LINE Şantaj

LINE Şantaj

LINE, akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar ve kişisel bilgisayarlar gibi elektronik cihazlarda anında iletişim için ücretsiz bir uygulamadır. Hat kullanıcıları metin, resim, video ve ses alışverişinde bulunur ve ücretsiz VoIP konuşmaları ve video konferansları yürütür.

Ayrıca Line, Line Pay olarak dijital cüzdan, LINE Today olarak haber akışı, Line TV olarak talep üzerine video ve dijital çizgi roman gibi çeşitli hizmetler sunan bir platformdur.

Uygulama Naver Corporation’ın bir yan kuruluşu olan NHN Japan tarafından Japonya’da piyasaya sürülmüştür.  Japon tüketicilerin zevklerine göre uyarlandığı ve ücretsiz akıllı telefon görüşmelerinin yanı sıra mesajlaşma imkanı sunduğu için, büyük bir pazarlama kampanyasının yardımıyla Japon pazarında mevcut rakibi KakaoTalk’u hızla geride bırakmıştır.

Line, birden çok platformda çalışan ve birden çok kişisel bilgisayar (Windows veya macOS) üzerinden erişimi olan bir uygulamadır. Uygulamada aynı zamanda adres defteri senkronizasyonu seçeneği de mevcuttur.

Bu uygulama aynı zamanda QR kodlarını kullanarak, Hat Kimliği ile ve aynı anda telefonları sallayarak arkadaş ekleme özelliğine de sahiptir. Uygulama, kullanıcıların iletişim kurmasını kolaylaştırmak için okuma ve yanıtlama için doğrudan açılır bir mesaj kutusuna sahiptir. Ayrıca diğer kullanıcılarla fotoğraf, video ve müzik paylaşabilir, mevcut veya herhangi bir belirli konumu, sesli sesi, emojileri, çıkartmaları ve ifadeleri arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz.

Kullanıcılar, mesajlar gönderildiğinde ve alındığında gerçek zamanlı bir onay görebilir veya kullanıcı tarafından belirlenen bir süre sonra bir sohbet geçmişini (hem ilgili cihazlardan hem de Hat sunucularından) gizleyip silebilen gizli bir sohbet özelliğini kullanabilirler.

Uygulama ayrıca ücretsiz sesli ve görüntülü aramalar yapar. Kullanıcılar ayrıca 500 kişiye kadar olan gruplar oluşturarak ve bunlara katılarak bir grupta sohbet edebilir ve medya paylaşabilir. Sohbetler ayrıca kullanıcıların paylaşımda bulunabileceği, beğenebileceği ve yorum yapabileceği duyuru panoları sağlar. Bu uygulama aynı zamanda kullanıcıların ana sayfalarına resim, metin ve çıkartma göndermesine olanak tanıyan zaman çizelgesi ve ana sayfa özelliklerine sahiptir. Kullanıcılar ayrıca Line temalarını Line’ın tema mağazasında ücretsiz olarak sunduğu temaya değiştirebilir veya beğendikleri diğer ünlü çizgi film karakterlerini satın alabilirler.

Line ayrıca, kullanıcıların bir stop-motion video kaydetmek ve sağlanan arka plan müziğini eklemek için kullanabilecekleri, Snap filmi adı verilen bir özelliğe sahiptir.

Line sohbetinde sizi rahatsız eden bir şeyi paylaşmanız istenirse, daha önce onlarla paylaşmış olsanız bile hayır deme hakkınız vardır. Sizi kötü hissettirmeye çalışırlarsa, unutmayın:

Yanlış bir şey yapan ŞANTAJCILARDIR.

Şantaj failleri; Line, WhatsApp, Messenger ve Skype gibi görüntülü konuşma programları ile mağdurun özel görüntüsünü habersiz şekilde kaydetmekte ardından da bu görüntüyü şantaj aracı olarak kullanmaktadırlar.

Line Şantajında önce arkadaş olup bir süre sonra da görüntülü sohbete çağırmayla başlar olay. Ardından canlı sohbet ile devam eder. Aslında bu bir tuzaktır ve bu tuzağa düşen erkekler karşılarında bir kadın olduğu yanılgısı içindedirler. O sırada ekranda görünenler daha önce bir siteden indirilmiş bir webcam şovudur. Şantajcı o uygunsuz halleri kaydeder. Sonra da tehdit ve şantajla para isteme evresine geçilir.

Böyle bir durumla karşılaşmamak için gerçek hayatta tanımadığınız kişiler ile sanal ortamda arkadaşlık kurmayınız. Sanal ortamda tanıştığınız ancak yüz yüze görüşmediğiniz kişilerle görüntülü ve/veya sesli sohbet yapmayınız ve asla mahrem görüntüler paylaşmayınız. Line ve benzeri iletişim programlarıyla yapılan görüntülü ve/veya sesli görüşmelerin, gönderilen ses ve görüntülerin kayıt altına alınabileceğini unutmayınız.

İnternet ortamında tanıştığınız kişilere mesleki bilgileriniz, aileniz ve özel hayatınız hakkında ayrıntılı bilgi vermeyin ve özel bilgiler paylaşmayın. Sosyal medya sitelerinde bulunan profillerin sahte olabileceğini aklınızdan çıkartmayınız.

Güvenliğinizi ve iç huzurunuzu önceliklendirmek ve durumunuzu kontrol altına almak için Bilişim Ekibimiz 7/24 hizmet vermektedir.

Media3M olarak Şantaj ve İfşa adı altında yüklenen resim, ses ve videolarınızı kalıcı bir şekilde kaldırarak silinmesini sağlıyoruz.

İnternette hakkınızda yayınlanmış olan tüm içerikler bilişim ekibimizin yoğun ve titiz çalışmaları neticesinde kaldırılır ve geri dönüşümsüz olarak silinir.

Sosyal medya muazzam miktarda değerli anı barındırabilir ve bunların bir anda sizden alınması üzücüdür. Yalnızca özel görüntülemeye yönelik olan samimi görüntülerin paylaşılması veya fiilen paylaşılması tehdidini eklediğinizde sonuçları çok dah ağır ve yıkıcıdır.

Şantaj tehditleri alındığında, korku; failin videoları hemen yayınlayacak olmasıdır.

Mağdurun panikle sosyal medya hesaplarını tamamen silmesi çözüm değildir. Kendinizi kör ederek şantajın etkisini asla durduramazsınız.

Muhtemelen organize suçluların kurbanı olduğunuzu unutmayın. Yalnız değilsiniz bunu atlatabilirsin.

İnternet ortamında yapılan sohbetler, paylaşılan kişisel bilgiler, resimler ve videolar aleyhinize Şantaj malzemesi olarak kullanılabilir. İnternet üzerinden şantaja uğramamak için IMO, Chat, Vine, LINE, Whatsapp, Instagram, Skype vb. sosyal medya hesapları üzerinden tanışılan kişilere karşı dikkat edilmelidir. İnternet ortamında tanışılan kişilerle paylaşılan içeriklerin, telefon konuşmalarının ve görüntülü sohbetlerin kayıt altına alınabileceği asla unutulmamalıdır.

Şantaj yapan kişilerin en büyük sermayesi, “sizin korkularınız ve durumun sonuçları için endişeleriniz”dir. Bir kez para verirseniz arkası her zaman gelir.

İfşa, Şantaj bir resim ve videonun kaldırılması için yasal haklarınızı kullanmanız mümkündür. TCK ilgili maddeleri uyarınca Savcılık Makamına Suç Duyurusu ile başvurabilir ve yine 5651 sayılı Kanuna dayalı olarak içerik kaldırılması ve erişim engeli kararı verilmesi için talepte bulunabilirsiniz. Kişilik haklarının veya özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiği iddiası ile somut olaya göre maddi ve manevi tazminat talep edebilirsiniz.

BİLİNMELİDİR Kİ ŞANTAJ YASA DIŞIDIR VE ORTADAN KALDIRILMAYI HAK EDER.

Sivil hakları ve sivil özgürlükleri tehdit eden çevrimiçi ihlallerle mücadele etmek MEDIA3M ekibinin en önemli misyonudur.

Şantajı durdurabilir, kimliğinizi koruyabilir, ifşayı önleyebilir ve şantajcıdan kurtulabilirsiniz.

Doğru çözümler ve çevrimiçi itibar stratejileri konusunda size yardımcı olabilmek için çalışıyoruz.

Ücretsiz danışmanlık hizmetimizden bize ulaşarak yararlanabilirsiniz.

“Bu suçlar herhangi bir ülkeyle ve mağdurlarla sınırlı değildir. Bu nedenle bu suçların soruşturulmasında uluslararası işbirliği şarttır.”

Uzmanlarımız, itibarınızı düzeltmek ve uygunsuz linklerin silinmesini sağlamak için ilettiğiniz linkleri analiz edecek ve size seçenekler sunacaktır.

Talebinizi ilettiğiniz Uzmanlarımız durumunuzu gözden geçirerek fiyatlandırma, çözüm ve zaman dilimlerini hakkında size bilgi aktarımı yapacaklardır.

Şantajla mücadele, kimliğinizi korumak, ifşayı önlemek ve şantajcıdan temelli kurtulmakla ilgilidir.

Olumsuz İçerik Kaldırma Hizmeti konusunda daha fazla yazı okumak için lütfen tıklayınız.

 

WhatsApp WhatsApp İletişim