Cezaevi İzinleri 31 Temmuz 2023 Tarihine Uzatıldı.

Cezaevi İzinleri 31 Temmuz 2023 Tarihine Uzatıldı.

Açık cezaevi izinlerinin ne zaman biteceği binlerce mahkum ve mahkum yakını tarafından merakla araştırılıyor. Koronavirüs önlemleri kapsamında açık cezaevi izinleri 2020 yılından bu yana defalarca uzatılmıştı. Son açıklama ile izinler 31 Mayıs tarihine kadar uzatılırken, ay sonuna gelindikçe ‘Açık cezaevi izinleri ne zaman bitecek?’ ve ‘CTE açık cezaevi izinleri uzatıldı mı?’ araştırmaları da yoğunluk kazandı…

15 Nisan 2020 tarihinde açık cezaevlerindeki mahkumlar Koronavirüs sebebiyle evlerine gönderilmişti.

Adalet Bakanlığınca, salgının seyrine göre Sağlık Bakanlığı’nın önerisi ile hükümlülerin Covid 19 iznini Nisan ve Mayıs aylarını kapsayacak şekilde iki ay daha uzatılmıştı.

Böylelikle Covid 19 izni 31 Mayıs 2022 tarihi itibariyle sona ermiş olacaktı.

Dün Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bir TV kanalında gündeme yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Bozdağ, açık cezaevlerindeki hükümlülerin 31 Mayıs’ta sona erecek izin sürelerine ilişkin kabine toplantısında bir sunum yapacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Mayıs Pazartesi bugün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nda konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantı sonrası yaptığı konuşmada mahkumlarla ilgili bir duyuruda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuyla ilgili yaptığı açıklamada “31 Mayıs’ta sona eren açık cezaevlerindeki hükümlülerin Kovid-19 izinlerini, 31 Temmuz 2023’e kadar uzatıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Açık cezaevi izinleri bugüne dek 12 kez uzatıldı. Bu izinlerin 31 Mayıs’ta sona ermesi bekleniyordu. Ancak sürenin yeniden uzatılması kararının alındığı açıklandı. Kabine Toplantısı’nın ardından yapılan açıklamada, izinlerin 31 Temmuz 2023 tarihine kadar uzatıldığı açıklandı.

Adalet Bakanlığı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Koronavirüs kapsamındaki izinlerin 31 Mayıs’ta sona ereceğini, böylece hükümlülerin 31 Mayıs sonrası cezaevine geri girecekleri bildirmişti. Gözler, Kabine Toplantısı’ndan çıkacak son karara çevrilmişti. Başkan Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada “Açık cezaevinde Kovid-19 izinleriyle yeni değerlendirme yaptık. Açık cezaevinde hükümlülerin izinlerini 31 Temmuz 2023 tarihine kadar uzatıyoruz. Meclisimizin yasal düzenlemeyi en kısa sürede hayata geçireceğine inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

İzin belgeleri İmzalatılacak mı?

İzin Belgeleri Yenilenecek mi?

Mahkumların izinde olduğunu gösteren İzin Belgelerinde Açık Ceza İnfaz Kurumuna teslim olma günü yazmaktadır. Bu tarihe ek olarak her mahkumun ceza infaz kurumuna teslim olacağı saatte belirtilmiş durumdadır. Belirtilen bu saatte mutlaka Açık Ceza İnfaz kurumuna teslim olunması gerekmektedir. Bu saat ve tarihin geçirilmesi durumunda geçerli bir mazeret yoksa ve bu durum belgelenemiyorsa ilgili mahkum hakkında disiplin işlemi başlatılmakta ve Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna iadesi sağlanmaktadır. Cezaevi idaresi aynı zamanda mahkum hakkında Cezaevinden Firar işlemi de başlatmaktadır.

Bu sebeple tüm mahkumlar uzatılan izinler için yeni bir işleme tabi olup olmadıklarını merak etmektedirler.

İzin belgeleri değiştirilecek mi? İzin Belgeleri Savcılığa imzalatılacak mı? Bu soruların hepsi mahkumların aklına takılan hususlardır. Tüm bu konulara yazımızda açıklık getirelim.

Öncelikle bilinmesi gereken en önemli husus Mahkumlara dağıtılan İzin Belgeleri geçerliliğini koruyor olmasıdır.

İZİN BELGELERİ DEĞİŞTİRİLMEYECEK.

Mahkumların İzin Belgeleri değiştirilmeyecek ve bağlı bulunulan Cumhuriyet Başsavcılığına imzalatılmaya ya da onaylatılmaya götürülmeyecek.

Tek dikkat edilmesi gereken husus; İzin Belgesinde belirtilen teslim olunması gereken saattir.

31 Temmuz 2023 günü izinler yeniden uzatılmazsa mahkumların 31 Temmuz 2023 günü bağlı bulundukları Açık Ceza İnfaz Kurumuna teslim olmaları gerekmektedir. Mahkumların 31 Temmuz 2023 günü teslim olacağı saat halen ellerinde bulunan ve geçerliliğini koruyan İzin Belgelerinde yazılıdır.

Mahkumların ellerinde bulunan İzin Belgelerinde Teslim olunması gereken saat oldukça önemli. Teslim olunması gereken tarih ve saat kısmında yazan tarih 31 Temmuz 2023 olarak değişti ancak saat aynen geçerli. Bu sebeple teslim olacağınız gün bu saati dikkate almanız mağduriyet yaşamamanız açısından önem arz etmektedir.

İzin süresi uzatılmazsa Denetimli Serbestliğe tabi tutulacak hükümlülerin işlemleri 31 Temmuz 2023 tarihinden sonra kendilerine verilen yazıda bulunan programlarının hazırlanacağı günü belirten tarihte başlatılacaktır.

31 Temmuz 2023 tarihine kadar tahliye sürelerini dolduranlar ise Denetimli Serbestlik işlemlerine tabi tutulmadan günleri geldiği zamanda tahliye olacaklardır.

Denetimli serbestlik müdürlüklerinin görevleri; 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu, 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile 5395 Çocuk Koruma Kanunu’nda belirtilmiştir.

Bu kapsamda, ilgili Kanunlarla düzenlenen;

 1. Adli kontrol tedbiri (CMK 109/3 – ÇKK 20),
 2. Kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlar (TCK 50/1-c, d, e, f)
 3. Hapis cezasının ertelenmesi halinde verilen yükümlülükler (TCK 51/4-a, b, c ve 51/5)
 4. Belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma (TCK 53/5 ve 6),
 5. Tedavi ve/veya denetimli serbestlik (TCK 191/3),
 6. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması (CMK 231/5),
 7. Denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezaların infazı (CGTİHK 105/A),
 8. Koşullu salıverilme sonrası denetimli serbestlik (CGTİK 107/7, 8, 9),
 9. Etkin pişmanlık (TCK 221/5),
 10. Hapis cezasının konutta infazı (CGTİK 110/2),
 11. Mükerrirlere ve bazı suç faillerine özgü infaz rejimi ve denetimli serbestlik (CGTİHK 108/4, 6, 9),
 12. Adli para cezasına karşılık kamuya yararlı bir işte çalıştırılma (CGTİHK 106/3),
 13. Çocuğun denetim altına alınması (ÇKK 5, 36)

Kararları denetimli serbestlik kapsamında yer almaktadır.

WhatsApp WhatsApp İletişim