Koronavirüs Dolandırıcılığı

Koronavirüs Dolandırıcılığı

Sağlık Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü koronavirüs salgınını bahane ederek evlerden hırsızlık yapıldığı yönünde vatandaşlara uyarılarda bulunmaya devam ediyor. Bu konuda halkı hassas olmaya davet eden Emniyet Birimleri böyle bir durumla karşılaşıldığında 112 – 155 – 156 numaralarının aranmasını istiyor.

Kendilerini sağlık çalışanı olarak tanıtıp yeni tip koronavirüs (Covid-19) testi bahanesiyle dolandırıcılık ve hırsızlık girişiminde bulunan birçok kişinin ev ev dolaşıp dolandırıcılık ve hırsızlık yapmaları gündemde ki yerini korumakta. Her geçen gün bu sayının arttığı İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliği ekiplerinin Operasyon sayılarıyla ortada.

Sağlık çalışanı kılığına girip, “Koronavirüs taraması yapıyoruz” diyerek, maske, dezenfektan, önlük veya koruyucu gözlük dağıtımı yaptığını söyleyen suçluların tek bir amaçları var. Virüs bahanesiyle, evlere rahatça girebilmek. Koronavirüsle ilgili bilgilendirme veya evde koronavirüs taraması yapacağını beyan edenler, virüse karşı evi dezenfekte edeceğini söyleyenler evlere kesinlikle alınmamalı.

Sağlık Bakanlığı tarafından Alo 184 hattından sonra koronavirüs için vatandaşların hastalık riskini kolayca sorgulayabileceği 10 soruluk test içeren koronaonlem.saglik.gov.tr adresi vatandaşlarının kullanımına açıldı.

Ön değerlendirmenin yüksek riskli çıkması halinde ise uygulama, bir sağlık tesisinin ziyaret edilmesini öneriyor. Uygulama sayfasında “Son 14 gün içerisinde seyahat edilen ülke”, “Son 14 gün içerisinde herhangi bir sağlık merkezinde bulunulup bulunulmadığı”, “Son 14 gün içerisinde solunum yolu hastalığı (nezle, grip, zatürre vb) olan birisiyle temas olup olmadığı, kronik hastalık sorgusu, sağlık çalışanı olunup olunmadığı, ateş durumu, boğaz ağrısı, göğüs sıkışması” gibi hastalıklara dair belirtilerin sorgulanması gibi bir dizi aşama bulunuyor. Verilen cevaplara göre kişinin koronavirüs riski sonucuna ulaşılıyor ve sistem, çıkan sonuca göre vatandaşa yönlendirmede bulunuyor.

Bu testi fırsat bilen Sanal korsanlar, internet kullanıcılarını koronavirüs testi vaadiyle dolandırıyorlar. Kullanıcıların sosyal medya hesaplarını ele geçiren sanal korsanlar para karşılığında hesapları geri vermeyi vaad ediyorlar.

Sosyal medyada koronavirüs testi, vergi, kredi kartı aidat iadesi, yardım, ödül vb. gibi gösterilen dolandırıcılık faaliyetleri arttığından dolayı, Resmi hesaplar ve e-devlet Kapısı dışında hiçbir sosyal medya paylaşımına itibar edilmemelidir.

Yalnızca resmi hesaplara güvenilmesi gerektiğini asla unutmayınız. Kredi kartı ve şifre bilgilerinizi asla paylaşmayın. Devlete ait Resmi sayfa uzantısının ‘gov.tr’ ile biteceğini unutmayınız. e-Devlet işlemleriniz için tek adres www.turkiye.gov.tr” dir.

Siber dolandırıcılar, ele geçirdikleri sosyal medya hesaplarınızı geri verme vaadiyle size ulaşıyorlar. Taleplerini geri çevirmeniz halinde ise Sponsorlu reklamlara diğer kullanıcılara sizin hesabınızdan link gönderiyorlar. Bu linke tıklayan kullanıcıların banka hesaplarını boşaltan dolandırıcılar, daha sonra sosyal medya hesabını eski isim ve haline getirerek suçun sizin üzerinize kalmasını hedefliyorlar.

Dolandırıcılar banka hesabı gibi düzenlenmiş bu hesaplarla promosyon, ödül, yarışma mesajları paylaşarak diğer kullanıcıların paylaştıkları bağlantılara girmesini hedefliyor. Dolandırıcılar bu yöntemle bağlantılara giren kullanıcıların kimlik ve hesap bilgilerini ele geçiriyor.

Dolandırıcıların geliştirdikleri bu yeni yöntemle hem hesabı çalınan kullanıcılar hem de bu çalınan hesaplardan dolandırılan kullanıcılar mağdur ediliyor.

Facebook’un aktif kullanıcı sayısı 2 milyarı aşarken, Instagram aktif kullanıcı sayısı da 1 milyar kullanıcıyı aşmış durumda. 30 milyonu aşkın kurumsal hesabın yer aldığı bu paylaşım ağı, özel teklif ve kampanyalar için markaların en sık kullandığı kanallar arasında yer alıyor. Sosyal ağların bu denli aktif kullanımı, siber saldırganların da odağını Facebook, Instagram, Twitter gibi platformlara yönlendirmesine neden oluyor.

Sosyal medyadan sunulan teklif ve kuponlar, şimdi de koronavirüs testi vaadi siber saldırganların en çok başvurduğu dolandırıcılık yöntemlerinin başında geliyor.

Sahte hesaplar, halka mal olmuş marka ve kişilere ait hesapları ele geçirme, veri kaybı ve müşteri dolandırıcılığı gibi pek çok olay hem son kullanıcıyı hem de hesap sahiplerini risk altında bırakıyor. Başta Facebook, Twitter ve Instagram olmak üzere sosyal, mobil ve dijital platformlar siber güvenlik için yeni bir cephe konumunda.

Hesabınız sizi temsil etmelidir ve hesabınıza yalnızca sizin erişiminiz olmalıdır. Birisi hesabınıza erişim sağlarsa ya da bir hesap oluşturarak sizi veya bir başkasını taklit ederse, mutlaka giriş yaptığınız sitenin yardım bölümünden bu durumu bildirin.

Hesabınıza giriş yapabiliyorsanız, hemen parolanızı değiştirin. İçinde büyük, küçük harf, rakam ve özel karakterler bulunan, en az 8 karakterli bir parola belirleyin.

Hesabınıza giriş yapamıyorsanız, kullandığınız sitenin “Yardım” bölümündeki adımları takip edin. Bazı siteler, eskiden kullandığınız parolayı sorarak, hesabınızın kontrolü için cep telefonunuza kod gönderirler.

Hesabınıza giriş yapabiliyorsanız, diğer hesaplardan çıkış yap bağlantısını kullanın.

Aynı parolayı diğer hesaplarınızda asla kullanmayınız. Her hesabınız için ayrı bir parola belirleyiniz.

Kullandığınız tüm hesaplarda kimlik doğrulaması sırasında SMS ya da telefonunuzdaki kodu yazarak ikincil kimlik doğrulama özelliklerini etkin hale getirin.

Mobil cihazlarınıza ve Bilgisayarınızda kapsamlı bir antivirüs programı kullanın. Sık sık tarama yapın.

Birisi şifreniz veya kurtarma telefon numaranız gibi hesap bilgilerinizi değiştirdiyse,

Birisi hesabınızı sildiyse,

Başka bir sebepten dolayı oturum açamıyorsanız,

Doğru hesapta oturum ekranından kullanıcı adınızı kurtarmayı deneyin.

2 Adımlı Doğrulamayı kullanın.

Şüpheli durumlarda Bankanız veya ilgili yetkililerle iletişime geçin.

Zararlı yazılımları kaldırın.

Daha güvenli bir tarayıcı kullanın.

Şifre Uyarısı ile şifre hırsızlığını önleyin.

Uygulamalarınızı ve cihazlarınızı güvenli hale getirin.

Deep & Dark web gönderiler üzerinde de tarama yaparak, şüpheli profilleri, giriş bilgisi ihlallerini, oltalama saldırılarını (phishing sayfalarına yönlendirme) ve konum tabanlı tehditleri tespit eden ve çözüme kavuşturan teknoloji altyapıları sunuyoruz.

Aynı zamanda, Veri kurtarma (Data Recovery), cep telefonu, bilgisayar, notebook gibi ikincil depolama cihazlarındaki bilgilerin, herhangi bir nedenle bu bilgilere ulaşılamaması durumunda, bilgilerin yeniden ulaşılabilir hale getirilmesini, kaybolmuş bilgilerinizin geri getirilmesini sağlıyoruz.

Tüm Yol ve Yöntemleri denediğiniz halde sorun yaşıyorsanız bizimle irtibata geçebilir ve hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Biliniz ki zor anlarınızda Media3M olarak her zaman yanınızdayız.

WhatsApp WhatsApp İletişim