Bulgaristan Şantaj Çeteleri

Bulgaristan Şantaj Çeteleri

Bulgarlar (Bulgarca: българи veya Bǎlgari), Bulgaristan nüfusunun çoğunluğunu oluşturan bir Güney Slav halkıdır. Etnik Bulgarlar, 7,3 milyonluk Bulgaristan nüfusunun %85’ini oluşturmaktadırlar.

Bu suç türü; genellikle Bulgaristan’da Türklerin yaşadığı Doğu ve Kuzey Bulgaristan şehirleri üzerinden işlenmektedir. Şantajcılar Türkçe konuşmakta ve Türkçe yazışmaktadır. Türkçe kullanımının bozukluğundan bunu tespit etmeniz mümkündür.

Bulgar Şantaj Çeteleri Türk erkeklerini şantaj tuzağına çekmeye devam etmektedirler.

İyi Türkçe bilen Bulgar kadınları internetten tanıştıkları Türk erkeklerinin güvenini kazanıp mahrem görüntülerini elde ettikten sonra çıplak görüntülerini ifşa etmekle şantaj eylemini gerçekleştiriyorlar.

Daha önce evlilik vaadiyle Türk erkeklerini dolandıran Bulgar çeteleri şimdide +18 içeriklerle şantaj yapmaya devam ediyorlar.

Bulgaristan’da, başta Haskovo, Filibe, Kırcaali, Sofya, Razgrad, Şumnu, Eski Cuma, Silistre, Dobriç, Burgaz ve Rusçuk şehirleri olmak üzere birçok yerleşim bölgesinde Türkler yaşamaktadırlar.

Ancak şantaj suçunu işleyenler genel olarak Türkçe bilen Bulgarlardır. Azınlık şantajcı ise Türk kökenlidir.

Bulgar yetkililer sorumluları bulmakta zorlanmaktadırlar. Resmi verilere göre 10 şüpheliden sadece biri tespit edilebilmektedir.

Dolandırıcılar, izlerini sürmeyi imkânsız kılan ön ödemeli cep telefonu kartları ve Uluslararası Para Transferi yöntemini kullanmaktadırlar.

Dolandırıcılar birbirlerini aramamaya dikkat ederler ve çete liderleri, kurbanlara şantaj yapanlar ve parayı toplayanlar arasında doğrudan bir temas yoktur.

“Aileler bu dolandırıcılık türünde nesiller boyu uzmanlaşmış durumdadır, bölgede ki tüm mahalleler 1990’lı yıllardan beri bu yöntemi uygulamaktadır”.

“Bir ağ ifşa edildiğinde, sabıka kaydı temiz olan bir aile üyesi suçu üstlenerek ertelenmiş bir hapis cezasıyla olaydan kurtulmaktadır.”

Sosyal medya muazzam miktarda değerli anı barındırabilir ve bunların bir anda sizden alınması üzücüdür. Yalnızca özel görüntülemeye yönelik olan samimi görüntülerin paylaşılması veya fiilen paylaşılması tehdidini eklediğinizde sonuçları yıkıcıdır.

Şantaj tehditleri aldığında, korku; failin videoları hemen yayınlayacak olmasıdır.

Mağdurun panikle sosyal medya hesaplarını tamamen silmesi çözüm değildir. Kendinizi kör ederek şantajın etkisini asla durduramazsınız.

Muhtemelen organize suçluların kurbanı olduğunuzu unutmayın. Yalnız değilsiniz bunu atlatabilirsin.

Şantaj failleri; WhatsApp, Messenger ve Skype gibi görüntülü konuşma programları ile mağdurun özel görüntüsünü habersiz şekilde kaydetmekte ardından da bu görüntüyü şantaj aracı olarak kullanmaktadırlar.

Önce Sosyal Medyadan arkadaş olup bir süre sonra ise görüntülü sohbete çağırmayla başlıyor olay ardından da canlı sohbet ile devam ediyor. Aslında bu bir tuzak ve ona düşen erkekler ise karşılarında bir kadın olduğu yanılgısı içindeler. O sırada ekranda gördükleri daha önce bir siteden indirilmiş bir webcam şovu, karşı taraf ise onları o uygunsuz halleriyle kaydediyor. Sonra da tehdit ve şantajla para isteme evresine geçiliyor.

Gerçek hayatta tanımadığınız kişiler ile sanal ortamda arkadaşlık kurmayınız. Sanal ortamda tanıştığınız ancak yüz yüze görüşmediğiniz kişilerle görüntülü ve/veya sesli sohbet yapmayınız ve asla mahrem görüntüler paylaşmayınız.

Whatsapp ve benzeri iletişim programlarıyla yapılan görüntülü ve/veya sesli görüşmelerin, gönderilen ses ve görüntülerin kayıt altına alınabileceğini unutmayınız. İnternet ortamında tanıştığınız kişilere mesleki bilgileriniz, aileniz ve özel hayatınız hakkında ayrıntılı bilgi vermeyin ve özel bilgiler paylaşmayınız. Sosyal medya sitelerinde bulunan profillerin sahte olabileceğini aklınızdan çıkartmayınız.

Müstehcen sitelerden içerik kaldırma zor ve maliyetli bir iştir, ayrıca çok iyi derecede teknik bilgi gerektirmektedir. +18 sektörünün eline geçmiş bir görüntüye ne kadar hızlı müdahale edilirse o kadar başarılı sonuç alınmaktadır. Aksine ne kadar beklenirse de, işlemin süreci o kadar uzamakta ve maliyet artmaktadır.

Tavsiyemiz şantajcılara ödeme yapmamanız yönündedir. Suçluların sözlerine sadık olma ve başka bir hedefe geçme riskini önlemek için fidyeyi ödemeyi düşünebilirsiniz. Bu durumda çok dikkatli olunuz, para verirseniz sizden daha fazlasının isteneceğini asla unutmayınız.

İnternet ortamında yapılan sohbetler, paylaşılan kişisel bilgiler, resimler ve videolar kişinin aleyhine Şantaj malzemesi olarak kullanılabilir. İnternet üzerinden şantaja uğramamak için Chat, Vine, Whatsapp, Instagram, Skype vb. sosyal medya hesapları üzerinden tanışılan kişilere karşı dikkat edilmelidir. İnternet ortamında tanışılan kişilerle paylaşılan içeriklerin, telefon konuşmalarının ve görüntülü sohbetlerin kayıt altına alınabileceği asla unutulmamalıdır.

Şantaj yapan kişilerin en büyük sermayesi, “sizin korkularınız ve durumun sonuçları için endişeleriniz”dir. Bir kez para verirseniz arkası her zaman gelir.

Gelecekte bir Web kamerası şantajından nasıl kaçınırsınız?

İçgüdülerinize güvenin

Gerçek olamayacak kadar iyi mi hissediyorsunuz? Muhtemelen öyle. Bir şeylerin yanlış olduğunu düşünüyorsanız ve sizden rahatsız olduğunuz şeyler isteniyorsa, konuşmayı hemen sonlandırın ve tavsiye alın.

Çevrimiçi olarak kıyafetlerinizi çıkardığınız veya cinsel eylemlerde bulunduğunuz durumlardan kaçının

Bu, bir web kamerası, dijital kamera veya akıllı telefonun önünü içerebilir. Bilginin çevrimiçi olduğu veya başka birinin eline geçtiği an, kontrolünü hemen kaybedeceğinizi unutmayın.

Sosyal medyada veya tanışma sitelerinde kime bağlandığınıza dikkat edin

Tamamen yabancılardan gelen arkadaşlık isteklerini kabul etmeyin ve yabancılardan gelen doğrudan mesajlara karşı inanılmaz derecede dikkatli olun. Arkadaşlık sitelerinde farklı bir e-posta adresi kullanın ve e-posta adresinin tam adınız gibi herhangi bir kişisel ayrıntıyı vermediğinizden emin olun.

Çevrimiçi gizliliğinizi ve güvenliğinizi düşünün

Adres ve iletişim bilgileri gibi çevrimiçi olarak sizinle ilgili çok az bilgiyi paylaştığınızdan emin olun. Sosyal medya profillerinizi gözden geçirin ve size karşı kullanılabilecek her şeyi kaldırın. Çevrimiçi hesaplarınızda güçlü bir güvenliğe sahip olduğunuzdan emin olun.

Korsanların bu tür şantaj ve korsanlıklarından korunmak ve önlem almak için, profilinizi herkese açık aramalardan engellemeli ve sizi çevrimiçi arama yoluyla bulabilecek kişilerin alanını sınırlandırmalısınız. Gönderinizi özgür ve kişisel ayrıntılardan uzak tutun ve açık internet kaynakları aracılığıyla insanların sizin hakkınızda öğrenebileceklerini sınırlayın. Her sosyal medya kullanımı oturumundan sonra her zaman oturumu kapattığınızdan ve sosyal medya kimlik bilgilerinizi asla kimseyle paylaşmadığınızdan emin olun. Kimlik bilgilerinizi eşinizle de paylaşmamanız önerilir. Çoğu zaman, kadınlar intikam almak isteyen eski eşleri tarafından siber saldırıya uğruyor. Arkadaşlık isteklerini kabul etmemeniz veya yabancılardan gelen istekleri takip etmemeniz önerilir.

Çeşitli web sitelerinde açılan özel web bağlantılarına her zaman dikkat etmelisiniz, asla bunlara tıklamamalısınız. Bu tür şüpheli bağlantılar, bilgisayar korsanlarının bilgisayarınızın, dizüstü bilgisayarlarınızın veya telefonunuzun içine girip her kişisel bilgiyi çıkardığı kötü amaçlı yazılımların ele geçirilmesine yol açar. Ayrıca sosyal medya profilinizin gizlilik ayarlarını özel modda (sadece arkadaşlar/takipçiler) veya mümkün olan en kısıtlı gizlilik seviyesinde tutmanız tavsiye edilir. Facebook gibi sosyal medya ağları, kişilerin profili kilitlemesine izin veriyor ve arkadaş listesine eklenmeyen hiç kimse böyle bir kullanıcının profil resmine bile tıklayamıyor. Bilgilerin farklı çoklu gönderilere ve fotoğraflara dağıldığını kabul etmek her zaman çok önemlidir.

İnternet’in yaygınlaşması sonucu her gün milyonlarca insanın hiç tanımadığı insanlarla şahsi bilgilerini paylaşması, virüslerden çok daha vahim bir tehdit oluşturmaktadır. İnternet’in dikkatsiz kullanımı, kimlik bilgilerinin çalınması ya da polisiye olaylara istemeden karışmak gibi sonuçlar doğurabilir.

Sohbet ve oyun odaları, çok güzel dostluklara ve ilişkilere vesile olabildiği gibi, hırsızlık, sübyancılık, teşhir, taciz, tecavüz ve hatta cinayete varan tehditlere de kapımızı sonuna kadar açmaktadır.

İnternet ortamında kimliğini, yaşını, görünüşünü, ekonomik durumunu, eğitim durumunu, kısaca bir şahsa ait her şeyi gizlemek ya da sahte bir kimlik oluşturmak çok kolay olduğu için, arkadaşlık kurarken çok daha dikkatli olunması gerekir. Özellikle yeterince tanınmayan kişilere adres ve telefon vermekten özellikle kaçınılmalı, karşıdaki kişinin bunlara ulaşmasını sağlayacak ipuçları vermekten de sakınılmalıdır.

Web Şantaj; “Başka bir kişinin özel, cinsel materyallerinin, fotoğraflarının veya videolarının, rızası olmadan ve utanç veya sıkıntıya neden olmak amacıyla paylaşılması” olarak tanımlanmaktadır.

Suç, genellikle toplum içinde yapılmayan veya cinsel organları, kalçaları veya göğüsleri açıkta veya sadece iç çamaşırlarıyla örtülmüş cinsel faaliyette bulunan kişileri gösteren fotoğrafları veya videoları kapsar.

Elde edilen materyalin paylaşmanın yanı sıra çevrimiçi olarak yayınlamayı da içerir.

İntikam pornosu, bireylerin müstehcen görüntülerinin veya videolarının rızaları olmadan dağıtılmasıdır. Müstehcen görüntüler veya videolar, o sırada öznenin bilgisi ve onayı ile yakın bir ilişki içinde olan bir ortak tarafından veya onların bilgisi dışında yapılabilir. Görüntülerin bulundurulması failler tarafından şantaj yapmak için kullanılabilir.

Mağdurlar başka cinsel eylemlerde bulunmaya, onları ilişkiyi sürdürmeye zorlamaya veya ilişkiyi bitirdikleri için (ilişki durumunda) onları susturmaya, itibarlarını zedelemeye ve / veya maddi kazanç sağlamaya zorlanabilir.

İfşa, Şantaj bir resim ve videonun kaldırılması için yasal haklarınızı kullanmanız mümkündür. TCK ilgili maddeleri uyarınca Savcılık Makamına Suç Duyurusu ile başvurabilir ve yine 5651 sayılı Kanuna dayalı olarak içerik kaldırılması ve erişim engeli kararı verilmesi için talepte bulunabilirsiniz. Kişilik haklarının veya özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiği iddiası ile somut olaya göre maddi ve manevi tazminat talep edebilirsiniz.

BİLİNMELİDİR Kİ ŞANTAJ YASA DIŞIDIR VE ORTADAN KALDIRILMAYI HAK EDER.

Sivil hakları ve sivil özgürlükleri tehdit eden çevrimiçi ihlallerle mücadele etmek MEDIA3M ekibinin en önemli misyonudur.

Şantajı durdurabilir, kimliğinizi koruyabilir, ifşayı önleyebilir ve şantajcıdan kurtulabilirsiniz.

Doğru çözümler ve çevrimiçi itibar stratejileri konusunda size yardımcı olabilmek için çalışıyoruz.

Ücretsiz danışmanlık hizmetimizden bize ulaşarak yararlanabilirsiniz.

Uzmanlarımız, itibarınızı düzeltmek ve uygunsuz linklerin silinmesini sağlamak için ilettiğiniz linkleri analiz edecek ve size seçenekler sunacaktır.

Talebinizi ilettiğiniz Uzmanlarımız durumunuzu gözden geçirerek fiyatlandırma, çözüm ve zaman dilimlerini hakkında size bilgi aktarımı yapacaklardır.

Şantajla mücadele, kimliğinizi korumak, ifşayı önlemek ve şantajcıdan temelli kurtulmakla ilgilidir.

Olumsuz İçerik Kaldırma Hizmeti konusunda daha fazla yazı okumak için lütfen tıklayınız.

WhatsApp WhatsApp İletişim