Batman Kara Şövalye Yükseliyor

Batman Kara Şövalye Yükseliyor – Batman The Dark Knight Rises

Christopher Nolan Kimdir ?

Dünyaca ünlü yönetmen Christopher Nolan, İngiltere’nin Londra kentinde 30 Temmuz 1970 tarihinde doğdu.  Beş kişilik bir ailenin ortanca çocuğuydu.

Çocukluğu sürekli Londra ile Chicago arasında geçen Christopher, yedi yaşına geldiğinde babasının Super 8 kamerasını ödünç aldı ve kendi aksiyon figürleriyle kısa filmler çekti.

Nolan bir Yıldız Savaşları hayranıydı ve sekiz yaşlarındayken Space Wars adını verdiği stop motion animasyon filmi yaptı.

Nolan, orta öğrenimini Haileybury and Imperial Service College’da tamamladıktan sonra University College London’da İngiliz dili ve edebiyatı okudu. Üniversitenin film yapım tesisleri olması burayı seçmesinde etkendi.  Üniversite yıllarında okulunun film kulübüne yöneticilik yaptı.

Nolan 1996 yılında Larceny ve 1997 yılında Doodlebug adlı iki kısa film yaptı.

1998 yılına girildiğinde ilk filmi olan The Following’i çekti. Film, eleştirmenler tarafından oldukça iyi yorumlar aldı.

2000 yılında Memento (Akıl Defteri) isimli filmini yaptı. Film alışılmışın dışında tersten giden olay örgüsü ile farklı bir konstepte sahipti. Memento gişede başarılı bir hasılat elde ederek, Nolan’ın eleştirmenler dışında seyircilerin de ilgisini çekebilecek bir yönetmen olduğunu gösterdi.

Memento filmi Christoper Nolan’ı Hollywood’un en başarılı yönetmenleri arasına yerleştirdi.

2002 yapımı Insomnia (Uykusuz) isimli filminde Al Pacino ve Robin Williams gibi Hollywood’un ünlü yıldızları ile beraber çalıştı.

2005 yılına gelindiğinde Batman filmlerinin modern uyarlaması olan Batman Begins (Batman Başlıyor) filmini çekti. Nolan, bu filminde diğer Batman filmlerinden daha gerçekçi ve karanlık bir dünya kurmaya çalıştı. Film gişede büyük başarı elde etti ve iyi eleştiriler aldı.

Nolan bu filmi çekerken Hans Zimmer isimli ünlü film müziği bestecisiyle de tanıştı. Batman Begins’in müziğini yapan Zimmer bu filmden sonra yönetmenin neredeyse her filminin müziğini yaparak başarılara imza atacaktı.

2006 yılında yönettiği The Prestige (Prestij)  filminde Christian Bale, Hugh Jackman, Michael Caine gibi ünlü oyuncularla çalıştı ve film olumlu eleştiriler aldı.

2008 yılında Batman Begins filminin devam filmi olan The Dark Knight (Kara Şövalye) isimli filmi yönetti. 1 milyar dolardan fazla hasılat yapan bu film artık Christopher Nolan’ı dünyanın en iyi yönetmeleri arasına soktu.

Batman Kara Şövalye Yükseliyor Christopher Nolan

 

2010 yılında İnception (Baslangıç) filminde Leonardo DiCaprio ile birlikte çalıştı. Film 825 milyon dolar gibi yüksek bir hasılata ulaştı.

2012 yılında Batman üçlemesinin son filmi olan The Dark Knight Rises (Kara Şövalye Yükseliyor) filmini yönetti.

2014 yılında İnterstellar (Yıldızlararası) bilim kurgu filminin yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendi. Film izleyicilerden olumlu yorumlar aldı ve dünya çapında 675 milyon dolar hasılat elde etti.

Christopher Nolan’ın yazıp yönettiği Memento, The Prestige, Interstellar gibi birkaç filminde senaryo ekibinde kardeşi Jonathan Nolan’da bulunmaktadır.

2017 yılında senaryosunu kendi yazıp yönettiği Dunkirk isimli filmini çekti. Film, 2. Dünya Savaşı sırasında İngiliz ordusunun Fransa’nın Dunkirk kıyılarında 400 bin askerle sıkışması ve bu ordunun, deniz desteğiyle Dunkirk’ten tahliye edilişini konu almaktadır.

2020 yılında gelindiğinde ise Nolan senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı Tenet filmini çekti. Tenet, yayınlandığı dünya çapında 363 milyon dolar hasılat elde etti.

Bugünkü filmimiz Christopher Nolan tarafından yönetilen Batman Kara Şövalye Yükseliyor orijinal adıyla Batman The Dark Knight Rises 

Batman Kara Şövalye Yükseliyor – Batman The Dark Knight Rises 

Yönetmen : Christopher Nolan

Senaryo : Christopher Nolan, Jonathan Nolan

Hikaye : David S. Goyer

Yapım Yılı :  2012 

Yapım Ülkesi : ABD

Tür : Aksiyon, Macera, Fantastik

Orijinal Dil : İngilizce

İMDB puanı : 8.4

Film süresi : 164 dakika

Film Bütçesi : 250 – 300 milyon $

Film Hasılatı : 1.08 milyar $ 

Oyuncular : Christian  Bale, Tom Hardy, Gary Oldman, Anne Hattway, Morgan Freeman, Michael Caine, Joseph Gordon-Lewitt

Film Hakkında Bilgiler:

Kara Şövalye Yükseliyor filmi, Christopher Nolan’ın Batman üçlemesinin  son filmidir ve dünya çapında 1.08 milyar $ hasılat elde etmiştir. 

Filmin Konusu :

Batman, yaşanan son olaylardan sonra kendini yalnızlığa bırakmıştır. 8 yıl boyunca ne Batman ne de Bruce Wayne hiçbir yerde gözükmez.

Batman’in yokluğu fırsat bilen Bane isimli maskeli bir suçlu yeraltında kendisine bir ordu oluşturmuş ve Gotham şehrinde kaosa neden olmaya başlamıştır.

Filmde izleyeceğiniz  Selina Kyle isimli Kedikadın, aslında bir suçludur ve hırsızlıkta uzmanlaşmıştır. Bane, hizmetleri karşılığında Kedikadın’a ona ait olan tüm dünyadaki suç kayıtlarını silmeyi önerir. Bu teklifi kabul eden Kedikadın kendisinden istenenleri yapar ancak sonrasında kendisine vaat edilen ödülü alamaz.

Daha sonra Kedikadın, Bane’in Gotham’ı nükleer bomba ile yok etme planından haberdar olur ve taraf değiştirerek iyilerin yani Batman’in tarafına geçer. Gotham şehri halkı tamamen bastırılmış bir durumdadır ve Bane, insanları bombanın patlatılmasıyla tehdit etmektedir.

Bane’in yarattığı kaos ortamı, Batman’in kendisini mahkum ettiği yalnızlıktan çıkmasına ve Gotham’ın kaderi için tekrar savaşmasına neden olacaktır.

WhatsApp WhatsApp İletişim