Faruk Fatih Özer

Faruk Fatih Özer

Faruk Fatih Özer çalışma hayatına 2007 yılında başladı. 2008 yılında Koineks şirketi ile kripto para borsasında giriş yaptı, 2017 yılının eylül ayı ile beraber Thodex’i kurdu ve Koineks’in mevcut kullanıcıları Thodex’e taşındı.

Thodex kripto para borsasının arkasındaki Koineks Teknoloji Anonim Şirketi, 14 Eylül 2017 tarihinde kuruldu.

Faruk Fatih Özer 27 yaşında. Koineks’i 23 yaşındayken kurdu.

Kripto para borsası Thodex’in kurucusu olan Koineks adlı şirketin bugüne kadar hiç kâr etmediği ve bu nedenle hiç vergi ödemediği öğrenildi. Koineks’i 23 yaşındayken kuran Faruk Fatih Özer 400 bin lira sermayesi olan şirketin bugünkü değerinin 40 milyon dolar olduğunu söyledi.

Bir dönem e-ticaret sektöründe de aktif olan Faruk Fatih Özer, ardından yazılım teknolojileriyle ilgilenmeye başladı. Thodex şirketi başta Türkiye olmak üzere Myammar, Azerbaycan ve İngiltere gibi ülkelerde de faaliyet gösteriyordu.

Özer, son olarak 2020 yılında Gamebridge mobil oyun platformunu kurmuştu.

Thodex’in kurucusu olan Koinex adlı şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Fatih Özer’in yaklaşık 2 milyar dolar değerindeki kripto parayla Tayland’a kaçtığı iddia edilmekte.

Şirketin merkezi ise Şişli’de bulunan iTower Rezidans olarak gösterilirken, kurucusu Faruk Fatih Özer 400 bin liralık şirket sermayesini nakdi olarak taahhüt etmiş.

Ticaret sicil kayıtlarına göre, taahhüt edilen payın 100 bin lirası şirket tescilinden önce ödenirken, kalan kısmının ise 24 ay içinde ödeneceği belirtilmiş.

Şirketin yönetim kurulunda yer alan tek kişi olan kurucu Faruk Fatih Özer,  şirketi kurarken Darıca’daki Fevzipaşa Mahallesi’ndeki bir apartmanın 4 numaralı dairesini ikametgah adresi olarak göstermiş.

Koineks Teknoloji Anonim Şirketi, kuruluşundan yaklaşık 1,5 yıl sonra 7 Şubat 2019 tarihinde iTower Rezidans’tan taşındı. Şirket, İstanbul Kadıköy, Merdivenköy Mahallesi Tekkealtı Sokak’taki bir apartmanda yer alan daireye yerleşmiş. Şirket tam 13 gün sonra yeniden taşınma kararı alarak 20 Şubat 2019’da yine Kadıköy Merdivenköy Mahallesi’nde bulunan Nida Kule Göztepe adlı plazanın 16. katına taşınmış.

Koineks Teknoloji Anonim Şirketi’nin vergi kayıtları incelediğinde ise kurulduğu günden bu yana şirket hiç kar etmemiş. 2020 yılı beyannamesini henüz vermeyen şirket 2018 ve 2019 yıllarında vergilendirmeye esas olabilecek bir kazanç bildirmemiş. Zarar edildiği beyan edildiği için vergi levhasında söz konusu yıllar için “matrahsız” ifadesi yer almış.

İşlemlere kapanan kripto para borsası Thodex’in kurucusunun Arnavutluk’a gitmesi ve şirket hakkında soruşturma başlatılmasının ardından MASAK olayda adı geçen kişi ve firma hakkında inceleme başlattı.

MASAK’tan edinilen bilgiye göre firmanın Türkiye’deki finansal kuruluşlarda bulunan hesaplarına bloke konuldu ve olayda adı geçen kişi ve firma hakkında inceleme başlatıldı.

Türkiye’deki kripto para borsalarından Thodex’te işlemlerin kapatılmasının ardından savcılığın şirkete başlattığı soruşturma ile ilgili gizlilik kararı alınırken, İstanbul Emniyeti şirketin kurucusunun Arnavutluk’un başkenti Tiran’a gittiğini açıkladı.

Thodex Gerçeği, Thodex’te Neler Oldu? Yazımızı okumak için lütfen tıklayınız.

WhatsApp WhatsApp İletişim