Jeff Bezos

Jeff Bezos Kimdir?

Jeff Bezos, 12 Ocak 1964 yılında Amerika’nın New Mexico eyaletinde dünyaya gelmiştir. Girişimci ve e-ticaret öncüsü Jeff Bezos, e-ticaret şirketi Amazon’un kurucusu ve CEO’su, The Washington Post’un sahibi ve uzay keşif şirketi Blue Origin’in kurucusudur. Başarılı iş girişimleri onu dünyanın en zengin insanlarından biri haline getirmiştir.

Bezos, ebeveynlerinin garajını bir laboratuvara dönüştürmüş ve çocukken evinin etrafına elektrikli aygıtlar kurmuştur.

Gençken ailesiyle Miami’ye taşınarak bilgisayara olan ilgisini geliştirdi ve liseden mezun oldu. İlk işine, dördüncü, beşinci ve altıncı sınıflar için bir eğitim yaz kampı olan Dream Institute lise yıllarında başladı.

Princeton’dan mezun olduktan sonra Bezos, Wall Street’te Fitel, Bankers Trust ve yatırım şirketi DE Shaw dahil olmak üzere birçok firmada çalıştı. 1990’da Bezos, DE Shaw’un en genç başkan yardımcısı oldu.

Finans alanındaki kariyeri son derece kazançlı olsa da Bezos, e-ticaretin yeni doğmakta olan dünyasına riskli bir adım atmayı seçti. 1994’te işinden ayrıldı, Seattle’a taşındı ve bir çevrimiçi kitapçı açarak İnternet pazarının keşfedilmemiş potansiyelini hedef aldı.

Bezos, mezun olduktan sonra Wall Street’te çalıştı ve 1990’da yatırım firması DE Shaw’da en genç kıdemli başkan yardımcısı oldu. Dört yıl sonra Bezos, internetin en büyük başarı öykülerinden biri haline gelen çevrimiçi bir kitapçı olan Amazon.com’u açmak için kazançlı işinden ayrıldı. 2013 yılında Bezos, Washington Post’u satın aldı ve 2017’de Amazon, Whole Foods’ı satın aldı.

Bezos, Amazon’un ilk navlun sözleşmesini müzakere eden ve şirketin muhasebesini yapan o zaman ki eşi MacKenzie’den de çok destek aldı.

Amazon ilk halka arzını 15 Mayıs 1997’de yaptı. Amazon.com işe önce kitap satışı yaparak başladı. Ama zamanla elektronik ticaretinin zirvesine oturdu. Bugün Amazon’a girdiğinizde sizi DVD’den bilgisayar yazılımına, bilgisayar oyunundan elektronik eşyaya, aksesuardan mobilyaya sayısız ürün karşılamaktadır. Şimdilerde her yerde karşımıza çıkan elektronik kitap okuyucusu “Kindle“ilk olarak Amazon.com tarafından üretilmiştir.

Jeff Bezos Amazon için hazırladığı logoda tüketicilere bir mesaj vermektedir. Logodaki sarı çizgi ilk bakışta gülen bir yüzü anımsatıyor gibi görünse de aslında A’dan Z’ye uzanan bir ok işaretidir ve bu da Amazon.com bünyesinde A’dan Z’ye her şeyi bulabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Amazon, zaman içinde çeşitli satın almalarla büyüdü. Şirketin 2009 çevrimiçi ayakkabı perakendecisi Zappos’u 1,2 milyar dolara satın alması, yaklaşık sekiz yıldır Amazon’un en büyük satın alması oldu.

Bu rekor, Amazon’un 2017’de 13,7 milyar dolara Whole Foods’u satın almasıyla değişti.

Whole Foods’un satın alınması, Amazon’un market dünyasına girişini önemli ölçüde artırdı. OneClickRetail tarafından yapılan bir 2020 araştırması, Amazon’un ABD çevrimiçi market pazarında %18’lik bir paya sahip olduğunu ortaya koymaktadır.

Amazon’un yükselişi, Bezos’un servetinin birincil kaynağıdır. Bezos, e-ticaret devinin %11’ine sahip olan Amazon’un en büyük hissedarı olmaya devam ediyor.

Jeff Bezos, ilk olarak 2017 yılında “Yaşayan En Zengin İnsan” unvanını aldığında toplam serveti 90 milyar dolardı. Bu servet aynı yıl 100 milyar dolara, bir sonraki sene 112 milyar dolara yükseldi. 2021 yılı rakamlarına göre Jeff Bezos serveti 178 milyar dolar ile dünyanın en zengin adamı konumundadır.

 Amazon’a Bağlı Olan  Siteler

Amazon.com bir alışveriş sitesi olsa da aslında bu şirketin bünyesinde başka birçok şirketi ve web sitesini barındırmaktadır. Üstelik bu web sitelerinin her biri yine kendi alanında zirvede duran ve herkes tarafından tanınan ve kullanılan portallardır. Öne çıkanlara kısaca göz atacak olursak;.

IMDb: Açılımı Internet Movie Databese (internet film veri tabanı) olan bu siteyi sinema severler yakından bilmektedir. IMDB’nin kurucusu Jeff Bezos değildir ancak 1998 yılında satın alarak onu Amazon şirketler ailesine katmıştır. Sitenin 70 milyondan fazla üyesi mevcuttur.

Twitch.tv: Yine Jeff Bezos’un kurmadığı ama  2014 yılında 970 milyon dolara satın aldığı ve özellikle gençlerin yakında takip ettiği bir video oyun platformudur.

Alexa.com: Alexa tüm dünyanın internet veri trafiğini takip ederek web sitelerinin reytinglerini görmenizi sağlar.

Goodreads: Okurların ve edebiyat tutkunlarının vazgeçilmez adresi Goodreads yine Jeff Bezos tarafından 2013 yılında satın alınmıştır. Ancak satış fiyatı asla açıklanmadı. Goodreads’in şu andaki üye sayısı 90 milyon civarındadır.

WhatsApp WhatsApp İletişim