Joker

Joker

Hollywood Tarihçesi

Louis ve Auguste Lumiere kardeşlerin kamera ve projektörün bir arada olduğu “Sinematograf” aletini icat ettikten sonra keşfedilen sinemada, ilk film gösterimleri de Lumiere Kardeşler’in çektikleri kısa filmlerle birlikte 1895’te başladı.

Fransız Auguste ve Louis Lumière modern sinemanın doğuşuyla anılırken, Amerikan sineması kısa süre sonra gelişen endüstride baskın bir güç haline geldi. Hollywood’da her yıl ortalama 700’den fazla İngilizce film üretilmektedir.

Hollywood; en eski film stüdyolarının ve yapım şirketlerinin doğduğu yer olduğu için en eski film endüstrisi olarak kabul edilmektedir. Hollywood; komedi, romantizm, aksiyon, dram, müzikal, korku, bilim kurgu ve savaş da dahil olmak üzere çeşitli sinema türlerinin doğduğu yerdir ve diğer ulusal film endüstrileri için bir örnek oluşturmuştur.

Amerikan film endüstrisinde kurulan büyük stüdyolardan ilki 1912 yılında Hollywood’da kurulan Paramount’tur. Daha sonra Universal, United Artist, Warner Brothers, Colombia stüdyoları kurulmuştur. 1920’lerin sonunda RKO ile MGM ve birkaç yıl sonra da 20th Century Fox gibi stüdyolar kuruldu.

Hollywood’un tarihi dört ana döneme ayrılır:

Sessiz dönem

Klasik Hollywood sineması

Yeni Hollywood

Çağdaş dönem (1980’den sonrası)

1980’lerde videonun yaygınlaşmasıyla birlikte “elektronik sinema” önem kazandı. Video pazarının yarattığı talep nedeniyle büyük şirketler kadar bağımsız küçük şirketler de film yapma olanağı buldu.

Hollywood

Sinema serimizde Hollywood’un ve sinema tarihinin en iyi filmleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Bugünkü filmimiz,  Joker

Joker

Yönetmen : Todd Phillips

Senaryo : Todd Phillips, Scott Silver

Yapım Yılı : 2019

Yapım Ülkesi : ABD

Tür : Gerilim, Psikoloji 

Orijinal Dil : İngilizce

İMDB puanı : 8.4

Film süresi : 122 dakika 

Film Bütçesi : 60 milyon $

Film Hasılatı : 1 milyar $ 

Oyuncular :  Joaquin Phoenix (Arthur Fleck),  Robert De Niro (Murray Franklin), Zazie Beetz (Sophie Dumond),  Frances Conroy (Penny Fleck),  Dante Pereira-Olson (Bruce Wayne)

Film Hakkında Bilgiler

Joker filmi Arthur FleckDC Comics karakterleri arasında yer alan Joker, Todd Phillips’in yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Karakterin Joker’e dönüşünü konu alır.

Yaklaşık 60 milyon dolarlık bütçeyle çekilen film vizyonda  daha ilk haftasında 234 milyon dolar hasılat yaptı ve filmin  toplam hasılatı 1 milyar doları buldu.

Psikolojik gerilim temalarının işlendiği Joker filmi, 76. Venedik Uluslararası Film Festivali’nde “Altın Aslan” ödülünü aldı.

Joker filmi Oscar ödüllerinde 11 dalda adaylık aldı.

Joker karakterine Amerikalı aktör Joaquin Phoenix hayat vermektedir. Phoenix bu filmdeki performansıyla 2020 yılında yapılan  Akademi Ödüllerinde en iyi erkek oyuncu Oscar ödülünün sahibi oldu.

Filmin Konusu

Film 1980’li  yıllarda Gotham şehrinde geçiyor. Ana karakter olan Arthur Fleck, başarılı ya da ünlü olma şansını yakalayamamış bir komedyendir. Hayatta sürekli başarısızlığı tadar ve bir türlü işinde tutunamaz.

Arthur annesiyle birlikte yaşamaktadır ve ayrıca ufak gösterilerde palyaçoluk yapmaktadır. Yaşadığı şehir olan Gotham ise, oldukça kötü bir haldedir ve adeta bir suç ve işsizlik yuvasıdır.

Arthur’un  ilaç kullanmasını gerektiren psikolojik rahatsızlığı yüzünden Artur,  olur olmaz yerlerde ve zamanlarda gülmeye başlar. Etrafındaki insanların bu garip durumu kabullenmeleri kolay olmaz. Çoğu insan psikolojik rahatsızlığı yüzünden ona kötü davranır ya da ondan uzak durmaya çalışır. Bazıları ise Arthur’u incitmek için ellerinden geleni yapar.

Arthur, komik veya esprili biri olmadığı halde, stand-up komedyeni olma hayalini hep canlı tutar. Bu hayali annesi tarafından bile eleştirilir.

Arthur’un komşusu Sophie, Arthur’u izlemek için komedi gösterisine katılır fakat işler Arthur’un umduğu gibi gitmez. Şakaları komik bulunmayan ve aşağılanan Artur’un gösterisi, bir başka izleyici tarafından kayda alınarak, Arthur’un da hayranı olduğu komedyen ve talk show sunucusu Murray Franklin’e gönderilir. Murray ise Arthur’un başarısız  göründüğü videoları programda yayınlayarak Arthur’la alay eder. Bu yüzden de Arthur’un bilinirliği artar.

Arthur toplumdaki insanlar tarafından oldukça fazla bir şekilde zorbalığa maruz kalır ve toplumdan gördüğü bu davranışlar onu yavaş yavaş toplumdan uzaklaştırır. Arthur kendisini bir zaman sonra Gotham’da oluşacak olan oldukça büyük bir suç serisinin öncüsü olarak bulacaktır. Arthur Fleck zaman ile kaybolacak ve artık Joker doğacaktır.

WhatsApp WhatsApp İletişim