Drupal Media 3M 1302x732

Drupal

Drupal ücretsiz, açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemi ya da içerik Yönetime odaklı bir altyapı yazılımıdır. Modüler yapısı sayesinde, web uygulama çatısı, topluluk portalı, forum ya da blog motoru olarak da kullanılabilmektedir. 2000’li yılların ortalarında Drupal esneklik, genişleyebilirlik, yönetim kolaylığı ve etkin bir topluluğun desteği ile popülerlik kazanmıştır.

Drupal PHP programlama dili ile yazılmıştır. Bununla birlikte Drupal tabanlı bir web sitesinin kurulumu, geliştirilmesi ve bakım genellikle PHP programlama becerisi gerektirmemektedir.

Drupal içerik yönetim sistemi Unix, GNU/Linux, BSD türevleri, Solaris, Windows ve Mac OS X gibi işletim sistemleri başta olmak üzere, üzerinde PHP yorumlayıcı bulunan herhangi bir işletim sisteminde çalışabilmektedir. Apache, lighttpd ya da IIS gibi herhangi bir biçimde PHP ile eklemlenebilen bir Web sunucu yazılımı ve MySQL, PostgreSQL gibi bir veri tabanı sunucuya gereksinim duyar.

Drupal The Onion, Ain’t It Cool News, Spread Firefox, Ourmedia, KernelTrap, NewsBusters ve Defective by Design gibi birçok yüksek trafiğe sahip web sitesi tarafından kullanılmaktadır.

Drupal’in çekirdek dağıtımı binlerce yazılım geliştiricisi tarafından yapılmıştır ve katılımcı olarak Sony gibi tüzel kişiler de Drupal’in geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır.

İlk olarak Dries Buytaert tarafından bulletin board system olarak geliştirilmiş ve Drupal 2001 yılında açık kaynak projesi olmuştur. İsmi daha sonra zamanla Drupal’e dönüşen Drop.org sitesinden gelir. Dries siteyi önce “dorp” (Hollandaca da “köy”, topluluk yönüne vurgu için) olarak adlandırmak istedi ama alan adını alırken bir yazım hatası yaptı ve sonra da bu ismin kulağa daha hoş geldiğini düşündü.

İçerik Yönetim Sistemi

Drupal’in basit bir katmanı veya “çekirdeği” (core) vardır. Bu katman Drupal’in temel özelliklerini oluşturmakla beraber ayrıca eklenebilir modül programlama olanağını da sağlar.

Drupal’in çekirdeğine dâhil edilmiş olan modüller kullanıcıların içerik ekleme, gözden geçirme ve içeriği sınıflandırma, arama yönetimi, yorum ekleme, forumlara katılma, anketlerde oy verme ve HTML bilgisine gerek duymadan ortak proje yazılımlarında çalışmaya olanak sağlar. Ayrıca çekirdek modüller kullanıcıların kişisel bilgilerini girebilecekleri, görüntüleyebilecekleri ve birbirleri ile ya da sitenin yöneticileriyle iletişim kurabilmelerine de olanak sağlar.

Drupal’in sürüm yönetim sistemi ki bu da Drupal’in çekirdek bir özelliğidir, güncellenmiş içeriği, kimin güncellediğini, neyin güncellendiğini, hangi tarih ve saatte güncellemenin yapıldığını izler ve kayıt altına alır. Sistem kullanıcıların yaptıklarını güncellemeli daha önceki bir sürüme geri alabilecekleri loglama yapısı sunar.

Drupal’in içine gömülmüş olan çekirdek modüller ile site yöneticileri sitenin görünüşünü özel yapılmış temalar ile değiştirebilir, menü yapılarını değiştirebilir ve kullanıcılara kendi dillerinde siteyi sunabilirler. Drupal’in çekirdeği, yöneticilere ayrıca başka sitelere RSS yayını yapmayı ve başka sitelerden RSS yayını almasını sağlar.

Diğer çekirdek modüller kullanıcı kaydını ve yöneticilerin kullanıcılara kullanıcı rollerini tanımlamalarını, kullanıcılara sitedeki bazı özellikleri kullanabilmeleri için hak tanımlamayı sağlar. Yöneticiler ayrıca ulaşım kurallarını tanımlar ve belirli kullanıcı isim, e-posta adresi ve IP adreslerine göre siteye erişimlerini engelleyebilirler.

Drupal’in çekirdeği ayrıca “Temiz URL” (URL alias) özelliğiyle Drupal’in kullanıcı dostu, kolay hatırlanan URL’lerinin otomatik ya da site yöneticisinin denetiminde oluşturulmasını sağlar. Örneğin “www.media3m.com/?q=node/432” yerine “www.media3m.com/urunler” şeklinde bir URL oluşturulabilir.

Çekirdek modüller ayrıca istatistik ve site yöneticilerinin siteyi yoğun trafikte performansını iyileştirmek için önbellekleme (caching) ve (throttling) raporlarını almalarını sağlar.

Yöneticiler birçok filtre ve içerik tipi oluşturabilir ve uygulayabilirler. Kullanıcılar ve yöneticiler sözü geçen çekirdek özellikleri PHP ya da HTML bilgisine gerek duymadan kullanabilirler.

Modüller

Drupal’in modüler tasarımı, PHP bilgisine sahip insanların modüller yazarak ek özellikler üretmelerine olanak sağlar. Resmi Drupal web sitesi, Drupal kullanıcıları tarafından yazılmış binlerce bedava modül sunmaktadır.

e-ticaret sistemleri, iş akış yönetimi sistemleri, fotoğraf galerileri, organik gruplar, Google Naps, Amazon Items, e-posta listesi yönetimi ve CVS ile entegrasyon gibi alanlarda güçlü modüller bulunmaktadır.

Modüllerin işlevlerinin Drupal’e eklenebilmesi için Drupal, çekirdek ve modülleri “kanca (hook)” veya callbacks denen bir sistem ile entegre eder. Drupal çekirdeği SQL injection gibi genel güvenlik sorunlarına karşı da güvenlik sağlar.

Drupal sitesinde binlerce ücretsiz eklenti bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

CCK – the Content Construction Kit

CCK – associated modules

Views

Organic Groups

Panels

e-commerce systems

e-commerce systems

Temalar

Drupal için yazılan temalar genelde PHPTemplate motoru ya da XTemplate motoru ile yazılır. Daha önceki şablonlar PHP’nin içine doğrudan kodlanmakta idi.

Drupal’in daha önceki sürümlerinin tema sistemi Mambo, Joomla! Ve Plone ürünlerine göre çok daha karmaşık olduğu ve tasarım tabanlı olmadığı için çok eleştirildi. Sonuç olarak PHPTemplate ve XTemplate motorları bu sorunu çözmek için kullanıldı.

WhatsApp WhatsApp İletişim