FOTOĞRAF MAKİNESİ GENEL BİLGİ 1920x1249

FOTOĞRAF MAKİNESİ GENEL BİLGİ

Bir insanın, nesnenin veya manzaranın saklanabilir resmini çeken makinalara, fotoğraf makinesi denir. Resmi çekilen objenin yansıttığı ışık, mercekler yardımıyla makinedeki ışığa duyarlı kimyasal maddelerle kaplı filmin üzerine düşürülerek resim oluşturulur. Filmin üzerine düşen ışığın fazla olması durumunda resim bozulacağından, film banyo edilip, resim fotoğraf kartına basılana kadar karanlık odada muhafaza edilmelidir.

Her tür fotoğraf makineleri obtüratör (ışık kapakçığı), diyafram, vizör (göz merceği) ve objektif denilen dört ana parçadan oluşmaktadır.

Fotoğraf çekimine başlamadan makinenin ayarlanması gerekmektedir. Ancak gelişen teknoloji sayesinde günümüzde, tüm ayarlarını kendi kendine otomatik yapan makineler kullanılmaya başlanmıştır. Hatta hiç ayar gerektirmeyen basit donanımlı makineler de bulunmaktadır. Uzak veya yakın resmi çekilecek nesnenin görüntüsünün net olarak çıkması için ilk olarak objektif (mercek) ayarının yapılması gerekir.

Obtüratör denilen ışık kapakçığı saniyeden daha kısa bir anda açılarak ışığın film üzerine düşmesine izin verir. Işığın makinenin içine yeterli ölçüde girmesini sağlayan deliğe de diyafram denir. Bu arada çekim yapılan yerde ışık yeterli değilse flaş kullanılır.

Fotoğrafı çekilecek objenin veya manzaranın çerçevesini belirlemek için vizörden bakılır. Gördüğümüz objenin resmini çekmek için obtüratörü açan fotoğraf çekme düğmesine yani diğer adıyla deklanşör düğmesine basılır. Resim çekildikten sonra kurma kolu çevrilerek film ileriye sarılır ve kullanlımamış yeni bir karenin objektifin önüne gelmesi sağlanır.

Bazı fotoğraf makinelerinin içinde, görüntüyü fotoğrafa dönüştürecek gerekli kimyasal maddeler ve film paket olarak yerleştirilmiştir. Resim çekildikten sonra fotoğraf makinesinden dışarı çıkan bu paket ışığa tutulunca görüntü yavaş yavaş belirmeye başlar.

Dijital fotoğraf makinelerinde ise film kullanılmaz. Fotoğrafları elektronik olarak çeker ve saklar.

Analog bilginin dijital bilgiye dönüştürülmesiyle elektronik alanında bir devrim yaşanmıştır. Teknolojideki bu devrimle beraber görüntü ve ses bilgilerinin yönetiminde de köklü değişiklikler olmuştur.

Dijital kameralar bu teknolojik devrimin en göze çarpan ürünlerindendir, çünkü öncüllerinden çok farklı özellikler taşımaktadırlar. Geleneksel kamera sistemleri mekanik ve kimyasal işlemlere bağlı iken dijital kameralar dahili bilgisayarları ile resimleri elektronik olarak kaydetmektedirler.

DİJİTAL FOTOĞRAFIN TEMELLERİ

Bir resim çekip bunu e-mail ile gönderebilmek için öncelikle resmin bilgisayarın anlayabileceği bit ve byte değerlerine dönüştürülmesi gerekmektedir. Esas olarak dijital görüntü her biri renkli bir nokta oluşturan 1 ve 0 dizilerinden oluşur. Bu renkli noktaların her birine piksel denilmektedir. Pikseller birleştiğinde bir resmi oluştururlar.

En temel seviyede dijital kameralarda geleneksel kameralar gibi ekranda görüntü oluşturmak için ışığı odaklayan bir takım lensten oluşur. Ancak dijital kameralarda bu ışın bir film şeridi üzerine değil ışığı elektronik olarak kaydeden yarı iletken bir cihaz üzerine düşer. Bilgisayar bu elektronik bilgiyi dijital bilgiye çevirir.

DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNELERİ

Dijital kameralar fotoğraf filmi yerine ışığı elektrik şarjına dönüştüren sensörler kullanırlar.

Birçok dijital kamerada CCD ( charge coupled device ) imaj sensörler kullanılmaktadır. Bazı kameralarda ise CCD teknolojisinin yerine CMOS ( complementary metal oxide semiconductor ) imaj sensörler kullanılır. Bu iki farklı imaj sensör teknolojisi de ışığı elektrona çevirme mantığına göre çalışmaktadır.

Bir sensör ışığı elektronlara bir kez çevirdikten sonra görüntüdeki her bir hücrenin değerini okur. Bu iki sensör teknolojisindeki fark hücrelerin okunması sırasında kendini gösterir.

– CCD hücreler üzerinde meydana gelen elektriksel şarjı chip üzerinde iletir ve sıranın bir köşesinde okur. Bir analog dijital dönüştürücü her bir pikselin değerini üzerindeki elektriksel şarja göre hesaplar ve elde edilen değeri ikilik sayı sistemi formuna dönüştürür.

– CMOS imaj sensörler ise her bir pikselde yükseltme için kullanılacak bir çok transistör içerir. Piksellerde meydana gelen elektriksel şarjı tel kullanılır. CMOS sinyali dijitaldir bu yüzden ADC kullanımına gerek yoktur.

CCD ve CMOS imaj sensörleri karşılaştırılacak olursa;

– CCD sensörler yüksek kaliteli, düşük gürültülü görüntüler oluşturabilir. CMOS sensörler ise gürültü nedeniyle görüntü bozulmasına daha yatkındır.

– CMOS sensör üzerindeki her pikselde transistörler her biri yan yana olacak şekilde yerleştirildiği için CMOS sensörlerin ışık hassasiyeti daha düşüktür.

– CMOS sensörler daha az enerji tüketirler. Bir CCD imaj sensör eşdeğer bir CMOS imaj sensörden 100 kat fazla enerji tüketmektedir.

– CCD sensörler daha eski ve oturmuş bir teknolojidir. Bu yüzden piksel kalitesi ve güvenilirliği daha fazladır.

Bu iki imaj sensör teknolojisi arasında birçok fark olsa da dijital kamerada ikisi de aynı işi yani ışığı elektriğe çevirmeyi gerçekleştirirler.

TV ve video kameralarında da görüntü elektriksel olarak saptanır. Röntgen kameralarında ise ışık yerine X – ışınları kullanılarak insan vücudunun içinin resimleri çekilmektedir.

İlk fotoğraf makinesi Fransız uyruklu Joseph Niepce tarafından 1826 yılında yapılmıştır. Bu makineyi geliştirmek için çalışan Amerikalı George Eastman, 1888 yılında herkes tarafından kolayca kullanılabilen ve içinde 100 resim çekebilecek uzunlukta bir film bulunan makineyi yapmıştır. Anında resim veren ilk otomatik makineyi ise 1947 yılında Amerikalı Edwin Land yapmıştır.

FOTOĞRAF MAKİNESİ AKSESUARLARI

FOTOĞRAF ÇEKERKEN NELER KULLANACAKSINIZ?

Fotoğraf tutkunuz başladığı andan itibaren kendinizi birçok detayın içinde bulmanız an meselesidir. Lens seçenekleri, ışık, tripod ayarları ve fotoğraf makineleri derken her biri için özenle seçim yapmalı ve gerçekten ihtiyacınıza cevap veren fotoğraf makinesi aksesuarları edinmelisiniz. Fotoğrafçılık kursu ile fotoğraf eğitimleri alırken kurs eğitmenlerinizin tavsiye ettiği aksesuarları da almak isteyeceksiniz.

FOTOĞRAF MAKİNESİ AKSESUARLARI NELERDİR?

Fotoğraf makinesi aksesuarları, her fotoğrafçı için değişkendir. Kimi fotoğrafçılar Tripod kullanarak çekim yapabilir, kimileri ise kullanmayarak. Aynı zamanda moda, düğün, doğum, yemek vb. fotoğrafçılık dallarının her birinin ayrı ekipman ihtiyaçları olacaktır. Yine de genel olarak fotoğraf makinesi aksesuarları şunlardır:

Hafıza kartı çantası

Lens temizle seti

Batarya

Yağmurluk

Tripod

HAFIZA KARTI ÇANTASI

Fotoğraf makinesi aksesuarları arasında hafıza kartı çantası ilk etapta olmasa da olur diyebileceğiniz bir ürünmüş gibi görünse de işin aslı öyle değildir. Çünkü profesyonel olarak fotoğrafçılık yapmaya başladığınızda bir proje için kaç tane poz çektiğinizi zaman gelecek siz de hatırlamayacaksınız. Belki en çok beğeneceğiniz görseller ilk kullandığınız kartın içinde kalacak. Her türlü bozulma, kaybetme ve arızalanma riskini ortadan kaldırmak için minik çantalardan mutlaka edinmelisiniz.

TRİPOD

Fotoğraf makinesi aksesuarı olmaktan daha çok iyi bir fotoğraf çekiminin sırrı olarak kabul edilen tripod, her çekimde mutlaka yanınızda bulunmalıdır. Manzara çekimlerinden gece fotoğrafçılığına kadar her aşamada ondan destek almalı ve en iyi görüntülere imzanızı onunla beraber atmalısınız. Ne de olsa el titremeleri, yamuk görüntüler ve daha pek çok sorun artık bitmiş olacak. Eğer fotoğrafçılık eğitimi aldığınız bir yer varsa tripod kullanımı hakkında oradan da bilgi alabilirsiniz.

FOTOĞRAF MAKİNESİ BATARYASI

Fotoğraf makinesi bataryaları, kesintisiz çekim keyfi için olmazsa olmazlardandır. Modelinize uygun en az 2 adet bataryaya sahip olmanız şarttır. Çünkü uzun süren çekimlerde, belgesel fotoğrafçılığında ve farklı uygulamalarda makinenizin her zaman hazır olması gerekir. Makinenizin pilli mi yoksa bataryalı mı olması gerektiği sorusuna da rahatlıkla bataryalı diyerek cevap verebiliriz. Çünkü kullanmak zorunda kaldığınız her kalitesiz pil cihaza zarar verecektir.

YAĞMURLUK

Her türlü hava koşuluna karşı kusursuz çekimlere imza atmak isteyen fotoğrafçıların her zaman yanında bulunması gereken bir aksesuardır. Bilhassa manzara, belgesel ve sokak fotoğrafçılığı için olmazsa olmazlardandır. Ani hava değişimlerinde fotoğraf makinesi ve ekipmanlarınızı korumanıza yardımcı olacak yağmurluğunuzu kötü havalarda mutlaka yanınızda gezdirin.

 LENS TEMİZLEME SETİ

Yüksek fiyatlarla satın aldığınız lensler, kullanımı konusunda belli bir hassasiyet gerektirir. Özellikle temizliği için belli kriterleri göz önünde bulundurulmalıdır. Bu durumu daha kolay bir hale getirmek için markalar lens temizleme setleri hazırlıyorlar. İçerisinde yer alan özel solüsyon, fırça ve bez sayesinde ürünü çizmeden temizleyebilirsiniz.

Fotoğraf makinesi aksesuarları ile sizler de fotoğraf çekerken rahat edebilirsiniz. Her zaman yardımcı elemanlarınız olacak bu fotoğraf makinesi aksesuarları sayesinde daha iyi kareler yakalarsınız.

WhatsApp WhatsApp İletişim