Kağıt Çeşitleri 1030x687

Kağıt Çeşitleri

1.HAMUR KAĞIT; Selülozu çok, odunu az olan, beyaz renkli kağıttır. Kitap baskısında, başlıklı kağıt basımında, defterler, ders kitapları, test kitaplarının basımında ve benzeri matbaa baskı işlerinde tercih edilir. Değişik gramajlarda bulunmaktadır. En çok tercih edilen kağıt türlerindendir.

İKİNCİ HAMUR KÂĞIT; 2.hamur kâğıtlarda, odun miktarı ile selüloz miktarı neredeyse eşittir. Fiyatının, 1. hamur kağıda nazaran, daha uygun olması nedeniyle, kitap baskısı gibi matbaa işlerinde tercih edilmektedir. Değişik gramajlarda bulunmaktadır.

ÜÇÜNCÜ HAMUR KÂĞIT; Odun miktarı çok, selüloz miktarı azdır. Rengi sarıya yakındır. Bazı yazarlar, kitap baskılarında bu kağıt türünü tercih ederler.

KUŞE KÂĞIT; Yüzeyleri dolgu maddeleri ile kaplanıp perdahlanarak kaliteleri yükseltilen bu kâğıtların her iki yüzü parlak olanlarına kuşe kâğıdı denir.

Kuşe kağıtlar; mat kuşe ve parlak kuşe kağıdı olmak üzere iki çeşittir. Kuşe kağıtlar genellikle, broşür baskısı, poster baskısı, afiş, dergi baskılarında tercih edilirler. Kuşe kağıtlar, bastırılacak işlere göre çok çeşitli gramajlarda bulunmaktadır.

TABİİ KUŞE; Tabii kuşede dolgu maddeleri, kâğıt hamurunun içine karıştırıldığı için, yüzeysel dolgu maddeli kuşe kâğıtlara oranla beyazlıkları daha azdır.

KARTON KAĞIT: Bitkisel selülozun mekanik veya kimyasal işlemlerden geçerek veya Geri dönüşümlü kartonların yeniden liflendirilmesiyle elde edilen hamurlardan üretilen sert, dayanıklı ve kalın kâğıt malzemesidir.

KROME KARTON KAĞITLAR; Bir yüzleri satine edilmiş olup çoğunlukla, dışı renkli işlerde, ilaç kutuları ve diğer küçük ambalaj işlerinde kullanılmaktadır.

KROME LÜKS KARTON KAĞITLAR; Bir yüzleri çok iyi satine edilmiş olup lüks kapak, davetiye basımı, kartvizit baskısı ve diğer reklâm işlerinde tercih edilir.

BRİSTOL KARTONLAR: Çok iyi cins kartonlar olup , roman kitapları , hikaye kitapları ve diğer tür kitap baskılarında kitap kapağı olarak tercih edilirler.

DOSYALIK KARTONLAR: Bristol kağıt cinsinden olup,  genellikle dosya baskısında ve kartelalı baskı işlerinde tercih edilmektedir.

GRİ MUKAVVA: El işlerinde ve baskı makinelerinde kullanılmak üzere iki çeşitte imal edilir. Uzun elyaflıdır. Kutu imalatı, ambalaj imalatı ve benzeri işlerde, ciltlemede kapak olarak da kullanılır. Gri Karton ve mukavva ürünler düzgün satıhlı ve %100 geri dönüşümlü kağıtlardan üretilmektedir.

SAMAN MUKAVVA: Yalnızca el işleri için imal edilirler. Kısa elyaflı olup, gevrek bir yapıdadır. Çabuk kırılır. Ana maddesi buharlaştırılmış samandır.

HOLZPAPPE (ODUN HAMURUNDAN OLUŞAN) : Bu mukavvaların ana maddesi kısa lifli odunlardır. Takvim yapımı ve çeşitli pano işlerinde kullanılır.

ASTARLI MUKAVVA: Ana maddesi buharlaştırılmış odun parçalarıdır. Astarlı olduğundan lüks kutu işlerinde ve ambalaj yapımında iyi netice verirler.

PRESLENMİŞ MUKAVVA: Hadern denilen bir maddeden yapılır. Sert bir taşla zımparalanıp cilalanır. Çok sert olduğundan klasör, kartaj işlerinde kullanılmaktadır.

SERT MUKAVVA: İsminden de anlaşıldığı üzere sağlam, sert bir yapıdadır. Bükülebilir, fakat kırılmaz. Çanta imalatında, fihrist ve kartela işlerinde kullanılır.

SIRT MUKAVVASI: Esnek bir yapıda olduğundan kitap sırtlarının yapımında kullanılmaktadır.

PELUR KÂĞIT: Çok hafif, transparan (ışık geçirgen) çok ince kâğıttır. Düz ve soğan pelur cinsleri mevcuttur. Günümüzde fazla üretilmediğinden, pek tercih edilmemektedirler.

OTOKOPİ VEYA OTOKOPİLİ KÂĞITLAR: Diğer adı mikro kapsül sıvamalı kâğıt olan otokopi kâğıtları, kendinden kopyalı kâğıtlar olarak bilinir. Kâğıdın bir yüzüne gözle göremediğimiz, içi mürekkeple dolu mikro kapsüller sıvanır. Kâğıdın diğer yüzüne sert bir cisimle bastırıldığında (kalem gibi) mikro kapsül patlar ve bir alttaki kâğıt yüzeyine aynı görüntü geçer. Fatura, irsaliye, çok nüshalı formlar gibi işlerde kullanılır. CB, CFB, CF cinsleri mevcuttur.

OZALİT KÂĞITLARI: Kâğıt veya aydınger orijinallerden resim ve proje çoğaltmaya yarayan yüzeyi ışığa karşı duyarlı madde ile kaplı kâğıttır. Yapılan montajların baskıdan önce müşteriye onayı için ozalit maketleri kullanılır ya da direk montajda kullanılır.

AYDINGER KÂĞITLARI: Daha çok mimarların kullandığı kaygan yüzeyli, saydam, ışık geçirgenliği olan özel bir kâğıt cinsidir. Çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Eskiden, geleneksel animasyon yapımında da kullanılmaktaydı.

PAPYE KÂĞIDI; İçinde herhangi bir dolgu maddesi olmayan emici yumuşak kâğıttır.

RULO KÂĞIT; Bobin halinde sarılmış, çok uzun, kesintisiz kağıttır.

KALENDER; Kâğıt fabrikalarında kâğıt ütüleme ve parlatma ünitesinin veya makinesinin adıdır.

WhatsApp WhatsApp İletişim