Instagram Şantaj Yardım

Instagram Şantaj Yardım

Instagram, 2012 yılında Instagram tarafından satın alınan ücretsiz, çevrimiçi bir fotoğraf paylaşım uygulaması ve sosyal ağ platformudur.

Instagram, kullanıcıların bir mobil uygulama aracılığıyla fotoğrafları ve kısa videoları düzenlemesine ve yüklemesine olanak tanır. Kullanıcılar, gönderilerinin her birine bir başlık ekleyebilir ve bu gönderileri dizine eklemek ve uygulama içindeki diğer kullanıcılar tarafından aranabilir hale getirmek için hashtag’leri ve konuma dayalı coğrafi etiketleri kullanabilir. Bir kullanıcının her gönderisi, takipçilerinin Instagram beslemelerinde görünür ve hashtag’ler veya coğrafi etiketler kullanılarak etiketlendiğinde halk tarafından da görüntülenebilir. Kullanıcılar ayrıca, gönderilerini yalnızca takipçilerinin görebilmesi için profillerini özel yapma seçeneğine de sahiptir.

Diğer sosyal ağ platformlarında olduğu gibi, Instagram kullanıcıları başkalarının gönderilerini beğenebilir, yorumlayabilir ve yer işareti koyabilir ve ayrıca Instagram Direct özelliği aracılığıyla arkadaşlarına özel mesajlar gönderebilir. Fotoğraflar, tek bir tıklamayla Twitter, Instagram ve Tumblr dahil olmak üzere bir veya birkaç diğer sosyal medya sitesinde paylaşılabilir.

Popüler Snapchat uygulamasından ilham alan Instagram, 2016 yılında kullanıcıların günlerinden 24 saat sonra kaybolan anları paylaşmalarına olanak tanıyan bir Hikayeler özelliğini kullanıma sundu. Instagram Stories, artırılmış gerçeklik tabanlı yüz filtreleri ve çıkartmalar ekleme ve doğrudan fotoğraf veya videoya metin, çizim, emoji, bağlantı ve coğrafi etiket ekleme özelliğini içerir. Nisan 2017’de Instagram Stories, en büyük rakibi Snapchat’in aktif kullanıcılarını geride bırakarak 200 milyon aktif kullanıcı kaydetti.

Instagram’ın benzeri olmayan bir sosyal medya ağı olduğu iddia edilebilir. Sözcükler yerine, platform neredeyse tamamen resim ve video paylaşma üzerine kuruludur. Bu görsel bükülme, Instagram’ın bugün kültürel bir güç merkezi olmasının nedenidir

Unutulmamalıdır ki;

Instagram Hesap kayıtlarını yalnızca hizmet koşullarına ve federal Kayıtlı İletişimler Yasası (“SCA”), 18 U.S.C.Kısım 2701-2712 dahil ilgili yasalara uygun olarak açıklar. SCA’ye göre:

Hizmetin adı, uzunluğu, kredi kartı bilgileri, e-posta adresleri ve varsa yakın zamandaki giriş/çıkış IP adresleri dahil, temel abone kayıtlarının (18 U.S.C. Kısım 2703(c)(2) altında tanımlanmıştır) ifşası için, yasal bir cezai soruşturmayla ilişkili geçerli bir mahkeme celbi gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen temel abone kayıtlarına ek olarak mesaj başlıkları ve IP adresleri içerebilen iletişim içerikleri hariç olmak üzere, hesapla ilgili belirli kayıtların veya başka bilgilerin açıklanmasını zorunlu kılmak için, 18 U.S.C. Kısım 2703(d) kapsamında bir mahkeme emri gereklidir.

Mesajlar, fotoğraflar, yorumlar ve konum bilgileri gibi bilgiler dahil, herhangi bir hesapla ilgili olarak saklanan içeriklerin ifşası için, olası bir nedenin gösterilmesinin ardından Federal Cezai Prosedür Kuralları veya eşdeğer Eyalet yetki prosedürlerine göre çıkarılmış bir arama emri gerekmektedir.

Instagram’ın sakladığı bazı bilgiler otomatik olarak toplanırken, diğer bilgilerin kullanıcılar tarafından sağlanır. Instagram E-posta ya da kimlik doğrulaması yapmaz ve insanların Instagram’da gerçek adlarını veya kimliklerini kullanmalarını şart koşmaz.

Instagram Şantajda İşleyiş şu şekildedir:

Şantajcılar bir Instagram hesabıyla kaydolur ve ardından başkalarına (rastgele) arkadaşlık istekleri gönderir. Şantajcının Instagram profili, olabildiğince çok insanı tuzağa düşürmek için çekici görünecek şekilde yapılmıştır. Arkadaşlık isteği kabul edilirse, şantajcılar birkaç hafta boyunca kurbanı tuzağa düşürmeye devam ederler sonunda soyunmamış bir resim ya da video (kendilerinin değil, bir modelin) gönderirler ve sonra canlı görüşmenin ardından karşılık isterler. ‘resim veya videoya’ sahip olduklarında da, şantaj yapmakla tehdit ederler.

Sükûnetinizi Koruyun. Faili panikletmek veya tehdit etmek, durumu daha da kötüleştirebilir.

Cinsel şantajcının para gönderme taleplerine boyun eğmeyin.

Faille olan tüm iletişimleri ve kimlik bilgilerini (Instagram hesabı URL’si gibi) koruyun.

Sohbet Instagram’ta başlayabilirken, çevrimiçi şantaj failleri genellikle kurbanlarından diyaloğu farklı bir platformda sürdürmelerini ister. Kendilerine e-posta göndermenizi, Messenger’da, Skype’ ta sohbet etmenizi veya WhatsApp’ta metin yazmanızı teşvik edebilirler.

Bu platformlardan, kurbanlarının güvenini kazanmaya ve onlar hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi toplamaya başlarlar. Cinsel şantajcıların bir kurbanın tam adını, nerede yaşadıklarını, nerede çalıştıklarını ve arkadaşlarının ve ailelerinin adlarını öğrenmesi yaygın uygulamadır.

Şantaja Uğrarsanız Şantajcıya asla ödeme yapmayın. Ödeme yapan birçok kurban, daha yüksek miktarlarda para için daha fazla talep almaya devam etmektedir. Bazı durumlarda, talepler karşılansa bile, suçlular yine de müstehcen videoları yayınlamaya devam edecektir.

Kanıtları koruyun. Örneğin, failler tarafından sağlanan tüm ayrıntıları not edin; Instagram adı gibi (özellikle Instagram Kimliği); Western Union veya MoneyGram Para Transferi Kontrol Numarası (MTCN); gönderilen fotoğraflar / videolar vb.

HİÇBİR YAZIŞMAYI SİLMEYİN.

Çıkış yolu yokmuş gibi gelebilir ama unutmayın ki size yardımcı olabilecek profesyoneller var. MEDIA3M Bilişim Ekibinden destek alabilirsiniz. Bunu atlatabilirsin.

Suçlular, ödeme yapmazsanız, videoyu arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşmakla tehdit edebilirler.

Mağdur, çocuklarınızdan biri, partneriniz veya arkadaşınız ise, o zaman destek sağlamak çok önemlidir. Sakin olmaya çalışın ve aşırı tepki vermeyin. Bunun başkalarının başına da geldiği ve profesyonel suçlularla uğraştıkları konusunda onlara güvence verin.

Video çevrimiçiyse, videoya ve ilgili yorumlara bakmaktan kaçınmalarını sağlayın. Mağdur sizseniz, uzman bir kuruluştan destek alın.

Tavsiyemiz şantajcılara ödeme yapmamanız yönündedir. Suçluların sözlerine sadık olma ve başka bir hedefe geçme riskini önlemek için fidyeyi ödemeyi düşünebilirsiniz. Bu durumda çok dikkatli olunuz, para verirseniz sizden daha fazlasının isteneceğini asla unutmayınız.

Şantajcıların sanal dünyanın araçlarıyla bilgiler elde ederek, menfaat sağlamak için her türlü yolu denediklerini, İnternetin ve sosyal medya ortamlarının hızlı iletişime açık olduğu kadar, güvensiz iletişime de en açık mecra olduğunu asla unutmayınız.

Şantaj bir resim ve videonun kaldırılması için yasal haklarınızı kullanmanız mümkündür. TCK ilgili maddeleri uyarınca Savcılık Makamına Suç Duyurusu ile başvurabilir ve yine 5651 sayılı Kanuna dayalı olarak içerik kaldırılması ve erişim engeli kararı verilmesi için talepte bulunabilirsiniz. Kişilik haklarının veya özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiği iddiası ile somut olaya göre maddi ve manevi tazminat talep edebilirsiniz.

Silinmesini sağlayamadığınız ve aynı zamanda sizi rahatsız eden videoların ya da resimlerin tamamını kalıcı olarak kısa bir sürede kaldırabiliyoruz. Dilerseniz bize ulaşıp uzman ekibimizden uğradığınız Şantaja yönelik çözüm önerilerini alabilirsiniz.

Tüm resim ve video sitelerinden ve yayıldığı ilgili linklerden içerik kaldırma ile ilgili hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. Resim ve video silme işlemimiz kalıcıdır; yaptığımız işlemlerden sonra resim ve video tamamen ilgili siteden ve arama motorlarından kaldırılmış olur. Resim ve video silindikten sonra kimse o resmi ve videoyu artık görüntüleyemez. İlgili link üzerinde bulunan fotoğraf ya da video, işlemlerimiz sonucunda sildikten sonra hiç kimse tarafından açılıp görüntülenemez. Ancak bir süre daha fotoğraf ve videonun ön izleme görüntüsü arama motorlarında çıkmaya devam eder. Bu aşamada görsel arama sonuçlarının ve küçük resimlerin silinmesi de kısa bir süre içinde Media3M Bilişim Uzmanları tarafından gerçekleştirilir.

Organize suçluların kurbanı olduğunuzu unutmayın yalnız değilsiniz.

Çıkış yolu yokmuş gibi gelebilir ama unutmayın ki size yardımcı olabilecek profesyoneller var. MEDİA3M Bilişim Ekibinden destek alabilirsiniz. Bunu atlatabilirsin.

BİLİNMELİDİR Kİ ŞANTAJ YASA DIŞIDIR VE ORTADAN KALDIRILMAYI HAK EDER.

Sivil hakları ve sivil özgürlükleri tehdit eden çevrimiçi ihlallerle mücadele etmek MEDIA3M ekibinin en önemli misyonudur.

Her durum farklıdır. Bu sebeple şahsınıza özel program ile çalışan profesyonelleri tercih ediniz.

Olumsuz İçerik Kaldırma Hizmeti konusunda daha fazla yazı okumak için lütfen tıklayınız.

WhatsApp WhatsApp İletişim