Mobil İçerik media3m 1920x960

Mobil İçerik

Hücresel bağlantı ve diğer kablosuz bağlantı elemanlarını kullanarak radyo veya uydu sinyalleri üzerinden bağlantı gerçekleştirebilme yeteneğine sahip olan cihazların tümüne mobil cihazlar denir. Günümüzde mobil cihazlar; akıllı cihazlar olarak adlandırdığımız gelişmiş işletim sistemlerini içerisinde barındıran cep telefonları ve daha eski teknolojiyle üretilmiş olan cep telefonlarıdır.

Mobil cihazlar herhangi bir kablosuz bağlantı seçeneğini kullanarak iletişim sağlayabilen ve taşınabilir olma özelliğine sahip olan tüm telekomünikasyon cihazlarına verilen genel isimdir.

Mobil içerik sektörü günümüzde çok hızlı gelişmektedir.  Cep telefonlarında gösterilen veya kullanılan ringtone, grafik, indirim önerisi, oyunlar, filmler ve GPS navigasyon gibi her türlü ortam Mobil içeriği oluşturmaktadır. Mobil telefon kullanıcıları, cihazlarını; sosyal medya platformlarında paylaşım yapmak, mesaj atmak, e-mail göndermek, randevularını ayarlayabilmek, müzik dinlemek, video izlemek, video çekmek, alışveriş yapmak, dokümanlarına ulaşmak, haritadan yol tarifi almak ve daha birçok şey için kullanabilmektedirler.

Modern mobil cihazlar birkaç milyon piksel ile fotoğraf çekebilmektedir. Mobil içerik aynı zamanda standart web sitelerden veya spesifik mobil sitelerden edinilebilen bilgileri de kapsamaktadır.

SMS; müşterilere özellikle ringtone ve duvar kağıdı gibi basit içerik veya mesaj göndermede hala en temel teknolojidir. Çünkü SMS insanlar tarafından mesajlaşmak için kullanılan temel araçtır ve bu sebeple bu pazara ulaşmak için en doğru yoldur. Ayrıca SMS kişilere ulaşmada çok daha etkili ve her zaman hazırdır. Hepsinden de önemlisi, SMS in kullanımı oldukça kolaydır ve günden güne de daha çok benimsenmektedir.

Birçok kişi SMS in eski bir teknoloji olduğunu düşünmesine ve daha süslü teknolojilerin SMS in yerine geçeceğini söylese de SMS her gün kendisini yenilemektedir.

Müşterinin SMS için olan mobil içeriklere güvenini ve bağlılığını korumak önemlidir.

MOBİL  İÇERİKLER

CEP OYUNLARI: İnsanların cep telefonu üzerinden oyun oynamasını sağlayan bir uygulamadır. Mobil Oyun Kategorileri popülerliğe göre genel olarak Bulmaca / Strateji, Retro / Arcade, Aksiyon / Macera, Kart / Casino, Trivia / Word, Spor… Şeklinde sıralanmaktadır.

MOBİL GÖRÜNTÜ: Cep telefonlarındaki tüm görüntüleri kapsamaktadır.

MOBİL MÜZİK: Mobil telefon üzerinde çalışabilen ses dosyalarıdır. Mobil müzik biçimleri AAC (Advanced Audio Coding) olarak MP3 üzerinden biçimlendirilmektedir.

MOBİL VİDEO: 3GPP , MPEG-4 , RTSP (Real Time Streaming Protocol) ve Flash Lite gibi birçok formdan oluşmaktadır.

RADYO: Radyo mobil, cep telefonu için on-demand ses kanalı veya canlı radyo istasyonları akışları sunan bir uygulamadır. İlk mobil radyo, 2005 tarihinde ABD’de mSpot tarafından geliştirip ticarileştirilmiştir. Günümüzde ise müzik kanallarının hepsini kapsayan popülaritesi artan bir hizmettir.

TELEVİZYON: Telefona şebeke üzerinden gelen televizyon akışını oluşturmaktadır. Mobil videoda ağ bulunduğu takdirde kullanılabilmektedir. Tv teknolojileri başlıca; DVB-H, DMB (Digital Multimedia Broadcasting) ve MediaFLO’dur.

CANLI: Canlı video yayını ve benzeri uygulamaları cep telefonu üzerinden paylaşan Qik uygulamadır.

Tüm dünyada kullanıcı sayısını hızla arttıran iOS tabanlı mobil cihazlar aynı hızla ülkemizde de büyük ilgi görmektedir. Yine android tabanlı programlar gelişmeyi sürdürürken, tüm mobil cihazlarda çalışan mobil uygulama teknolojileri de her gün kendini yenilmektedir.

1990’ların sonlarından bu yana, mobil içerik dünyada giderek daha önemli bir pazar haline gelmiştir. Mevcut eğilimler üzerine, dünya haberleri, spor skorları, bankacılık işlemleri, film, müzik ve daha fazlasını almak için önümüzdeki yıllarda dünya genelinde milyonlarca yaşamda cep telefonları giderek daha fazla rol oynayacaktır.

Günümüzde akıllı mobil cihazlara özel olarak kodlanmış ve tasarlanmış yazılımlara “Mobil Uygulama” denilmektedir.  Mobil uygulamalar genellikle dünya üzerindeki en yaygın kullanıma sahip işletim sistemleri olan IOS ve Android tabanlı olarak yapılırlar.

WhatsApp WhatsApp İletişim