Google Pay

Google Pay

Google Play ile karıştırılmamalıdır.

Google Pay ( G Pay olarak stilize edilmiştir; eski adıyla Google ve Android Pay ile ödeme), Google tarafından mobil cihazlarda uygulama içi ve dokunarak ödemeli satın alma işlemlerini güçlendirmek için geliştirilen Android telefonlar, tabletler veya saatlerde işlevselliği olan bir dijital cüzdan platformu ve çevrimiçi ödeme sistemidir.

Google Pay, Google ile ödeme yapabileceğiniz tüm yöntemleri bir araya getirir.

Kart bilgilerinizi bir kez girerek aşağıdaki işlemleri gerçekleştirebilirsiniz:

Telefonunuzu kullanarak mağazalarda alışveriş yapabilirsiniz. (Bu özelliğin hangi ülke ve cihazlarda kullanıma sunulduğunu ilgili linkten öğrenebilirsiniz). Lütfen Tıklayınız.

Uygulamalarda ve web sitelerinde ürün satın alabilirsiniz (Bu özelliğin hangi ülkelerde kullanıma sunulduğunu ilgili linkten öğrenebilirsiniz). Lütfen Tıklayınız.

Chrome’da formları otomatik olarak doldurabilirsiniz.

Google ürünlerini satın alabilirsiniz.

Arkadaşlarınıza ve ailenize para gönderebilirsiniz (sadece ABD).

Google Pay ile en sevdiğiniz mağazalarda alışveriş yaparken hediye kartlarınızı, bağlılık kartlarınızı, biletlerinizi ve kuponlarınızı da kullanabilirsiniz.

Not: Google Pay; AdWords, Cloud veya G Suite gibi Google işletme ürünleri için kullanılmaz.

Bilgisayarınızda Google Pay’i kullanmaya başlamak için pay.google.com adresinde oturum açın.

Android: Google Pay’i  indirebilirsiniz.

iOS: Google Pay’i indirebilirsiniz. (Yalnızca ABD)

Amerika Birleşik Devletleri ve Hindistan’daki Kullanıcılar sınırlı işlevselliğe sahip olsa da bir iOS cihazı da kullanabilirler. Servis ayrıca; kuponlar, biniş kartları, öğrenci kimlik kartları, etkinlik biletleri, sinema biletleri, toplu taşıma biletleri, mağaza kartları ve sadakat kartları gibi geçişleri de desteklemektedir.

8 Ocak 2018 itibarıyla eski Android Pay ve Google Cüzdan, Google Pay adlı tek bir ödeme sisteminde birleşti. Android Pay, Google Pay olarak yeniden markalandı ve yeniden adlandırıldı. Aynı zamanda markalaşması devralan Google Chrome ‘ın otomatik doldurma özelliğine sahiptir. Google Pay, mağaza içi, eşler arası ve çevrimiçi ödeme hizmetleri aracılığıyla hem Android Pay’in hem de Google Cüzdan’ın özelliklerini benimser.

Yeniden markalaşan hizmet, satıcıların ödeme hizmetini web sitelerine, uygulamalara, Stripe, Braintree ve Google Assistant’a eklemesine olanak tanıyan yeni bir API sağladı.  Hizmet, kullanıcıların Google Hesaplarında kayıtlı olan ödeme kartlarını kullanmalarına olanak tanımaktadır.

Google Pay, perakendeciye para transferini kolaylaştıran kart bilgilerini iletmek için yakın alan iletişimi (NFC) kullanır. İki faktörlü kimlik doğrulamanın eklenmesiyle birçok ülkede halihazırda kullanılan temassız ödemelere benzemektedir. Hizmet, Android cihazların bir yakın alan iletişimi (NFC) anteni, ana bilgisayar tabanlı kart emülasyonu (HCE) kullanarak satış noktası sistemleriyle kablosuz olarak iletişim kurmasını sağlar.

Google Pay, mümkün olduğu yerlerde parmak izi kimliği gibi fiziksel kimlik doğrulamalarından yararlanır. Parmak izi kimliği olmayan cihazlarda Google Pay bir şifre ile etkinleştirilir. Kullanıcı bir satıcıya ödeme yaptığında, Google Pay ödemeyle birlikte kredi veya banka kartı numarasını göndermez. Bunun yerine, kullanıcının hesap bilgilerini temsil eden sanal bir hesap numarası oluşturur. Bu hizmet, müşteri ödeme bilgilerini gizli tutar ve kart veya kullanıcı bilgileri yerine tek seferlik bir güvenlik kodu gönderir.

Google Pay, telefonda bir ekran kilidinin ayarlanmasını gerektirir. Kart limiti yoktur.

Kullanıcılar kartın fotoğrafını çekerek veya kart bilgilerini manuel olarak girerek hizmete ödeme kartları ekleyebilir. Satış noktalarında ödeme yapmak için kullanıcılar, doğrulanmış cihazlarını satış noktası sistemine tutarlar. Hizmet, akıllı kimlik doğrulamaya sahiptir ve sistemin, cihazın ne zaman güvenli kabul edildiğini (örneğin son on dakika içinde kilidi açılmışsa) algılamasına ve gerekirse kilit açma bilgileri için uyarı yollamasına olanak tanır.

Google Pay, EMV Payment Tokenisation Specification kullanır.

Hizmet, müşterinin kredi veya banka kartı Finansman Birincil Hesap Numarasını (FPAN) belirteçli bir Cihaz Birincil Hesap Numarası (DPAN) ile değiştirerek müşteri ödeme bilgilerini perakendeciden gizli tutar ve bunun için oluşturulan bir “dinamik güvenlik kodu […] oluşturur her işlem “. “Dinamik güvenlik kodu”, bir EMV modu işlemindeki kriptogramdır ve manyetik şerit veri öykünme modu işlemindeki Dinamik Kart Doğrulama Değeridir (dCVV). Kullanıcılar ayrıca Google’ın Cihazımı Bul hizmeti aracılığıyla kayıp bir telefonda hizmeti uzaktan durdurabilirler.

Satış noktalarında ödeme yapmak için kullanıcılar, kimliği doğrulanmış Android cihazlarını satış noktası sisteminin NFC okuyucusuna tutarlar. Android kullanıcıları biyometrik, desen veya şifre kullanarak telefonlarının kilidini açarken kimlik doğrulaması yaparken, Wear OS kullanıcıları ödeme yapmadan önce uygulamayı açarak kimlik doğrulaması yapar.

Desteklenen Android uygulamalarında ödeme yapmak için kullanıcılar ödeme yöntemi olarak Google Pay’i seçer ve biyometrik, kalıp veya şifre ile kimlik doğrulaması yapar. Kullanıcılar, Google hesaplarında listelenen ödeme kartı aracılığıyla, kartın bir fotoğrafını çekerek, kartı veren kuruluşun uygulamasından provizyon alarak veya kart bilgilerini manuel olarak girerek hizmete ödeme kartlarını bu yollardan biriyle ekleyebilirler.

Satıcıya özel geçişlere ek olarak Google Pay, Transact eAccounts uygulaması aracılığıyla temassız öğrenci kimliklerinin yanı sıra Las Vegas Monorail ve Portland Tri-Met’in Hop Fastpass gibi toplu taşıma biletleri ve geçiş kartlarını da destekler.

NFC aracılığıyla iletilebilen geçişler yalnızca Android platformunda kullanılabilir, ancak 1D / 2D kodlarla kullanılabilen geçişler çevrimiçi olarak ve iOS uygulaması aracılığıyla da kullanılabilir. Ancak, Google Pay’in Wear OS sürümünde hiç geçiş özelliği yoktur, bunun yerine yalnızca ödeme özellikleri sunar.

Desteklenen Ağlar

Visa / Visa Debit / Visa Electron

Mastercard / Banka Kartı Mastercard

American Express

Keşfedin

Yemek Klübü

JCB

Maestro

ABD, Almanya’da PayPal

Avustralya’da EFTPOS

Kanada’da Interac

Japonya’da Nanaco

Japonya’da Edy

Japonya’da Suica

Japonya’da Waon

Japonya’da iD

Japonya’da QUICPay

Hindistan’da Birleşik Ödemeler Arayüzü / Rupay

Şeffaflık

Google Pay, kişisel bilgilerinizi asla üçüncü taraflara satmaz veya işlem geçmişinizi reklamları hedeflemek için başka herhangi bir Google hizmetiyle paylaşmaz.

Kontrol

Google Pay, sizin için doğru olan gizlilik ayarlarını seçebilmeniz için kontrolü size veren, kullanımı kolay araçlara sahiptir.

WhatsApp WhatsApp İletişim