Instagram Yoluyla Şantaj

Instagram Yoluyla Şantaj

Instagram, 2012 yılında Instagram tarafından satın alınan ücretsiz, çevrimiçi bir fotoğraf paylaşım uygulaması ve sosyal ağ platformudur.

Instagram, kullanıcıların bir mobil uygulama aracılığıyla fotoğrafları ve kısa videoları düzenlemesine ve yüklemesine olanak tanır. Kullanıcılar, gönderilerinin her birine bir başlık ekleyebilir ve bu gönderileri dizine eklemek ve uygulama içindeki diğer kullanıcılar tarafından aranabilir hale getirmek için hashtag’leri ve konuma dayalı coğrafi etiketleri kullanabilir. Bir kullanıcının her gönderisi, takipçilerinin Instagram beslemelerinde görünür ve hashtag’ler veya coğrafi etiketler kullanılarak etiketlendiğinde halk tarafından da görüntülenebilir. Kullanıcılar ayrıca, gönderilerini yalnızca takipçilerinin görebilmesi için profillerini özel yapma seçeneğine de sahiptir.

Diğer sosyal ağ platformlarında olduğu gibi, Instagram kullanıcıları başkalarının gönderilerini beğenebilir, yorumlayabilir ve yer işareti koyabilir ve ayrıca Instagram Direct özelliği aracılığıyla arkadaşlarına özel mesajlar gönderebilir. Fotoğraflar, tek bir tıklamayla Twitter, Instagram ve Tumblr dahil olmak üzere bir veya birkaç diğer sosyal medya sitesinde paylaşılabilir.

Popüler Snapchat uygulamasından ilham alan Instagram, 2016 yılında kullanıcıların günlerinden 24 saat sonra kaybolan anları paylaşmalarına olanak tanıyan bir Hikayeler özelliğini kullanıma sundu. Instagram Stories, artırılmış gerçeklik tabanlı yüz filtreleri ve çıkartmalar ekleme ve doğrudan fotoğraf veya videoya metin, çizim, emoji, bağlantı ve coğrafi etiket ekleme özelliğini içerir. Nisan 2017’de Instagram Stories, en büyük rakibi Snapchat’in aktif kullanıcılarını geride bırakarak 200 milyon aktif kullanıcı kaydetti.

Instagram’ın benzeri olmayan bir sosyal medya ağı olduğu iddia edilebilir. Sözcükler yerine, platform neredeyse tamamen resim ve video paylaşma üzerine kuruludur. Bu görsel bükülme, Instagram’ın bugün kültürel bir güç merkezi olmasının nedenidir

Unutulmamalıdır ki;

Instagram Hesap kayıtlarını yalnızca hizmet koşullarına ve federal Kayıtlı İletişimler Yasası (“SCA”), 18 U.S.C.Kısım 2701-2712 dahil ilgili yasalara uygun olarak açıklar. SCA’ye göre:

Hizmetin adı, uzunluğu, kredi kartı bilgileri, e-posta adresleri ve varsa yakın zamandaki giriş/çıkış IP adresleri dahil, temel abone kayıtlarının (18 U.S.C. Kısım 2703(c)(2) altında tanımlanmıştır) ifşası için, yasal bir cezai soruşturmayla ilişkili geçerli bir mahkeme celbi gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen temel abone kayıtlarına ek olarak mesaj başlıkları ve IP adresleri içerebilen iletişim içerikleri hariç olmak üzere, hesapla ilgili belirli kayıtların veya başka bilgilerin açıklanmasını zorunlu kılmak için, 18 U.S.C. Kısım 2703(d) kapsamında bir mahkeme emri gereklidir.

Mesajlar, fotoğraflar, yorumlar ve konum bilgileri gibi bilgiler dahil, herhangi bir hesapla ilgili olarak saklanan içeriklerin ifşası için, olası bir nedenin gösterilmesinin ardından Federal Cezai Prosedür Kuralları veya eşdeğer Eyalet yetki prosedürlerine göre çıkarılmış bir arama emri gerekmektedir.

Instagram’ın sakladığı bazı bilgiler otomatik olarak toplanırken, diğer bilgilerin kullanıcılar tarafından sağlandığı unutulmamalıdır. Instagram E-posta ya da kimlik doğrulaması yapmaz ve insanların Instagram’da gerçek adlarını veya kimliklerini kullanmalarını şart koşmaz.

Instagram Şantajda İşleyiş şu şekildedir:

Şantajcılar bir Instagram hesabıyla kaydolur ve ardından başkalarına (rastgele) arkadaşlık istekleri gönderir. Şantajcının Instagram profili, olabildiğince çok insanı tuzağa düşürmek için çekici görünecek şekilde yapılmıştır. Arkadaşlık isteği kabul edilirse, şantajcılar birkaç hafta boyunca kurbanı tuzağa düşürmeye devam ederler sonunda soyunmamış bir resim ya da video (kendilerinin değil, bir modelin) gönderirler ve sonra canlı görüşmenin ardından karşılık isterler. ‘resim veya videoya’ sahip olduklarında da, şantaj yapmakla tehdit ederler.

Instagram, web görüntüleyiciler, masaüstü uygulamaları veya görüntü yazdırma hizmetleri gibi Instagram API’sini kullanan üçüncü şahıs uygulamalarıyla doğrudan bağlantılı değildir ve Google’da gösterilen Instagram görüntülerinin kaldırılması sürecini hızlandırmada Instagram size yardımcı olamaz.

Tavsiyemiz şantajcılara ödeme yapmamanız yönündedir. Suçluların sözlerine sadık olma ve başka bir hedefe geçme riskini önlemek için fidyeyi ödemeyi düşünebilirsiniz. Bu durumda çok dikkatli olunuz, para verirseniz sizden daha fazlasının isteneceğini asla unutmayınız.

İnternet ortamında yapılan sohbetler, paylaşılan kişisel bilgiler, resimler ve videolar kişinin aleyhine Şantaj malzemesi olarak kullanılabilir. İnternet üzerinden şantaja uğramamak için Discord, Chat, Vine, Whatsapp, Instagram, Skype vb. sosyal medya hesapları üzerinden tanışılan kişilere karşı dikkat edilmelidir. İnternet ortamında tanışılan kişilerle paylaşılan içeriklerin, telefon konuşmalarının ve görüntülü sohbetlerin kayıt altına alınabileceği asla unutulmamalıdır.

Şantaj yapan kişilerin en büyük sermayesi, “sizin korkularınız ve durumun sonuçları için endişeleriniz” dir. Bir kez para verirseniz arkası her zaman gelir.

Korsanların bu tür şantaj ve korsanlıklarından korunmak ve önlem almak için, profilinizi herkese açık aramalardan engellemeli ve sizi çevrimiçi arama yoluyla bulabilecek kişilerin alanını sınırlandırmalısınız. Gönderinizi özgür ve kişisel ayrıntılardan uzak tutun ve açık internet kaynakları aracılığıyla insanların sizin hakkınızda öğrenebileceklerini sınırlayın. Her sosyal medya kullanımı oturumundan sonra her zaman oturumu kapattığınızdan ve sosyal medya kimlik bilgilerinizi asla kimseyle paylaşmadığınızdan emin olun. Kimlik bilgilerinizi eşinizle de paylaşmamanız önerilir. Çoğu zaman, kadınlar intikam almak isteyen eski eşleri tarafından siber saldırıya uğruyor. Arkadaşlık isteklerini kabul etmemeniz veya yabancılardan gelen istekleri takip etmemeniz önerilir.

Çeşitli web sitelerinde açılan özel web bağlantılarına her zaman dikkat etmelisiniz, asla bunlara tıklamamalısınız. Bu tür şüpheli bağlantılar, bilgisayar korsanlarının bilgisayarınızın, dizüstü bilgisayarlarınızın veya telefonunuzun içine girip her kişisel bilgiyi çıkardığı kötü amaçlı yazılımların ele geçirilmesine yol açar. Ayrıca sosyal medya profilinizin gizlilik ayarlarını özel modda (sadece arkadaşlar/takipçiler) veya mümkün olan en kısıtlı gizlilik seviyesinde tutmanız tavsiye edilir. Facebook gibi sosyal medya ağları, kişilerin profili kilitlemesine izin veriyor ve arkadaş listesine eklenmeyen hiç kimse böyle bir kullanıcının profil resmine bile tıklayamıyor. Bilgilerin farklı çoklu gönderilere ve fotoğraflara dağıldığını kabul etmek her zaman çok önemlidir.

İnternet’in yaygınlaşması sonucu her gün milyonlarca insanın hiç tanımadığı insanlarla şahsi bilgilerini paylaşması, virüslerden çok daha vahim bir tehdit oluşturmaktadır. İnternet’in dikkatsiz kullanımı, kimlik bilgilerinin çalınması ya da polisiye olaylara istemeden karışmak gibi sonuçlar doğurabilir.

Sohbet ve oyun odaları, çok güzel dostluklara ve ilişkilere vesile olabildiği gibi, hırsızlık, sübyancılık, teşhir, taciz, tecavüz ve hatta cinayete varan tehditlere de kapımızı sonuna kadar açmaktadır.

İnternet ortamında kimliğini, yaşını, görünüşünü, ekonomik durumunu, eğitim durumunu, kısaca bir şahsa ait her şeyi gizlemek ya da sahte bir kimlik oluşturmak çok kolay olduğu için, arkadaşlık kurarken çok daha dikkatli olunması gerekir. Özellikle yeterince tanınmayan kişilere adres ve telefon vermekten özellikle kaçınılmalı, karşıdaki kişinin bunlara ulaşmasını sağlayacak ipuçları vermekten de sakınılmalıdır.

Şantaj, belirli talepler karşılanmadıkça, bir kişi veya kişiler hakkında büyük ölçüde doğru veya yanlış bilgileri ifşa etme veya yayınlama tehdidini kullanan bir zorlama eylemidir. Genellikle zarar verici bilgilerdir ve genel halktan ziyade aile üyelerine veya ortaklarına ifşa edilebilir. Bu eylemler, mağdura veya mağdura yakın birine karşı fiziksel, zihinsel veya duygusal zarar verme veya cezai kovuşturma tehdidinde bulunmayı da içerebilir. Normalde kişisel kazanç, en yaygın olarak pozisyon, para veya mülk için yapılır.

Şantaj, bir kişi, sessiz kalması için tazminat almadıkça, bir başkası hakkındaki özel bilgileri ifşa etmekle tehdit ettiğinde ortaya çıkar.

Şantaj yasal bir paradokstur çünkü yasa dışı bir faaliyet tehdidi gerektirmez. Örneğin, bir kişinin bir başkası hakkında doğru bilgileri ifşa etmesi genellikle yasa dışı değildir. Ancak, zararlı olabilecek (doğru olsa bile) bilgileri açıklamaması karşılığında bir kişiden para talep etmek yasa dışı şantajdır.

Bu paradoks hukukçuları, yargıçları, ekonomistleri, filozofları ve ilahiyatçıları yüzlerce yıldır rahatsız etmektedir ve neden yasadışı olduğu konusunda bir fikir birliği de yoktur. Bazıları şantajın içerdiği olumsuz sosyal sonuçlar olduğunu tartışırken, diğerleri şantajı ahlaki olarak yanlış yapan şeyin koşullu tehdit olduğu görüşündedir.

Eğitim ve farkındalık, herkesin kendi çevrimiçi etkinliklerini güvenli bir şekilde yönetmesi için gerekli araçlar ve bilgilerle güçlendirilmesi için kilit alanlardır. Hepimiz bir şekilde dijital istismardan etkilenebiliriz ve modern teknolojiler gelişmeye devam ederken, bu yeni dijital çağda güvenli ve kendinden emin bir şekilde yaşama hakkında daha fazla şey öğrenmek için her fırsatı değerlendirmeliyiz.

Dünyanın giderek dijital hale gelmesiyle birlikte, internete erişim artık bilinçli bir karardan ziyade bir zorunluluk olarak görülmektedir. Seçimimiz ne olursa olsun, hayatımız teknoloji etrafında dönmektedir.

Sosyal medya hesaplarınızda bulunan herkesin arkadaşlarınız, aileniz veya güvendiğiniz kişiler olmasını sağlayabilirsiniz. Birisi çevrimiçi arkadaşınız olmak isterse ve onu tanımıyorsanız ve sizinle karşılıklı bir bağlantısı yoksa muhtemelen başka bir gündemi olabileceğini asla aklınızdan çıkarmayınız.

MEDIA3M Bilişim Ekibinden destek alabilirsiniz. Bu olumsuz durumu atlatabilirsin.

İfşa, Şantaj bir resim ve videonun kaldırılması için yasal haklarınızı kullanmanız mümkündür. TCK ilgili maddeleri uyarınca Savcılık Makamına Suç Duyurusu ile başvurabilir ve yine 5651 sayılı Kanuna dayalı olarak içerik kaldırılması ve erişim engeli kararı verilmesi için talepte bulunabilirsiniz. Kişilik haklarının veya özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiği iddiası ile somut olaya göre maddi ve manevi tazminat talep edebilirsiniz.

Şantaj dijital çağın bir suçudur. Karmaşıktır çünkü fail genellikle anonimdir veya başka bir kişinin kimliğine bürünür ve dünyanın diğer tarafında yaşayabilir. Ayrıca IP adreslerini maskeler veya TOR kullanıyor olabilirler.

Panik yapmayın, kendinizi endişeli veya stresli hissediyorsanız, Media3m uzmanlarından danışmanlık ve destek hizmeti alabilirsiniz.

Ne yazık ki, bazı ‘intikam pornosu’ siteleri insanları utandırmak ve taciz etmek için kurulmuştur. Bu sitelerdeki yorumları okursanız, genellikle büyük miktarda kötüye kullanımın kontrol edilmediğini görürsünüz. Bu, sitelerin gerektiği gibi yönetilmediğinin veya kötüye kullanımı teşvik ettiklerinin bir işaretidir.

Bu sitelerden bazıları, görüntüleri kaldırmak için para talep ederler, buna cinsel şantaj denir. Diğerleri ise kişisel bilgilerini, e-posta adreslerini ve kaldırma taleplerini yayınlayarak görüntülerdeki kişileri daha da küçük düşürmeye çalışırlar.

Bir intikam pornosu sitesinde mahrem bir görüntünüz veya videonuz yayınlanırsa, tarafımıza görüntüye dayalı bir suistimal bildiriminde bulunun; uzman ekibimiz taciz edici içeriği sizinle teknik paylaşım yaptıktan sonra kaldırmayı sağlayacaktır.

Şu anda kendinizi güvende hissetmiyorsanız, teknik ekibimizden destek alınız. Güvenliğiniz bizim için önemlidir. Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

BİLİNMELİDİR Kİ ŞANTAJ YASA DIŞIDIR VE ORTADAN KALDIRILMAYI HAK EDER.

Doğru çözümler ve çevrimiçi itibar stratejileri konusunda size yardımcı olabilmek için çalışıyoruz.

Ücretsiz danışmanlık hizmetimizden bize ulaşarak yararlanabilirsiniz.

Uzmanlarımız, itibarınızı düzeltmek ve uygunsuz linklerin silinmesini sağlamak için ilettiğiniz linkleri analiz edecek ve size seçenekler sunacaktır.

Talebinizi ilettiğiniz Uzmanlarımız durumunuzu gözden geçirerek fiyatlandırma, çözüm ve zaman dilimlerini hakkında size bilgi aktarımı yapacaklardır.

Siz, çocuğunuz veya size güvenen biri potansiyel olarak çevrimiçi cinsel zorlama ve şantaj kurbanıysa, nasıl tepki vereceğiniz konusunda daha fazla tavsiye için lütfen bizimle  iletişime geçiniz.

Çıkış yolu yokmuş gibi gelebilir ama unutmayın ki size yardımcı olabilecek profesyoneller var.

MEDIA3M Bilişim Ekibinden destek alabilirsiniz. Bu olumsuz durumu atlatabilirsin.

Sivil hakları ve sivil özgürlükleri tehdit eden çevrimiçi ihlallerle mücadele etmek MEDIA3M ekibinin en önemli misyonudur.

Biliniz ki zor anlarınızda her zaman yanınızdayız.

Olumsuz İçerik Kaldırma Hizmeti konusunda daha fazla yazı okumak için lütfen tıklayınız.

WhatsApp WhatsApp İletişim