Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg Kimdir?

Mark Zuckerberg 14 Mayıs 1984’te New York’un White Plains bölgesinde dünyaya geldi. İyi eğitimli bir ailesi olan Mark Zuckerberg, Dobbs Ferry kasabasının yakınında büyüdü. Babası Edward Zuckerberg diş hekimi, 4 çocuk annesi olan Karen da bir psikiyatristtir. Mark Zuckerberg, Randi, Donna ve Arielle adında 3 kardeşe sahiptir.

Zuckerberg’in küçük yaşlardan beri bilgisayarlara ilgisi vardı.12 yaşındayken Atari Basic’i Zucknet adını verdiği bir mesaj programı oluşturmak için kullandı. Babası diş hekimliği ofisinde bu programı kullandı. Bu program sayesinde sekreteri yeni bir müşteri geldiğinde odasını terketmeden ona haber verebiliyordu. Ayrıca ailesi de bu programı evin içinde birbirleriyle haberleşmek için kullanıyordu.

Mark’ın bilgisayarlara olan ilgisiyle başa çıkmak için, ebeveynleri haftada bir kez eve gelip Mark’ı çalıştırması için özel bilgisayar öğretmeni David Newman’ı işe aldı. Newman daha sonra gazetecilere verdiği demeçte, aynı zamanda yakınlardaki Mercy Kolejinde lisansüstü dersler almaya başlayan bir dahiyle başa çıkmanın zor olduğunu aktardı.

Zuckerberg daha sonra New Hampshire’daki özel bir hazırlık okulu olan Phillips Exeter Academy’de eğitim aldı. Orada eskrim yeteneğiyle de ön plana çıktı ve okul takımının kaptanı oldu. Edebiyatta da harikalar yarıyordu. Ancak Zuckerberg bilgisayarlar tarafından büyülenmişti ve yeni programlar geliştirmek için çalışmasına tüm gayretiyle devam ediyordu. Lisedeyken, Synapse adını verdiği bir müzik yazılımı olan Pandora’nın ilk versiyonunu oluşturdu. AOL ve Microsoft dahil olmak üzere birçok şirket, yazılımı satın alma konusunda ve mezuniyetten önce gençleri işe alma ile ilgilendiklerini belirtti. Mark Zuckerberg gelen tüm teklifleri reddetti.

Harvard Dönemi

2002 yılında Exeter’den mezun olduktan sonra, Mark Zuckerberg Harvard Üniversitesi’ne kaydoldu. Ivy Lig Enstitüsünde ikinci yılıyla, kampüste yazılım geliştirici olarak ün kazandı. O zamanlar, öğrencilerin derslere göre kurs seçmelerine yardımcı olan CourseMatch adlı bir program yaptı.

Ayrıca iki öğrencinin kampüsteki resimlerini karşılaştıran ve kullanıcıların hangisinin daha çekici olduğuna oy vermelerine olanak tanıyan Facemash’ı da icat etti. Program çok popüler oldu ancak daha sonra uygunsuz kabul edilerek okul yönetimi tarafından kapatıldı.

Daha önceki projelerinin etkilerine dayanarak, Mark’ın öğrenci arkadaşları, Divya Narendra, Cameron ve Tyler Winklevoss ikizleri onu bir sosyal paylaşım sitesi olan Harvard Connection olarak adlandırdıkları bir proje üzerinde çalışmaya davet etti. Bu site Harvard elitleri için bir buluşma alanı oluşturmak amacıyla Harvard’ın öğrenci ağlarından bilgi kullanmak için tasarlanmıştır.

Mark Zuckerberg projeye yardımcı olmayı kabul etti ancak kısa bir süre sonra arkadaşlarıyla birlikte Dustin Moskovitz, Chris Hughes ve Eduardo Saverin ile kendi sosyal paylaşım sitesinde çalışmaya başladı. 

Mark Zuckerberg ve arkadaşları, kullanıcıların kendi profillerini oluşturmalarına, fotoğraf yüklemelerine ve diğer kullanıcılarla iletişim kurmalarına olanak sağlayan bir paylaşım sitesi oluşturdu. Bu arkadaş grubu ilk olarak Facebook adını verdikleri bu siteyi 2004 yılına kadar Harvard’taki yurt odalarında işlettiler.

İkinci sınıftan sonra, Zuckerberg, zamanını tamamen Facebook’a ayırmak için Harvad’tan ayrıldı ve şirketi Palo Alto, California’ya taşıdı. 2004’ün sonunda Facebook’un 1 milyon kullanıcısı vardı.

2005 yılında Facebook, risk sermayesi şirketi olarak bilinen Accel Partners’tan büyük bir destek aldı. Accel ağa 12.7 milyon dolar yatırdı, o zamanlar sadece ivy ligi öğrencilerine açıktı. Zuckerberg’in şirketi diğer kolejlere, lise ve uluslararası okullara erişim sağladı ve sitenin üyeliğini Aralık 2005’e kadar 5.5 milyondan fazla kullanıcıya ulaştırdı.

Her geçen gün daha popüler hale gelen bu sosyal paylaşım sitesine reklam vermek isteyen diğer şirketlerin ilgisini çekmeye başladı. Satış yapmak istemeyen Zuckerberg, Yahoo! ve MTV’den gelen teklifleri reddetti. Bunun yerine, siteyi genişletmeye ve projeyi dışarıdan geliştiricilere açmaya ve daha fazla özellik eklemeye odaklandı.

Mayıs 2013’te Facebook ilk defa Fortune 500 listesine girdi ve Zuckerberg de 28 yaşında olmasıyla listenin en genç CEO’su oldu.

WhatsApp WhatsApp İletişim