Dijital Miras

Dijital Miras

İnternet, sanayi devriminden bu yana en büyük ve “yıkıcı” güçtür. Toplum çevrimiçi ortamda giderek artan miktarda zaman geçirmektedir.

Trafik kazasında kaybettiği eşinin bulut bilgi işlem sağlayıcısı hesabı için dava açan kişinin talebinin istinafça yerinde bulunması, “dijital miras” ile “mülkiyet” kavramlarını yeniden gündeme taşıdı.

Bu, toplumun ölüme hazırlanma, ölen kişinin yasını tutma ve hatırlama şeklini değiştirmiş durumdadır.

Can alıcı soru şudur.

  • Önem verdiğiniz biri ölürse sosyal medya profilini görüntüleyebilmeniz sizin için ne kadar önemli?

Sosyal medya artık hayatımızda kilit bir yere sahip ve insanlar hayatlarının sonuyla yüzleştikçe daha da önemli hale geldiğini öğreniyoruz.

Ölümümüzden sonrası için planlar yapmak mutlaka bize fayda sağlayacaktır.

Ölümden sonra arkada kalan mirasçılar kişisel hayati kaynağı nasıl yöneteceklerini bilmezler. Anılar, müzikler, fotoğraflar ve mesajlar kaybolur.

Düşünülmesi gereken en güzel şey olmasa da, dijital işlerinizi şimdi düzene sokmak, aile üyeleriniz ve yöneticileriniz için işleri daha da kolaylaştırabilir ve değerli fotoğrafların ve diğer kişisel verilerin kaybolmaması anlamına gelir.

Öldüğünüzde sosyal medya hesaplarınıza ne oluyor?

Ölümünüzden sonra sizin adınıza hareket edebilecek bir dijital uygulayıcı atayarak işe başlayın. Bu bir aile üyesi, arkadaş veya avukat gibi bir profesyonel olabilir. Bu kişi, e-posta hesaplarınızı kapatmaktan, dijital varlıklara bakmaktan ve sosyal medya profillerinizi hatırlamaktan sorumlu olur, böylece arkadaşlarınız ve aileniz, anılarınızı paylaşabilirler.

Ardından, sosyal medya profilleri, e-posta hesapları ve eğlence sitelerinde sahip olabileceğiniz profiller dahil olmak üzere tüm çevrimiçi hesaplarınızın bir listesini, web adresi ve onunla ilişkili kullanıcı adı veya kimliği dahil olmak üzere oluşturun.

Tüm çevrimiçi hesaplarınızı ayırmanın yanı sıra, dijital uygulayıcınızın fotoğraflar gibi dijital varlıklarınızı dağıtması gerekecektir.

Müzik, film ve kitaplar Örneğin iTunes ve Amazon’dan dijital müzik, film ve videolar için ödeme yapmamıza rağmen, aslında varlıkların sahibi değiliz. Lisanslıdırlar. Bazı durumlarda, siz vefat ettiğinizde lisansların süresi dolarken, diğerleri yaşayan bir akrabanızın lisansları kullanmaya devam etmesine izin verir. Amazon’un Aile Kitaplığı özelliği, iki Amazon hesabını bağlamanıza ve Kindle’ınızda ve diğer uyumlu cihazlarda e-Kitapları, uygulamaları ve oyunları paylaşmanıza olanak tanır. iTunes, başkalarının müziğinize erişmesine izin veren benzer bir Ev Paylaşımı aracına sahiptir.

Sosyal medya sayfaları Her sosyal ağın, siz öldükten sonra hesabınıza ne olacağıyla ilgili kendi kuralları vardır. Facebook ve Instagram, kullanıcılara hesaplarını kalıcı olarak silme veya ezberleme seçeneği sunar.

Facebook hesabınızın hafızaya alınmasını istiyorsanız, hesabınızla ilgilenecek (yeni arkadaşlık isteklerini kabul etme dahil) ve isterseniz sizden son bir mesajı paylaşabilecek eski bir kişi atamanız gerekir. Ayarlar menüsüne gidin, Hesabı Yönet’i seçin, ardından eski kişiniz olarak hareket edecek Facebook arkadaşınızın adını girin.

Instagram hesapları yalnızca siz öldükten sonra anılabilir; dijital uygulayıcınızın ölüm kanıtıyla birlikte bir form doldurması gerekecektir.

Fotoğraflarınızı güvende tutmak için sosyal medya sitelerine ve bulut depolamaya çok fazla güvenmeyin; düzenli olarak mutlaka harici bir sabit sürücüye yedekleyin.

Google, hesabınız belirli bir süre boyunca etkin olmadığında (en son ne zaman oturum açtığınıza bağlı olarak) bilgilendirilecek bir acil durum kişisi atamanıza izin verir. Acil durumda iletişime geçilecek kişi atamak için Google hesabınıza gidin. Kişilerinizden Google Drive’ınızda depolanan dosyalara ve fotoğraflara kadar, vefat ettikten sonra Google hesabınızın çeşitli yönlerini onlarla paylaşmayı seçebilirsiniz.

Hayatımız boyunca birçok varlık biriktiririz. Çoğu insan; evleri, arabaları, paraları ve eşyaları gibi değerli eşyalarının bir İrade aracılığıyla çocuklara ve sevdiklerine bırakılmasını sağlar.

Dijital mirasınızın yönetimini fiziksel varlığınızla aynı şekilde planlayabilirsiniz.

Bu, ailenizin, hayatınızın bu zorlu alanında, istekleriniz doğrultusunda ve hazır olduklarında düzenli bir şekilde ilerlemek için ihtiyaç duydukları şeylere sahip olmalarını sağlamaya yardımcı olur.

Dijital mirasınız iki kategoriye ayrılabilir:

  • Dijital varlıklarınız
  • Dijital varlığınız.

DİJİTAL VARLIKLAR

Kitaplar, filmler, oyunlar, müzik ve podcast’ler gibi yıllar içinde satın aldığınız ve tükettiğiniz dijital formdaki öğelerdir. Dijital varlıklarınız, yönettiğiniz tüm alan adları, web siteleri ve blogların yanı sıra finansal hesaplar ve yardımcı programlar için erişim kodları ve parolaları ve PayPal, Amazon veya eBay gibi platformlardaki hesapları da içerebilir.

Dijital formdaki birçok varlık, onlar için gerçek para ödemiş olsanız bile, aslında size ait değildir. Yaşam süreniz için yeni bir lisans satın almış olabilirsiniz.

Lisanslama ve sahiplik, farklı içerik türleri için farklı haklar ve muafiyetler ile platformdan platforma değişir. Haklarınızın tam olarak ne olduğunu ve mal varlığınızı devrettiğinizde ne yapabileceğinizi (veya yapamayacağınızı) belirlemeye çalışın.

Bazı lisanslar miras bırakılabilir, ancak bunu yalnızca Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesini okursanız öğrenebilirsiniz.

Evinizdeki diğer cihazların sizin vefatınızdan nasıl etkilenebileceğini de düşünmeniz gerekir. Microsoft, Amazon, Apple veya Google hesabınız da çocuklarınızın cihazlarına hizmet veriyorsa, etki önemli olabilir.

DİJİTAL VARLIK

Dijital varlığınız, sosyal medya aktiviteleriniz, mesajlarınız, e-postalarınız, fotoğraflarınız ve videolarınız gibi şeylerle zaman içinde çevrimiçi olarak geliştirdiğiniz kimliktir.

Artık burada olmadığınızda bunlarla ne yapılmasını istersiniz?

Fotoğraflar, anılar ve olaylar gibi dijital varlığınızın yönleri geride kalanlar için değerli olabilir ve hayatınızın bu unsurunun ele alındığından emin olmanız önemlidir.

Pek çok sosyal medya platformunun, gönderileriniz ve fotoğraflarınız da dahil olmak üzere profilinizi anma seçenekleri vardır, böylece sevdikleriniz tarafından hatırlatıcı olarak erişilebilir ancak sizin adınıza gönderi yapmak için kullanılmaz.

Bazıları, hesabı yönetmek için sınırlı erişimi olan bir ‘eski kişi’ atamanıza izin verir. Bunu önceden yapmazsanız, hesabınız yine de hafızaya alınabilir ancak hiçbir şey değiştirilemez.

Dijital varlıklarınızı elinizden geldiğince listeleyin.

Erişim kodlarını, şifreleri ve kullanıcı adlarını belgeleyin. Bunları güvenli ve varlık listenizden ayrı tutun ve güvendiğiniz aile üyelerine veya bir hukukçuya nerede olduklarını bildirin.

Dijital mirasınıza ne olmasını istediğinizi yazılı olarak belirleyin.

BAZI PLATFORMLARA AİT YARDIM SAYFALARI

Google

‘Etkin olmayan hesap yöneticisini’ ayarlayın: Bu, Google’ın hesabınızı ne zaman devre dışı olarak değerlendireceğini ve daha sonra verilerinizle ne yapacaklarını belirlemenize olanak tanır; güvendiğiniz biriyle paylaşabilir veya Google’dan silmesini isteyebilirsiniz.

Ölümden sonra bir Google hesabını kapatmak için lütfen tıklayınız.

Yahoo

Ölümden sonra bir Yahoo hesabını kapatmak için lütfen tıklayınız.

Facebook ve Instagram

Merhum bir kişinin Facebook hesabını hatırlamak veya kapatmak için lütfen tıklayınız.

Merhum bir kişinin Instagram hesabını hafızaya almak veya kapatmak için lütfen tıklayınız.

Twitter

Ölümden sonra bir Twitter hesabını kaldırma için lütfen tıklayınız.

LinkedIn

Ölen bir LinkedIn üyesinin profilini kaldırmak için lütfen tıklayınız.

WhatsApp WhatsApp İletişim