Joomla! Media 3M 1190x800

Joomla!

Joomla!, PHP ve MySQL ile MVC olarak geliştirilmiş açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir.

Kaliteli arayüzü ve gelişmiş içerik yönetim mantığı ile dünyada çokça tercih edilir. Türkçe desteği sağlıklı olmakla beraber tamamıyla yapılandırılabilir. Çok esnek bir sistem olduğundan birçok ağ sayfası tasarımcısı bu sistemi kullanmaktadır.

Joomla! İsmi Swahili dilindeki “hep beraber” veya “bir bütün olarak” anlamlarındaki “jumla” kelimesinden gelmektedir. Kelime Swahili diline Arapça dan geçmiştir. İlk sürümü (Joomla! 1.0.0) 17 Ekim 2005 tarihinde yayımlanmıştır. Bu sürüm Mambo 4.5.2.3 sürümünün çeşitli iyileştirmelerle tekrar yayımlanmış olan sürümüdür.

Joomla! Bugüne kadar 1 terabayt ziyaretçi trafiğine dayanabilen ilk bağımsız özgür içerik yönetim sistemidir. Joomla! için bileşen hazırlayan birçok öbek ve firma bulunmaktadır. Google’ın desteği ile Joomla! birçok dilde kullanılabilir hale gelmiştir.

Kurulum ve kullanım kolaylığı sayesinde birçok ağ yöneticisi (webmaster) bu içerik yönetim sistemini tercih etmektedir.

Günümüzde birçok okul, Joomla! içerik yönetim sistemiyle ağ sayfalarını hazırlar duruma gelmiş, alışılmış FrontPage ve HTML sayfalı sitelerin yerini Joomla! içerik yönetim sistemli ağ sayfaları almıştır.

Joomla sürümleri ile kişisel sitelerden bloglara e-ticaret sitelerinden kurumsal sitelere kadar binlerce web sitesi yapılmaktadır. Binlerce sitenin joomla tabanlı olması joomla’nın ne kadar güçlü bir açık kaynak kod (İYS) olduğunun göstergesidir.

Joomla sürümlerinin yanında eklentilerinin de çeşitliliği ve zenginliği bu betiği daha da cazip hale getirmiştir. Türkiye’de Joomla!’ya teknik destek veren web siteleri ve forumların çokluğu Joomla!’yı en üst düzeye taşımaya yetmiştir.

İstenilen modül veya içerikleri arzu edilen temada gösterme başarısı Joomla’ya ilgiyi daha da artıracak gibi görünmektedir.

WhatsApp WhatsApp İletişim