok ağ sayesinde yapılan işlemlerin yavaşlamasının önüne geçilmektedir.

Polkadot ağı üzerinden işlem yapan kullanıcılar bu ağı kendi ihtiyaçlarına göre yeniden dizayn edebilecekleri özelleştirme yetkilerine sahiptirler.

Tüm internetin bir zincir üzerinden işlenmesi ile Polkadot bir geliştiricinin sunduğu bir işlemi farklı bir geliştiricinin kodu ile birleştirerek hem bir bütünlük sağlamakta hem de ekosistemin büyümesine fayda sağlamaktadır.

Polkadot ağında bulunan tüm projelerin istedikleri gibi bir geliştirme yapma hakları vardır. Bu değişimler sayesinde sistem sürekli güncel ve mükemmel bir hal alacaktır. Güncellemelerin sürekli açık olması ve bunları kullanıcılarının yapabilmesi sistemi her zaman güncel tutmaktadır.

Polkadot Nasıl Çalışır?

Blockchainler, işlemler ve güvenlik için ağın Proof-of-stake doğrulamasına erişmek için Palkadot ile bağlantı kurup parachain’lerle paralel olarak çalışabilirler.

Ağın sözde “aktarma zincirinde(relay chain)”, işlem adresleri kontrol edilir ve veriler, her sistemin anlayabilmesi için standartlaştırılır. Burası, tüm zincirlerin havuz güvenliğinin sağlandığı yerdir.

İşlevsellik sağlandığında, Polkadot’a bağlı blockchainler kendi PoS mekanizmalarını kullanabilir, kodlarını ne zaman ve nasıl güncelleyeceklerine karar verebilir ve seçtikleri dapp’leri veya token’ları çalıştırabilirler. Esasen bu, ağların kendi güvenliklerini korumalarına ve yeni protokoller eklemelerine izin veren bir “özenle seçme” katmanıdır.

Polkadot’ta onaylama faaliyetinde yer alabilmek ve konsensüs rollerini alabilmek için DOT isimli “governance token”ını “stake etmek” gerekir. Tüm “proof of stake” konsensüs mekanizmalarında sabit olan bu durum, oyun teorisinden yola çıkarak ağın güvenliğini sağlamak için kullanılan bir yöntemdir.

Polkadot, üç katmanlı bir yapıda çalışır. Güvenlik, konsensüs ve zincirler arası iletişimi organize eden “Relay chain”, Polkadot’un kalbi olarak bilinir. “Relay chain”, Polkadot ağının güvenlik, konsensüs ve zincirlerin iletişimini organize eden ana katmanıdır.

Birbirine paralel şekilde çalışan zincirleri temsil eden “Parachain” ve diğer blokzincirlerle bağlantı kuran “Bridge” de “Relay chain” ile birlikte çalışan diğer iki katmandır.

“Parachain” ile birbirine paralel çalışan pek çok zincirde farklı projeler kendi zincirlerinde işlemlerini gerçekleştirme imkânına kavuşur.

Bridge ise Polkadot’un Bitcoin, Ethereum, Tezos gibi diğer blokzincirlerle etkileşime girmesini sağlayan bileşenidir. Polkadot ağının işlevsel bir altyapıya sahip olması, bu üç katman sayesindedir.

Polkadot dört çeşit konsensüs rolü ile sistemin sürdürülebilirliğini sağlamayı hedeflemektedir. Validator, nominator, collator ve fisherman olarak adlandırılan bu roller özünde DOT “stake” etmekle başlayan ve her biri onaylama, ağın güvenliğini sağlama, shard’lardan işlemleri toplama ve sistemin işlevine zarar veren validatorları eleme işlevlerini üstlenir.

Polkadot, madenciliği yapılan bir kripto para türü değildir.

Polkadot Sisteminin Kripto Para Birimi Olan DOT Nedir?

DOT kripto para birimi, Polkadot ağının sürdürülmesinde ve işletilmesinde önemli bir rol oynar. Token sahipleri, protokol güncellemeleri ve yeni özellik önerileri için oy kullanabilirler. Her oy, stake ettikleri DOT kripto para biriminin miktarı ile orantılıdır.

WhatsApp WhatsApp İletişim