Duygusal Şantaj Nedir

Duygusal Şantaj Nedir

Duygusal şantaj, manipülatif veya istismarcı bir kişi ile kurban arasında gerçekleşen bir olgudur.

Genellikle, fiziksel şiddete dönüşmeden başka bir kişinin davranışını kontrol etmeyi amaçlayan tehditler ve cezalar olarak tanımlanır.

Bu şantaj biçimi, kurbanını kendinden daha az hissetmesine, düşük özsaygıdan acı çekmesine, korku, zorunluluk, suçluluk ve diğer pek çok duygusal ve psikolojik dengesizlik içinde bırakmasına neden olduğu için fiziksel taciz kadar ciddi bir durumdur.

Aşağıda duygusal olarak şantaja maruz kaldığınıza dair bazı işaretler bulunmaktadır:

Kurbanın değer verdiği bir şeye zarar verme tehdidi Duygusal olarak şantaj yapıldığında, istismarcı kurbanın değer verdiği her şeye zarar vermekle tehdit eder. Bu, kurbanı sürekli bir korku durumunda bırakır. Bu, fiziksel bir nesne veya yakın bir ilişki ya da iş veya okuldaki itibarları gibi daha soyut bir şey olabilir. Kurban, önemsediği bir şeyin kurcalanmasından veya yok edilmesinden kaçınmak için şantajcıya uymak zorundaymış gibi hissetmelidir. Bu nedenle, böyle hissettiklerinde her zaman uymak zorunda kalırlar.

“Bir şantajcının başarılı olabilmesi için hedefin neden korktuğunu bilmesi gerekir. Bu korku genellikle terk edilme, yalnızlık, aşağılanma ve başarısızlık korkusu gibi derin köklere sahiptir.”

Sürekli Suçlama

Duygusal olarak şantaja maruz kalan bir kişi her zaman yanlış giden herhangi bir şey için suçlanır. Bu olduğunda, kişi yeterince iyi olmadığına inandırılır, bu nedenle kendisine yöneltilen her türlü iddiayı kabul eder. Kendini ilişkide sorun olarak gördüğünden, istismarcının kendinden istediği her şeyi kabul eder ve yapar, istismarcı suçluluk duygusunu sürekli olarak kurbanı manipüle etmek için kullanır. Bu, kurbanı düşük benlik saygısı sorunları ile bırakır.

Duygusal Önemsizlik Tedavisi

Başka bir kişiye duygusal olarak şantaj yapan bir istismarcı, sürekli olarak kurbanın duygularını görmezden gelir. İstismarcı, mağdurun duygularını önemsizleştirir, bu nedenle, incindiği veya üzüldüğü zaman, bunun hakkında konuşmak yerine, duygularını içinde tutar ve kimse olmadığında ağlar. Bu, kurbanı depresyona sokmak için yeterlidir. Yakın arkadaşınıza veya eşinize duygularınız hakkında konuşmanın sorunlara yol açtığını keşfederseniz, bu tür bir ilişkiyi yeniden değerlendirmenin zamanı gelmiş olabilir.

Duygusal olarak istismara uğradığınızı hissettiğiniz herhangi bir ilişkiyi bırakmak zorunludur. Atılacak ilk adım kendinizi sevmektir. Öz-sevgi, tüm yaralı acı ve güvensizlik duygularının altında derinlerde bulunan, yaşamınızdaki tüm gerçek mutluluğunuzun temelidir.

Kendinizi sevdiğinizde, size nasıl davranılmasını istediğinizden farklı olan her türlü ilişkiden uzaklaşabileceksiniz.

Eğitim ve farkındalık, herkesin kendi çevrimiçi etkinliklerini güvenli bir şekilde yönetmesi için gerekli araçlar ve bilgilerle güçlendirilmesi için kilit alanlardır. Hepimiz bir şekilde dijital istismardan etkilenebiliriz ve modern teknolojiler gelişmeye devam ederken, bu yeni dijital çağda güvenli ve kendinden emin bir şekilde yaşama hakkında daha fazla şey öğrenmek için her fırsatı değerlendirmeliyiz.

Dünyanın giderek dijital hale gelmesiyle birlikte, internete erişim artık bilinçli bir karardan ziyade bir zorunluluk olarak görülmektedir. Seçimimiz ne olursa olsun, hayatımız teknoloji etrafında dönmektedir.

Sosyal medya hesaplarınızda bulunan herkesin arkadaşlarınız, aileniz veya güvendiğiniz kişiler olmasını sağlayabilirsiniz. Birisi çevrimiçi arkadaşınız olmak isterse ve onu tanımıyorsanız ve sizinle karşılıklı bir bağlantısı yoksa muhtemelen başka bir gündemi olabileceğini asla aklınızdan çıkarmayınız.

Olumsuzluk yaşamanız durumunda MEDIA3M Bilişim Ekibinden destek alabilirsiniz. Bu olumsuz durumu atlatabilirsin.

İfşa, Şantaj bir resim ve videonun kaldırılması için yasal haklarınızı kullanmanız mümkündür. TCK ilgili maddeleri uyarınca Savcılık Makamına Suç Duyurusu ile başvurabilir ve yine 5651 sayılı Kanuna dayalı olarak içerik kaldırılması ve erişim engeli kararı verilmesi için talepte bulunabilirsiniz. Kişilik haklarının veya özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiği iddiası ile somut olaya göre maddi ve manevi tazminat talep edebilirsiniz.

Şantaj dijital çağın bir suçudur. Karmaşıktır çünkü fail genellikle anonimdir veya başka bir kişinin kimliğine bürünür ve dünyanın diğer tarafında yaşayabilir. Ayrıca IP adreslerini maskeler veya TOR kullanıyor olabilirler.

Panik yapmayın, kendinizi endişeli veya stresli hissediyorsanız, Media3m uzmanlarından danışmanlık ve destek hizmeti alabilirsiniz.

Şu anda kendinizi güvende hissetmiyorsanız, teknik ekibimizden destek alınız. Güvenliğiniz bizim için önemlidir. Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

BİLİNMELİDİR Kİ ŞANTAJ YASA DIŞIDIR VE ORTADAN KALDIRILMAYI HAK EDER.

Doğru çözümler ve çevrimiçi itibar stratejileri konusunda size yardımcı olabilmek için çalışıyoruz.

Ücretsiz danışmanlık hizmetimizden bize ulaşarak yararlanabilirsiniz.

Talebinizi ilettiğiniz Uzmanlarımız durumunuzu gözden geçirerek fiyatlandırma, çözüm ve zaman dilimlerini hakkında size bilgi aktarımı yapacaklardır.

Siz, çocuğunuz veya size güvenen biri potansiyel olarak çevrimiçi cinsel zorlama ve duygusal şantaj kurbanıysa, nasıl tepki vereceğiniz konusunda daha fazla tavsiye için lütfen bizimle  iletişime geçiniz.

Çıkış yolu yokmuş gibi gelebilir ama unutmayın ki size yardımcı olabilecek profesyoneller var.

MEDIA3M Bilişim Ekibinden destek alabilirsiniz. Bu olumsuz durumu atlatabilirsin.

Sivil hakları ve sivil özgürlükleri tehdit eden çevrimiçi ihlallerle mücadele etmek MEDIA3M ekibinin en önemli misyonudur.

Biliniz ki zor anlarınızda her zaman yanınızdayız.

Olumsuz İçerik Kaldırma Hizmeti konusunda daha fazla yazı okumak için lütfen tıklayınız.

WhatsApp WhatsApp İletişim