İnternet Şantajı Destek

İnternet Şantajı Destek

Web Kamerası Şantajı

Web kamerası, kullanıcıların kişisel bir bilgisayara bağlandıktan sonra hem videoları hem de fotoğrafları kaydetmelerine olanak tanıyan yaygın bir video kameradır. Zoom, Google Meet, Skype gibi programlar ve diğer uygulamalar ile görüntülü konferans için kullanılmaktadır.

Kişisel bir bilgisayara bağlanabilen ve canlı videoyu gerçek zamanlı olarak iletmek için kullanılabilen bir dijital kameraya web kamerası denir. Web kameraları, çoğu zaman çevrimiçi toplantılar, konferanslar ve çevrimiçi eğitim için kullanılır.

Bilgisayar yazılımını kullanarak kameraları kontrol edebilirsiniz. Gizlilik sorunlarını en aza indirmek için, bazı web kameralarında merceği gizlemek için hareket ettirilen fiziksel kapaklar bulunur. Bu kapaklar Kamerayı etkinleştirmeyi ve sahibinin izni olmadan resim veya video kaydetmeyi fiziksel olarak imkansız hale getirir.

Bilgisayar korsanları, bebek monitörünün içine yerleştirilmiş kamera aracılığıyla bebeği izleyebilir ve hatta ebeveynleri izlemek için kamerayı uzaktan çevirebilirler.

Bilgisayar korsanlarının hedef aldığı sadece kameralı bebek monitörleri değildir. İnternete bağlı herhangi bir elektronik cihaza sızılabilir: masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler, güvenlik kameraları, cep telefonları ve daha fazlasını ele geçirebilirler.

Saldırıların web kamerasını destekleyen ekipmana odaklanması bile gerekmez. Bilgisayar korsanları, ağdaki herhangi bir güvenli olmayan veya hafif güvenlikli giriş noktası üzerinden ev ağlarına da girebilirler.

Tüketici IoT cihazlarındaki satış patlaması, ev ağlarına savunmasız giriş noktalarından oluşan bir evren yaratmış durumdadır. Çok büyük sayıda üretici, cihazlarda yalnızca temel parolalar uygular, bazen bu parolalar 123456 kadar basit olur. Bazı durumlarda, aygıtlar hiçbir kodlarla korunmaz. Ya da cihazların belirli bir düzeyde güvenliği olsa bile çoğu satıcı IoT cihazlarının güvenlik ayarlarını PC ve tablet üreticileri kadar sık ​​güncellemez.

Çoğu ekipman sahibi, birisinin ekipmanının kontrolünün ele geçirdiğinin farkında bile değildir.

Bilgisayar korsanlarının hedeflerin hayatlarına girmek için kullandıkları en yaygın yaklaşım, okuyuculara bilgi veya eğlence sunduğunu iddia eden e-posta mesajlarıdır. Kullanıcılar, bilgilere erişmek için mesajlara ekli dosyalara veya yazışmalara gömülü bağlantılara tıklarlar. Bu tuzağa düşürme tekniğine genelde “oltalama yöntemi” denir.

Başka bir taktikte, e-posta alıcılarını, bilgisayar korsanlarının kurbanların büyük ilgisini çektiğini bildikleri bir web sitesini ziyaret etmeye ikna etmektir. “Waterholing” adı verilen web sitesi aslında kötü amaçlı yazılımı izleyicinin makinesine indirir.

Okuyucular, gönderenin talimatlarını izlediklerinde, farkında olmadan cihazlarına kötü amaçlı yazılım indirirler. Çoğu durumda, sistemlerine bir RAT’ın (Uzaktan Erişim Truva Atı) girmesine izin verirler. Bu virüsler, bilgisayar korsanına bir cihaz üzerinde tam ve sınırsız kontrol sağlayabilen özellikle istilacı kötü amaçlı yazılım biçimleridir.

WEB KAMERASI İZİNSİZ GİRİŞLERE KARŞI NASIL KORUNUR?

İzinsiz girişleri önlemek için güçlü bir savunma hattı gerekir. Basit bir seçenek, şüpheli e-postalardaki, anlık mesajlaşma programlarındaki ve reklamlardaki bağlantılara tıklamaktan kaçınmaktır. Bir banka veya önemli bir hizmet sağlayıcı gibi saygın bir kaynak gibi görünen bir yerden istenmeyen bir e-posta gelirse, kullanıcılar ihtiyaç duydukları bilgileri almak için doğrudan şirketle iletişime geçmelidir. Ancak, e-postada verilen telefon numarası asla kullanılmamalıdır. Kuruluşların resmi web sitelerinde bulunan ve geçerli olan müşteri hizmetleri telefon numaraları kullanılmalıdır.

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, kamera merceğinin üzerine opak bir bant parçası yerleştirerek web kamerası korsanlarına karşı kaba ama etkili bir çözümü popüler hale getirdi ve meşrulaştırdı. Bazı harici web kameralarında lensler için kapaklar bulunur. Kullanılmadıklarında harici web kameralarını çıkarmak da hızlı ve kolaydır.

Evlerde bulunan onlarca IoT cihazının birçoğunda şifre koruması bulunsa da birçok üretici cihazların kullanım kılavuzlarında varsayılan şifrelere yer vermektedirler. Bu pratik görünebilir, ancak bu kullanım kılavuzları genellikle çevrimiçi olarak herkes tarafından kullanılabilir. Çoğu durumda, kılavuzlara erişmek hiç zor değildir.

Mümkün olduğunda, cihaz parolaları her zaman uzun, karmaşık harf (büyük ve küçük harf), sayı ve egzotik karakter kombinasyonlarıyla değiştirilmelidir.

Web kamerası kullanımıyla yapılan Sextortion, özellikle web kameralarını flört ve siber seks için kullananlar için bir endişe kaynağıdır. Genellikle bir siber suçlunun başka biri gibi poz vermesini, çekici bir kişi gibi kurbanla cinsel nitelikte bir iletişim başlatmasını içerir. (Kurbanların yaklaşık% 95’i erkektir.) Çoğu zaman, siber suçlu, kurbana, yeterince aşina oldukları bir siber seks web kamerası sitesinden bir oyuncunun önceden kaydedilmiş videosunu gösterir ve ardından mağdura, oyuncunun klavyede yazı yazıyor gibi göründüğü noktalarda mesaj gönderir. Aslında olay sadece videodaki kişinin onlara mesaj gönderdiği bir illüzyondur.

Kurban daha sonra bir web kamerası önünde soyunmaya ve cinsel davranışlarda bulunmaya ikna edilir. Video, daha sonra gerçek niyetini ortaya çıkaran ve para ya da başka hizmetler talep eden siber suçlu tarafından kaydedilir. Ardından videoyu İnternette herkese açık olarak yayınlamakla ve uymazlarsa kurbanın aile üyelerine ve arkadaşlarına göndermekle tehdit ederler. Bazen mağdura karşı pedofili iddialarında bulunma tehdidi de yapılmaktadır. Bu, web kamerası şantajı olarak bilinir. Son dönemlerde Web kamerası şantajlarında yoğun bir artış olduğu görülmektedir ve bu durum hem gençleri hem yaşlıları, hem erkekleri hem de kadınları aynı şekilde etkilemektedir.

Ülkemizde bu suç, internet yoluyla şantaj olarak adlandırılmaktadır. Yurt dışında skype ve facebook yoluyla işlenen bu suç ise “sexortion, webcam scam” olarak adlandırılmaktadır.

Yaygın olarak, sextortion açık ve cinsel açıdan ödün veren fotoğrafların ve diğer medyanın çevrimiçi olarak dağıtımında kendini gösterir. Örneğin, web sextortion tipik olarak, bir tarafın, bir kişinin çıplak fotoğrafı veya videosu üzerinde erişim elde ettiği veya kontrol ettiği durumlarda gerçekleşir. Daha sonra, böyle bir fotoğraf veya medyadaki mağdur daha sonra cinsel eylemler yapmak, daha fazla fotoğraf çekmek veya başka türlü yapmayı tercih etmeyecekleri diğer tatsız eylemlere katılmak için cinsiyetlendirilebilir.

Web sextortion oldukça yaygındır, bu nedenle çevrimiçi varlığınızı izlemek ve sextortion kurbanı olmanız durumunda hızlı hareket etmek son derece önemlidir.

Tüm Kanıtları Koruyun!

Kandırıldığınız ve kendinizi kötü hissettiğiniz için utanç verici olarak gördüğünüz materyali silmek isteyebilirsiniz, ancak yapmayın. Bu somut bir delildir. Davanızı desteklemeye yardımcı olacak kanıttır.

Şantajcı ile Etkileşimden Uzak Durun

Şantaj yapılarak sizden istenen Fidye sonrasında, ailenize, arkadaşlarınıza veya iş arkadaşlarınıza hoş olmayan resimler veya videolar yayınlamakla tehdit edilebilirsiniz. Güçlü kalın ve teslim olmayın. Yanıt vermeyin ve hemen yardım alın.

Google Alerts / Çevrimiçi Bildirimler Hesabı Oluşturun

Google şantaj ve gasp kurbanlarının derhal bildirmesini ve Gizlilik Yönergeleri uyarınca kaldırılmasını talep etmelerini sağlar. Ayrıca cinsel kurbanların mağdurları için ek kaynaklara bir bağlantı sağlar.

Deneyimli bir Olumsuz İçerik Kaldırma Ajansıyla ile irtibata geçin.

Şantajcıların sanal dünyanın araçlarıyla bilgiler elde ederek, menfaat sağlamak için her türlü yolu denediklerini, İnternetin ve sosyal medya ortamlarının hızlı iletişime açık olduğu kadar, güvensiz iletişime de en açık mecra olduğunu asla unutmayınız.

Eğitim ve farkındalık, herkesin kendi çevrimiçi etkinliklerini güvenli bir şekilde yönetmesi için gerekli araçlar ve bilgilerle güçlendirilmesi için kilit alanlardır. Hepimiz bir şekilde dijital istismardan etkilenebiliriz ve modern teknolojiler gelişmeye devam ederken, bu yeni dijital çağda güvenli ve kendinden emin bir şekilde yaşama hakkında daha fazla şey öğrenmek için her fırsatı değerlendirmeliyiz.

Dünyanın giderek dijital hale gelmesiyle birlikte, internete erişim artık bilinçli bir karardan ziyade bir zorunluluk olarak görülmektedir. Seçimimiz ne olursa olsun, hayatımız teknoloji etrafında dönmektedir.

Sosyal medya hesaplarınızda bulunan herkesin arkadaşlarınız, aileniz veya güvendiğiniz kişiler olmasını sağlayabilirsiniz. Birisi çevrimiçi arkadaşınız olmak isterse ve onu tanımıyorsanız ve sizinle karşılıklı bir bağlantısı yoksa muhtemelen başka bir gündemi olabileceğini asla aklınızdan çıkarmayınız.

Olumsuzluk yaşamanız durumunda MEDIA3M Bilişim Ekibinden destek alabilir, bu olumsuz durumu atlatabilirsiniz.

İfşa, Şantaj bir resim ve videonun kaldırılması için yasal haklarınızı kullanmanız mümkündür. TCK ilgili maddeleri uyarınca Savcılık Makamına Suç Duyurusu ile başvurabilir ve yine 5651 sayılı Kanuna dayalı olarak içerik kaldırılması ve erişim engeli kararı verilmesi için talepte bulunabilirsiniz. Kişilik haklarının veya özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiği iddiası ile somut olaya göre maddi ve manevi tazminat talep edebilirsiniz.

Şantaj dijital çağın bir suçudur. Karmaşıktır çünkü fail genellikle anonimdir veya başka bir kişinin kimliğine bürünür ve dünyanın diğer tarafında yaşayabilir. Ayrıca IP adreslerini maskeler veya TOR kullanıyor olabilirler.

Panik yapmayın, kendinizi endişeli veya stresli hissediyorsanız, Media3m uzmanlarından danışmanlık ve destek hizmeti alabilirsiniz.

Ne yazık ki, bazı ‘intikam pornosu’ siteleri insanları utandırmak ve taciz etmek için kurulmuştur. Bu sitelerdeki yorumları okursanız, genellikle büyük miktarda kötüye kullanımın kontrol edilmediğini görürsünüz. Bu, sitelerin gerektiği gibi yönetilmediğinin veya kötüye kullanımı teşvik ettiklerinin bir işaretidir.

Bu sitelerden bazıları, görüntüleri kaldırmak için para talep ederler, buna cinsel şantaj denir. Diğerleri ise kişisel bilgilerini, e-posta adreslerini ve kaldırma taleplerini yayınlayarak görüntülerdeki kişileri daha da küçük düşürmeye çalışırlar.

Bir intikam pornosu sitesinde mahrem bir görüntünüz veya videonuz yayınlanırsa, tarafımıza görüntüye dayalı bir suistimal bildiriminde bulunun; uzman ekibimiz taciz edici içeriği sizinle teknik paylaşım yaptıktan sonra kaldırmayı sağlayacaktır.

Şu anda kendinizi güvende hissetmiyorsanız, teknik ekibimizden destek alınız. Güvenliğiniz bizim için önemlidir. Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

BİLİNMELİDİR Kİ ŞANTAJ YASA DIŞIDIR VE ORTADAN KALDIRILMAYI HAK EDER.

Doğru çözümler ve çevrimiçi itibar stratejileri konusunda size yardımcı olabilmek için çalışıyoruz.

Ücretsiz danışmanlık hizmetimizden bize ulaşarak yararlanabilirsiniz.

Uzmanlarımız, itibarınızı düzeltmek ve uygunsuz linklerin silinmesini sağlamak için ilettiğiniz linkleri analiz edecek ve size seçenekler sunacaktır.

Talebinizi ilettiğiniz Uzmanlarımız durumunuzu gözden geçirerek fiyatlandırma, çözüm ve zaman dilimlerini hakkında size bilgi aktarımı yapacaklardır.

Siz, çocuğunuz veya size güvenen biri potansiyel olarak çevrimiçi cinsel zorlama ve şantaj kurbanıysa, nasıl tepki vereceğiniz konusunda daha fazla tavsiye için lütfen bizimle  iletişime geçiniz.

Çıkış yolu yokmuş gibi gelebilir ama unutmayın ki size yardımcı olabilecek profesyoneller var.

MEDIA3M Bilişim Ekibinden destek alabilirsiniz. Bu olumsuz durumu atlatabilirsin.

Sivil hakları ve sivil özgürlükleri tehdit eden çevrimiçi ihlallerle mücadele etmek MEDIA3M ekibinin en önemli misyonudur.

Biliniz ki zor anlarınızda her zaman yanınızdayız.

Olumsuz İçerik Kaldırma Hizmeti konusunda daha fazla yazı okumak için lütfen tıklayınız.

WhatsApp WhatsApp İletişim