Filipinler Şantaj

Filipinler Şantajı

Filipinler (Filipince: Repúbliká ng Pilipinas), resmî adıyla Filipinler Cumhuriyeti, Pasifik Okyanusu’nun batısındaki coğrafyada konumlanan bir Güneydoğu Asya devletidir. Ülke irili ufaklı 7.641 adet ada ve adacıktan oluşur. Ancak ülkeyi oluşturan üç ana coğrafi kara parçası vardır. Bunlar Luzon, Visayas ve Mindanao’dur.

Ülkenin başkenti Manila iken, en kalabalık şehri Quezon City’tir. Bu iki kent de Büyükşehir Manila yönetimsel birimine bağlıdır.

Filipinler’in deniz aşırı komşuları kuzeyde Tayvan ve Çin, batıda ise Vietnam’dır. Filipinler’i kuzeyde Luzon Boğazı, batıda ise Güney Çin Denizi çevrelemektedir. Ülkenin güneydoğusunda bulunan Sulu Denizi’nin karşı kıyılarında Borneo adası uzanır. Güneyde ise, Celebes Denizi ülkenin diğer adaları ile Endonezya’yı birbirinden ayırır.

Filipinler’in batısında Filipin Denizi ve Palau ada ülkesi bulunur.

Cybersex veya internet üzerinden müstehcen sohbet, dünyanın birçok yerinde büyüyen bir endüstridir ve bu sektörün patlama yaptığı ülkelerden biri de Filipinler’dir.

Hâlihazırda kurulmuş bir seks ticareti, yüksek düzeyde yoksulluk ve temel düzeyde İngilizce bilen bir nüfus, hazır bir kaynak olduğu anlamına gelmektedir.

Ne polis ne de Ulusal Soruşturma Bürosu (NBI) doğru istatistiklere sahip değildir.

Ancak binlerce kişinin bu sözde siber seks yuvalarının olağan yerleri olan küçük odalarda ve dairelerde çalıştığı bilinmektedir.

Tüm internet seksleri pornografi olarak sınıflandırılır ve bu nedenle Filipinler’de yasa dışıdır, ancak proxy sunucuları kullanıldığından ve web siteleri genellikle Filipinler dışındaki bir sistem tarafından barındırıldığından suçlular yakalanamamaktadırlar.

Filipinler Polisi Siber Seks patronlarının izini sürmeyi başarsa bile, onları mahkûm etmeye yetecek bürokrasi halen ülkede mevcut değildir.

“Ülke kanunları çok geridedir. Savcılıkta açılan davalar vardır ancak olay mahkeme ile sonuçlanamamaktadır ve bu davaların hepsi savcılık aşamasındadır” Başka bir deyişle, mahkemeler tarafından henüz tek bir mahkûmiyet kararı verilmemiş durumdadır.

Şüpheliler; yabancı ülkelerdeki insanları web kameralarının önünde kendilerini ifşa etmeye veya müstehcen materyal göndermeye ikna etmektedirler.

“Filipinli Şantaj Çetelerinin çalışma şekli, potansiyel müşterileri, özellikle de yurtdışındaki zengin erkek bireyleri bulmak ve videoya çekmek amacıyla sosyal ağ sitelerinde çevrimiçi bir hesap oluşturmaktır”.

“Bu hesabı oluştururken de Asyalı çekici kadınlar olarak poz vermektedirler”.

“Kurbanlarla tanıştıktan sonra, olası kurbanlarını görüntülü arama yaparak siber seks yapmaya davet ederler ve daha da ikna ederek soyunarak kamera önünde poz vermelerini sağlarlar. Ardından kurbanın haberi olmadan görüntüler kaydedilir.”

Görüntülerin daha sonra, genellikle 500 $ ile 5.000 $ arasında değişen parayı gasp etmek için kullanırlar.

Ardından, ödeme yapılmadığı takdirde videoları, görüntüleri veya fotoğrafları akrabalarına göndermekle ve ifşa etmekle tehdit ve şantaj evresine geçilir.

Sosyal medya ve metin mesajları genellikle cinsel materyalin kaynağı ve onu başkalarıyla paylaşmak için tehdit edilen araçlardır.

Bu tür bir cinsel şantaj örneği, insanların cinsel içerikli mesajlaşma yoluyla internette paylaştıkları çıplak bir görüntüyle gasp edilmesidir. Daha sonra, şantaj yapan kişiyle cinsel eylemlerde bulunmaya ya da kamera karşısında poz vermeye ya da cinsel performans sergilemeye zorlanırlar.

İnternet üzerinden yabancı bir bayan ile görüştüm. Fake hesapmış. Video kaydına almış, para yollamazsam yayınlayıp bütün sosyal medyadaki arkadaşlarıma yollayacağını söylüyor. Yardım edin lütfen?

SON ZAMANLARDA ÜLKEMİZDE EN ÇOK KARŞILAŞILAN DURUMUN ÖZETİDİR YUKARIDAKİ CÜMLE.

Web kamerası kullanımı yoluyla yapılan seks şantajı da özellikle web kameralarını flört ve siber seks için kullananlar için bir endişe kaynağıdır. Genellikle bu, bir siber suçlunun başka biri kılığında (çekici bir kişi gibi) kurbanla cinsel içerikli iletişim başlatmasını içerir (kurbanların yaklaşık %95’i erkektir). Çoğu zaman, siber suçlu kurbana, yeterince aşina oldukları bir siberseks web kamerası sitesinden bir bayanın önceden kaydedilmiş bir videosunu gösterir, ardından kurbana, videoda oyuncunun klavyede yazıyormuş gibi göründüğü noktalarda mesajlar verir. Videodaki bayanın onlara mesaj attığı yanılsaması hissettirilir. Mağdur daha sonra bir web kamerasının önünde soyunmaya ikna edilerek cinsel davranışlarda bulunması sağlanır.

Video, siber suçlu tarafından kaydedilir ve daha sonra gerçek niyetini ortaya koyar ve para veya diğer hizmetleri (çevrimiçi saldırı durumlarında kurbanın daha açık görüntüleri gibi) talep eder. Ardından videoyu video sitelerinde herkese açık olarak yayınlamakla ve uymazlarsa kurbanın aile üyelerine ve arkadaşlarına göndermekle tehdit ederler. Bazen mağdura karşı sahte pedofili iddialarında bulunma tehditleri de yapılabilir. Bu şantaj türü, web kamerası şantajı olarak bilinmektedir. Web kamerası şantajı hem gençleri hem de yaşlıları, erkekleri ve kadınları aynı şekilde etkilemektedir. Web kamerası şantajı, web kamerası trollemesi ile de bağlantılıdır.

Şantajcılar, izlerini sürmeyi imkânsız kılan ön ödemeli cep telefonu kartları ve Uluslararası Para Transferi yöntemini kullanmaktadırlar.

Şantajcılar birbirlerini aramamaya dikkat ederler ve çete liderleri, kurbanlara şantaj yapanlar ve parayı toplayanlar arasında doğrudan bir temas yoktur.

Sosyal medya muazzam miktarda değerli anı barındırabilir ve bunların bir anda sizden alınması üzücüdür. Yalnızca özel görüntülemeye yönelik olan samimi görüntülerin paylaşılması veya fiilen paylaşılması tehdidini eklediğinizde sonuçları daha ağır ve daha yıkıcıdır.

Şantaj tehditleri alındığında, korku; failin videoları hemen yayınlayacak olmasıdır.

Mağdurun panikle sosyal medya hesaplarını tamamen silmesi çözüm değildir. Kendinizi kör ederek şantajın etkisini asla durduramazsınız.

Muhtemelen organize suçluların kurbanı olduğunuzu unutmayın. Yalnız değilsiniz bunu atlatabilirsin.

Şantaj failleri; Viber, LINE, WhatsApp, Messenger ve Skype gibi görüntülü konuşma programları ile mağdurun özel görüntüsünü habersiz şekilde kaydetmekte ardından da bu görüntüyü şantaj aracı olarak kullanmaktadırlar.

Gerçek hayatta tanımadığınız kişiler ile sanal ortamda arkadaşlık kurmayınız. Sanal ortamda tanıştığınız ancak yüz yüze görüşmediğiniz kişilerle görüntülü ve/veya sesli sohbet yapmayınız ve asla mahrem görüntüler paylaşmayınız.

Whatsapp ve benzeri iletişim programlarıyla yapılan görüntülü ve/veya sesli görüşmelerin, gönderilen ses ve görüntülerin kayıt altına alınabileceğini unutmayınız. İnternet ortamında tanıştığınız kişilere mesleki bilgileriniz, aileniz ve özel hayatınız hakkında ayrıntılı bilgi vermeyin ve özel bilgiler paylaşmayınız. Sosyal medya sitelerinde bulunan profillerin sahte olabileceğini aklınızdan çıkartmayınız.

Müstehcen sitelerden içerik kaldırma zor ve maliyetli bir iştir, ayrıca çok iyi derecede teknik bilgi gerektirmektedir. +18 sektörünün eline geçmiş bir görüntüye ne kadar hızlı müdahale edilirse o kadar başarılı sonuç alınmaktadır. Aksine ne kadar beklenirse de, işlemin süreci o kadar uzamakta ve maliyet artmaktadır.

Tavsiyemiz şantajcılara ödeme yapmamanız yönündedir. Suçluların sözlerine sadık olma ve başka bir hedefe geçme riskini önlemek için fidyeyi ödemeyi düşünebilirsiniz. Bu durumda çok dikkatli olunuz, para verirseniz sizden daha fazlasının isteneceğini asla unutmayınız.

İnternet ortamında yapılan sohbetler, paylaşılan kişisel bilgiler, resimler ve videolar kişinin aleyhine Şantaj malzemesi olarak kullanılabilir. İnternet üzerinden şantaja uğramamak için IMO, Chat, Vine, LINE, Whatsapp, Instagram, Skype vb. sosyal medya hesapları üzerinden tanışılan kişilere karşı dikkat edilmelidir. İnternet ortamında tanışılan kişilerle paylaşılan içeriklerin, telefon konuşmalarının ve görüntülü sohbetlerin kayıt altına alınabileceği asla unutulmamalıdır.

Şantaj yapan kişilerin en büyük sermayesi, “sizin korkularınız ve durumun sonuçları için endişeleriniz”dir. Bir kez para verirseniz arkası her zaman gelir.

Media3M olarak Şantaj ve İfşa adı altında yüklenen resim, ses ve videolarınızı kalıcı bir şekilde kaldırarak silinmesini sağlıyoruz.

İnternette hakkınızda yayınlanmış olan tüm içerikler bilişim ekibimizin yoğun ve titiz çalışmaları neticesinde kaldırılır ve geri dönüşümsüz olarak silinir.

İfşa, Şantaj bir resim ve videonun kaldırılması için yasal haklarınızı kullanmanız mümkündür. TCK ilgili maddeleri uyarınca Savcılık Makamına Suç Duyurusu ile başvurabilir ve yine 5651 sayılı Kanuna dayalı olarak içerik kaldırılması ve erişim engeli kararı verilmesi için talepte bulunabilirsiniz. Kişilik haklarının veya özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiği iddiası ile somut olaya göre maddi ve manevi tazminat talep edebilirsiniz.

BİLİNMELİDİR Kİ ŞANTAJ YASA DIŞIDIR VE ORTADAN KALDIRILMAYI HAK EDER.

Sivil hakları ve sivil özgürlükleri tehdit eden çevrimiçi ihlallerle mücadele etmek MEDIA3M ekibinin en önemli misyonudur.

“Bu suçlar herhangi bir ülkeyle ve mağdurlarla sınırlı değildir. Bu nedenle bu suçların soruşturulmasında uluslararası işbirliği şarttır.”

Gelişen teknoloji ile birlikte internet; hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelirken, internet üzerinden yapılan şantaj, tehdit, taciz, cinsel istismar, sanal zorbalıklar ile milyonlarca insan mağdur etmektedir.

Güvenliğinizi ve iç huzurunuzu önceliklendirmek ve durumunuzu kontrol altına almak için Bilişim Ekibimiz 7/24 hizmet vermektedir.

Bilgisayar korsanları, mahrem konuların ifşa edilmesi ve toplumsal baskı ile dışlanmasına neden olacak duyguların istismarı olarak bilinen “sextortion” yöntemini kullanarak şantaj yapmaya devam etmektedirler.

Şantajı durdurabilir, kimliğinizi koruyabilir, ifşayı önleyebilir ve şantajcıdan kurtulabilirsiniz.

Doğru çözümler ve çevrimiçi itibar stratejileri konusunda size yardımcı olabilmek için çalışıyoruz.

Ücretsiz danışmanlık hizmetimizden bize ulaşarak yararlanabilirsiniz.

Uzmanlarımız, itibarınızı düzeltmek ve uygunsuz linklerin silinmesini sağlamak için ilettiğiniz linkleri analiz edecek ve size seçenekler sunacaktır.

Talebinizi ilettiğiniz Uzmanlarımız durumunuzu gözden geçirerek fiyatlandırma, çözüm ve zaman dilimlerini hakkında size bilgi aktarımı yapacaklardır.

Şantajla mücadele, kimliğinizi korumak, ifşayı önlemek ve şantajcıdan temelli kurtulmakla ilgilidir.

Olumsuz İçerik Kaldırma Hizmeti konusunda daha fazla yazı okumak için lütfen tıklayınız.

WhatsApp WhatsApp İletişim