Deep Web Nedir

Deep Web

Deep web; İnternet’in çıktığı ilk tarihlerden itibaren arama motorlarının indeksleyemediği verilerin bulunduğu bilgileri içeren binlerce linkten oluşan bir sistemdir. Arama linki verilmeyen ya da arama motorları tarafından bulunamayan bütün siteler Deep web’e dahildir.

İnternet siteleri çeşitli nedenlerden görüntülenmemek isteyebilir. Örneğin; kütüphane arşivleri, kamu ve özel şirket bilgileri gibi genellikle herkes tarafından görülmesi istenmeyen veya indekslenmeleri zor olan içerik taşıdıkları için arama motorlarında görüntülenmek istemezler.

Bunların dışında flash siteler, ajaxlı siteler (jQuery ile çalışan), şifre ile girilen siteler, ftp siteler de arama motorları tarafından okunmaları zor olduğu için Deep web’e dahildir. Güvenlik açıkları oluşmaması için forumlardaki ve sitelerdeki, sistem ve yönetici klasörleri de otomatik olarak arama sonuçlarında gösterilmez. Deep web’e farklı arama motorları kullanarak ulaşmak mümkündür ayrıca kullanıcı güvenliği için bu bağlantılar normal tarayıcılar ile açılmaz.

Kaliforniya Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre 2018 yılında 200 petabayt büyüklüğünde bir verinin Deep web’de olduğu tahmin edilmektedir.

Deep Web tüm internetin yüzde 96’sını oluşturmaktadır.

Deep web, yani derin internet, kullandığımız yüzeysel internetin daha alt boyutlarıdır. Her internet kullanıcısının erişemediği sitelere ve bilgilere burada ulaşmak mümkündür.

Tor Browser veya Hidden Wiki ile giriş yapılabilen deep web, sadece yüzeye en yakın seviyedir. Bu seviyeden aşağıya doğru, daha da derine inmek elbette mümkündür. Tor seviyesinden derine doğru charter web seviyesi gelir.

Sonrasında ise özel cihazlara ihtiyaç duyulan, herkesin giriş yapamadığı kapalı sistem karşınızdadır. Closed Shell System olarak adlandırılan bu seviye, özel işletim sistemine sahip cihazlar ile görülebilir.

Deep web sistemine kapalı uçlu dns yönlendirmeleri ile girilebilir. Bu da özel olarak tasarlanmış tarayıcı veya işletim sistemleri ile mümkündür. Tarayıcı uygulamalarının başında ilk olarak ABD Donanması tarafından üretilen, sonrasında iptal edilip İnternet’te paylaşılan Tor Browser gelmektedir.

Tor, “The Onion Routing” sözcüklerinin baş harflerinden oluşturulmuş, kullanıcılarına anonim iletişim imkânı sağlayan bir ağ ve yazılım projesinin adıdır. Proje dünya üzerinde konuşlanmış 6000’den fazla gönüllü Tor unsurunun (Tor relay) oluşturduğu ağ üzerinden (Tor web tarayıcısı) kullanılarak kullanıcıların gerçek kimliklerini gizleyerek şifreli bir şekilde internete erişmelerine imkân sağlamakta ve takip edilme riskini azaltmaktadır. Her ne kadar hakkında takip edilemediğine dair söylentiler olsa da, bu doğru bilinen bir yanlıştır.

Anonim ağ fikri belirginleştikçe birçok ürünü de ortaya çıkmıştır. Bu ürünlerin oluşması, yaygınlaşması zaman içinde değişiklikler göstermektedir.

Anonimlik veya gizlilik sağlamayı amaç edinmiş bazı ürünler şunlardır:

AnoNet

Anonymous Internet banking

Anonymous P2P

Anonymous remailer

Bitblinder

Cipherspace

Crowds

Cypherpunk anonymous remailer

Data haven

Degree of anonymity

Entropy (anonymous data store)

Flash proxy

Freegate

Free Haven Project

Freenet

Freesite

Friend-to-friend

GlobaLeaks

GNUnet

GTunnel

Haystack (software)

I2P

IMule

Infinit

Java Anon Proxy

Lantern (software)

Lolita City

Marabunta

Mixmaster anonymous remailer

Mixminion

MUTE

NetShade

Netsukuku

Nodezilla

Onion routing

Osiris (Serverless Portal System)

P2PRIV

Penet remailer

Perfect Dark (P2P)

Pseudonymous remailer

RetroShare

Robert (P2P Software)

RShare

Share (P2P)

StealthNet

StegoShare

Syndie

Tails (operating system)

Telex (anti-censorship system)

The Hidden Wiki

Tor2web

Tor Browser

Tor Mail

TorSearch

Turtle F2F

Ultrasurf

Unode

WASTE

Winny

XB Browser

YaCy

Tor (The Onion Routing)

Tor, anonim iletişimi mümkün kılan bir anonim ağ ürünüdür. Kullanıcılarının hangi web sitelerini ziyaret ettiği bilgisini koruduğu gibi anlık mesajlaşmaları ve internet üzerinden yapılabilen diğer iletişim çeşitlerine ait bilgilerin takibinin yapılmasını neredeyse imkânsız hale getirmektedir. Tor, kullanıcılarının gizliliğini amaç edinirken bunun yanında kullanıcılarının internet deneyimlerini anonim hale getirerek kullanıcıların özgürlüğünü ve gizli iletişim kurmalarını da sağlar. NSA (National Security Agency)’in ifşa edilen gizli belgelerinde Tor projesi için “tahtını yerinden edecek rakibi olmayan, anonim internetin düşük gecikme süreli, yüksek güvenlikli kralı” olarak bahsedilmektedir. Ayrıca, İngiltere Bilim ve Teknoloji Parlamentosu günlük yaklaşık olarak 2.5 milyon kullanıcının Tor’u kullandığını ve Tor’un anonim internet için bugüne kadarki en popüler iletişim sistemi olduğunu belirtmiştir.

Tor web tarayıcısı açıldığı anda Tor unsurlarının bulunduğu bir listeden rastgele unsur seçer ve bunlardan verinin üzerinden geçeceği bir tünel (Tor circuit) oluşturur. Tor tarayıcısını kullanarak internete erişmeye çalışan bir kullanıcı, tarayıcıyı açtığında yazılım belirli sayıda Tor unsurunun bulunduğu bir tünel oluşturarak kullanıcının verilerini bu tünel üzerinden gitmek istediği yere ulaştırır. Bu işlem sırasında giden veri her Tor unsuru üzerinden geçerken şifreli bir şekilde iletilir.

Bu tünel oluşturulurken her Tor unsuruna ait bir anahtar ile gidecek veri tarayıcıda şifrelenerek bir sonra ki unsura iletilir. Veri sırayla tünel içindeki unsurlar üzerinde ilerlerken bir soğanın katmanlarının içeri doğru açılması gibi her Tor unsurunda şifreli verinin bir katmanı açılır. Bu unsur açtığı katmandan geriye kalan şifreli verinin kendinden sonra hangi unsura gideceğinin çıkartarak veriyi ona iletir. Bu işlem sırasıyla tünel üzerindeki tüm unsurlarda gerçekleşir. Daha sonra veri, çıkış unsuru (Exit node) üzerinden internette erişmek istediği adrese erişir. Bu sırada hiçbir Tor unsuru kendinden bir önceki ve sonraki unsurun IP bilgisi hariç herhangi bir bilgiye sahip değildir.

Bağlantı sırasında bu durum kullanıcıların anonim kalmasını sağlarken her unsur üzerinde verinin şifreli iletilmesi de kullanıcıların veri güvenliğini sağlamaktadır. Bu durum Tor kullanıcılarının yer ve kimlik denetimini çok büyük oranda imkânsız hale getirmektedir. Kullanıcıların internet deneyimleri böylece ağ ve trafik analizine karşı korunmuş olmaktadır.

Tor, ağın daha verimli çalışması için oluşturduğu sanal tünelleri en fazla 10 dakika boyunca kullanmaktadır. Daha sonra gönderilecek veriler yeniden kurulacak bir tünel üzerinden iletilir.

Bununla beraber Tor anonimlik için tüm problemleri tek başına çözemez. Eğer kullanıcı Tor üzerinden gerçek bilgilerini kullanırsa kullanıcının anonimliğinden bahsetmek mümkün değildir. Ayrıca eğer kullanıcının bilgisayarından çıkan ve gideceği adresi aynı anda izleyen bir saldırgan bu iki nokta arasında zamana bağlı istatistiksel bir analiz yaparsa bu durum da kullanıcılarının anonimliğini tehlikeye atabilmektedir.

Tor kullanıcılarına sadece web sitesi ziyareti değil, anlık mesajlaşma ve çevrimiçi alışveriş konularında da koruma sağlamaktadır.

Tor tüm bunları yaparken kullanıcılarının özgürlüğünü amaç edinmektedir. Bu nedenle Edward Snowden tarafından ifşa edilen NSA’ye ait dokümanlarda Tor için “tahtını yerinden edecek rakibi olmayan, yüksek güvenlik sağlayan anonim ağ” olarak bahsedilmektedir.

Bununla beraber Tor internette sansürlenen içeriklere erişmek için kullanılmaktadır.

Tor yasal veya yasal olmayan birçok amaç için çok geniş sayıda insan tarafından internet erişimi, sohbet veya anlık mesajlaşma için kullanılmaktadır. Tor’u kullananlar arasında suç kartelleri, hacktivist gruplar, kolluk kuvvetleri bulunabilir.

Tor ayrıca devlet yetkililerini eleştirmek, sansürlenmiş bilgilere erişmek ve politik aktiviteler organize etmek amacıyla da kullanılmaktadır.

Dark web

Deep web’in içinde yasa dışı içerik paylaşan İnternet sitelerinin tamamı Karanlık Ağ (İngilizce: Dark Web) olarak adlandırılır. Yaygın olarak Dark web tanımı Deep web yerine de kullanılır.

Karanlık Ağ linklerinde çok sayıda yanlış veya doğru illegal veriler bulunabilir. Dark web’de bilgi/video/resim indirmek bazen yasa dışıdır çünkü bu linklerde devlet sırları, önemli insanların özel bulguları, +18 müstehcen içerik, çocuk cinsel tacizleri, uyuşturucu satıcılığı, yasal olmayan yollardan silah satışı, kumar ve sayamadığımız birçok yasal olmayan içerikler bulunmaktadır.

Deep web kuralların, kanunların ya da yasakların olmadığı sınırsız bir alandır.

Bildiğimiz internet sınırları, tüm internet dünyasının sadece %4’lük bir kısmıdır. Kalan %96 deep web olarak ifade edilen boyutlardır. Tek bir boyut değil, boyutlar söz konusudur. Yani katman katman daha derine inmek mümkündür. Belli bir noktadan sonrası için özel cihazlar gerekir ve çok az insan bu boyuta erişebilir.

Deep web ‘e girebilmek için Tor Browser ‘ı yani özel bir tarayıcıyı bilgisayarınıza kurmanız gerekir. Bu tarayıcı size anlık konumlar verir ve böylece anonim olmayı başarırsınız. Tor Browser anonim yazılımı Soğan Yönlendiricisi olarak da bilinir. Deep web te standart domain ‘ler ya da url ‘ler söz konusu değildir. “.onion” şeklinde sonlanan karmaşık url ‘ler görülür. Bu seviye deep web’in yüzeye en yakın olan katmanıdır. Daha derine inmek ise oldukça tehlikelidir. Yönlendirmeler ile deep web giriş yapmayı istiyorsanız, bu katmanın Wikipedia’sı kabul edilen Hidden Wiki ‘ye girebilirsiniz. Daha derine inmek isteyenlerin ve deep web siteleri ile ilgili bilgi almak isteyenlerin ilk ve en çok uğradığı nokta da Hidden Wiki olmaktadır. Ancak belirtelim ki buradaki kaynakların çok büyük bir kısmı İngilizce’dir.

Dark Web (Karanlık Ağ) gizli IP adresleri olan ve erişim için özel yazılım gerektirebilen web siteleri topluluğudur. Standart arama motoru ile bulunamayan internet içerikleri anlamına gelen Deep Web’in (Derin Ağ) yüzde 0.01’lik kısmını oluşturur. Bir diğer değişle Google, aradığınız şeyi bulamıyorsa aradığınız şey büyük olasılıkla World Wide Web’te (www) vardır. Fakat bu içeriğe ulaşmak için Deep Web’e erişmeniz gerekir ve erişim, Google’da aratmak kadar kolay bir süreç değildir. Aradığınız şeyi Google’da bulabiliyorsanız, demek ki arattığınız şey internet’in yüzde 0.03’ünü oluşturan Surface Web üzerindedir.

Deep Web ve Dark Web genellikle karıştırılmaktadır. Deep Web genellikle şifre korumalı e-posta hesabı, paralı üyelik hizmetleri ve çevrimiçi form ile ulaşılabilen internet sitelerini kapsar.

Dark Web’e konu olan internet siteleri binli rakamlarla ifade edilebilir; kullanıcılarını ve konumunu gizleyen şifreleme yazılımları kullanır. Yasa dışı faaliyetlerin birçoğu da Dark Web üzerinden yapılır. Dark Web’teki kullanıcılar kimliklerini gizleyebilir, konumlarını kapatabilir ve isimsiz şekilde veri alışverişinde bulunabilir. Dark Web’te genellikle uyuşturucu kaçakçılığı, ateşli silah ticareti, porno ve kumar gibi yasadışı faaliyetler yapılmaktadır.

WhatsApp WhatsApp İletişim