Elon Musk

Elon Musk Kimdir?

Kanadalı bir anne ve Güney Afrikalı bir babanın oğlu olarak 1978 yılında Güney Afrika’da dünyaya gelen Elon Musk, yazılım ve programlamayı kendi çabalarıyla öğrenerek projelerinde kullandı. Henüz 12 yaşındayken kendi yazdığı Blastar isimli uzay oyunu ile yaklaşık $500’a yakın satış gerçekleştirerek ilk yazılım satışını yaptı.

Queen’s Üniversitesi’ne gitmek için Kanada’ya taşınmadan önce, kısa süreliğine Pretoria Üniversitesinde öğrenim gördü. İki yıl sonra Pennsylvania Üniversitesi’ne geçti ve burada Wharton School’dan ekonomi alanında lisans, fizik alanında ise B.A. ve B.Sc. derecelerini aldı. Doktorya başlamak için 1995 yılında California’ya taşındı ve Stanford Üniversitesi’nde, uygulamalı fizik ve malzeme bilimleri alanında yüksek lisans yaptı ancak akademik kariyer üzerinden devam etmek yerine hayatına iş kariyeri üzerinden devam etmeye karar verdi.

1999’da Compaq tarafından $340 milyona satın alınan bir web yazılım şirketi olan Zip2’yi kardeşi Kimbal Musk ile birlikte kurdu. Musk, daha sonra çevrimiçi bir banka olan X.com’u kurdu.

2000 yılında, PayPal’ı kuran ve Ekim 2002’de eBay’e $1,5 milyara satan Confinity ile birleşti. 

Elon Musk’un İmza Attığı Projeler

SpaceX

Simülasyon teorisini savunmasıyla bilinen Elon Musk’ın vizyonlarından biri Mars’ı kolonileştirmektir. Roket teknolojilerini geliştirmek isteyen Musk, 2002 yılı Haziran ayında SpaceX’i kurdu. Odaklanmış fırlatma araçları geliştiren bir şirket olan SpaceX, ilk olarak Falcon 1 ve Falcon 9 roketlerini üretti. Sonrasında, Dragon adlı ilk uzay aracını üreten SpaceX, 2011’de kullanımı durdurulan Space Shuttle’ın yerini alan Falcon 9 roketi ve Dragon’un Uluslararası Uzay İstasyonu’na 12 uçuşu için 23 Aralık 2008’de 1.6 milyar dolarlık NASA anlaşmasıyla ödüllendirildi.

Tesla

Filmlere de konu olan elektrikli arabalarla ilgili otomotiv sektörünün öncüleri tarafından pek çok deneme gerçekleşse de Musk, Tesla Motors ile tamamen elektrikle çalışan araba üretimini gerçekleştirerek farkını ortaya koydu. Fosil yakıtlar olmaksızın çalışan elektrikli araçlar ile Tesla şirketi Elon Musk öncülüğünde temiz enerji sektörüne de adım atmış oldu.

Hem kurucu ortak, hem de ürün tasarım başkanı olan Elon Musk, ilk olarak Tesla Roadster’i üretti ve 31 ülkede yaklaşık olarak 2500 adet satış yaptı. Ardından farklı modeller geliştirmeye devam eden Musk, elektrikli araçlar geliştirmek isteyen farklı şirketlere de altyapı desteği sundu.

Solar City

Güneş enerjisi sistemi ile evlere, iş yerlerine ve devletlere ihtiyacı olan enerjiyi güneşten elde etmeyi amaçlayan şirket, 2006 yılında kuruldu. 15.000 çalışana sahip SolarCity, çalışan nüfusuyla bir kasabayı andırsa da kurulum, finansal ve sistem takibi gibi birçok alanda sorumluluğu üstlenerek kapsamlı olarak hizmet vermektedir. Enerji sağlama işlevi dışında tasarımıyla da ilgi çeken güneş panelleri, kurulum ücreti talep etmeyerek müşterilerini gelecekte maliyetsiz bir enerjiye teşvik etmektedir.

OpenAI

Yapay zeka teknolojisi hızla ilerlerken, dünyayı yapay zekaya karşı uyarmaya devam eden Musk, yapay zekanın dünyanın sonunu getireceğini ve insanlığı yok edeceğini savunmaktadır. Bu konuda, Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’le de tartışmaya giren Elon Musk, yapay zekaya karşı dikkatli olmamız ve yanlış ellere geçmesini önlememiz gerektiğiyle ilgili insanlığı uyarmaktadır. Bu nedenle, kar amacı gütmeyen OpenAI şirketini kuran Musk, gerçekleştirdiği çalışmalar sonucunda, insanlığa yardımcı ve dost olabilecek yapay zeka ürünlerini geliştirmek için çalışmaktadır.

Hyperloop / Boring Company

Elon Musk’ın projeleri arasında belki de en kolayı olan Hyperloop projesidir. Proje trafikte sıkılmasının ardından ortaya çıkmıştır. California’daki trafik sorununu çözmeyi hedefleyen Elon Musk, yeraltından tüneller kazarak trafik yoğunluğunu tünellere aktarmayı hedefliyor. Hyperloop projesine geçtiğimiz günlerde bir diğer girişimci olan Richard Branson da ortak oldu. İnternete sunulan prototiplere göre, 600 km hıza ulaşacak olan tüneller, gelecekten bir senaryoyu bizlere sunmaktadır.

2021 yılı verilerine göre Elon Musk, sahip olduğu 190 milyar dolarlık servetiyle Dünya’nın en zengin 2. Insanı konumundadır.

WhatsApp WhatsApp İletişim