Korona Aşısı Türkiye ye Geldi mi

Korona Aşısı Türkiye ye geldi mi?

ABD’li ilaç fırması Pfizer ile BioNTech’in aşısının üçüncü aşama klinik denemelerinin sonuçlarında yüzde 95 oranında koruma sağlandığını açıklanmıştı.

Pfizer’in bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech ile geliştirdiği aşının 3’üncü aşama denemelerinde Covid-19’a karşı yüzde 95 etkili olduğu ve üretime bu ay sonunda başlanacağı belirtilmiştir.

Dünyanın umut bağladığı Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin ve Prof. Dr. Özlem Türeci’nin sahibi olduğu BioNTech ile ABD’li Pfizer’in ortak geliştirdiği aşı adayı BNT162b1 ile ilgili en yeni gelişme;

AB’nin koronavirüs aşısı üreten firma ile anlaşması kapsamında, 300 milyon doz karşılığında 4,65 milyar euro (Yaklaşık 42 milyar Türk lirası) ödeyeceğidir. İki doz halinde uygulanan aşının maliyeti Avrupa ülkelerinde yaklaşık 31 euroya (280 TL) karşılık gelmektedir.

Korona Aşısı;

Yaş, etnik grup ve cinsiyete karşı tutarlılık gösterdiği,

65 yaş üstü kişilerde ise yüzde 94 etkili olduğu,

ABD Gıda ve İlaç İdaresinin (FDA) gerekli güvenlik kriterlerini karşıladığı,

Herhangi bir ciddi güvenlik endişesi olmadığı,

Yan etkilerinin çoğunlukla hafif ila orta derecede olduğunu ve hızla ortadan kalktığı açıklandı.

Devam eden üçüncü aşama testlerden alınan son verilere göre aşı, tüm ırklarda ve etnik gruplarda aynı oranda başarılı bir şekilde işe yarıyor. Veriler dünya genelinde 41 bin kişiye ikişer doz aşı yapılan testlere dayanıyor.

Tek ciddi yan etki, ikinci dozdan sonra alıcıların yüzde 3.7’sini etkileyen yorgunluk olduğu Korona Aşısının şuana kadar açıklanan özelliği.

2020’de aşıdan 50 milyon doz, 2021’in sonuna kadarsa 1.3 milyar doz üretilmesinin planlanmaktadır.

Pfizer bu yıl bitmeden 25 milyon kişiye yetecek 50 milyon doz aşıyı üretecek.

Türkiye nin beklediği 2 aşı; Pfizer ve Çin Sinovac’ın aşısı.

Pfizer in Korona Aşısı Ocak 2021 den tibaren Türkiye’de olacak. Gelecek Aşı miktarı İlk etapta 1 milyon adet. 2021 Yılı içinde 25 milyona kadar alınması planlanmaktadır. Diğer aşı Çin aşısı. 2020 Aralık ayında en az 10 milyon aşının ülkemize giriş yapması planlanmaktadır.

Geliştirilen Korona aşısının eksi 70 derecede muhafaza edilmesi, hem taşıma hem de nakliye sürecinin nasıl olacağına dair soru işaretleri cevap bulmaya başladı. Pfizer-BioNTech ortaklığındaki aşının lojistiğini sağlayacak şirket belli oldu. Anlaşmaya göre aşıları tüm dünyaya, soğuk hava depolama ve nakliye konularında uzman olan Alman lojistik şirketi ‘va-Q-tec’ ulaştıracak. Taşıma işlemi için “vakumlu yalıtım panellerinden” oluşan “termo-kutular” kullanılacak.

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından aşıya birkaç gün içinde acil kullanım onayı vereceği belirtildi.

Oxford Üniversitesi’nin önderliğinde hazırlanan ve İngiliz Bilimler Akademisi tarafından yayımlanan bir raporda; aşının salgını durdurabilmesi için her 10 kişiden 8’inin aşılanması gerektiği kaydedildi.

Pfizer/Biontech, 2021’in sonuna kadar 1,3 milyar doz aşı üretmeyi hedefliyor. Ancak, pandemininin dünyada sona ermesi için en az 10 milyar doz aşıya ihtiyaç duyulduğu belirtiyor.

Pfizer/Biontech ile birlikte, Moderna, Oxford/AstraZeneca ve diğer son aşama çalışmalarına devam eden aşıların başarıya ulaşması halinde bu rakamın gelecek yılsonuna kadar ancak 5 milyar doza çıkabileceği tahmin ediliyor.

Ancak, geçen ay Oxfam tarafından yayımlanan farklı bir raporda, aşı çalışmalarının son aşamasında bulunan AstraZeneca, Gamaleya/Sputnik, Moderna, Pfizer ve Sinovac’ın aşı stoğunun yüzde 51’inin dünya nüfusunun yalnızca yüzde 13’üne sahip olan zengin ülkeler tarafından satın alındığını belirtilmişti. Araştırmacılar bu nedenle pandeminin gelişmiş ülkelerde en az gelecek ilkbahara kadar süreceğini, diğerlerinde ise belki yıllarca devam edebileceği öngördüklerini açıkladı.

Uzmanlar, virüse karşı bağışıklık sistemini harekete geçirmek için sentetik mRNA kullanan yeni bir teknolojiye dayanan aşının, en büyük handikapının eksi 70 santigrat derece (-94 F) veya daha altında saklanması gerekmesi olduğunu belirtiyorlar.

Yetkililer; Kuru buz eklenen donmuş aşı şişelerinin 10 gün boyunca kara ve hava yoluyla taşınabileceğini, ancak buzların sürekli yenilenmesi gerektiğini ifade ediliyor. Aşının hastanelerde yaygın olarak kullanılan ve 2 ile -8 derece arasında soğutma sağlayan depolarda 5 gün saklanabileceğini, ancak donma noktasının üzerindeki sıcaklıklarda aşının beş günün ardından bozulacağını da belirtiyorlar.

BioNTech CEO’su Uğur Şahin ise yaptığı açıklamada, her iki şirketinde aşının saklanma koşullarını geliştirmek için çalıştığını vurguluyor.

Türkiye de Aşı Çalışmaları

Çalışmalar 12 şehirde 25 merkezde devam ediyor. İlk etapta yüksek riskli sağlık çalışanları üzerinde uygulamalarına başlanan aşı, bugüne kadar 726 gönüllü sağlık çalışanı üzerinde uygulandı ve 1237 doz aşı uygulaması yapıldı. Sağlık çalışanları grubundaki uygulamaların güvenlilik verileri olumlu olarak değerlendirildiği için uygulamalar normal riskli vatandaşlara da açıldı.

Aşılamanın devam eden aşamalarında her 500 gönüllüde ara değerlendirme raporları hazırlanıyor. 6 Kasım tarihinde 518 kişi ile hazırlanan ara güvenlilik raporuna göre, aşının önemli bir yan etkisinin bulunmadığı tespit edildi. En sık görülen yan etkiler yorgunluk (%7,5),baş ağrısı (%3,5),kas ağrısı (%3),ateş (%3) ve enjeksiyon yerinde ağrı (%2,5) olarak raporlandı. Bağımsız veri izleme komitesi, ara güvenlilik raporunu eldeki verilerle değerlendirmesinde aşının güvenliliği ile ilgili çekinceleri olmadığını bildirdi.

Aşılama; yüksek riskli sağlık çalışanları ve normal riskli gönüllüler olmak üzere iki aşamada devam ediyor. Covid-19 aşısının, toplamda 12 bin 450 gönüllü üzerinde uygulanması planlanıyor.

Aşı çalışmasında, gönüllülerin bir kısmına gerçek aşı, diğer bölümüne ise plasebo veriliyor. Bu yöntem, bilgisayar programı tarafından rastgele olarak belirleniyor ve hangi gönüllüye ne yapıldığını araştırma ekibi bilmiyor.

Gönüllü vatandaşlar üzerinde yapılacak denemelerde, her 3 kişiden 2’sine gerçek aşı uygulanacak. Bu sayede gerçek aşı ile aşı olmayanlar arasında etki farkı ortaya konulabilecek. Çalışmanın bitiminde, plasebo kolundaki tüm gönüllüler de tekrar merkezlere davet edilecek ve gerçek aşı uygulaması yapılacak.

WhatsApp WhatsApp İletişim