Montaj Resim Şantaj

Montaj Resim Şantaj

Montaj; ayrı ayrı parça, kayıt veya görüntüleri birleştirerek kullanılacağı işe uygun duruma getirme işlemidir. Montaj, bir işin bitirilmesi yerine de kullanılabilir.

Fotoğraf tekniğinde ise montaj veya foto-montaj, farklı görüntü kısımlarının negatifleri birleştirilerek tekrar basılması veya bir film üzerine çok sayıda sıralanmasıdır.

Montaj; bir düzenek, aygıt ya da eşyanın onu oluşturacak farklı öğelerini birleştirme olarak açıklanır.

Her izlediğimiz video için ya da gördüğümüz bir görsel için şüphe duyabiliriz. Acaba montaj mı diye? Profesyonelce hazırlanmış montaj videolarda ya da görsellerde bu durumu tespit etmek için videonun ve görselin her bir detayını incelemek gerekmektedir. Bu incelemede gölge, ışık, nesneler, sahnedeki objelerin duruşları, değişimleri vb. aklınıza gelen gelmeyen her detayı incelemek gerekmektedir. Genel olarak ışık-gölge düzensizliğinden videoların sahteliği, piksel akışından da resmin sahteliği anlaşılabilir.

Her resmin ve videonun belli bir pixel akış frekansı vardır. Kontrastı, rengi vb. Oynama yapılan resim ve videoda bu değerler renkleri gösteren grafiklerde çok tutarsız gözükür. Bunu anlayabilmek için profesyonel destek alınmalıdır.

Katmanları ayıklayan yazılımlar sayesinde videoya, ses kaydına ya da resimlere ekleme yapılıp yapılmadığı tarafımızca tespit edilir. Üzerine eklenmiş olanlar böylece açığa çıkarılır.

İnternette günlük hayatta karşılaştığımız yaygın problemlerden biri sahte içeriklerdir. Profesyonel resim manipülasyon bilgisiyle sahte resimler oluşturulabilir ve internetin dört bir yanına basit bir paylaşımla dağıtılabilir.

Metapicz benzeri EXIF verisi sorgulama servislerinden fotoğrafa ait tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer EXIF verilerinin içinde meta verisi gözükmezse bu fotoğrafın meta verisinin silindiğini, dolayısıyla orjinalinden farklı olduğu anlamına gelir. Ayrıca bunun için Exifdata da kullanılabilir.

Hayatta hiç bir şey mükemmel renkte değildir ve fotoğraflardaki şüpheli piksellerin lekeleri hileli bir fotoğrafın kanıtı olabilir.

KULLANILAN BAZI TEKNİKLER

Kayıt üzerinde ekleme, çıkarma ve diğer müdahalelerin bulunup bulunmadığına ya da kaydın orijinal olup olmadığı ile ilgili kullanılan tekniklerden bazıları şunlardır;

Konu Bütünlüğünde Tutarlılık Aranması

Kaydın bütünlüğü içerisinde yer almaması gereken bir bölümün eklendiğinin ya da başka bir bölümün o kaydın bütünlüğü içerisinden çıkarıldığının anlaşılabilmesi için konu bütünlüğü incelemesi yapılır.

Kritik Dinleme

Konu bütünlüğü ile ilgili bir şüphe oluşmazsa kritik dinleme yapılır. Bu analiz işleminde genellikle ses kalitesi, oranı, kişisel konuşma tarzı, genlik, konuşma bozuklukları, nefes düzeni, perde periyodunun algılanması, ağız, kayıt kalitesindeki değişiklikler, arka plan seslerindeki değişiklikler, yapı ve çevre akustiği, gürültü değişkenlikleri, sinyalin genliğindeki ani değişmeler, fiziksel müdahaleler ve diğer akustik unsurların kulak ile işitilebilirliği göz önünde bulundurulur.

Makroskopik İncelemeler

Bant üzerindeki karakteristik izlerin makroskoplar altında görüntülenmesiyle şüpheler giderilip karar doğrulanır.

Ezgi Çözümlemesi

Konuşmacının farklı zaman ve yerlerde sarf ettiği sözcüklerin montajlanıp montajlanmadığı, adli ve özel dilbilim laboratuvarlarında anlaşılır.

Görsel Analiz

İşitsel analiz neticesinde fonksiyon özelliklerinde farklılaşmalardan kaynaklandığından şüphelenilen seslerle ilgili olarak karar verilememişse spektrografik analiz yapılır. Kayıt bütünlüğünün kesintiye uğradığı, fonksiyon özelliklerinin işitildiği bölümler görüntülenebilir.

Bilgisayar korsanları, yeni yöntemlerinde, kişilere e-posta göndererek, ellerinde kişisel bilgilerinin yanı sıra uygunsuz fotoğraf ve görüntülerinin olduğunu söyleyerek, verdikleri hesap numarasına istedikleri para yatırılmadığı taktirde aile bireylerine gönderip, internet sitelerinde yaymakla tehdit edebilmekteler.

Bilişim alanında yaşanan gelişmelerle dünyanın herhangi bir noktasındaki biri, binlerce kilometre uzaklıktaki başka kişi üzerinden internet ortamında istediği gibi işlem yapabilmeye başladı. Bilişim, insan hayatını kolaylaştırırken, kolay yoldan para kazanmak isteyenlerin elinde de tehdide dönüşmüş durumda.

Gelişen teknoloji ile birlikte internet; hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelirken, internet üzerinden yapılan şantaj, tehdit, taciz, cinsel istismar, sanal zorbalıklar ile milyonlarca insan mağdur etmektedir.

Bilgisayar korsanları, mahrem konuların ifşa edilmesi ve toplumsal baskı ile dışlanmasına neden olacak duyguların istismarı olarak bilinen “sextortion” yöntemini kullanarak şantaj yapmaya devam etmektedirler.

Sextortion şantajı özel verileri ele geçiren hackerlerin mağduru cinsel içerikli videolarını paylaşmakla tehdit ettiği, kendilerine yarar sağlamaya çalıştıkları bir suç tipidir. Sextortion da mağdura ait bir görüntü şantajcı failin elinde bulunmaktadır.

Sextortion Pornografik şantaj olarak ta adlandırılabilir.

Uygunsuz görüntülerini kaydederek ya da montajlayarak kişilere şantaj yapmak ise bir diğer yaygın yöntemdir. Görüntülü sohbet sağlanmakta ve ardından da görüntüler kaydedilmektedir. Aslında hazırlanan bu tuzakta kişiler karşılarında biri olduğu yanılgısı içindedirler. Kişilerin ekranda gördükleri daha önce bir siteden indirilmiş bir webcam şovudur. Tuzağı hazırlayanlar işte o anda kişileri uygunsuz hallerini kaydetmektedirler. Ardından tehdit ve şantajla para talebinde bulunurlar.

Şantaj fiilinin mağdur üzerinde korku ve endişe yaratması, bu korku ve endişenin kişinin psikolojisini ve iç huzurunu etkileyecek şekilde olması şantaj fiilini oluşturmaktadır.

İnternet araçlarında paylaşılan müstehcen fotoğraflar, video görüntüleri, kişide endişe ve korku yaratabilecek ve mahrem kişilik haklarını ihlal edebilecek her türlü içerik şantaj aracı olarak kullanılmaktadır.

Şantaj birkaç unsur gerektirmektedir:

(A) Hedeflenen kurbanın gizli tutmak isteyeceği bir şey,

(B) Şantajcının o “bir şeye” sahip olduğuna dair bir kanıt,

(C) Tehdit

(D) Mağdurun tehdit eden eylemi “önlemesi” için şantajcı tarafından sağlanan bir yol (Genellikle para talep edilmektedir ancak bu talep farklı şeyler de olabilir.)

İnternette, sosyal medya da şantaja uğrama durumunda mağdur olan taraf var olan fotoğrafların veya videoların ya da montajlanmış görüntülerin internette yayılacağı endişesiyle ya da bazen gerçekten de fotoğraf ve videoların internete yüklenmesiyle telafisi mümkün olmayan mağduriyetler yaşamaktadır.

Uygunsuz ya da müstehcen içerikli görüntülerin video paylaşım platformlarında paylaşılması başka sitelerde de hızla yayılmasına yol açar. Bu durumda internetten içerik kaldırma işlemlerinin başlatılması gerekmektedir.

Bu tarz olayların mağduru olmamak için öncelikle siber güvenliğinizi artırın. Güçlü bir parola kullanın ve mümkünse iki aşamalı onayı aktif edin.

Çocuklarınızı internet tehditlerine karşı bilinçlendirin. Çocuğunuzla cinsellik ve sextortion hakkında konuşmak zor olabilir ama bunu bilmek zorunda olduklarını unutmayın.

Birçok dijital tehdit olayının aile hayatlarında ciddi yıkımlara sebep olduğunu unutmayın.

Birçok servise ve siteye erişim sağlarken kullandığınız şifrenin aynı olmamasına özen gösterin.

Gelen elektronik posta adreslerinin sahte olup olmadığını kontrol edin.

Her şeyden önce, size gönderilen eklentileri indirmeyin, gömülü bağlantıları tıklamayın ve kesinlikle şantajcılara para göndermeyin.

Montaj bir resim ve videonun kaldırılması için yasal haklarınızı kullanmanız mümkündür. TCK ilgili maddeleri uyarınca Savcılık Makamına Suç Duyurusu ile başvurabilir ve yine 5651 sayılı Kanuna dayalı olarak içerik kaldırılması ve erişim engeli kararı verilmesi için talepte bulunabilirsiniz. Kişilik haklarının veya özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiği iddiası ile somut olaya göre maddi ve manevi tazminat talep edebilirsiniz.

Silinmesini sağlayamadığınız ve aynı zamanda sizi rahatsız eden montaj videoların ya da resimlerin tamamını kalıcı olarak kısa bir sürede kaldırabiliyoruz. Bir videonun, ses kaydının ya da resmin montaj olup olmadığını belirleyebiliyoruz. Dilerseniz bize ulaşıp uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.

Tüm resim ve video sitelerinden ve yayıldığı ilgili linklerden montaj içerik kaldırma ile ilgili hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. Montaj resim ve video silme işlemimiz kalıcıdır; yaptığımız işlemlerden sonra resim ve video tamamen ilgili siteden ve arama motorlarından kaldırılmış olur. Resim ve video silindikten sonra kimse o resmi ve videoyu artık görüntüleyemez. İlgili link üzerinde bulunan fotoğraf ya da video, işlemlerimiz sonucunda sildikten sonra hiç kimse tarafından açılıp görüntülenemez. Ancak bir süre daha fotoğraf ve videonun ön izleme görüntüsü arama motorlarında çıkmaya devam eder. Bu aşamada görsel arama sonuçlarının ve küçük resimlerin silinmesi de kısa bir süre içinde Media3M Bilişim Uzmanları tarafından gerçekleştirilir.

ASLA UNUTMAYINIZ MÜKEMMEL MONTAJ YOKTUR.

Biliniz ki zor anlarınızda her zaman yanınızdayız.

WhatsApp WhatsApp İletişim