Internet Explorer Kapandı

Internet Explorer Kapandı

Windows Internet Explorer Türkçe: İnternet Kâşifi ya da İnternet Gezgini  ya da eski adıyla Microsoft Internet Explorer, Microsoft tarafından geliştirilen bir web tarayıcısıdır.

Microsoft Windows, Mac OS ve Unix sürümleri vardır ancak Mac OS ve Unix sürümü artık geliştirilmemektedir. Microsoft Windows ile birlikte öntanımlı olarak gelen Internet Explorer’ın Windows’a bütünleşik gelmesinden dolayı ilk zamanlarda tarayıcı piyasasının büyük bir bölümünü elinde bulundurmakta idi.

Windows Vista ile birlikte adı Windows Internet Explorer olarak değiştirildi. O dönem Microsoft tarafından yalnızca güvenlik yaması yayınlandı. 12 Ocak 2016’dan itibaren Internet Explorer 11 sadece tüketicilerine resmi destek verdi. 16 Nisan 2019 tarihinde Internet Explorer’ın gözden geçirilmiş son güncellenmiş hali Windows Server 2012 ve Windows Embedded 8 Standard için yayınlandı.

Microsoft 20 Mayıs 2021’de, 15 Haziran 2022’de Internet Explorer için tam desteğin kesileceği ardından alternatifin eski siteler için IE modlu Microsoft Edge olacağı açıklandı. Açıklandığı şekilde Internet Explorer’ın desteği 15 Haziran 2022 tarihinde Microsoft tarafından kesildi.

Microsoft tarafından, 16 Ağustos 1995 tarihinde Internet Explorer (IE) 1.0 piyasaya sürüldü.  O dönemde, Netscape Navigator kullanım payı açısından en baskın web tarayıcısı olarak biliniyordu ve üniversiteler tarafından geliştirilen Mosaicve, Lynx gibi tarayıcılarla rekabet ediyordu.

Microsoft’un IE’nin 2.0 sürümününü çıkarması ile  ‘tarayıcı savaşları’ resmen başlamış oldu.

Başlayan rekabet ile birlikte, birkaç yıl içersinde hem “Netscape Communicator” olarak ismi değişen “Netscape Navigator”  hem de IE art arda yeni sürümlerini çıkardı.  Çıkarılan yeni versiyonlar genellikle yapılan hataların giderilmesi amaçlı piyasaya sürülüyordu. Bu dönemde birçok güvenlik açığı ve çökme olayı gerçekleşti.

Teknik olarak hep geride olan IE, Internet Explorer 3 ile birlikte Microsoft tarayıcısını teknik açıdan geliştirdi.

Windows’un Ekim 1997’de çıkardığı Internet Explorer 4. Sürümüyle, Netscape kan kaybetmeye başladı. Microsoft işletim sistemi pazarındaki tekel durumunda olmasının avantajını kullanarak Internet Explorer’ı Windows’a ön tanımlı ana internet tarayıcısı yaptı. Windows işletim sisteminden elde edilen kazanç IE’nin geliştirilmesine harcandı. Yapılan iyileştirmeler ile birlikte, internet kullanıcıları, aldıkları bilgisayarda hali hazırda kurulu bir şekilde bulunan IE yerine başka bir tarayıcı arama ihtiyacı duymamaya başladı ve Internet Explorer pazar payını büyük ölçüde artırarak birinciliği elde etti.

Internet Explorer kısa süre içerisinde, internete erişmek için en popüler araçlardan biri haline geldi. Tarayıcının 1995 ve 2013 yılları arasında 11 farklı versiyonu geliştirildi.

IE’nin son çıkan versiyonu IE 11 Windows 8.1 ile birlikte 17 Ekim 2013 tarihinde kullanıma açıldı.

Öte yandan Eylül 2008’de,  Google tarafından geliştirilen ücretsiz bir web tarayıcısı olan Google Chrome Microsoft Windows ile uyumlu sürümü yayımlandı.  Daha sonra ise, Linux, macOS, iOS ve Android sürümleri geliştirildi. Bu dönemde, IE kullanıcıları, tarayıcıda hız ile ilgili problemler yaşamaya başladı ve ölçüm sitesi NetMarketShare’in sağladığı verilere göre, ilk defa 2016’da küçük bir yüzdeyle olsa da Google Chrome, IE’yi geride bırakmayı başardı.

Microsoft, 1995’te kurulan internet tarayıcısı Internet Explorer’ı 15 Haziran 2022 itibariyle kullanımdan çekeceğini, yerine Microsoft Edge tarayıcısının geçeceğini duyurdu.

Şirket konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada Microsoft Edge’in bu sorumluluğu ve daha fazlasını gerçekleştirme kapasitesi olduğunu ve Internet Explorer’ın 15 Haziran 2022 itibariyle emekliye ayrılacağını duyurdu.

Microsoft, uygulamalarının ve hizmetlerinin Internet Explorer 11’i desteklemeyi bırakacağını duyurduktan sonra tarayıcıyı kapattı. Microsoft, bundan sonra yola 2015 yılında başlattığı Edge isimli yeni tarayıcıyla devam edecek. Pek çok kişinin kullandığı ilk tarayıcılardan biri olan Explorer’ın kapatılması, sosyal medyanın da gündemine oturdu.

Microsoft, 27 yıl sonra Internet Explorer’ı kapatınca sosyal medyada da pek çok kullanıcı, internet tarayıcısına eğlenceli paylaşımlarla veda etti.

Explorer’ın emekliliği üzerine sosyal medyada kullanıcılar tarayıcıya, memler ve şakalarla veda etti. Bazıları, diğer tarayıcıları indirmek için Explorer kullanmayı özleyeceklerini söylerken, bazıları da yavaşlığı ile ilgili şakalar yaptı.

Güney Kore’de ise Explorer için gerçek bir mezar yapılması dikkat çekti. Mezar taşına “diğer tarayıcıları yüklemek için iyi bir tarayıcıydı” yazıldı.

WhatsApp WhatsApp İletişim