İş İnsanı Şantaj Destek

İş İnsanı Şantaj Destek

İş adamı, iş kadını, cinsiyet belirtmeksizin iş insanı ya da “insan” terimini belirtmeksizin işletmeci, işletme sektöründe yer alan bir kişidir.

Özellikle ekonomik, entelektüel ve fiziksel sermayenin bir kombinasyonunu kullanarak satışı yapıp kârını elde etmek amacıyla (ticari veya endüstriyel) faaliyetler yürüten ve bu faaliyetleri geliştiren kişidir.

Gelişen teknoloji ile birlikte internet; hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelirken, internet üzerinden yapılan şantaj, tehdit, taciz, cinsel istismar, sanal zorbalıklar ile milyonlarca insan mağdur etmektedir.

Bilgisayar korsanları, mahrem konuların ifşa edilmesi ve toplumsal baskı ile dışlanmasına neden olacak duyguların istismarı olarak bilinen “sextortion” yöntemini kullanarak şantaj yapmaya devam etmektedirler.

Gücün kötüye kullanılmasını tanımlamak için kullanıldığı şekliyle, şantaj bir yolsuzluk biçimidir.

İş İnsanlarına yönelik Şantaj Suçu; bir şirket sahibi İş İnsanını içerdiğinde genellikle beyaz yakalı bir suçtur. Şantajcı, zararlı gerçekleri ifşa ederek veya yetkili kişinin işteyken giriştiği eylemleri ifşa ederek kişiyi tehdit edebilir.

Birine şantaj yapma eylemi, failin mağduru korkutma, utandırma, kaybetme veya yaralanmayı içerebilecek çeşitli eylemlerini içerebilir.

Şantaj; bir sır saklama karşılığında ödeme talep etmektir.

İş İnsanları, Hükümet yetkilileri, yargıçlar, eğitimciler, kanun uygulayıcı personel ve işverenler gibi yetki emanet edilen kişilerin, yetkileri dâhilindeki bir şey verme veya vermeme karşılığında cinsel iyiliklerin gasp edilmeye çalışıldığı şantaj türüdür.

Şantajda tehdit, tehdit edilen kişiye veya o kişi tarafından sevilen birine fiziksel zarar verilmesi veya bir kişinin itibarının zedelenmesi olabilir. Bazı durumlarda, mağdura, daha önce işlediği yasa dışı bir fiilin, mağdurun talebe uymaması halinde ifşa olacağı söylenir.

Web Şantaj; “Başka bir kişinin özel, cinsel materyallerinin, fotoğraflarının veya videolarının, rızası olmadan ve utanç veya sıkıntıya neden olmak amacıyla paylaşılması” olarak tanımlanmaktadır.

Suç, genellikle toplum içinde yapılmayan veya cinsel organları, kalçaları veya göğüsleri açıkta veya sadece iç çamaşırlarıyla örtülmüş cinsel faaliyette bulunan kişileri gösteren fotoğrafları veya videoları kapsar.

Elde edilen materyalin paylaşmanın yanı sıra çevrimiçi olarak yayınlamayı da içerir.

İntikam pornosu, bireylerin müstehcen görüntülerinin veya videolarının rızaları olmadan dağıtılmasıdır. Müstehcen görüntüler veya videolar, o sırada öznenin bilgisi ve onayı ile yakın bir ilişki içinde olan bir ortak tarafından veya onların bilgisi dışında yapılabilir. Görüntülerin bulundurulması failler tarafından şantaj yapmak için kullanılabilir.

Mağdurlar başka cinsel eylemlerde bulunmaya, onları ilişkiyi sürdürmeye zorlamaya veya ilişkiyi bitirdikleri için (ilişki durumunda) onları susturmaya, itibarlarını zedelemeye ve / veya maddi kazanç sağlamaya zorlanabilir.

Web kamerası kullanımı yoluyla yapılan seks şantajı da özellikle web kameralarını flört ve siber seks için kullananlar için bir endişe kaynağıdır. Genellikle bu, bir siber suçlunun başka biri kılığında (çekici bir kişi gibi) kurbanla cinsel içerikli iletişim başlatmasını içerir (kurbanların yaklaşık %95’i erkektir). Çoğu zaman, siber suçlu kurbana, yeterince aşina oldukları bir siber seks web kamerası sitesinden bir bayanın önceden kaydedilmiş bir videosunu gösterir, ardından kurbana, videoda oyuncunun klavyede yazıyormuş gibi göründüğü noktalarda mesajlar verir. Videodaki bayanın onlara mesaj attığı yanılsaması hissettirilir. Mağdur daha sonra bir web kamerasının önünde soyunmaya ikna edilerek cinsel davranışlarda bulunması sağlanır.

Video, siber suçlu tarafından kaydedilir ve daha sonra gerçek niyetini ortaya koyar ve para veya diğer hizmetleri (çevrimiçi saldırı durumlarında kurbanın daha açık görüntüleri gibi) talep eder. Ardından videoyu video sitelerinde herkese açık olarak yayınlamakla ve uymazlarsa kurbanın aile üyelerine ve arkadaşlarına göndermekle tehdit ederler. Bazen mağdura karşı sahte pedofili iddialarında bulunma tehditleri de yapılabilir. Bu şantaj türü, web kamerası şantajı olarak bilinmektedir. Web kamerası şantajı hem gençleri hem de yaşlıları, erkekleri ve kadınları aynı şekilde etkilemektedir. Web kamerası şantajı, web kamerası trollemesi ile de bağlantılıdır.

İş İnsanı iseniz ve bu tarz bir Şantaja maruz kaldıysanız Uzman Ekibimizle iletişime geçebilir ve bu tatsız durumu sonlandırabilirsiniz.

Güvenliğinizi ve iç huzurunuzu önceliklendirmek ve durumunuzu kontrol altına almak için Bilişim Ekibimiz 7/24 hizmet vermektedir.

Şantajda kullanılan bir görselin ya da videonun kaldırılması için yasal haklarınızı kullanmanız mümkündür.

TCK ilgili maddeleri uyarınca Savcılık Makamına Suç Duyurusu ile başvurabilir ve yine 5651 sayılı Kanuna dayalı olarak içerik kaldırılması ve erişim engeli kararı verilmesi için talepte bulunabilirsiniz. Kişilik haklarının veya özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiği iddiası ile somut olaya göre maddi ve manevi tazminat talep edebilirsiniz.

BİLİNMELİDİR Kİ ŞANTAJ YASA DIŞIDIR VE ORTADAN KALDIRILMAYI HAK EDER.

Sivil hakları ve sivil özgürlükleri tehdit eden çevrimiçi ihlallerle mücadele etmek MEDIA3M ekibinin en önemli misyonudur.

Şantajı durdurabilir, kimliğinizi koruyabilir, ifşayı önleyebilir ve şantajcıdan kurtulabilirsiniz.

Doğru çözümler ve çevrimiçi itibar stratejileri konusunda size yardımcı olabilmek için çalışıyoruz.

Ücretsiz danışmanlık hizmetimizden bize ulaşarak yararlanabilirsiniz.

Uzmanlarımız, itibarınızı düzeltmek ve uygunsuz linklerin silinmesini sağlamak için ilettiğiniz linkleri analiz edecek ve size seçenekler sunacaktır.

Talebinizi ilettiğiniz Uzmanlarımız durumunuzu gözden geçirerek fiyatlandırma, çözüm ve zaman dilimlerini hakkında size bilgi aktarımı yapacaklardır.

Şantajla mücadele, kimliğinizi korumak, ifşayı önlemek ve şantajcıdan temelli kurtulmakla ilgilidir.

Olumsuz İçerik Kaldırma Hizmeti konusunda daha fazla yazı okumak için lütfen tıklayınız.

WhatsApp WhatsApp İletişim