Fotokopi Makinesi Media3m

Fotokopi Makinesi

Fotokopi makinesi, çeşitli belgeleri ve diğer görsel materyalleri hızlı ve ucuz şekilde çoğaltmak için kullanılan bir cihazdır. Türk Dil Kurumu tarafından tıpkıçekim sözü uygun bir karşılık olarak belirlenmiştir.

İlk fotokopi makinesini 1938 yılında Chester Carlson tarafından icat edilmiştir. 1960’lı yıllarda Amerikalı Xerox firması tarafından fotokopi makinesi geliştirilmiştir. Günümüzde pek çok fotokopi makinesi Karbon elementinden oluşan tonerler yardımıyla belgeyi kopyalama işlemi yapmaktadır. Bu sistemden daha önce; elektrostatik kağıda baskı yapan, sıvı mürekkeple çalışan makinalar vardı. Bugün üretilen dijital makinaların, analog makinalardan farkı; esas olarak görüntüyü tarama yöntemidir.

Günümüzde çerçeveleme, maskeleme, kenar silme, çift sayfa kopyalama, kenar paylı kopyalama, dizgileme, zımbalama gibi özellikleriyle çok daha fazla gelişmiş haldeki fotokopi makineleri bulunmaktadır.

Önceki fotokopi makinalarında taranmış görüntü, direk mercek ve aynalar yardımıyla analog olarak çıktı vermekteydi. Görüntünün veriye çevrilmesi söz konusu değildi. Ancak günümüzde piyasadaki daha teknolojik makinalarda bu görüntüler kodlanıp bellekte saklanmaktadır.

Taranan görüntüler küçük parçalara ayrılıp veri tabanındaki kodlarla karşılaştırılır ve o pikseldeki her renge belirli bir ascii kod atanır. Bu kodlar 10101001 gibi sekiz basamaklı sayılar olup ikilik tabandaki sadece 1 ve 0 ‘lardan oluşur. Böylece her renk tonuna bir kod atanır. Atamanın gerçekleştiği bu bölümdeki kodlar basım yapılacak bölüme kablolarla aktarılır ve aktarılan kodların dc akımlarla hangi renklere ait olduğu anlaşılır.

Fotokopi; iş, eğitim ve devlet işlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Dijital teknolojinin gelişmesi ile birlikte fotokopinin kullanımı azalsa da özellikle devlet işlerinde vazgeçilmezliğini sürdürmektedir.

Toner kartuş; yazıcı ve fotokopi makinelerinde, kâğıt üzerinden yazı ve görüntü almakta kullanılan bir çeşit tozdur.

İlk zamanlarda toner basit bir karbon tozuydu. Daha sonra baskı kalitesini geliştirmek için polimer ile karıştırılmaya başlandı.

Toner partikülleri, yazıcı ve fotokopi makineleri içerisinde bulunan fırında 180-200 derece arasında ısıtılarak kâğıt üzerine yapıştırılmaktadır. Standart bir tonerden sayfanın %5 doluluk oranında 2000 sayfa baskı elde edilebilmektedir. Toner tozundaki bir taneciğin boyutu 8 ile 10 mikrometre arasında değişmektedir.

Toner tozu çok farklı kimyasallardan oluşan ve birçok çeşidi bulunan bir maddedir. Çok küçük boyutta oldukları için havada belli bir süre asılı kalır ve zamanla zemine inerler.

Toner tozunun uzun yıllar solunması ciddi rahatsızlıklar doğurabilir. Toner tozunun göze temas etmesi halinde göz kapakları açık tutularak 10 dakika boyunca gözlerin yıkanması gerekmektedir.

Elbise ya da vücudun herhangi bir yerine toner bulaşması halinde o bölge, soğuk su ile yıkanmalıdır. Sıcak su ya da ılık su ile yıkanması halinde elbiselerden toneri çıkartmak bir daha mümkün olmayacaktır. Çünkü toner belli ısıda sıvı ile birleştiğinde eriyerek bulunduğu bölgeye yapışmaktadır.

Fotokopi makinelerinde; drum, developer, cleaning blade, drum blade, paper feed roller, fuser roller, upper roller, lower roller, press roller, scrapper ve seperation claw gibi yedek parçalar kullanılmaktadır.

Bilinen Fotokopi Makina Üreticileri Şunlardır:

Samsung

Hewlett Packard

Konica Minolta

Canon

Rotary

Fuji Xerox

Gestetner

Kyocera Mita

Panasonic

Ricoh

Savin

Sharp

Toshiba

Lanier

Oki

Océ

Xerox

Hp

WhatsApp WhatsApp İletişim